Постанова від 18.03.2026 по справі 240/13346/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/13346/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Токарева М.С.

Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.

18 березня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Укрпалетсистем" звернулось до суду із позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.04.2023 за №267/33000703 в сумі 6 000,00 грн штрафної санкції.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Сумській області від 18.04.2023 за №267/33000703 про застосування штрафної санкції у розмірі 6000 грн.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу відповідно до ст. 304 КАС України.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків відповідно до наказу від 16.03.2023 року №68 та направлення №54/33-00-07-03, №55/33-00-07-03 від 17.03.2023 року проведено фактичну перевірку ПП "Укрпалетсистем" за місцем фактичного провадження діяльності господарської одиниці - АЗС, розташованої за адресою Львівська область, Бродівський район, м. Броди автодорога Київ-Чоп, 441км+470 м з питань дотримання вимог чинного законодавства, що регулюють виробництво, зберігання, та обіг спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального.

За результатами фактичної перевірки Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків складено акт №189/33-00-07-03-РРО/32285225 від 29.03.2023, яким, серед іншого, встановлено порушення п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст.230 ПК України в частині неподання ПП "Укрпалетсистем" до органу ДПС 6 довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу отримання/відпуску та залишків пального, а саме за:

- 18.12.2020 ( дата реєстрації документу 20.12.2020, реєстраційний номер довідки 281022308595305),

- 31.12.2020 (дата реєстрації документу 04.01.2021, реєстраційний номер довідки 281022323072091),

- 01.01.2021 (дата реєстрації документу 04.01.2021, реєстраційний номер довідки 281022323046163),

- 02.01.2021 (дата реєстрації документу 04.01.2021, реєстраційний номер довідки 281022323091592).

- 03.01.2021 (дата реєстрації документу 05.01.2021, реєстраційний номер довідки 330022324062479),

- 05.06.2021 (дата реєстрації документу 07.06.2021, реєстраційний номер довідки 330022506429110).

За результатами розгляду матеріалів перевірки Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення-рішення від 18.04.2023 №267/33000703, яким до ПП "Укрпалетсистем" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6 000 грн (1 000 грн х 6) за 6 випадків незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального.

Не погоджуючись із вищезазначеним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Так, згідно з підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

- обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

- добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

- добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891 (далі - Порядок № 891).

Згідно з пунктами 1 та 5 Порядку № 891 він визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.

Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема, зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту; добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 891 електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 1 - 4 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів одноразово до початку введення в дію Реєстру та в разі зміни такої інформації. Інформація про витратоміри та рівнеміри вноситься до Реєстру після настання строків їх встановлення, визначених Податковим кодексом України. Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює). Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДФС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня. Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим. Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру/коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що розпорядник акцизного складу зобов'язаний подавати довідки про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального в електронному вигляді (з дотриманням вимог Порядку №891) не пізніше наступного дня, який настає за звітною добою.

Форма довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, а також формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі затверджені наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944.

При цьому, відповідно до пункту 128-1.3 статті 128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Як встановлено судом першої інстанції, ПП "Укрпалетсистем" сформовано та відправлено вищезазначені дані про фактичні залишки пального через програмний комплекс М.Е.Dос до ДПС України:

19.12.2020 о 12:21 год. за звітну дату 18.12.2020. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція в порушення п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила. Згідно квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 20.12.2020 о 12:15, квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9339302517 надійшла 20.12.2020 о 12:24 год.

Згідно повідомлення про отримання звітності, звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 01.01.2021 року о 11:14 год. за звітну дату 31.12.2020. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція як того вимагає п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила. Згідно квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 04.01.2021 о 09:13 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9353046851 надійшла 04.01.2021 року о 14:36 год.

Згідно повідомлення про отримання звітності звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 02.01.2021 року о 11:33 год. за звітну дату 01.01.2021. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція в порушення п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила. Відповідно до квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 04.01.2021 о 09:11 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9000035991 надійшла 04.01.2021 о 14:31 год.

Згідно повідомлення про отримання звітності, звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 03.01.2021 року о 12:55 год. за звітну дату 02.01.2021. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція в як того вимагає п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила. Згідно квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 04.01.2021 о 09:16 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9000041346 надійшла 04.01.2021 о 14:35 год.

Згідно повідомлення про отримання звітності, звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 04.01.2021 року о 20:56 год. за звітну дату 03.01.2021. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція в як того вимагає п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила. Згідно квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 05.01.2021 о 08:24 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №90000118344 надійшла 05.01.2021 о 09:26 год.

Згідно повідомлення про отримання звітності, звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 06.06.2021 року о 18:37 год. за звітну дату 05.06.2021. В порушення п. 6 Порядку №557 автоматизована перевірка у день надходження електронного документа не здійснювалась та перша квитанція в як того вимагає п. 8 Порядку №557 та п. 6 Порядку №891 з часу отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила. Згідно квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 06.06.2021 о 18:38 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9147891949 надійшла 07.06.2021 о 14:36 год.

Наведені обставини підтверджуються довідками про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального та повідомлення про отримання звітності, квитанції №1, №2.

Отже, матеріалами справи підтверджуються доводи позивача про те, що відомості про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021 направлялись Приватним підприємством "Укрпалетсистем" вчасно та з дотриманням вимог Податкового кодексу України та Порядку №891, а саме - не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Поряд з цим, дані про залишки та обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, які заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.

Разом з тим, відповідачем не було надано суду доказів в підтвердження того, що позивач, сформувавши такі документи в електронному вигляді у передбачений законодавцем строк, що вочевидь виключає можливість втручання у їх зміст, проігнорував обов'язок щодо їх направлення до відповідного центрального органу.

Також, відповідачем не надано доказів надіслання позивачу протягом операційного дня квитанцій про прийняття/неприйняття електронних документів, надісланих 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021 відповідно, а тому електронні документи з відомостями про фактичні залишки та обсяг обігу пального вважаються прийнятими.

За таких обставин, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що податкове-повідомлення рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 18.04.2023 за №267/33000703 є протиправним та підлягає скасуванню.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29 січня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О. Смілянець Е. С.