Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
18 березня 2026 р. Справа № 520/25127/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати відмову про призначення пенсії за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.07.2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років на підставі п. "а" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 04.07.2025 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що пенсійним органом протиправно відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.07.2025 року.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачам надати відзиви на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана до Електронних кабінетів відповідачів в системі "Електронний суд" та ними отримана, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надіслано до суду відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, зазначивши, що ОСОБА_1 04.07.2025 при досягненні віку 55 років, звернувся територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за вислугу років. Згідно принципу екстериторіальності засобами програмного забезпечення заяву позивача та надані нею документи розподілено на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для опрацювання. За результатами розгляду вищевказаної заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 11.07.2025 №204250009691, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю права на зазначений вид пенсії. Оскільки позивачу рішенням від 11.07.2025 №204250009691 відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно з п. "а" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", яке було прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку №22-1 за принципом екстериторіальності, тому і належним відповідачем за позовною вимогою зобов'язального характеру щодо призначення пенсії є саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Щодо підстав відмови представником відповідача зазначено, що згідно з пунктом 2-1 розділу XV “Прикінцевих положень» Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за вислугу років надається за наявності на день набуття чинності Закону України від 11.10.2017 №2148-VІІІ відповідної кількості вислуги років та стажу, необхідних для призначення такої пенсії. Пенсія за вислугу років призначається після досягнення 55 років зі стажем роботи: для чоловіків не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; для жінок не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Страховий стаж позивача становить 33 років 7 місяців 10 днів. Спеціальний стаж позивача, який дає право на пенсію за вислугу років не підтверджено в установленому порядку; - документи (довідки) , що підтверджують стаж роботи на посадах, що відносяться до вислуги років не надано.
Оскільки в трудовій книжці позивача відсутні відомості про характер виконуваної роботи; тому позивачу необхідно надати довідку про спеціальний стаж з локомотивного депо, яка містить інформацію про періоди роботи, посаду та характер роботи.
Також, представником Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надіслано відзив на позов, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, зазначивши, що За результатами розгляду наданих документів та індивідуальними відомостями: Страховий стаж позивача на дату звернення становить 33 роки 07 місяці 10 днів, стаж за вислугу років станом на 11.10.2017 не підтверджений в установленому порядку. Вік позивача на дату звернення за призначенням пенсії - 55 років. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Документи (довідки), що підтверджують пільговий стаж роботи на посадах, які відносяться до вислуги років, не надавались. В трудовій книжці від 17.09.1991 серії НОМЕР_1 відсутні повні відомості про пільговий характер роботи заявника.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 04.07.2025 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах та надав необхідний пакет документів.
Відповідно до пункт 4.2 постанови правління ПФУ від 16.12.2020 №25-1 “Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», при прийманні документів працівник сервісного центру реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Вищевказану заяву про призначення пенсії за віком за принципом екстериторіальності передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, за результатами розгляду якої рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №204250009691 від 11.07.2025 року "Про відмову у призначенні пенсії за вислугу років" позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, оскільки відсутній стаж роботи на посадах, що відносяться до вислуги років (а.с. 38 - 39).
В обґрунтування відмови в рішенні зазначено, що відповідно до пункту 2-1 розділу XV Прикінцевими положеннями Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року визначено , що особам, які на день набрання чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (11.10.2017) мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон 1788), пенсія за вислугу років призначається за їх зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом №1788.
Вік заявника - 55 років.
Результати розгляду заяви:
- страховий стаж особи складає 33 роки 7 місяців 10 дні,стаж роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, не підтверджено в установленому порядку;
- документи (довідки), що підтверджують стаж роботи на посадах, що відносяться до вислуги років не надано.
Заявник не працює.
За наведених обставин, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення відмовити заявнику в призначенні пенсії за вислугу років відповідно Закону 1788 у зв'язку з відсутністю права на зазначений вид пенсії.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
Не погоджуючись з відмовою у призначенні пенсії за вислугу років, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Згідно п.1 та 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з пунктом "а" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за вислугу років мають:
а) робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, - після досягнення 55 років і при стажі роботи:
для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі;
для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацами другим і третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року право на пенсію за вислугу років надається за наявності стажу роботи, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за вислугу років мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону.
Статтею 62 Закону № Закону України “Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 оформлено трудову книжку серії НОМЕР_1 від 17.09.1991 (а.с. 15 - 26).
