Справа №760/5887/26 1-кс/760/3247/26
13 березня 2026 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого детектива Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені № 72025111100000027 від 21.05.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.222 КК України, -
До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого детектива Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені № 72025111100000027 від 21.05.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.222 КК України.
Клопотання мотивоване наступним.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом 2024 року систематично здійснювали розтрату бюджетих коштів, під виглядом надання матеріальної допомоги мешканцям (жителям) Київської області, у межах цільової програми «Турбота» на 2021-2025 роки.
Так, 24 грудня 2020 року рішенням Київської обласної ради № 040-01-VІІІ затверджено цільову Програму «Турбота» на 2021-2025 роки (надалі - Програму) та Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної грошової допомоги мешканцям Київської області, які опинилися в складних життєвих обставинах та звернулися до депутатів Київської обласної ради (надалі - Порядок), а також визначено головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем Програми ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до Порядку, механізм використання коштів, передбачених в обласному бюджеті за КПКВК 0813242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» в частині видатків на реалізацію Київської обласної Програми.
Згідно Порядку кошти, призначені для надання адресної грошової допомоги мешканцям Київської області, які опинилися в складних життєвих обставинах та звернулися до депутатів Київської обласної ради можуть бути використані на надання матеріальної допомоги мешканцям, у тому числі працівникам органів державної влади, органів місцевого самоврядування та підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області у зв'язку із їхнім скрутним матеріальним становищем та (або) необхідністю витрат, пов'язаних з народженням, смертю близьких родичів, потребою лікуванні тощо.
На підставі звернень депутатів Київської обласної ради видається розпорядження голови Київської обласної ради про виділення коштів або надається обґрунтована відповідь про відмову у задоволенні депутатського звернення.
Звернення депутата Київської обласної ради про виділення коштів повинно містити: особисту заяву громадянина (відповідно до Додатку 1 до Порядку); акт обстеження матеріально-побутових умов проживання або медичну довідку про стан здоров'я особи, якій передбачається надати матеріальну допомогу або iншi документи, що підтверджують необхідність надання допомоги; копії паспорта (1, 2, 11 сторінка) або копію лицьової та зворотної сторони ID паспорту; копію довідки про реєстрацію місця проживання особи (для осіб які мають ID паспорт); інформація про отримання (не отримання) матеріальної допомоги на місцевому рівні, подається у довільній формі; реквізити рахунку, на який особа бажає отримати вiдповiднi кошти.
Матеріальна допомога виплачується фізичним особам головним розпорядником коштів, визначеним Програмою, на відповідний рік, на підставі розпорядження голови обласної ради, шляхом перерахування відповідної суми коштів на рахунок.
Проведеною перевіркою реалізації Програми в 2024 році встановлено, що використано коштів обласного бюджету, в сумі понад 139 млн. грн, з яких видатки на суму понад 16, 2 млн. грн., здійснено у вигляді матеріальних допомог фізичним особам, всупереч обсягів щорічної разової допомоги з розрахунком на одну сім'ю або на одну особу, так як виявлено осіб які отримували матеріальну допомогу декілька разів, а також в розмірах, що перевищують суми передбачені Програмою за напрямками на підставі розпоряджень службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Під час реалізації Програми депутати Київської обласної ради ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 розглядали заяви жителів Київської області, які ніби опинилися в складних життєвих обставинах та надсилали депутатські звернення про надання матеріальних допомог близьким особам.
У ході реалізації Програми виявлено службове недбальство ОСОБА_11 яка обіймала посаду начальника відділу розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію юридичного управління Київської обласної ради та повинна була вивчати подані заяви з додатками чи надані документи підтверджують необхідність надання допомоги.
Під час перевірки поданих документів депутатам виявлено, що заяви жителів Київської області про отримання матеріальної допомоги написані у зв'язку з лікуванням до яких долучалися копії виписок та довідок від лікарів, які не мають підтвердження в лікуванні в розмірі сум зазначених в депутатських зверненнях стосовно ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 ..
