Справа №760/13856/24
2-а/760/701/26
16 березня 2026 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі головуючого-судді Верещінської І.В, за участю секретаря судового засідання Негари А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 (надалі за текстом - позивач) звернувся до суду з позовом до Департаменту патрульної поліції (надалі за текстом - відповідач) про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. У якому просив скасувати постанову серії ЕНА № 1761042 від 27.03.2024 про накладення на нього адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі у вигляді штрафу в розмірі 3 400 грн. за вчинення правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 27.03.2024 інспектором УПП в Сумській області ДПП Колесник А.С. було винесено постанову серії ЕНА № 1761042 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3 400 грн. Відповідно до змісту постанови, позивач, 20.03.2024 за адресою м. Суми, вул.. 1- ше Набережна річки Стрілки, біля буд. 8, керував транспортним засобом «Volkswagen Getta», номерний знак НОМЕР_1 , з порушенням правил дорожнього руху, а саме завчасно, не менш як 50-100м, не подав сигнал покажчиком повороту відповідно напрямку перед поворотом, а як встановлено згодом, взагалі не мав права керування таким транспортним засобом та відповідно не мав при собі посвідчення водія на право керуванням транспортним засобом відповідної категорії, чим порушив вимоги п. 2.1. (а) ПДР та 9.2б, 9.4 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст.126 КУпАП.
Позивач вважає зазначену постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки вона не підтверджується належними доказами.
Стверджує, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, а постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності винесена незаконно та необґрунтовано.
На підставі викладеного просив позов задовольнити, а постанову скасувати.
13.06.2024 на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану справу було передано до провадження судді Верещінської І.В.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 20 червня 2024 року адміністративний позов залишений без руху.
04.07.2024 року на виконання Ухвали суду позивач надав заяву про усунення недоліків позову.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 08.08.2024 у справі відкрито спрощене позовне провадження.
31.10.2024 представником відповідача на позовну заяву подано відзив, в якому останній вказує, що постанова про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 1761042 від 27.03.2024 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП - винесена законно та обґрунтовано. Працівниками УПП в Сумській області як уповноваженими та відповідальними особами вірно винесено постанову, з дотриманням правил чинного законодавства. Просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження, учасники справи в судове засідання не викликались.
Дослідивши матеріали справи та надані до суду докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 27.03.2024 інспектором УПП в Сумській області ДПП Колесник А.С. було винесено постанову серії ЕНА № 1761042 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3 400 грн.
Відповідно до змісту постанови, позивач, 20.03.2024 за адресою м. Суми, вул.. 1- ша Набережна річки Стрілки, біля буд. 8, керував транспортним засобом «Volkswagen Getta», номерний знак НОМЕР_1 , з порушенням правил дорожнього руху, а саме завчасно, не менш як 50-100м, не подав сигнал покажчиком повороту відповідно напрямку перед поворотом, а як встановлено згодом, взагалі не мав права керування таким транспортним засобом та відповідно не мав при собі посвідчення водія на право керуванням транспортним засобом відповідної категорії, чим порушив вимоги п. 2.1. (а) ПДР та 9.2б, 9.4 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст.126 КУпАП.
Так, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП) є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
У статті 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу, у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
В свою чергу, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, зокрема, поліцейського, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
В свою чергу, відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КУпАП, порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Підпунктом «а» пункту 2.1 розділу 2 Правил дорожнього руху визначено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Пунктом 9.2 б Правил дорожнього руху України встановлено, що водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед перестроюванням, поворотом або розворотом.
При цьому, згідно пункту 9.4 ПДР водій повинен подавати сигнал покажчиками повороту або рукою належить завчасно до початку маневру (з урахуванням швидкості руху), але не менш як за 50 - 100 м у населених пунктах і за 150 - 200 м поза ними, і припиняти негайно після його закінчення (подавання сигналу рукою слід закінчити безпосередньо перед початком виконання маневру). Сигнал забороняється подавати, якщо він може бути не зрозумілим для інших учасників руху.
Як вбачається із позовної заяви, позивач вважає оскаржувану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, тому на його думку в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Як встановлено з матеріалів відеозапису в підсистемі «Електронний суд» Колесник А.В. керуючись ч. 3 ст. 18, ст. 32, ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію» підійшла до Позивача, відрекомендувалась, пояснила суть скоєного ним правопорушення, (clip-0.mp4 - 00:00:00 - 00:00:25) та попросила надати для перевірки посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії та реєстраційний документ на транспортний засіб (clip-0.mp4 - 00:00:30 00:00:40).