Згідно записів трудової книжки, з 01.09.1993 по 07.12.1993 позивач працював на посаді чергового по парку у Відокремленому підрозділі "Станція Куп'янськ - сортувальний" державного підприємства "Південна залізниця", з 08.12.1993 по 23.06.2000 позивач працював на посаді ревізора руху відділу перевезення в Куп'янському регіональному представництві державного підприємства «Південна Залізниця», з 23.06.2000 по 26.10.2022 позивач працював на посаді головного інженера станції в регіональній філії «Південна залізниця» АТ «Укрзалізниця».
Постановою КМУ № 583 від 12 жовтня 1992 року «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення» затверджено Список професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років (далі за текстом Список) професії і посади робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників.
Відповідно до Типового технологічного процесу роботи пунктів технічного обслуговування вагонів Т12.01, затвердженого Головним управлінням вагонного господарства Укрзалізниці, на пунктах ПТО (пунктах контрольно-технічного обслуговування): технічне обслуговування поїздів, що формуються на станції, виконується аналогічно до технології роботи ПТО (пунктів технічного обслуговування), за виключенням робіт по пролазці; технічне обслуговування транзитних поїздів виконується аналогічно до роботи ПТО.
Відповідно до розділу 17 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, Випуск 66 «Залізничний транспорт і метрополітен», затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України від 20 травня 2016 року № 181, до основних обов'язків працівника на посаді чергового по парку залізничної станції, належить організація обробки составів і забезпечення безпеки руху в межах парку залізничної станції, контроль технічного обслуговування і комерційного огляду вагонів, організація маневрової роботи, оформлення перевізних документів, ведення поїзної та оперативної документації, а також участь у виконанні змінного плану роботи станції та забезпечення виконання наказів вищих органів щодо організації руху поїздів і маневрової роботи.
Відповідно до п. 26 Довідника, особа, на посаді «Ревізор руху дирекції залізничних перевезень» здійснює контроль за безпекою руху поїздів, перевіряє дотримання нормативів та веде службові розслідування транспортних подій, супроводжує поїзди в кабіні машиніста з метою контролю за безпечним пропуском поїздів.
Таким чином, дана посада є такою, що безпосередньо пов'язана із забезпеченням безпеки руху та організацією перевезень, і відповідно підпадає під дію Списку, затвердженого постановою КМУ № 583 від 12.10.1992 року, що дає право на пенсію за вислугу років.
Крім того, при необхідних 12 років 6 місяців на зазначених роботах, у позивача стажу на відповідних роботах більше 25 років.
В оскаржуваному рішенні пенсійним органом зазначено, що страховий стаж особи складає 33 роки 7 місяців 10 дні, стаж роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, не підтверджено в установленому порядку; документи (довідки), що підтверджують стаж роботи на посадах, що відносяться до вислуги років не надано.
Суд не погоджується з такими твердженнями пенсійного органу, з огляду на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Наказом Міністерства праці України №58 від 29.07.1993затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників (далі Інструкція).
Відповідно до пункту 1.1 Інструкції трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Пунктом 2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Відмовляючи у зарахуванні до страхового стажу періодів роботи відповідач посилався на те, що в трудовій книжці не зазначено характеру роботи у відповідні періоди, що дає право на призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Суд звертає увагу, що недоліки не можуть бути належною підставою для неврахування даних трудової книжки в цілому, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці. Крім того, такі дані є формальністю та не впливають на зміст самих записів.
Крім того, на особу не може покладатися тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені в його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи на підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для невиключення вказаних періодів роботи до страхового стажу, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань та виключення відповідного періоду зі страхового стажу.
Таким чином, формальні неточності у документах не можуть бути підставою для органів пенсійного органу для обмеження особи в реалізації конституційного права на соціальний захист.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 21.02.2018 року по справі № 687/975/17, від 25.04.2019 року по справі № 593/283/17, від 30.09.2019 року по справі № 638/18467/15-а, а також від 17.01.2023 року у справі №392/1357/17, яка враховується судом при вирішенні даної справи відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.
При цьому, слід зазначити, що відповідальність за оформлення та ведення трудової книжки покладено на роботодавця. Трудова книжка оформлюється при першому прийнятті особи на роботу та при подальшому працевлаштуванні на інше місце роботи обміну не підлягає.
Такий висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду, наведеною у постановах від 06.02.2018 року у справі № 677/277/17, №687/975/17 від 21.02.2018, від 06 березня 2018 року у справі №754/14898/15-а, яка також враховується при вирішенні даної справи відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України.
Відповідно до ч.3 ст. 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Наявність сумнівів щодо запису в трудовій книжці може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до страхового стажу.
