Рішення від 17.03.2026 по справі 420/42288/25

Справа № 420/42288/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Василяки Д.К.,

за участі: секретаря судового засідання Рудого В.А.,

представника позивача - Боголюбської А.-М.О.,

представника відповідача - Куслій Т.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТМАРК АГРО» (вул. Миру, 144, с.Степанівка, Роздільнянський район, Одеська область, 67430, код ЄДРПОУ 44891086) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТМАРК АГРО» до Головного управління ДПС в Одеській області в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №66330/15320709 від 11 грудня 2025 року в частині зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 5 930 839,00 (П'ять мільйонів дев'ятсот тридцять тисяч вісімсот тридцять дев'ять гривень 00 копійок).

В обґрунтування позовних вимог та відповіді на відзив зазначено, що у період з 23.07.2025 р. по 12.08.2025 р. Головне управління ДПС в Одеській області провело документальну планову виїзну перевірку ТОВ «ВІТМАРК АГРО» з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 03.10.2022 року по 31.03.2025 року. За результатами перевірки Податковий орган склав Акт про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ВІТМАРК АГРО» №4474/15-32-07-09-03/44891086 від 19.08.2025 року. 02.09.2025р. позивач надав податковому органу заперечення на Акт та 09.09.2025 року надав доповнення до заперечення, в яких були викладені письмові пояснення, що підтверджувались документально, які за переконанням позивача, спростовували викладені в Акті висновки податкового органу. Згодом позивачем отримано відповідь на заперечення №13245/КПР/15-32-07-09-06 від 16.09.2025 року, якою Акт залишено без змін. Як наслідок, податковим органом сформоване податкове повідомлення-рішення №5189915320709 від 22.09.2025 р., форми В4, про порушення п. 180.2 ст. 180, п. 185.1 ст. 185, п. 186.3 ст. 186, п. 187.8 ст. 187, п. 193.1 ст. 193, п.п. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194, п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, абз. «б» п.п. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), ст. 1, п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV (зі змінами), п. 2.1, п. 2.4, п. 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за № 168/704 (зі змінами) і зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 8619317,00 грн. 08.10.2025р. позивач подав скаргу №88 до Державної податкової служби України на податкове повідомлення-рішення №5189915320709 від 22.09.2025 р. 08.12.2025р. позивач отримав Рішення про результати розгляду скарги №35158/6/99-00-06-01-01-06 від 08.12.2025р., яким скаргу задоволено частково та відповідно скасовано частину податкового повідомлення-рішення №5189915320709 від 22.09.2025р., на суму 2624081,00 грн. Позивач зауважує, що ДПС України у зазначеному рішенні про результати розгляду скарги не наведено правової аргументації, чому скарга не підлягає задоволенню в іншій частині. 11.12.2025р. з урахування Рішення про результати розгляду скарги замість податкового повідомлення-рішення №5189915320709 від 22.09.2025р. сформоване нове податкове повідомлення-рішення №66330/15320709 від 11.12.2025р. на загальну суму 5995236,00 грн. Позивач не погоджується із ППР лише в частині порушення ним п. 180.2 ст. 180, п. 185.1 ст. 185, п. 186.3 ст. 186, п. 187.8 ст. 187, п. 193.1 ст. 193, п.п. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194, п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, абз. «б» п.п. 192.1.1. п. 192.1 ст. 192, п. 198.1, п 198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, ст. 1, п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 2.1, п. 2.4, п. 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88 та зменшення від'ємного значення ПДВ за березень 2025 року на 5930839,00 грн. Позивач вважає ППР в зазначеній частині протиправним та незаконними, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Представником відповідача до суду надано відзив та заперечення на відповідь на відзив в яких останній заперечує щодо доводів позовної заяви. Відповідач зазначає, що під час проведення здійснено співставлення первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та даних ЄРПН щодо взаєморозрахунків ТОВ «ВІТМАРК АГРО» з постачальниками, розрахунки з якими відображено записом бухгалтерського обліку Дт631 Кт6858 (субконто СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ) та встановлено факти формування ТОВ «ВІТМАРК АГРО» податкового кредиту на суму 5930839 грн за складеними суб'єктами господарювання на користь ТОВ «ВІТМАРК АГРО» податковими накладними з датами їх складання за відсутності в ці дати документально підтверджених фактів або придбання товарів, робіт, послуг від постачальників, або списання коштів з рахунку ТОВ «ВІТМАРК АГРО» в банку на користь постачальників за товари, роботи, послуги. Таким чином, на порушення п. 198.1, п. 198.2, 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 № 2755-VI (зі змінами) ТОВ «ВІТМАРК АГРО» сформовано податковий кредит на суму 5930839 грн. за складеними суб'єктами господарювання на користь ТОВ «ВІТМАРК АГРО» податковими накладними з датами їх складання за відсутності в ці дати документально підтверджених фактів або придбання товарів, робіт, послуг від постачальників, або списання коштів з рахунку ТОВ «ВІТМАРК АГРО» в банку на користь постачальників за товари, роботи, послуги, в результаті чого перевіркою встановлено завищення податкового кредиту на 5 930 839 грн.