Так, з метою повного, всебічного розслідування кримінального провадження, а також належного документального підтвердження виявлених порушень та встановлення повного кола осіб причетних до його вчинення виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів з можливістю подальшого їх вилучення належним чином завірених копій та в електронному вигляді, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 оператором та володільцем інформації, якої є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 , а саме: інформацію з електронних медичних карток пацієнтів (результати аналізів, історія візитів до лікарів, виписки, огляди, операції, рецепти і т.п.) наступних отримувачів матеріальних допомог на лікування: ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ; ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 ; ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 ; ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_6 ; ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_7 ; ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_8 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_11 РНОКПП НОМЕР_9 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_10 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_11 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_12 ; ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_13 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_14 ; ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , РНОКПП НОМЕР_15 ; ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , РНОКПП НОМЕР_16 ; ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_19 РНОКПП НОМЕР_17 ; ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_18 ; ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , РНОКПП НОМЕР_19 ; ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , РНОКПП НОМЕР_20 ; ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , РНОКПП НОМЕР_21 ; ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , РНОКПП НОМЕР_22 , з огляду на що детектив звернувся з даним клопотанням до слідчого судді.
Детектив у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, про дату та час судового засідання, надіслав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримує в повному обсязі.
Представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином. Заяв чи клопотань до суду не надходило.
Згідно ч.4 ст.107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Слідчий суддя, перевіривши клопотання на дотримання вимог Кримінального процесуального кодексу України, дійшов наступного.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ст. 1 КПК України).
Зокрема, питання застосування заходів забезпечення кримінального провадження, до яких відносяться і тимчасовий доступ до речей і документів, регламентовані Главою 10 - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування та Главою 15 - тимчасовий доступ до речей і документів Кримінального процесуального кодексу України.
А саме, у випадку необхідності отримання тимчасового доступу до речей і документів, сторона кримінального провадження має право, згідно положень ст. 160 КПК України, звернутись до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
При цьому, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання доступу до речей і документів з розпорядженням про можливості їх вилучення за умови, що сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, та можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, а без вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів (ч. 5 та ч. 7 ст. 163 КПК України).
Слідчим суддею встановлено, що детективами ТУ БЕБ у Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 72025111100000027 від 21.05.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 222 КК України (витяг з ЄРДР а.с. 6-7).
Слідчим суддею досліджено та проаналізовано долучені до клопотання матеріали в їх копіях в своїй сукупності та взаємозв'язку: рапорт № 3/87-25 від 26.05.2025 (а.с.16-17); рапорт № 78 від 16.05.2025 (а.с.26-29); звіт депутата Київської області ради VIII скликання ОСОБА_5 № 03 від 20.10.2025 (а.с.30-34); рішення «Про затвердження Київської обласної цільової Програми « ІНФОРМАЦІЯ_25 » на 2021-2025 роки (а.с.35-54); рапорт (а.с.55-60); рапорт (а.с.62-67); рішення «Про затвердження Київської обласної цільової Програми « ІНФОРМАЦІЯ_25 » на 2021-2025 роки (а.с.68-87); порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті для надання адресної грошової допомоги мешканцям Київської області, які опинилися в складних життєвих обставинах та звернулися до депутатів Київської обласної ради (а.с.88-99); аналітичний продукт (висновок аналітика) від 08.09.2025 (а.с.100-132); аналітичний продукт (висновок аналітика) від 08.09.2025 (а.с.133-176); рапорт (а.с.177-185); протокол допиту свідка ОСОБА_39 від 07.11.2025 (а.с.186-195); протокол допиту свідка ОСОБА_39 від 07.11.2025 (а.с.186-195); протокол допиту свідка ОСОБА_39 від 08.12.2025 (а.с.196-206) та інші матеріали клопотання.