Проте пред'явити посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії у встановленому законом порядку, безпосередньо саме посвідчення водія чи його в електронній формі за допомогою додатку ДІЯ, Позивач не зміг. Натомість на власному мобільному телефоні пред'явив фотографію посвідчення водія, серії НОМЕР_2 від 16.08.2026 , та пояснив, що сам документ він забув в готелі, а в додатку ДІЯ відбувся збій та з незрозумілих причин наразі даний документ там відсутній (clip-0.mp4 - 00:01:55 - 00:02:15).
Під час перевірки документів позивача інспектором УПП в Сумській області ДПП Колесник А.В. було встановлено, що: 06.06.2023 року у зв'язку з складеними матеріалами щодо нього за ст. 124 КУпАП, а саме протоколу серії ААД № 29007 від 06.06.2023 року належне йому посвідчення водія серії НОМЕР_2 було вилучено, а постановою Дарницького районного суду м. Київ від 03.08.2023 Позивача в справі № 753/10095/23 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 6 (шість) місяців.
Як вбачається з надано відеозапису, старший лейтенант поліції Колесник А.В. пояснила позивачу, що своїми діями він порушив вимоги п. 2.1.а та 9.2.б, 9.4 ПДР, а саме: керував транспортним засобом не маючи права керування ним, а також завчасно, не менш як 50-100 м, не ввімкнув світловий покажчик повороту відповідного напрямку, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно з ч. 2 ст. 126 КУпАП, що було зафіксовано на нагрудну відеокамеру Motorola Solutions моделі Video Badge VB-400 VB-440-64-KF-N № 471965, № 471993 та № 471140 та службовий відеореєстратор Xiaomi моделі Yi Car DVR, та розпочала розгляд справи про адміністративне правопорушення.
При дослідженні відеозапису встановлено, що старший лейтенант поліції Колесник А.В. повідомила позивачу, що справу за вчинене ним адміністративне правопорушення буде розглянуто нею на місці скоєння правопорушення, роз'яснила вимоги ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, порядок та строк оскарження винесеної постанови (clip-0.mp4 - 00:10:45 - 00:26:10).
Також, з відеозапису встановлено, що позивачу права були зрозумілі та користуючись ними останній заявив клопотання про перенесення розгляду справи для отримання можливості скористатись правовою допомогою. Інспектором УПП в Сумській області ДПП Колесник А.В було задоволено клопотання позивача про перенесення розгляду справи, розгляд справи за ч. 2 ст. 126 КУпАП за вчинене адміністративне правопорушення перенесено на 23.03.2024 на 08:00 год, проте позивач повідомив, що в даний час бути присутнім на розгляді справи йому буде не зручно, зважаючи на що розгляд справи було перенесено на 27.03.2024 на 20:00 год. до управління патрульної поліції, за адресою: вул. Б. Шлях, буд. 18/1, м. Суми (clip-0.mp4 - 00:14:50 - 00:18:55 00:23:35 - 00:26:10). Позивачу було вручено повідомлення про запрошення до підрозділу поліції, що останній засвідчив своїм підписом в ньому, та було повідомлено, що у разі неприбуття у зазначений час до підрозділу поліції та відсутності клопотань про відкладання розгляду справи справа про адміністративне правопорушення розглядатиметься відповідно до вимог ст. 268 КУпАП, тобто за його відсутності (clip-0.mp4 - 00:25:40 00:25:50)
Отже, з огляду на наведене, факт порушення позивачем п. 2.1. (а) ПДР та 9.2б, 9.4 ПДР Правил дорожнього руху повністю доведено, а тому оскаржувана постанова про притягнення позивача за ч. 2 ст.126 КУпАП є законною та обґрунтованою.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, поясненнями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Повноваження адміністративного суду у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, визначені ст. 286 КАС України.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Постанова винесена уповноваженою особою, яка мала право розглядати справу про адміністративне правопорушення, з дотриманням правил чинного законодавства, на підставі наявних доказів про адміністративне правопорушення, на основі яких було встановлено винність позивача у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП та немає підстав для скасування відповідної постанови, оскільки доказів, які мали спростувати факт наявності адміністративного правопорушення та обставини, що виключають адміністративну відповідальність, позивачем в межах розгляду даної справи не надано.
Таким чином, суд вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення в даному випадку винесена у межах повноважень відповідача в порядок та спосіб визначений КУпАП із дотриманням встановленої процедури та з урахуванням усіх обставин у справі, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Враховуючи наведе вище, позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 126, 251, 283, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 2, 8, 9, 72-77, 78, 205, 241-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.
Повне найменування сторін:
позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
відповідач - Департамент патрульної поліції, місцезнаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3; код ЄДРПОУ 40108646.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом 10 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.В.Верещінська