30 січня 2026 року від представника позивача надійшли письмові пояснення.

Ухвалою суду від 30 січня 2026 року закрито підготовче провадження у справі, справу призначено для розгляду по суті на 05.03.26 року о 10:00.

05 березня 2026 у судовому засіданні, на підставі статті 227 КАС України, після судових дебатів, суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення та відклав його ухвалення та проголошення до 06.03.2026 року.

06.03.2026 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

У судовому засіданні 05.03.2026 представник позивача підтримав доводи позовної заяви та просив суд позов задовольнити. Представник відповідача проти позову заперечував та просив суд відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне: відповідно до п. п. 20.1.4, п. 20.1, ст.20, п. 77.1, ст. 77 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями, плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2025 рік, на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 27.06.2025 № 6976-п, проведена планова виїзна документальна перевірки ТОВ «ВІТМАРК АГРО», код за ЄДРПОУ 44891086 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 03.10.2022 по 31.03.2025.

Перевірка проводилась з 23.07.2025 тривалістю 10 робочих днів. Термін проведення перевірки продовжувався відповідно до наказу від 01.08.2025 № 8165-п «Про продовження терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ВІТМАРК АГРО» з 06 серпня 2024 року на 5 робочих днів.

За результатами перевірки складено акт від 19.08.2025 №44474/15-32-07-09- 03/44891086.

02.09.2025р. Позивач надав Податковому органу заперечення на Акт та 09.09.2025 року надав доповнення до заперечення, в яких були викладені письмові пояснення, що підтверджувались документально, які за переконанням Позивача, спростовували викладені в Акті висновки Податкового органу. Згодом Позивачем отримано відповідь на заперечення №13245/КПР/15-32-07-09-06 від 16.09.2025 року, якою Акт залишено без змін.

Як наслідок, Податковим органом сформоване податкове повідомлення-рішення №5189915320709 від 22.09.2025 р., форми В4, про порушення п. 180.2 ст. 180, п. 185.1 ст.185, п. 186.3 ст. 186, п. 187.8 ст. 187, п. 193.1 ст. 193, п.п. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194, п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, абз. «б» п.п. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), ст. 1, п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV (зі змінами), п. 2.1, п. 2.4, п. 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року за № 168/704 (зі змінами) і зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 8619317,00 грн.

08.10.2025р. Позивач подав скаргу №88 до Державної податкової служби України на податкове повідомлення-рішення №5189915320709 від 22.09.2025 р.

08.12.2025р. Позивач отримав Рішення про результати розгляду скарги №35158/6/99-00-06-01-01-06 від 08.12.2025р., яким скаргу задоволено частково та відповідно скасовано частину податкового повідомлення-рішення №5189915320709 від 22.09.2025р., на суму 2624081,00 грн.

11.12.2025р. з урахуванням Рішення про результати розгляду скарги замість податкового повідомлення-рішення №5189915320709 від 22.09.2025р. сформоване нове податкове повідомлення-рішення №66330/15320709 від 11.12.2025р. на загальну суму 5995236,00 грн.

Позивач не погоджується із ППР в частині порушення ним п. 180.2 ст. 180, п. 185.1 ст. 185, п. 186.3 ст. 186, п. 187.8 ст. 187, п. 193.1 ст. 193, п.п. 194.1.1 п. 194.1 ст. 194, п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, абз. «б» п.п. 192.1.1. п. 192.1 ст. 192, п. 198.1, п 198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, ст. 1, п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 2.1, п. 2.4, п. 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88 та зменшення від'ємного значення ПДВ за березень 2025 року на 5930839,00 грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з такого: згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача, викладених в акті перевірки, і винесеного на підставі них спірного рішення на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного: відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.

ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

У розумінні підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

За приписами підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно з п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Пункт 198.1 статті 198 ПК України встановлює, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

Відповідно до п.198.6 ст.198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних тощо.

Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996-XIV від 16.07.1999 (далі - Закон №996-XIV) визначено, що господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Відповідно до частини першої статті 9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Частина друга статті 9 Закону передбачає, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідач зазначає, що ТОВ «ВІТМАРК АГРО» сформовано податковий кредит на суму 5930839 грн за складеними суб'єктами господарювання на користь ТОВ «ВІТМАРК АГРО» податковими накладними з датами їх складання за відсутності в ці дати документально підтверджених фактів або придбання товарів, робіт, послуг від постачальників, або списання коштів з рахунку ТОВ «ВІТМАРК АГРО» в банку на користь постачальників за товари, роботи, послуги.

