Справа № 420/31518/25
17 березня 2026 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за не отримане речове майно під час проходження військової служби;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 р. № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами визначеними станом на 01 січня 2025 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Під час звільнення з військової служби відповідачем не було нараховано та виплачено компенсацію за неотримане речове майно. Зауважує, що перед звільненням зверталася до відповідача з рапортом щодо нарахування та виплати компенсації за неотримане речове майно, на який відповіді не отримала. Вважає таку бездіяльність військової частини НОМЕР_1 протиправною, оскільки право на отримання компенсації за неотримане речове майно гарантовано ст.9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Порядком виплати військовослужбовцям грошової компенсації вартості за не отримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 р. № 178 та пунктом 15 розділу ІІІ Інструкції з організації речового забезпечення в Державній прикордонній службі України в митний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства внутрішній справ України від 07.06.2017 р. № 475.
Ухвалою від 22.09.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
17.10.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову, оскільки ОСОБА_1 нарахована та виплачена грошова компенсація вартості за все належне, але не отримане протягом проходження військової служби, речове майно відповідно до Порядку № 178. Зазначена виплата відбувалась без застосування пропорції часу та за цінами станом на 01.01.2025 р.
20.10.2025 р. від позивача надійшла відповідь, в якій наполягає на тому, що відповідачем не виплачено грошову компенсації за неотримане речове майно, так як відповідачем до відзиву не долучено підтверджуючого документу, на підставі якого здійснено виплату грошової компенсації.
27.10.2025 р. від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких вказує, що позивачу 29.08.2025 р. на картковий рахунок зараховано 91821,90 грн. - сума компенсації вартості за неотримане речове майно (за вирахуванням 1398,30 грн. військового збору (1,5 %)), що підтверджується платіжною інструкцією, витягом з платіжної відомості.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Згідно витягу з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 19.08.2025 р. № 668-ОС "По особовому складу" штаб-сержанта ОСОБА_1 , звільнену наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 09.08.2025 р. № 632-ОС у запас згідно з підпунктом "г" (через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається частиною одинадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не виявили бажання продовжувати військову службу): військовослужбовці, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України) пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 19 серпня 2025 року.
Перед звільненням, 09.08.2025 р. позивачем було подано відповідачу рапорт, в якому серед іншого, просила здійснити виплату компенсації за не отримане речове майно за період проходження військової служби з травня 2015 року по дату виключення зі списків особового складу частини.
Не отримавши відповіді на вказаний рапорт, а також враховуючи відсутність у наказі від 19.08.2025 р. № 668-ОС відомостей про нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане речове майно, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону № 2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з абз.2 ч.1 ст.9-1 Закону № 2011-ХІІ речове забезпечення військовослужбовців, а також резервістів і військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, здійснюється за нормами і в строки, що визначаються відповідно центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, правоохоронні та розвідувальні органи, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно військовослужбовців, резервістів і військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 р. № 178 затверджено Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (далі - Порядок № 178).
За змістом пунктів 2, 3 Порядку № 178 виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.
Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема, звільнення з військової служби.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Пунктом 7 Порядку № 178 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна, передбачених Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецзв'язку, Головному управлінню розвідки Міноборони та Управлінню державної охорони на відповідний рік.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.05.2024 р. № 310 затверджено Інструкцію про організацію речового забезпечення в Державній прикордонній службі України в мирний час та особливий період (далі - Інструкція № 310).
Пунктом 4 розділу І Інструкції № 310 передбачено, що речове майно за цільовим призначенням поділяється на майно поточного забезпечення, майно фонду зборів і майно непорушних запасів, а за використанням - на майно особистого користування та інвентарне майно.
Майно поточного забезпечення призначається для використання військовослужбовцями, військовозобов'язаними, резервістами, призваними на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори, ліцеїстами та працівниками.
Майно фонду зборів призначається для резервістів та військовозобов'язаних, призваних на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори, а під час мобілізації - для мобілізаційного розгортання Держприкордонслужби.
Майно непорушного запасу призначається для забезпечення мобілізаційного розгортання Держприкордонслужби і створення запасів на особливий період.
Використання речового майна не за цільовим призначенням забороняється.
Відповідно до пункту 14 підрозділу 1 розділу ІІІ Інструкції № 310 у разі звільнення з військової служби, загибелі (смерті) військовослужбовця, переведення до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, правоохоронних органів спеціального призначення і державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями для подальшого проходження військової служби з виключенням із списків особового складу військової частини, такому військовослужбовцю (членам сім'ї та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця), виплачується грошова компенсація вартості за неотримане речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178.
З аналізу даних правових норм слідує, що виплата грошової компенсації вартості неотриманого речового майна має на меті покрити фактичні (дійсні) витрати, які військовослужбовець поніс у зв'язку з придбанням предметів, речей для забезпечення потреб, пов'язаних з проходженням військової служби.
Довідка про вартість речового майна видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої станом на 1 січня поточного року, тобто року, в якому здійснено таку виплату (року виключення позивача зі списків особового складу й здійснення виплати компенсації).
Виплата грошової компенсації вартості неотриманого речового майна здійснюється за рапортом або заявою військовослужбовця на підставі наказу начальника прикордонного загону.
При цьому, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.
Судом встановлено, що позивачем перед звільненням 09.08.2025 р. було подано рапорт щодо нарахування та виплати грошової компенсації вартості неотриманого речового майна, на підставі якого речовою службою військової частини НОМЕР_1 складено довідку № 34, згідно якої вартість неотриманого позивачем речового майна за період проходження військової служби становить 93220,20 грн., ПДФО 18 % - 16779,64 грн., військовий збір 1,5 % - 1398,30 грн., до виплати - 91821,90 грн.
Виплата грошової компенсації неотриманого речового майна відображена в архівній відомості за період з січня 2025 року по грудень 2025 року.
Факт перерахування 29.08.2025 р. грошової компенсації вартості неотриманого речового майна у розмірі 91821,90 грн. на картковий рахунок позивача підтверджується наданим ОСОБА_1 скріншотом карткового рахунку позивача.
Отже, доводи позивача про невиплату відповідачем грошової компенсації за неотримане речове майно не відповідають дійсності та спростовуються скріншотом карткового рахунку позивача.
Таким чином, відповідачем належними та допустимими доказами підтверджено нарахування та виплата ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко