18 березня 2026 року справа № 580/5990/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою, в якій просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 року у справі № 580/5990/25;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати до суду звіт про повне виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.20205 у справі № 580/5990/25 упродовж 10 календарних днів з дня отримання відповідної ухвали суду.
Заява мотивована тим, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.20205 у справі № 580/5990/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2025 виплату пенсії з урахуванням сум збільшення розміру пенсії, нарахованих після визначення розміру пенсії станом на 01.03.2024 без обмеження максимального розміру пенсії. Рішення набрало законної сили 20.11.2025.
Відповідач здійснив перерахунок пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», за результатами чого підсумок моєї пенсії із 01.01.2025 становить 45722,20 грн, із 01.02.2025 - 47597,20 грн, із 01.08.2025 - 46416,70 грн (припинено виплату на дитину), а згідно Розрахунку пенсії по інвалідності по пенсійній справі № 2303003119 для ОСОБА_1 від 19.01.2026 року підсумок пенсії з надбавками складає 46510,30 грн. Водночас всупереч вищезгаданому судовому рішенню, відповідач знову протиправно обмежив максимальний розмір пенсії на рівні 32897,84 грн.
Отже зобов'язання, покладене вказаним судовим рішенням, щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, відповідач не виконав, обмеживши виплату пенсії максимальним розміром у сумі 32897,84 грн, в той час як за наслідками перерахунку пенсії її розмір до виплати складає 46510,30 грн. Наведене свідчить про неповне виконання відповідачем судового рішення, а також є підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі № 580/5990/25.
Заперечення на заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення до суду не надходило.
Зважаючи на те, що позивач не подав клопотання про розгляд заяви у судовому засіданні з повідомленням сторін, а суд таких обставин не встановив, то на підставі частини 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.
Під час вирішення поданої заяви по суті суд зазначає таке.
Обов'язковість виконання судових рішень закріплена статті 129 Конституції України та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення відповідно до частини 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Завершальною стадію судового провадження являється виконання судового рішення як гарантія захисту порушених прав та інтересів осіб, які звернулись до суду за їх відновленням.
Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії встановлені Законом для його виконання.
Рішенням від 02 липня 2025 року у справі № 580/5990/25, яке набрало законної сили 20.11.2025, Черкаський окружний адміністративний суд позов задовольнив частково:
- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 максимальним розміром, шляхом застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»;
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше здійснених виплат;
- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.03.2025 розміру пенсії, визначеного за наслідками перерахунку пенсії станом на 01.03.2024;
- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2025 виплату пенсії з урахуванням сум збільшення розміру пенсії, нарахованих після визначення розміру пенсії станом на 01.03.2024 без обмеження максимального розміру пенсії;
- у задоволенні іншої частини вимог відмовив.
Ухвалюючи вказане рішення суд зазначив, зокрема, таке: “…Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 за № 4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_5 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.
У постанові від 09.06.2022 у справі № 520/2098/19 Велика Палата Верховного Суду вказала, що відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Таким чином, застосування при перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України, якою змінюються умови та/чи норми пенсійного забезпечення, зокрема постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», є протиправним.
Стосовно безпосередньо можливості обмеження пенсії максимальним розміром (встановлення коефіцієнтів до відповідних сум перевищення), то в ухвалі від 06.02.2025 у справі № 520/909/25 Верховний Суд звернув увагу на те, що він неодноразово висловлював правову позицію щодо застосування норм права у спорах, пов'язаних з обмеженням максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII. Зокрема, у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 20.07.2022 у справі № 340/2476/21, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21, від 30.08.2022 у справі № 440/994/20, від 17.03.2023 у справі № 340/3144/21 та інших Верховний Суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, у зв'язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.
З урахуванням вищевказаних висновків суду, дії відповідача щодо обмеження виплати пенсії позивачу з 01.01.2025 максимальним розміром, шляхом застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» є протиправними.…
… Щодо частини вимог про виплату пенсії з 01.03.2025 без обмеження максимальним розміром, суд зазначає таке.