Крім того, під час перевірки, в зв'язку з встановленням записів в регістрах бухгалтерського обліку по розрахунках з постачальниками, зокрема Дт631 Кт6858 (субконто СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ (22480087)) та при цьому визнання станом на 31.03.2025 зобов'язання (кредиторської заборгованості) ТОВ «ВІТМАРК АГРО» перед СП «ВІТМАРКУКРАЇНА» ТОВ у сумі 50 550,6 тис. грн з відповідним впливом на формування податкового кредиту ТОВ «ВІТМАРК АГРО», головному бухгалтеру ТОВ «ВІТМАРК АГРО» надано запит від 31.07.2025.

На запит отримано письмову відповідь листом від 01.08.2025 № 67, в якому викладено наступне: Між ТОВ «ВІТМАРК АГРО» (Довіритель) та СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ (Повірений) укладено договір доручення № 2024_1_Д_9863 від 01.11.2024, загальними положеннями якого визначено - Довіритель доручає, а Повірений зобов'язується від імені і за рахунок Довірителя вичинити наступні юридичні дії: укладати, за вибором Довірителя та на умовах, визначених ним, договори на виконання робіт, надання послуг, поставки товарно-матеріальних цінностей; сплачувати за роботи, послуги, товарно-матеріальні цінності за зазначеними вище договорами, а також договорами, які вже є укладеними Довірителем та строк оплати по яких вже наступив на дату укладання цього Договору.

Тобто, Повірений зобов'язується від імені та за рахунок Довірителя виконувати грошові зобов'язання по оплаті за роботи/ послуги/ ТМЦ (сировина, комплектуючі та ін.), які Довіритель отримує від постачальників згідно з прямими договорами поставки/ надання послуг. Відповідно, Повірений не отримує товари та послуги від постачальників, постачальники це здійснюють напряму безпосередньо Довірителю. Повірений лише має функцію оплати за Довірителя, а фактичним отримувачем таких товарів є Довіритель. Далі по тексту відповіді цитуються приписи розділу V Податкового кодексу України.

В завершення письмової відповіді ТОВ «ВІТМАРК АГРО» зроблено висновок: Так як Повірений не отримує від постачальника товари/ послуг і, відповідно не здійснює постачання/ отримання товарів/ послуг у межах договору доручення, як зазначено вище, саме Довіритель є фактичним та єдиним отримувачем товарів, то постачальники зобов'язані за правилом «першої події» визначити податкові зобов'язання з ПДВ та скласти на Довірителя податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

Однак, з метою повного дослідження питання правомірності формування податкового кредиту в межах таких операцій головному бухгалтеру ТОВ «ВІТМАРК АГРО» надано запит від 08.08.2025 щодо надання письмових пояснень та документального підтвердження формування податкового кредиту за податковими накладними, складеними постачальниками з 01.11.2024 (початок дії Договору доручення № 2024_1_Д_9863 від 01.11.2024), розрахунки з якими 2 примірник акта перевірки. Віза працівника підрозділу, відповідального за проведення перевірки 61 відображено зокрема записом бухгалтерського обліку Дт631 Кт6858 (субконто СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ).

На запит отримано письмову відповідь листом від 12.08.2025 № 71, в якому викладено наступне: Між ТОВ «ВІТМАРК АГРО», СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ та постачальниками товарів/послуг укладені трьохсторонні договори, за умовами яких ТОВ «ВІТМАРК АГРО» є покупцем (замовником) товарів/ послуг, СП «ВІТМАРК УКРАЇНА» ТОВ є платником, постачальники здійснюють постачання товарів/ послуг на користь покупця ТОВ «ВІТМАРК АГРО».

Відповідно у ТОВ «ВІТМАРК АГРО» виникає грошова заборгованість перед СП «ВІТМАРК УКРАЇНА» ТОВ за оплачені ним, як платником, товари/ послуги. При цьому, податкова накладна складається саме на покупця/ замовника товарів послуг СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ, а не на платника.

Враховуючи надані пояснення та умови договору доручення № 2024_1_Д_9863 від 01.11.2024 та трьохсторонніх договорів, з яких слідує, що СП «ВІТМАРК УКРАЇНА» ТОВ в межах таких договорів здійснює перерахування грошових коштів за визнаною кредиторською заборгованістю ТОВ «ВІТМАРК АГРО» перед постачальниками на його користь товарів, робіт, послуг.