При цьому, аналізуючи додані до клопотання вказані вище документи, слідчий суддя дійшов висновку, що детективом доведено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеню тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, а також те, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні.
В наслідок надання стороні обвинувачення тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 , може бути виконане завдання, для виконання якого орган досудового розслідування звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням, а саме: встановлено обставини вчинення кримінального правопорушення, ці відомості самі по собі можуть мати доказове значення у кримінальному провадженні.
Таким чином, в судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що згідно ч. 2 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подано до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування та за своєю суттю в цілому відповідає вимогам ч. 6 ст. 132, ст. 160 КПК України, обставин, регламентованих п. п. 1-3 ч. 3 ст. 132, ст.ст. 161, 163 КПК України, не встановлено.
Порушень вимог Глави 10 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження і підстави їх застосування, та Глави 15 КПК України - тимчасовий доступ до речей і документів, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.
Разом з цим, вимога детектива, що вказана в прохальній частині клопотання стосовно зобов'язання уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » надати належно засвідчені копії вищевказаних документів зазначеним особам не може бути задоволена з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Положеннями глави 15 КПК України не регламентовано повноваження слідчого судді на встановлення викладеного детективом в прохальній частині клопотання порядку надання володільцем речей та документів тимчасового доступу до таких.
За таких обставин, слідчий суддя дослідивши клопотання, долучені до нього документи, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, оцінюючи сукупність наданих доказів точки зору достатності та взаємозв'язку вважає, що долучені до клопотання докази свідчать про те, що детективом, у відповідності до вимог ч.5 ст.132 КПК України, надано ґрунтовні докази, які дають змогу прийти до висновку про неможливість іншим способом, на даному етапі, забезпечити повноту, всебічність та неупередженість розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, отримати відомості, що є необхідними для з'ясування всіх важливих обставин у їх сукупності, кореспондуються з вимогами ст. 132 КПК України, а тому клопотання підлягає частковому задоволенню з урахуванням підстав зазначених вище.
З цих підстав слідчий суддя, керуючись ст.ст. 1-29, 131-132, 159-166, 369-372, 376 КПК України,
Клопотання старшого детектива Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, у кримінальному проваджені № 72025111100000027 від 21.05.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.222 КК України - задовольнити частково.
Надати детективам Територіального управління БЕБ у Київській області: ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_3 , а також прокурорам групи прокурорів тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 оператором та володільцем інформації, якої є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), адреса: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій та в електронному вигляді, а саме:
- інформацію з електронних медичних карток за період часу з 01.01.2021 по 31.12.2025 пацієнтів (результати аналізів, історія візитів до лікарів, виписки, огляди, операції, рецепти і т.п.) наступних отримувачів матеріальних допомог на лікування:
- ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
- ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
- ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 ;
- ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 ;
- ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_6 ;
- ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_7 ;
- ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_8 ;
- ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_11 РНОКПП НОМЕР_9 ;
- ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_10 ;
- ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП НОМЕР_11 ;
- ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , РНОКПП НОМЕР_12 ;
- ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , РНОКПП НОМЕР_13 ;
- ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_14 ;
- ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , РНОКПП НОМЕР_15 ;
- ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , РНОКПП НОМЕР_16 ;
- ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_19 РНОКПП НОМЕР_17 ;
- ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_18 ;
- ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , РНОКПП НОМЕР_19 ;
- ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , РНОКПП НОМЕР_20 ;
- ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , РНОКПП НОМЕР_21 ;
- ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , РНОКПП НОМЕР_22 .
Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення.
Особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді. Зазначена в ухвалі слідчого судді, суду особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і оригіналів або копій документів, зобов'язана залишити володільцю речей і оригіналів або копій документів опис речей і оригіналів або копій документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених оригіналів документів. Копії документів, які вилучаються або оригінали яких вилучаються, виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді, та є обов'язковою до виконання на всій території України.
Слідчий суддя ОСОБА_1