справа№640/37067/21
17 березня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних витрат (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправними (неправомірними) дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300) стосовно відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів;
- зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300) зробити перерахунок та виплатити щорічну допомогу до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів на картковий рахунок ОСОБА_1 за наступними реквізитами: рахунок НОМЕР_1 ІВАП ПА053052990000026200733974369, банк здержувана АТ 1СБ “ПриватБанк», КИЇВ, Україна; РНОКПП одержувача НОМЕР_2 .
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач є учасником бойових дій та має право на отримання одноразової грошової допомоги до 05 травня, проте відповідач, незважаючи на рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020, виплатив у 2022 році вказану допомогу у розмірі меншому, ніж визначений ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551).
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2022 відкрито провадження у справі та прийнято рішення про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-ІХ супровідним листом від 22.02.2023 №03-19/14513/23 справу № 640/37067/21 передано Київському окружному адміністративному суду.
Відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 справу № 640/37067/21 передано Львівському окружному адміністративному суду.
12.02.2025 адміністративна справа № 640/37067/21 надійшла до Львівського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючу суддю Потабенко В.А.
Ухвалою від 14.04.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
22.04.2025 від відповідача за вх. №33572 надійшла заява, про те, що перерахування коштів на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі 1390 грн. учаснику бойових дій ОСОБА_1 здійснювалось на підставі списку, наданого Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України, платіжним дорученням № 110 від 13.04.2020 на спеціальний рахунок Управління. Виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня провадилася за місцем служби, а саме Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних сил України.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_3 ( АДРЕСА_1 ) на посаді начальника відділу військової частини НОМЕР_4 у військовому званні “полковник».
Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серія НОМЕР_5 , виданим 22.09.2016 Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України.
03.09.2020 позивач звернувся з письмовим запитом на інформацію до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, з проханням відповідно до положень п. 1 ст. 20, п. 1 ст. 21 Закону України “Про доступ до публічної інформації» надати на його адресу повну, точну, достовірну інформацію у визначені законом строки (не пізніше 15 діб відповідно до Закону України «Про звернення громадян» з дня отримання запиту) стосовно ненарахування та невиплати йому, як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня (за 2020 рік), виплата якої передбачена чинним законодавством України, а саме ч. 5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551 -XII), у повному розмірі. Також, у зверненні позивач просив відповідача нарахувати та виплатити щорічну грошову допомогу до 5 травня 2020 року відповідно до положень ч. 5 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ з урахуванням вже виплаченої суми у розмірі 1390 гривень 00 коп., надати відповідну повну, точну, достовірну інформацію, посилаючись на діючі норми чинного законодавства, про причину не нарахування та невиплати йому повної суми щорічної грошової допомоги з урахуванням положень п. 3 ст. 27 і ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV у розмірі 8190 грн. (6800 грн. з врахуванням нарахованих 1390 грн.), також просив надати письмову відповідь на мою адресу.
10.09.2020 №14/07-О-1129-011 відповідач надав позивачу відповідь, з якої вбачається, що не виконання Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», перерахування коштів на виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня в 2020 році в розмірі 1390,00 грн. ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, провадилось на підставі списку, наданого Фінансовим Управлінням Генерального штабу Збройних Сил України, платіжним дорученням на спеціальний рахунок управління. Тобто, разова грошова, допомога до 5 травня у 2020 році надана ОСОБА_1 в розмірі відповідно до прийнятої постанови Кабінету Міністрів України, списку, який надійшов до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та. виділених бюджетних коштів на 2020 рік. Підстав для здійснення перерахунку та. проведення доплати до виплаченого ОСОБА_1 розміру грошової допомоги немає.
З вищевказаною відповіддю позивач категорично не погоджується та вважає дії відповідача такими, що порушують норми матеріального та процесуального права, а як наслідок його право на соціальний захист в розумінні ст. 46 Конституції України.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII).
01.01.1999 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 367-ХІV, яким ст. 12 Закону № 3551-XII доповнено частиною такого змісту: Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Так, п. п. б п. п. 2 п. 20 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI (далі - Закон № 107-VI), текст вказаної вище частини ст. 12 Закону України № 3551-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 зміни, внесені п.п. «б» п.п. 2 п. 20 розділу ІІ Закону України № 107-VI, визнані неконституційними.
Підпунктом 5 п. 63 розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено п. 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, ст. ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Конституційний Суд України рішенням від 27.02.2020 № 3-р/2020, визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення п. 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення ст. ст. 12, 13, 14,15 та 16 Закону України № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При цьому, Конституційний Суд України у п. 2.2 мотивувальної частини вказаного рішення, посилаючись на положення свого рішення від 22.05.2008 № 10-рп/2008, дійшов висновку про те, що Бюджетний кодекс України не може вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 відновлено дію ч. 5 ст. 12 Закону України № 3551-XII у редакції Закону України № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Водночас, Кабінет Міністрів України у постанові № 112 від 19.02.2020 установив, що у 2020 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України № 3551-XII, учасникам бойових дій здійснюється у розмірі 1960,00 грн., тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено ч. 5 ст. 12 цього Закону.
Отже, суд висновує, що на час виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон України № 3551-XII і Постанова № 112.
Виходячи із визначених у ч. 4 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2020 році слід застосовувати не Постанову № 112, а Закон України № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.
Тож, разова грошова допомога до 5 травня у 2020 році повинна виплачуватися позивачу, як учаснику бойових дій у розмірі, встановленому саме ч. 5 ст. 12 Закону України №3551-XII, у редакції Закону України № 367-ХІV.
З урахуванням наведеного, а також з метою захисту прав позивача, суд дійшов висновку про протиправність дій Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат стосовно відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язання відповідача зробити перерахунок та виплатити щорічну допомогу до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно з приписами ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, доказів понесення ним інших судових витрат, матеріали справи не містять, судові витрати розподілу не підлягають. Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними (неправомірними) дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат стосовно відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, адреса: 03165, м. Київ, пр-т Любомира Гузара, 7) зробити перерахунок та виплатити щорічну допомогу до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ), з урахуванням раніше виплачених коштів.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 17.03.2026.
Суддя Потабенко В.А.