Ухвала від 18.03.2026 по справі 580/9954/25

УХВАЛА

18 березня 2026 року справа № 580/9954/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 через свого представника звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою, в якій просить:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 у справі № 580/9954/25;

- встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області десятиденний строк для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 у справі № 580/9954/25.

Заява мотивована тим, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 у справі № 580/9954/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області поновити ОСОБА_1 з 01.08.2025 нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Зазначене рішення набрало законної сили 07.11.2025.

Разом з тим рішення суду відповідач не виконує. Як вбачається з розрахунку пенсії позивачки від 16.02.2026, розмір нарахованої їй пенсії становить 7850,98 грн. У той же час розмір фактично виплаченої пенсії у грудні 2025 року, січні та лютому 2026 становив 5850,98 грн, що підтверджується довідкою про доходи № 6945989201852929.

Представник позивачки вказав, що враховуючи невиконання рішення суду протягом тривалого періоду достатнім для виконання рішення суду буде строк десять календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали.

До суду надійшло заперечення на заяву, у якому представниця відповідача просить у задоволенні заяви адвоката Конотопського О.О., який діє в інтересах ОСОБА_1 , про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 580/9954/25 відмовити в повному обсязі.

Заперечення мотивоване тим, що на виконання зазначеного рішення суду, яке набрало законної сили від 07.11.2025, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.08.2025 та поновлено щомісячну доплату у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Розмір пенсії з 01.08.2025 становить 7850,98 грн.

Враховуючи вищезазначене, рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/9954/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління, виконано відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду.

Стосовно виплати доплати до пенсії представниця відповідача повідомила, що за результатами виконання судового рішення нараховано доплату в сумі 10000,00 грн, яку обліковано в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 № 127 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік. Плани доходів і видатків апарату, територіальних органів формуються з урахуванням питомої ваги показників доходів і видатків територіального органу у загальних їх обсягах протягом попередніх звітних періодів. Наразі план доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на 2026 рік не затверджений. Згідно з Реєстром судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 01.02.2026 загальна сума заборгованості за рішеннями судів, що надійшли до Головного управління протягом 2020-2026 років, становить 2134661,5 тис. грн. Враховуючи вищезазначене, заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду, яка виникла у 2020-2026 роках, значно перевищила видатки, передбачені бюджетом Головного управління на її погашення.

Також вказала, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 1 Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі - Порядок № 821) встановлено, що цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної сили рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування). Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Крім того, представниця відповідача просила врахувати введення в Україні воєнного стану.

Зважаючи на те, що сторони не подали клопотання про розгляд заяви у судовому засіданні з повідомленням сторін, а суд таких обставин не встановив, то на підставі частини 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.

Під час вирішення поданої заяви по суті суд зазначає таке.

Обов'язковість виконання судових рішень закріплена статті 129 Конституції України та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення відповідно до частини 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Завершальною стадію судового провадження являється виконання судового рішення як гарантія захисту порушених прав та інтересів осіб, які звернулись до суду за їх відновленням.

Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії встановлені Законом для його виконання.

Рішенням від 07 жовтня 2025 року у справі № 580/9954/25, яке набрало законної сили 07.11.2025, Черкаський окружний адміністративний суд позов задовольнив частково:

- визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.08.2025 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області поновити ОСОБА_1 з 01.08.2025 нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- у задоволенні іншої частини вимог відмовив.

Ухвалюючи вказане рішення суд зазначив, зокрема, таке: “…Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000-2700 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018, а також після 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до чи після 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивачки проведений Головним управлінням на виконання рішення суду № 580/4397/25 з метою усунення порушеного її права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у неї виникло після 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивачка має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій.

Вказані висновки суду узгоджуються з позицією Верховного Суду в схожих правовідносинах, що викладена у постанові від 01 травня 2023 року у справі № 300/2963/22, від 26 квітня 2023 року у справі № 380/14122/22, від 18 квітня 2023 у справі №560/6528/22, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а та від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22.

Оцінюючи доводи позивачки щодо зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату спірної доплати у розмірі 2000 грн із 01.08.2025, суд врахував таке.

Згідно наявних у матеріалах справи протоколів призначення/перерахунку пенсії, пенсійний орган під час призначення пенсії нарахував позивачці щомісячну доплату згідно Постанови № 713 у розмірі 2000 грн. Разом з тим, 09.07.2025 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки (на виконання рішення суду), однак спірну доплату позивачу не встановив. Суд встановив, що доказів нарахування та виплати позивачці спірної доплати у період із 01.08.2025 у розмірі 2000 грн відповідач до матеріалів справи не надав.

З урахуванням встановлених обставин суд доходить висновку, що у період із 01.08.2025 року щомісячна доплата згідно Постанови № 713 у розмірі 2000 грн, на яку позивачка має право згідно вищевказаних висновків суду, позивачці фактично не нараховувалась та виплачена не була, у зв'язку із чим, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Черкаській області щодо не нарахування та невиплати позивачці з 01.08.2025 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»…».

До заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення представник позивачки додав розрахунок пенсії від 16.02.2026, з якого суд з'ясував, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року у справі № 580/9954/25 відповідач здійснив перерахунок пенсії та нарахував її у загальному розмірі 7850,98 грн. Така ж сума нарахованої позивачці пенсії відображена в протоколі перерахунку пенсії від 03 грудня 2025 року, який представниця відповідача додала до заперечення на заяву про встановлення судового контролю.

Разом з тим, до заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення представник позивачки додав довідку про доходи позивачки № 6945989201852929, з якої суд з'ясував, що за грудень 2025 року, січень і лютий 2026 року позивачка фактично отримала пенсійну виплату в розмірі 5850,98 грн. Така ж сума за грудень 2025 року відображена в розрахунку на доплату від 03 грудня 2025 року, який представниця відповідача додала до заперечення на заяву про встановлення судового контролю.

Аналіз документів, які додані до заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та до заперечення на цю заяву, дає підстави для висновку, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року у справі № 580/9954/25 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки та нарахував її у загальному розмірі 7850,98 грн, однак всупереч цьому рішенню фактично з грудня 2025 року (місяця здійснення перерахунку пенсії) виплачує пенсію у розмірі 5850,98 грн.

Суд враховує покликання представниці відповідача, що за результатами виконання судового рішення нараховано доплату в сумі 10000,00 грн, яку обліковано в Реєстрі судових рішень, однак зауважує, що така доплата нарахована за період з серпня до грудня 2025 року, а жодного правового обґрунтування виплати позивачці пенсії у січні та лютому 2026 року без урахування її розміру (7850,98 грн), який визначений внаслідок перерахунку пенсії на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року у справі № 580/9954/25, що набрало законної сили 07.11.2025, відповідач не зазначив.

Вищевказане дає суду підстави для задоволення заяви позивачки та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.

Під час вирішення питання щодо строку, протягом якого відповідач має подати звіт про виконання рішення, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення обставини, суд вважає, що в цьому випадку слід встановити тридцятиденний строк, протягом якого відповідач має подати звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 294, 297, 382, 382-1, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2025 року у справі № 580/9954/25 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати звіт про її виконання протягом тридцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, є остаточною і не може бути оскаржена.

Ухвала в повному обсязі складена та підписана 18.03.2026.

СуддяВасиль ГАВРИЛЮК