Тому під час проведення здійснено співставлення первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку та даних ЄРПН щодо взаєморозрахунків ТОВ «ВІТМАРК АГРО» з постачальниками, розрахунки з якими відображено записом бухгалтерського обліку Дт631 Кт6858 (субконто СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ) та встановлено факти формування ТОВ «ВІТМАРК АГРО» податкового кредиту на суму 5 930 839 грн за складеними суб'єктами господарювання на користь ТОВ «ВІТМАРК АГРО» податковими накладними з датами їх складання за відсутності в ці дати документально підтверджених фактів або придбання товарів, робіт, послуг від постачальників, або списання коштів з рахунку ТОВ «ВІТМАРК АГРО» в банку на користь постачальників за товари, роботи, послуги.

На думку відповідача, на порушення п. 198.1, п. 198.2, 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 № 2755-VI (зі змінами) ТОВ «ВІТМАРК АГРО» сформовано податковий кредит на суму 5 930 839 грн за складеними суб'єктами господарювання на користь ТОВ «ВІТМАРК АГРО» податковими накладними з датами їх складання за відсутності в ці дати документально підтверджених фактів або придбання товарів, робіт, послуг від постачальників, або списання коштів з рахунку ТОВ «ВІТМАРК АГРО» в банку на користь постачальників за товари, роботи, послуги, в результаті чого перевіркою встановлено завищення податкового кредиту на 5 930 839 грн, у тому числі: листопад 2024 - 1 026 752 грн, грудень 2024 - 321 107 грн, січень 2025 - 893 453 грн, лютий 2025 - 2 035 176 грн, березень 2025 - 1 654 351 гривень.

Відповідно до матеріалів справи судом встановлено, що ТОВ «ВІТМАРК АГРО» та СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ (далі - Повірений) 01.11.2024 року уклали договір доручення № 2024_1_Д_9862

Відповідно до п.1.1. Договору доручення: «За цим Договором Довіритель доручає, Повірений зобов'язується від імені і за рахунок Довірителя вчинити наступні юридичні дії....сплачувати за роботи, послуги, товарно-матеріальні цінності за зазначеними вище договорами, а також за договорами, які вже є укладеними Довірителем та строк оплати по яких вже наступив на дату укладення цього Договору,»

Відповідно до п. 1.2. Договору доручення: «Довіритель зобов'язується виплатити Повіреному суми, які будуть сплачені Повіреним відповідно до н. 1.1. цього Договору, на умовах, в порядку та строках, визначеними Сторонами окремо у додаткових угодах до цього Договору.»

Отже, за умовами Договору доручення Повірений зобов'язується від імені та за рахунок Позивача (Довірителя) виконувати грошові зобов'язання по оплаті за роботи/послуги/ТМЦ (сировина, комплектуючі та ін.), які ТОВ «ВІТМАРК АГРО» отримує від постачальників згідно з прямими договорами поставки/надання послуг та повертає Повіреному сплачені за такі товари кошти.

Як зазначає позивач фактично виконання Договору доручення відбувалося таким чином: надавав Повіреному відповідні доручення щодо здійснення попередньої оплати (авансових платежів) за договорами поставки/надання послуг, укладеними між Позивачем та постачальниками. Повірений, діючи від імені та за рахунок Позивача, перераховував грошові кошти на банківські рахунки відповідних постачальників. Після отримання авансових платежів постачальники здійснювали постачання товарів, робіт або послуг безпосередньо на користь Позивача, без участі Повіреного як сторони у зобов'язанні з постачання. Отже, першою подією для цілей оподаткування ПДВ за відповідними операціями була попередня оплата, здійснена Повіреним від імені та за рахунок Позивача на користь постачальників. На дату настання такої першої події постачальники, у відповідності до вимог Податкового кодексу України, складали та реєстрували в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на ім'я ТОВ «ВІТМАРК АГРО» як покупця та фактичного отримувача товарів, робіт і послуг.

Зазначене повністю узгоджується з ч. 1 ст. 1000 Цивільного кодексу України згідно якої за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.

Тому, податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг складається реєструється в ЄРПН безпосередньо особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, тобто на ім'я Довірителя.

Відповідно до пп. 14.1.181 п.14.1 ст. 14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду. i Відповідно до пункту 198.3 статті 198 розділу V Податкового кодексу України (далі - ПК України), податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.

Відповідно до пункту 198.2 статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно пункту 198.6 ПК України податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Суд зазначає, що оскільки Повірений не отримує від постачальника товари/послуги і, відповідно, не здійснює постачання/отримання товарів/послуг у межах договору доручення, саме Довіритель є фактичним та єдиним отримувачем товарів, то постачальники зобов'язані за правилом «першої події» визначити податкові зобов'язання з ПДВ та скласти на ТОВ «ВІТМАРК АГРО» (Довірителя) податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПК України терміни.

При перерахуванні Повіреним грошових коштів на банківські рахунки постачальників в якості передоплати за товари, що будуть поставлені Позивачу, права на податковий кредит з ПДВ у Повіреного не виникає.

Відповідно, у Повіреного відсутні підстави для застосування правил, встановлених статтями 187 і 198 ПК України.