Тобто, у разі виникнення сумнівів щодо правомірності видачі документів або наявності у них неточностей чи неповної інформації, пенсійний орган наділений повноваженнями щодо здійснення перевірки таких документів та відповідно встановлення необхідної інформації, зокрема щодо трудового стажу осіб, які звертаються із заявами про призначення пенсії.
Проте, матеріали справи не містять жодних доказів того, що відповідач звертався до відповідного підприємства для отримання інформації щодо заповнення трудової книжки позивача, зокрема, щодо відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків у спірні періоди роботи позивача.
При цьому, суд звертає увагу, що позивач не повинен нести відповідальність у вигляді позбавлення права на призначення пенсії за неточності в трудовій книжці, в тому числі, за проставлення в трудовій книжці печаток, оскільки остання заповнюється виключно роботодавцем, а не самим працівником.
Щодо надання позивачем довідки про періоди роботи, суд звертає увагу, що основним документом, що трудову діяльність, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток 5 до Порядку №637).
Тобто, законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах. Надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Така ж правова позиція викладена Верховним Судом (постанови від 27 лютого 2020 року у справі №577/2688/17, від 31 березня 2020 року у справі №446/656/17, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 10 грудня 2020 року у справі №195/840/17, від 18 травня 2021 року у справі №229/2330/17).
За таких підстав, оскаржуваним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №204250009691 від 11.07.2025 року "Про відмову у призначенні пенсії за вислугу років" протиправно відмовлено у зарахуванні до спеціального страхового стажу позивача періодів роботи.
Згідно частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою належного захисту прав позивача суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог та задовольнити позов шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №204250009691 від 11.07.2025 року "Про відмову у призначенні пенсії за вислугу років" та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугою років, періодів його роботи з 01.09.1993 по 07.12.1993 на посаді чергового по парку у Відокремленому підрозділі "Станція Куп'янськ - сортувальний" державного підприємства "Південна залізниця", з 08.12.1993 по 23.06.2000 на посаді ревізора руху відділу перевезення в Куп'янському регіональному представництві державного підприємства «Південна Залізниця», з 23.06.2000 по 26.10.2022 на посаді головного інженера станції в регіональній філії «Південна залізниця» АТ «Укрзалізниця» згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 17.09.1991 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.07.2025 року про призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з урахуванням висновків суду.
При цьому, суд не приймає до уваги твердження представника позивача, що період навчання позивача з 01.09.1988 по 09.06.1993 рр. в Харківському інституті інженерів залізничного транспорту підлягає зарахуванню до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугою років, оскільки відповідно до п. "б" статті 56 Закону України “Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Тобто, навчання зараховується до загального страхового стажу, а не до спеціального.
В даному випадку, загальний стразовий стаж позивача (його кількість) не є спірним питанням.
З приводу визначення пенсійного органу, на який покладається обов'язок зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи, слід зазначити наступне.
Відповідно до пунктів 4.1-4.3 розділу ІV постанови правління ПФУ “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 від 25.11.2005 року № 22-1», заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
При прийманні документів працівник сервісного центру реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Згідно пункту 4.10 постанови правління ПФУ № 22-1, після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Зважаючи, що заяву про призначення пенсії розглядало Головне управління ПФУ в Донецькій області, пенсію позивачу не призначено, відповідно, не передано електронну пенсійну справу до ПФУ за місцем фактичного проживання позивача, тобто, до Головного управління ПФУ в Харківській області, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління ПФУ в Донецькій області зарахувати до страхового стажу позивача періоди роботи та повторно розглянути заяву про призначення пенсії за вислугу років, з урахуванням висновків суду.
Таким чином, позовні вимоги в цій частині, пред'явлені ГУ ПФУ в Харківській області, не підлягають задоволенню.
Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень частини 8 статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Генерала Батюка, буд. 8, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №204250009691 від 11.07.2025 року "Про відмову у призначенні пенсії за вислугу років".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до спеціального стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за вислугою років, періодів його роботи з 01.09.1993 по 07.12.1993 на посаді чергового по парку у Відокремленому підрозділі "Станція Куп'янськ - сортувальний" державного підприємства "Південна залізниця", з 08.12.1993 по 23.06.2000 на посаді ревізора руху відділу перевезення в Куп'янському регіональному представництві державного підприємства «Південна Залізниця», з 23.06.2000 по 26.10.2022 на посаді головного інженера станції в регіональній філії «Південна залізниця» АТ «Укрзалізниця» згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 17.09.1991.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.07.2025 року про призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення», з урахуванням висновків суду.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.