Справа № 420/4367/25
17 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування довідки, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправною та скасування довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами проходження медичного огляду позивача, зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 провести повторний медичних огляд військовослужбовця Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 для визначення ступеня придатності до військової служби.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзивів на цю заяву, позивачу - відповіді на відзиви.
Позов обґрунтований позивачем тим, що він не підлягає призову на військову службу за станом здоров'я, однак ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо позивача проведені мобілізаційні заходи та за результатами проведеної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 позивача протиправно визнано придатним до військової служби. Позивач вважає, що комісією невірно кваліфіковано його захворювання.
Від ІНФОРМАЦІЯ_1 відзив до суду не надходив.
Від Військової частини НОМЕР_1 до суду наданий відзив, в якому відповідач зазначає, що рішення про мобілізацію позивача вичерпало свою дію в наслідок мобілізації та направлення позивача на проходження військової служби та підстав для звільнення позивача наразі не має.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на час виникнення спірних правовідносин був військовозобов'язаним та перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Позивач зазначає, що 16.01.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо позивача були розпочаті та проведені мобілізаційні заходи та в подальшому його було направлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .
За результатами проходження Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач визнаний придатним до військової служби.
При цьому, комісією не був прийнятий до уваги діагноз, що поставлений попередньою Військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 у 2019 році.
Позивач наголошує на тому, що Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 порушена процедура визначення ступеню придатності до військової служби, оскільки не було враховано та належним чином оцінено та кваліфіковано його захворювання за статтями Розкладу хвороб.
Відповідно до ч. 1-3, 5 ст. 1, ч. 1, 13 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до положень п. 2, 72-73, 75, 78-79 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ( ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Рішення військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_7 про придатність резервіста або військовозобов'язаного за станом здоров'я до військової служби під час мобілізації може бути скасовано штатною військово-лікарською комісією вищого рівня або оскаржено у судовому порядку.
Придатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також установлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду відповідно до вимог, визначених Міноборони. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я та класифікатором медичних інтервенцій, затвердженими відповідними наказами Мінекономіки.
Контроль за направленням та проходженням резервістами та військовозобов'язаними військово-лікарської комісії покладається на керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Центральна військово-лікарська комісія Міноборони та її територіальні підрозділи організовують та здійснюють контроль за роботою військово-лікарських комісій територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, розглядають скарги громадян щодо рішень військово-лікарських комісій.
Слід зазначити, що Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 проведений медичний огляд позивача та встановлена ступень його придатності до військової служби.
При цьому, відповідно до вищезазначених положень законодавства, в разі не згоди позивача з такими висновками військово-лікарської комісії позивач мав подати відповідну заяву для проходження військово-лікарської комісії при обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, а в разі не згоди з рішенням військово-лікарської комісії при обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, таке рішення може бути скасоване штатною військово-лікарською комісією вищого рівня, або судом.
Слід зазначити, що позивач не надав доказів звернення для проходження військово-лікарської комісії при обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, а оскаржив рішення про його призив до суду.
Відповідно до п. 1.2, 2.1, 2.2-2.5, 2.8 розділу І «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, зокрема, військовозобов'язаних. Військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд військовозобов'язаних, визначення ступеня придатності до військової служби.
Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
До штатних ВЛК належать Центральна військово-лікарська комісія та ВЛК регіону.
На ЦВЛК та ВЛК регіону покладається, в тому числі, розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
ЦВЛК має право, в тому числі, розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК.
ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.
Рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
До позаштатних постійно діючих ВЛК належить, зокрема, ВЛК ТЦК та СП.
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.
Відповідно до п. 3 Розділу І (Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК) «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402, скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК. Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_9 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку. Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Відповідно до положень п. 1.1, 3.1, 3.2, 3.4 Розділу ІІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення, зокрема, ступеня придатності до військової служби, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, у мирний час та під час дії особливого періоду. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення, зокрема, придатності до військової служби військовозобов'язаних.
Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться, зокрема, за рішенням керівників ТЦК та СП. Повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП.
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зазначив, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду. Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарських комісій, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.
Отже, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , позивач мав право звернутись до регіональної або центральної ВЛК для перегляду відповідного висновку відповідно до Положення №402.
Слід зазначити, що Верховний Суд в своєму рішенні від 26.02.2025 року у справі №600/3273/22-а зазначив про ненадання позивачем доказів на підтвердження звернення до регіональної ВЛК зі скаргою чи заявою щодо перегляду висновку та не надав доказів звернення зі скаргою до ЦВЛК. В зв'язку із цим, Суд дійшов висновку, що перевірка рішення ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби та встановлення причинного зв'язку захворювань, ВЛК регіону чи ЦВЛК (в межах справи) не приймали, тому позивач не дотримався вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову.
Як зазначено вище, позивачем не надано до суду будь-яких доказів та не наведено будь-яких обставин звернення до штатної ВЛК (ВЛК регіону або ЦВЛК) із скаргою на дії або рішення ВЛК ТЦК та СП, а тому у суду відсутні докази дотримання позивачем Положення №402, які передбачають, що в разі незгоди з рішенням ВЛК воно може бути переглянуто штатними ВЛК, а рішення штатних ВЛК, в свою чергу, можуть бути оскаржені до суду.
У суду відсутні докази порушення процедури огляду позивача військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 , відсутні докази не прийняття комісією будь-яких документів щодо стану здоров'я позивача.
Суд звертає увагу на ту обставину, що позивач відповідно до обґрунтувань позову не згоден з процедурою проходження військово-лікарської комісії саме з підстав невірного визначення діагнозу, не прийняття до уваги документів про стан здоров'я, що має оцінюватися тільки шляхом його звернення до штатної ВЛК.
Враховуючи зазначені обставини, суд не вбачає підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .
Крім того, суд наголошує на тому, що позивач просить скасувати довідку ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак слід зазначити, що сама довідка не є рішенням військово-лікарської комісії, яке оформлюється протоколом та саме військово-лікарська комісія відповідальна за правомірність свого висновку, а не територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Також суд звертає увагу на ту обставину, що позивач просить зобов'язати військову частину НОМЕР_1 провести повторний медичний огляд позивача для визначення ступеня придатності до військової служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, однак позивачем не зазначено будь-яких обґрунтувань протиправності будь-яких дій військової частини, не зазначено про звернення до військової частини з вимогою направити позивача на військово-лікарську комісію та сама військова частина не проводить медичних оглядів, такі повноваження належать до штатних та позаштатних (постійно і тимчасово діючих) військово-лікарських комісій.
Таким чином, у суду відсутні підстави для визнання протиправною та скасування довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами проходження медичного огляду позивача, а також зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 провести повторний медичних огляд позивача для визначення ступеня придатності до військової служби.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною та скасування довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами проходження медичного огляду позивача, зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 провести повторний медичних огляд військовослужбовця Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 для визначення ступеня придатності до військової служби - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА
.