Отже, у даній ситуації податковий кредит виникає у Позивача, як у фактичного покупця таких товарів/послуг. Адже своєчасно зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є підставою для віднесення сум податку, зазначених у ній, до податкового кредиту у періоді її складання при своєчасній реєстрації у ЄРПН.

Висновки Податкового органу стосувались операцій з контрагентами: ТОВ «ІРРІГАТОР УКРАЇНА» (38340586), ФГ «ПАН БІЛАН» (34573285), ТОВ «ОДЕССАРИБГОСП» (43807852), ПП АГРОФІРМА «ПРОМІНЬ» (5539318), ФГ «ОЛЬВІЯ» (32817568), ТОВ «ПЕТРОЛ ПАРТНЕР» (44763104), ТОВ «МАШЗАВОД «ТЕХНІКА» (31665645), ТОВ «СПАРК СІДЗ» (40878213), ТОВ «НФМ АГРО» (39206071), ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» (44882553).

З вказаними контрагентами ТОВ «ВІТМАРК АГРО» укладені договори поставки, договори оренди, надання послуг: копія Договору поставки №1/24/0002_2024_1_Д_9335 від 30.01.2024 року; копія Додаткової угоди №2 від 01 лютого 2025 року; копія Договору №2025_1_Д_9929 від 07 січня 2025 року; копія Договору суборенди землі №Я-281024 від 28 жовтня 2024 року; копія Договору суборенди землі №Б-151024 від 15 жовтня 2024 року; копія Договору суборенди земельних ділянок №2025_1_Д_9940 від 30 грудня 2024 року; копія Договору суборенди земельних ділянок №2024_1_Д_9842 від 30 вересня 2024; копія Договору суборенди земельних ділянок №2024_1_Д_9841 від 26 вересня 2024; копія Договору поставки партіями з використанням паливних карток №040415-251223-ПГ-342 від 25 грудня 2023 року; копія Договору поставки №05/02/25 від 05 лютого 2025 року; копія Договору поставки №09/02/2023/2023_1_Д_8422 від 09 лютого 2023 року; копія договору про надання послуг №H-054 YR-24 від 22 березня 2024 року; копія Договору поставки нафтопродуктів №ВСТ-208/Н від 31 січня 2024 року.

Постачальники товарів/робіт/послуг виставляли ТОВ «ВІТМАРК АГРО» рахунки на оплату: копія Рахунку на оплату №2500950 від 26 лютого 2025 року; копія Рахунку на оплату №2500951 від 26 лютого 2025 року; копія Рахунку на оплату №1 від 13 січня 2025 року; копія Рахунку на оплату №4 від 22 січня 2025 року; копія Договору суборенди землі №Б-151024 від 15 жовтня 2024 року; копія Рахунку на оплату №40 від 31 грудня 2024 року; копія Договору суборенди землі №Я-281024 від 28 жовтня 2024 року; копія Рахунку на оплату №37 від 04 грудня 2024 року; копія Договору суборенди земельних ділянок №2024_1_Д_9841 від 26 вересня 2024 року; копія рахунку - фактури №8651 від 27 листопада 2024 року; копія Рахунку на оплату №68 від 30 січня 2025 року; копія рахунку фактури №СФ00006349 від 04 лютого 2025 року; копія рахунку фактури №СФ00006350 від 04 лютого 2025 року; копія рахунку фактури №СФ00006352 від 04 лютого 2025 року; копія рахунку - фактури №СФ00006752 від 06 лютого 2025 року; копія Рахунку на оплату №193 від 20 січня 2025 року; копія Рахунку на оплату №360 від 31 січня 2025 року; копія Рахунку на оплату №968 від 04 березня 2025 року; копія Рахунку на оплату №1142 від 11 березня 2025 року; копія Рахунку на оплату №5586 від 19 листопада 2024 року; копія Рахунку наоплату №5792 від 26 листопада 2024 року; копія Рахунку на оплату №3 від 13 лютого 2025 року; копія Рахунку на оплату №2 від 13 лютого 2025 року;)

Розрахунками за договором здійснювались на умовах попередньої оплати на підставі договору доручення СП «ВІТМАРК - УКРАЇНА» ТОВ, що підтверджується платіжними інструкціями (платіжні інструкції: №32690 від 25 березня 2025 року; №32700 від 25 березня 2025 року; №13690 від 04 лютого 2025 року; №100 від 17 січня 2025 року; №2610 від 13 січня 2025 року; №153730 від 22 листопада 2025 року; №153740 від 22 листопада 2027 року; №161980 від 10 грудня 2024 року; №21960 від 26 лютого 2025 року; №31390 від 20.03.2025; №21950 від 26 лютого 2025 року; №153710 від 22.11.2024 року; №153720 від 22 листопада 2024 року; №31510 від 20 березня 2025 року; №14090 від 06 лютого 2025 року; №168070 від 24 грудня 2024 року; №23670 від 04 березня 2025 року; №157060 від 29 листопада 2024 року; №520 від 24 лютого 2025 року; №28610 від 14 березня 2025 року; №13700 від 04 лютого 2025 року; №15150 від 11 лютого 2025 року; №15160 від 11 лютого 2025 року; №15860 від 11 лютого 2025 року; №15960 від 11 лютого 2025 року; №1580 від 08 січня 2025 року; №10740 від 28 січня 2025 року; №14970 від 11 лютого 2025 року; №28510 від 14 березня 2025 року; №31530 від 20 березня 2025 року; №158610 від 04 грудня 2024 року; №159340 від 05 грудня 2024 року.)

