Рішення від 19.03.2026 по справі 380/2121/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/2121/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Яворівської окружної прокуратури до Івано-Франківської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Яворівська окружна прокуратура звернулася в інтересах держави (далі - позивач) до суду з позовом до Івано-Франківської селищної ради (далі - відповідач, Івано-Франківська СР), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення відповідно до вимог чинного законодавства нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Задебрі на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області;

- зобов'язати відповідача відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Задебрі на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Яворівською окружною прокуратурою Львівської області за результатами вивчення стану дотримання вимог законодавства при визначенні розміру орендної плати за землі комунальної власності на підвідомчій окружній прокуратурі території, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, виявлено порушення вимог чинного земельного законодавства в діяльності Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області.

За даними довідника показників нормативної грошової оцінки земель населених пунктів на 2025 оціночний рік станом 19.01.2026 оновлення нормативної грошової оцінки земель потребує с. Задебрі Яворівського району Львівської області. З наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області інформації встановлено, що нормативну грошову оцінку с. Задебрі на території Івано-Франківської сільської ради Яворівського району Львівської області проведено ще у 2015 році та станом на 30.10.2025 така потребує оновлення, оскільки має проводитися не рідше, ніж один раз на 5-7 років.

За інформацією, яка надійшла до прокуратури від відповідача 29.10.2025, на розгляд сесії, яка відбулась 24.10.2025, було винесене питання «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області» однак за результатами голосування рішення не прийняте. Отже станом на даний час нормативна грошова оцінка земель не території с. Задебрі не проведена та відповідачем не вжито належних та достатніх заходів для оновлення нормативної грошової оцінки земель вказаного населеного пункту.

Наведене свідчить про порушення інтересів держави у сфері земельних відносин та спричиняє ненадходження коштів до місцевого бюджету у вигляді, зокрема плати за землю (земельного податку та орендної плати). Просить задовольнити позов та зобов'язати відповідача вчинити відповідні заходи.

Ухвалою від 09.02.2026 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі. Судове засідання призначено на 03.03.2026.

Відповідно до довідок про доставку електронного листа, до електронного кабінету Івано-Франківська СР в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі доставлено: 08.02.2026 - позовну заяву з копіями доданих до позовної заяви документів (тобто через день надходження позову до суду) та 12.02.2026 - ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі без виклику сторін від 09.02.2026.

Відповідачу роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.

У відповідності до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України) неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.

Судове засідання, що призначене на 03.03.2026, відкладено до 12.03.2026 у зв'язку із неявкою відповідача.

Суд у судовому засідання 12.03.2026 заслухав вступну промову прокурора, дослідив письмові докази та перейшов до розгляду справи в письмовому провадженні.

Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Яворівська окружна прокуратура в порядку статті 23 Закону України «Про прокуратуру» 21.10.2025 звернулася до Івано-Франківської селищної ради із запитом про надання інформації такого змісту:

« 3 інформації ГУ Держтеокадастру у Львівській області встановлено, що нормативну грошову оцінку смт. Івано-Франкове, сіл Бірки, Буда, Великі гори, Верхутка, Діброва, Дубровиця, Задебрі, Затока, Кожичі, Лелехівка, Лісопотік, Лозино, Мальчиці, Озерське, Поріччя, Рокитне, Середній Горб, Ставки, Страдч, Турича, Ямельня, Ясниська на території Івано-Франківської селищної ради проведено ще в період 2013-2016 років.

З метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави, керуючись абз. 4 ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прошу надати наступну інформацію та документи, що її підтверджують, зокрема:

- зазначити причини тривалого невжиття селищною радою заходів щодо оновлення нормативної грошової оцінки зазначених населених пунктів;

- надати копії рішень органів місцевого самоврядування, якими затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель на території вищевказаних населених пунктів;

- вказати чи планується селищною радою вжиття заходів щодо приведення нормативної грошової оцінки земель на території зазначених населених пунктів у відповідність до норм ст. 18 Закону України «Про оцінку земель».

Також 21.10.2025 Яворівська окружна прокуратура звернулася в порядку статті 23 Закону України «Про прокуратуру» до ГУ Держгеокадастру у Львівській області з запитом про надання інформації про кількість населених пунктів Івано-Франківської ОТГ, які потребують оновлення нормативної грошової оцінки земель, з проханням вказати конкретно які саме та рік останнього проведення нормативної грошової оцінки земель.

ГУ Держгеокадастру у Львівській області листом від 30.10.2025 повідомило, що оновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, у яких до закінчення 2025 року спливає 5-7 річний термін проведення нормативної грошової оцінки земель, станом на 30.10.2025 на території Івано-Франківської селищної ради потребують: смт. Івано-Франкове - 2014 р., с. Бірки - 201б р., с. Буда - 2015 р., с. Великі Гори - 2015 р., с. Верхутка - 2015 р., с Діброва - 2016 р., с. Дубровиця - 2015 р., с. Задебрі - 2015 р., с. Затока - 2014 р., с. Кожичі - 2013 р., с. Лелехівка - 2015 р., с. Лісопотік - 2015 р., с. Лозино - 2015 р., с. Мальчиці - 2017 р., с. Озерське - 2015 р., с. Поріччя - 2013р., с. Рокитне - 2016 р., с. Середній Горб - 2015 р., с. Ставки - 2015 р., с. Страдч - 2013 р., с. Турича - 2015 р., с. Ямельня - 2013 р., с. Ясниська - 2015 р.