Суд встановив, що Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 06.05.2024 у справі № 580/3277/24 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ) без обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність з урахуванням її індексації, доплат та підвищень, з урахуванням виплачених сум.
Згідно листа відповідача від 26.02.2025 № 2044-1163/З-02/8-2300/25 розмір пенсії позивача із 01.03.2024 становив 45722,20 грн.
Таким чином, сума пенсії у розмірі 45722,20 грн нарахована на виконання рішення суду від 06.05.2024 у справі № 580/3277/24.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.01.2025 (а.с. 14) відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2025, нарахував пенсію у загальному розмірі 45722,20 грн, однак обмежив виплату максимальним розміром з урахуванням пониження згідно Постанови КМ України № 1 від 03.01.2025, сумою - 30629,54 грн.
Згідно розрахунку пенсії позивача від 07.04.2025 (а.с. 16) відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025, нарахував пенсію, з урахуванням індексації відповідно до Постанови КМУ № 209, у загальному розмірі 47597,20 грн, однак обмежив виплату максимальним розміром - 45722,20 грн, з урахуванням пониження згідно Постанови КМ України № 1 від 03.01.2025, сумою - 30629,54 грн.
Таким чином, розмір підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 209 відповідач нарахував, однак виплату пенсії з урахуванням нарахованих сум не здійснив. Відповідач обмежив виплату пенсії розміром визначеним станом на дату, з якої суд зобов'язав здійснити такий перерахунок (01.03.2024 у справі № 580/3277/24), що становить 45722,20 грн.
Під час надання оцінки таким діям відповідача, суд зазначає що обмеження пенсії максимальним розміром визначеним станом на дату, з якої судом зобов'язано здійснити такий перерахунок є протиправним, адже будь-якого законодавчого обґрунтування встановлення такої дати відповідач не зазначив. При цьому суд звертає увагу, що відповідач зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому суд звертає увагу, що в силу положень Кодексу адміністративного судочинства України суд не має повноважень приймати рішення на майбутнє (в спірних правовідносинах із застосуванням таких слів і словосполучень як “нараховувати» та “виплачувати в подальшому», чи інших схожих за змістом слів і словосполучень), однак вказане ніяким чином не дозволяє відповідачу встановлювати обмеження розміру пенсії позивача за встановленої судом обставини протиправності дій відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром.
Суд звертає увагу, що станом на момент здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача за спірний період чинної норми, яка б визначала розмір такого максимального обмеження, закон не містить, оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнані такими, що не відповідають Конституції України, внаслідок чого втратили чинність з дати ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України.
Таким чином, дії відповідача щодо виплати позивачу з 01.03.2025 розміру пенсії, визначеного за наслідками перерахунку пенсії станом на 01.03.2024 є протиправними…».
Суд з'ясував, що 24.11.2025 та 08.12.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив вжити дієвих заходів, щодо поновлення конституційних прав в отриманні законної пенсії у повному обсязі; неухильно дотримуватись чинного законодавства України та невідкладно виконати рішення Шостого Апеляційного Адміністративного Суду у повному обсязі; надати ґрунтовну письмову відповідь у визначений законом термін.
У відповідь на вказані заяви листом від 22.12.2025 відповідач повідомив позивача, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі № 580/5990/25, з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2025, із 01.01.2025 проведено перерахунок пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів. Розмір пенсії із 01.01.2025 становить 45722,20 грн, із 01.03.2025 - 47597,20 грн, із 01.08.2025 - 46416,70 грн (припинено виплату на дитину). Доплата пенсії, нарахованої на виконання рішення суду від 02.07.2025 у справі № 580/5990/25, за період із 01.01.2025 по 31.12.2025 у загальній сумі становить 193959,42 грн. Виплата сум пенсії, нарахованої на виконання рішення суду, здійснюється відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821, в межах відповідного фінансового ресурсу. На забезпечення такої виплати спрямується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
28.01.2026 позивач знову звернувся до відповідача із заявою, в якій просив вжити дієвих заходів, щодо поновлення конституційних прав в отриманні законної пенсії у повному обсязі; неухильно дотримуватись чинного законодавства України та невідкладно виконати рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, 20.12.2016р. № 7-рп/2016, 27.02.2020р. № 3-p/2020, 28.08.2020р .№ 10-p/2020, Шостого Апеляційного Адміністративного Суду від 20.11.2025р. та Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2025р. по справі № 580/5990/25 y повному обсязі; надати ґрунтовну письмову відповідь у визначений законом термін.