Після здійснення оплати СП «ВІТМАРК Україна» ТОВ від імені ТОВ «ВІТМАРК АГРО» на користь постачальників у ТОВ «ВІТМАРК АГРО» відповідно з'являлась заборгованість перед СП «ВІТМАРК-Україна» ТОВ, яка обліковувалась в бухгалтерському обліку на рахунку 6858. На підтвердження надаються бухгалтерські довідки та оборотно-сальдові відомості. Окрім цього до податкового органу та наразі до суду були надані додаткові угоди до Договору доручення, в яких міститься детальна інформація про виконані СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ операції по оплаті грошових коштів від імені та в інтересах Позивача із зазначенням назви контрагента-отримувача грошових коштів, суми платежу, посилання на договір, на підставі якого здійснюється оплата, і в таких додаткових угодах встановлено безумовне зобов'язання Позивача компенсувати сплачені СП «ВІТМАРК-УКРАЇНА» ТОВ суми грошових коштів у чітко визначені строки.

На виконання п. 1.2. Договору доручення Позивачем здійснено компенсацію (погашення) заборгованості перед повіреним за сумами, сплаченими ним постачальникам у межах виконання доручення, що підтверджується платіжними документом платіжна інструкція №996078 від 19.06.2025 року на загальну суму 37700000,00 (Тридцять сім мільйонів сімсот тисяч гривень 00 копійок).