Івано-Франківська Селищна рада Яворівського району Львівської області листом від 29.10.2025 №04-07/2668 повідомила, що на розгляд LXXVII-ої сесії Івано-Франківської селищної ради VIII скликання 24 жовтня 2025 року Івано-Франківської селищної ради було винесене питання «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області». За результатами голосування рішення не прийняте.

Додатком до листа долучено копію аркуша «Результати поіменного голосування депутатів на LXXVII-ої сесії Івано-Франківської селищної ради VIII скликання 24 жовтня 2025 року з питання «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Івапо-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області».

Звернення прокурора до суду з цим позовом зумовлено порушенням інтересів держави у сфері земельних відносин.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Частиною 3 статті 53 КАС України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Спеціальним законом, яким визначені виключні випадки та порядок представництва прокурором інтересів держави в суді, є Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон №1697-VII).

За змістом статті 23 Закону №1697-VII прокурор здійснює у суді представництво інтересів громадянина та держави, яке повинно бути обґрунтованим.

Як закріплено у частині 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 9 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно з частиною 3 статті 16 Закону №280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно з частиною 1 статті 63 Закону №280/97-ВР доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов'язкових платежів.

Пунктом 271.1 статті 271 Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс) визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПК України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а її своєчасне оновлення позитивно впливає на дохідну частину місцевого бюджету.

Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначає Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV).

Відповідно до статті 2 Закону №1378-IV правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Згідно до статті 3 Закону №1378-IV об'єктами оцінки земель є: територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, території оціночних районів та зон, земельні ділянки чи їх частини або сукупність земельних ділянок і прав на них, у тому числі на земельні частки (паї), у межах території України.

Згідно з частиною 5 статті 5 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (у разі передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки), втрат лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Статтею 13 Закону №1378-IV унормовано випадки, за яких проведення грошової оцінки земельних ділянок є обов'язковим.

Так, частиною 1 статті 13 Закону №1378-IV визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, плати за суборенду (при передачі в суборенду земельних ділянок державної власності, які орендуються акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, що утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки); визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок державної, комунальної власності, якщо відповідно до закону ціна продажу таких земельних ділянок визначається з використанням нормативної грошової оцінки земельних ділянок; проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення (у разі якщо попередня нормативна грошова оцінка земельних ділянок у цьому масиві не проводилася протягом 5 років до дня прийняття уповноваженим органом рішення про проведення такої інвентаризації).

Відповідно до частин 1-3 статті 15 Закону №1378-IV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.

Згідно до статті 18 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до частини 1 статті 23 Закону №1378-IV технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації (крім випадків, визначених частиною третьою цієї статті).

Аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що законодавцем унормовано як періодичність проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, так і суб'єктів таких правовідносин. При цьому не дотримання періодичності проведення нормативної грошової оцінки земель суб'єктами, до повноважень яких віднесено вирішення таких питань, свідчить про бездіяльність цих суб'єктів.

Інформацією ГУ Держтеокадастру у Львівській області від 30.10.2025 підтверджується, що станом на 30.10.2025 оновлення нормативно-грошової оцінки потребує село Задебрі Яворівського району Львівської області, у якому востаннє така проводилася у 2015 році і до закінчення 2025 року спливає 5-річний термін проведення нормативної грошової оцінки земель.

З відповіді Івано-Франківської селищної ради від 29.10.2025 №04-07/2668 на запит Яворівської окружної прокуратури від 21.10.2025 щодо надання копії рішень органів місцевого самоврядування, якими затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель на території с. Задебрі Яворівського району Львівської області, суд встановив, що за результатами голосування винесеного на розгляд LXXVII-ої сесії Івано-Франківської селишної ради VIII скликання 24 жовтня 2025 року Івано-Франківської селищної ради питання «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області» рішення не було прийняте.

Причиною такого стало утримання 10 депутатів при голосуванні за винесене на розгляд сесії питання, що підтверджується аркушем результатів поіменного голосування депутатів від 24.10.2025.

Матеріали справи не містять жодних пояснень на обґрунтування поведінки депутатів селищної ради, які ухиляються від виконання ними визначених Законом №280/97-ВР та Законом №1378-IV обов'язків по прийняттю рішення зі спірного питання.

Відповідачем не надано суду будь-яких доказів на підтвердження вчинення ним дій, спрямованих на винесення повторно на розгляд сесії питання про надання дозволу на виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Івано-Франківської селищної ради, зокрема с. Задебрі.

Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд висновує про обґрунтованість позову, тому такий слід задовольнити в цілому.

Відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 264-265, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Яворівської окружної прокуратури (вул. Львівська, буд. 25, м. Яворів, Львівська область, 81500, код ЄДРПОУ 02910031) до Івано-Франківської селищної ради (пл. Ринок, буд. 1, смт. Івано-Франкове, Львівська область, 81070, код ЄДРПОУ 34106981) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської селищної ради (пл. Ринок, буд. 1, смт. Івано-Франкове, Львівська область, 81070, код ЄДРПОУ 34106981) щодо не проведення відповідно до вимог Закону України «Про оцінку землі» нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Задебрі на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області;

Зобов'язати Івано-Франківську селищну раду (пл. Ринок, буд. 1, смт. Івано-Франкове, Львівська область, 81070, код ЄДРПОУ 34106981) відповідно до Закону України «Про оцінку землі» забезпечити проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Задебрі на території Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Хома О. П.