У відповідь на вказану заяву листом від 25.02.2026 відповідач повідомив позивача, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі № 580/5990/25, з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2025, із 01.01.2025 проведено перерахунок пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів та без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше здійснених виплат. Виплата сум пенсії, нарахованої на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі № 580/5990/25, здійснюється в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень». На забезпечення такої виплати щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Доплата пенсії, нарахована на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі № 580/5990/25, у загальній сумі станом на 24.02.2026 становить 194098,32 грн, за зазначеним рішенням суду виплати ще не проводились. Із 01.01.2026 розмір пенсії, з урахуванням максимального розміру, становить 46416,70 грн.
Також у листі відповідач повідомив, що статтею 30 Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено, що у 2026 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону № 2262 (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.12.2025 № 1778 “Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» із 1 січня 2026 року для тієї частини пенсійних виплат, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, встановлюються коефіцієнти до відповідних сум підвищення: - від 10 до 11 прожиткових мінімумів - 0,5; від 11 до 13 прожиткових мінімумів - 0,4; від 13 до 17 прожиткових мінімумів - 0,3; - від 17 до 21 прожиткових мінімумів -0,2. Для виплат, які перевищують 21 розмір прожиткового мінімуму встановлено коефіцієнт 0,1. Враховуючи вищезазначене, розмір пенсії до виплати із 01.01.2026 становить 32897,84 грн.
До заяви про встановлення судового контролю позивач додав розрахунок пенсії з якого суд з'ясував, що підсумок пенсії позивача з урахуванням всіх її складових становить 46510,30 грн, однак до виплати розмір пенсії становить 32897,84 грн у зв'язку із застосуванням коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів Україні від 30.12.2025 № 1778 “Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану». Крім того, у листі від 22.12.2025 відповідач повідомив позивача, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі № 580/5990/25, з урахуванням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.11.2025, із 01.01.2025 проведено перерахунок пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, а доплата пенсії, нарахованої на виконання рішення суду від 02.07.2025 у справі № 580/5990/25, за період із 01.01.2025 до 31.12.2025 у загальній сумі становить 193959,42 грн.
Таким чином, суд вважає, що обставина невиконання відповідачем рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 580/5990/25 в частині виплати позивачу пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», а також в частині виплати розміру пенсії, визначеного за наслідками перерахунку пенсії станом на 01.03.2024 підтверджена, а тому в цій частині заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення слід задовольнити.
Разом з тим, суд звертає увагу, що з 01.01.2026 під час визначення розміру пенсії позивача відповідач застосував обмеження, які передбачені статтею 30 Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік» та положеннями постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.12.2025 № 1778 “Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», питання застосування яких під час розрахунку розміру пенсії позивача не було предметом спору у цій справі.
Суд вважає, що застосування відповідачем обмеження, які передбачені статтею 30 Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік» та положеннями постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.12.2025 № 1778 “Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», є новими правовідносинами, що виключає можливість встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Під час вирішення питання щодо строку, протягом якого відповідач має подати звіт про виконання рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Зважаючи на встановлені в ході розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення обставини, суд вважає, що в цьому випадку слід встановити тридцятиденний строк, протягом якого відповідач має подати звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 294, 297, 382, 382-1, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задовольнити частково.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі № 580/5990/25 в частині виплати позивачу пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», а також в частині виплати розміру пенсії, визначеного за наслідками перерахунку пенсії станом на 01.03.2024 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати звіт про його виконання протягом тридцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
У задоволенні іншої частини вимог заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, є остаточною і не може бути оскаржена.
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 18.03.2026.
СуддяВасиль ГАВРИЛЮК