Після оплати товар/послуги/роботи були поставлені/надані імені ТОВ «ВІТМАРК АГРО», що підтверджується видатковими накладними, товарно транспортними накладними та актами надання послуг/виконання робіт: (копія видаткової накладної №7359 від 02 листопада 2024 року; копія товарно-транспортної накладної №03494 від 02 листопада 2024 року; копія видаткової накладної №7517 від 04 листопада 2024 року; копія товарно-транспортної накладної №03520 від 04 листопада 2024 року; копія видаткової накладної №7812 від 11 листопада 2024 року; копія товарно-транспортної накладної №03789 від 11 листопада 2024 року; копія видаткової накладної №7850 від 13 листопада 2024 року; копія товарно-транспортної накладної №03897 від 13 листопада 2024 року; копія видаткової накладної №7897 від 15 листопада 2024 року; копія товарно-транспортної накладної №04030 від 15 листопада 2024 року; копія видаткової накладної №7962 від 20 листопада 2024 року; копія товарно-транспортної накладної №04209 від 20 листопада 2024 року; копія видаткової накладної №8097 від 26 листопада 2024 року; копія товарно-транспортної накладної №04421 від 26 листопада 2024 року; копія видаткової накладної №8095 від 27 листопада 2024 року; копія товарно-транспортної накладної №04451 від 27 листопада 2024 року; копія видаткової накладної №127 від 21 січня 2025 року; копія товарно-транспортної накладної №06274 від 21 січня 2025 року; копія видаткової накладної №276 від 03 лютого 2025 року; копія товарно-транспортної накладної №06599 від 03 лютого 2025 року; копія видаткової накладної №1306 від 06 березня 2025 року; копія товарно-транспортної накладної №07579 від 06 березня 2025 року; копія видаткової накладної №1416 від 12 березня 2025 року; копія товарно-транспортної накладної №07775 від 12 березня 2025 року; копія видаткової накладної №1628 від 24 березня 2025 року; копія товарно-транспортної накладної №08211 від 24 березня 2025 року; копія Акту звіряння; копія Акту звіряння; копія видаткової накладної №№986 від 03 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №988 від 03 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1032 від 03 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №987 від 03 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №№1050 від 08 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1060 gi? 09 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1064 від 09 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1090 від 10 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1235 від 16 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1233 від 16 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1212 від 16 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №№1213 від 16 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1236 від 16 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1234 від 16 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1250 від 17 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №1452 gi? 24 квітня 2025 року; копія Акту надання послуг №2707 від 19 червня 2025 року; копія Акту надання послуг №2654 від 17 червня 2025 року; копія видаткової накладної №80 від 25 квітня 2025 року; копія видаткової накладної №58 від 18 березня 2025 року; копія Акту прийому-передачі товару №4 від 18 березня 2025 року; копія Акту виконаних робіт №PH00005521 від 12 лютого 2025 року; копія Акту виконаних робіт №РН00005523 від 12 лютого 2025 року; копія Акту виконаних робіт №РН00005660 від 13 лютого 2025 року; копія Акту виконаних робіт №PH00005719 від 13 лютого 2025 року; копія Акту виконаних робіт №PH00012174 від 21 березня 2025 року; копія Акту виконаних робіт №PH00012175 від 21 березня 2025 року; копія Акту надання послуг №101 від 31 жовтня 2025 року; копія Акту надання послуг №№102 від 29 листопада 2025 року; копія Акту надання послуг №№3 від 31 січня 2025 року; копія Акту надання послуг №16 від 31 березня 2025 року; копія Акту надання послуг №25 від 30 квітня 2025 року; копія Акту падання послуг №30 від 30 травня 2025 року; копія Акту надання послуг №38 від 30 червня 2025 року; копія Акту надання послуг №56 від 31 липня 2025 року; копія Акту надання послуг №№84 від 29 серпня 2025 року; копія Акту надання послуг №1 від 31 січня 2025 року; копія Акту надання послуг №14 від 31 березня 2025 року; копія Акту надання послуг №12 від 28 лютого 2025 року; копія Акту надання послуг №11 від 28 лютого. 2025 року; копія Акту надання послуг №15 від 31 березня 2025 року; копія Акту надання послуг №29 від 30 травня 2025 року; копія Акту надання послуг №37 від 30 червня 2025 року; копія Акту надання послуг №23 від 30 квітня 2025 року; копія Акту надання послуг №№57 від 31 липня 2025 року; копія Акту надання послуг №58 від 31 липня 2025 року; копія Акту надання послуг №86 від 29 серпня 2025 року; копія Акту надання послуг №85 від 29 серпня 2025 року; копія Акту надання послуг №14 від 31 грудня 2025 року; копія Акту надання послуг №2 від 31 січня 2025 року; копія Акту надання послуг №3 від 28 лютого 2025 року; копія Акту надання послуг №4 від 31 березня 2025 року; копія Акту надання послуг №5 від 30 квітня 2025 року; копія Акту надання послуг №6 від 31 травня 2025 року; копія Акту надання послуг №24 від 30 квітня 2025 року; копія Акту надання послуг №25 від 30 квітня 2025 року; копія Акту надання послуг Меб від 31 травня 2025 року; копія Акту надання послуг №7 від 30 червня 2025 року; копія Акіпу надання послуг №8 від 31 липня 2025 року; копія Акту надання послуг №9 від 31 серпня 2025 року; копія Акту надання послуг №10 від 30 вересня 2025 року; копія Акту надання послуг №11 від 31 жовтня 2025 року; копія Акту приймання передачі насіння №№1 від 12 березня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №29 від 02 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №30 від 03 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №31 від 04 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №32 від 04 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №33 від 05 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №34 від 05 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №№35 від 06 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №36 від 07 червня 2025 року; копія Акту здачі - приймання робіт (надання послуг) №37 від 08 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №38 від 09 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №39 від 09 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №40 від 10 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №41 від 10 червня 2025 року; копія Акту здачі - приймання робіт (надання послуг) №№42 від 11 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №43 від 08 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №44 від 11 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №45 від 12 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №46 від 12 червня 2025 року; копія Акту здачі - приймання робіт (надання послуг) №47 від 13 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №48 від 13 червня 2025 року; копія Акту здачі приймання робіт (надання послуг) №49 від 14 червня 2025 року; копія Акту приймання передачі за період з 01 січня 2025 по 31 січня 2025 року; копія Акту приймання передачі за період з 01 лютого 2025 по 28 лютого 2025 року; копія Акту приймання-передачі за період з 01 березня 2025 по 31 березня 2025 року; копія Акту приймання-передачі за період з 01 листопада 2024 по 30 листопада 2024 року; копія Акту приймання передачі за період з 01грудня 2024 по 31 грудня 2024 року; копія видаткової накладної №23169 від 31 січня 2025 року; копія видаткової накладної №43922 від 28 лютого 2025 року; копія видаткової накладної №73885 від 31 березня 2025 року; копія видаткової накладної №272653 від 30 листопада 2024 року; копія видаткової накладної №308200 від 31 грудня 2024 року; копія видаткової накладної №134 від 10 березня 2025 року; копія акту надання послуг №42 від 30 листопада 2024 року; копія акту надання послуг №43 від 31 грудня 2024 року; копія акту надання послуг №2 від 31 січня 2025 року; копія акту надання послуг №3 від 28 лютого 2025 року; копія акту надання послуг №4 від 31 березня 2025 року; копія акту надання послуг №16 від 31 травня 2025 року; копія акту надання послуг №7 від 30 червня 2025 року; копія акту надання послуг №8 від 31 липня 2025 року; копія акту надання послуг №9 від 31 серпня 2025 року; копія акту надання послуг №10 від 30 вересня 2025 року; копія акту надання послуг №11 від 31 жовтня 2025 року; копія акту надання послуг №46 від 30 листопада 2024 року; копія акту надання послуг №47 від 31 грудня 2024 року; копія акту надання послуг №12 від 31 січня 2025 року; копія акту надання послуг №13 від 28 лютого 2025 року; копія акту надання послуг №14 від 31 березня 2025 року; копія акту надання послуг №6 від 31 травня 2025 року; копія акту надання послуг №17 від 30 червня 2025 року; копія акту надання послуг №18 від 31 липня 2025 року; копія акту надання послуг №20 від 30 вересня 2025 року; копія акту надання послуг №21 від 31 жовтня 2025 року.

Отже, Позивач є фактичним отримувачем товарів/робіт/послуг, що підтверджується первинними документами щодо постачання, в яких Позивач зазначений як отримувач та/або замовник відповідних товарів/робіт/послуг.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарські операції підлягають відображенню в бухгалтерському обліку на підставі первинних документів, що фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні містити обов'язкові реквізити (зокрема назву документа, дату складання, зміст та обсяг операції, одиницю виміру, посади та підписи відповідальних осіб тощо). Аналогічні вимоги щодо документального оформлення господарських операцій закріплено у Положенні про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженому наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України облік показників, що використовуються для визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту, ведеться на підставі первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку. Контролюючим органом під час перевірки досліджувались перелічені документи, та не встановлено ані відсутності товарів/послуг, ані нереальності операцій, ані недостовірності первинних документів.

Крім того, позивачем здійснено компенсацію (погашення) заборгованості перед Повіреним. Вказана обставина має додаткове значення, оскільки підтверджує реальний економічний зміст операцій: Позивач фактично поніс витрати на придбання відповідних товарів/робіт/послуг, а розрахунки між сторонами здійснені у повному обсязі, а на дату проведення податкової перевірки ця обставина вже обліковувалась на рахунках бухгалтерського обліку 68581.

Таким чином, зазначені в акті перевірки господарські операції є реальними, товар/роботи/послуги фактично отримані Позивачем і використані у його господарській діяльності, а первинні документи та податкові накладні оформлені належним чином.

Під час розгляду справи відповідачем не доведено, що ТОВ «ВІТМАРК АГРО» не отримувачем товарів/послуг за договорами, також не зазначено про нереальність здійснення господарських операцій. Також договори поставки/надання послуг укладені саме позивачем; постачальники здійснювали постачання товарів та послуг безпосередньо позивачу; податкові накладні складені на ім'я позивача та зареєстровані в ЄРПН; оплата за товари/послуги здійснювалася Повіреним від імені та за рахунок позивача; позивач у подальшому компенсував відповідні витрати Повіреному; факт отримання товарів та послуг підтверджується належними первинними документами (видатковими накладними, ТТН, актами виконаних робіт тощо).

Таким чином, господарські операції є реальними, мають економічний зміст та належне документальне підтвердження.

Доводи відповідача про відсутність «першої події» є безпідставними, оскільки попередня оплата, здійснена повіреним від імені та за рахунок позивача, є належною підставою для виникнення права на податковий кредит відповідно до пункту 198.2 ПК України.

Факт того, що кошти перераховувались не безпосередньо позивачем, а його представником, не впливає на податкові наслідки, оскільки така оплата здійснюється в інтересах та за рахунок позивача.

Суд вважає, що позивачем виконано всі умови, передбачені статтею 198 ПК України, а саме: товари/послуги фактично отримані, податкові накладні належно оформлені та зареєстровані, господарські операції підтверджені первинними документами.

Оскільки відповідач не довів порушення позивачем вимог податкового законодавства, у нього були відсутні правові підстави для зменшення від'ємного значення ПДВ.

За таких обставин податкове повідомлення-рішення в частині зменшення від'ємного значення ПДВ на суму 5 930 839,00 грн є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного податкового №66330/15320709 від 11 грудня 2025 року на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТМАРК АГРО» (вул. Миру, 144, с.Степанівка, Роздільнянський район, Одеська область, 67430, код ЄДРПОУ 44891086) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №66330/15320709 від 11 грудня 2025 року в частині зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 5930839,00 (П'ять мільйонів дев'ятсот тридцять тисяч вісімсот тридцять дев'ять гривень 00 копійок).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІТМАРК АГРО» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області сплачений судовий збір в розмірі 30280,00 грн.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 17 березня 2026 року.

Суддя Д.К. Василяка