Рішення від 17.03.2026 по справі 380/16334/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/16334/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення, ОСОБА_1 , правил військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 вилучити відповідний запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач є ВПО, військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Працює у критично-важливому підприємстві ТзОВ «НІКС СОЛЮШЕНС» на посаді розробника програмного забезпечення та з 23.01.2025 отримав бронювання, що відображається у «РЕЗЕРВ+». Позивач зазначає, що відповідач вніс інформацію про порушення ним правил військового обліку у лютому 2025 та відмовляється вилучити цей запис, що стало підставою для звернення в суд.

Ухвалою суду від 18.08.2025 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

21.08.2025 від позивача за вх. №68040 надійшло клопотання про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою від 04.09.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

22.09.2025 від відповідача за вх. №75659 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача пояснив, що відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України. Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону №1951 -VIII). За приписами ч. ч. 8, 9 ст. 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних. До реєстру Оберіг вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У свою чергу, п. 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення). Представник відповідача зазначив, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 значиться як порушник ВО (військового обліку) з 25.02.2025 року, за неприбуття за повісткою на відправку у військову частину для подальшого проходження військової служби. В цьому ж джерелі згенерована повістка отримана 15.01.2025, про що свідчить підпис про отримання даної повістки ОСОБА_1 , про прибуття о 09:00 год. на 20.01.2025. Окрім того 21.01.2025 працівником мобілізаційного відділення здійснено телефонний дзвінок до військовозобов'язаного ОСОБА_1 з метою встановлення причини неявки згідно повістки, про що останній повідомив, що в даний час він хворіє, хоча згідно довідки ВЛК №1680/131 від 20.08.2024 визнаний придатним до проходження військової служби, однак жодних підтверджуючих документів протягом трьох діб не представив, а в подальшому протягом семи календарних днів не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Також протягом певного періоду ОСОБА_1 , тривалий час ухилявся від проходження військової служби, мотивуючи свою приналежність до однієї з релігійних громад. Матеріали щодо бронювання ні підприємством ні позивачем також не були представлені. Всупереч вимогам ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ОСОБА_1 не з'явився за вказаними викликом (повісткою) до ІНФОРМАЦІЯ_4 у зазначені у них місце та строк. Підставами для проходження військової служби є невиконання обов'язків, передбачених законодавством про військовий обов'язок і військову службу, зокрема, щодо призову на військову службу. Це може включати неявку за повісткою, несвоєчасне оновлення даних, ухилення від проходження медичного огляду або ухилення від призову. Також, внесення таких відомостей до реєстру Оберіг носить превентивний характер, який дозволяє Національній поліції виявляти, затримувати та направляти матеріали до суду передбачені ст. 336 КК України. В свою чергу, порушник повинен довести відсутність у нього вказаних порушень або бути притягнутим до кримінальної відповідальності. Матеріали щодо ухилення призову на військову службу були направлені в відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області. Після чого дані матеріали щодо ухилення від проходження військової служби мали бути скеровані в суд для прийняття законного рішення згідно чинного законодавства. Лише після прийняття відповідного рішення судом дане питання мало бути вирішено по суті. Отже, внесення відомостей про особу до реєстру «Оберіг» як ухилянта від проходження військової служби відсутні, жодним чином не пов'язане з процедурою притягнення ОСОБА_1 , до кримінальної відповідальності до часу прийняття законного рішення судом. Відтак, у 1-го відділу (м. Жидачів) ІНФОРМАЦІЯ_2 були усі підстави для направлення до відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області матеріали щодо ухилення від проходження військової служби військовозобов'язаним ОСОБА_1 з внесенням відомостей до ЄРДР та проведення досудового розслідування згідно ст. 336 КК України. З урахуванням наведеного, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Суд встановив, що ОСОБА_1 , ВПО, зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до наказу №23-к від 20.01.2025 ОСОБА_1 прийнятий на роботу у ТзОВ «НІКС СОЛЮШЕНС» на посаду розробника програмного забезпечення на неповний робочий день 5 годин на день та з окладом згідно штатного розкладу з дистанційною формою організації праці на час воєнного стану.

Згідно довідки, виданої ТзОВ «НІКС СОЛЮШЕНС» від 11.07.2025 ОСОБА_1 є критично важливим для виконання поставлених підприємству завдань та отримав бронювання згідно результату бронювання за заявою №20250123-451725 від 23.01.2025.

Позивача зазначає, що відповідач вніс інформацію про порушення ним правил військового обліку у лютому 2025 року та відмовляється вилучити цей запис. У зв'язку із чим 17.06.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про виключення відомостей із реєстру.

Листом від 19.06.2025 №3250 відповідач повідомив позивача про те, що захист держави це конституційний обов'язок кожного громадянина України. Однак, як громадянин України, прикриваючись релігійними переконаннями, уникав призову на військову службу, тому за неприбуття 20.01.2025 о 09:00 год. згідно бойової повістки ОСОБА_1 оголошено в розшук, дані матеріали були скеровані в правоохоронні органи для проведення досудового розслідування та прийняття законного рішення згідно чинного законодавства. Після закінчення лікарняного станом на 31.01.2025 позивач не прибув в ІНФОРМАЦІЯ_2 , та про причину неявки не повідомив. Для вирішення питання по суті даної заяви необхідно прибути в ІНФОРМАЦІЯ_2 в зручний для час.

Листом №226064-2025 від 14.07.2025 Стрийське РУП ВП №1 ГУ НП у Львівській області повідомило представника позивача Дацько М. про те, що 03.02.2025 у відділенні поліції № 1 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області було зареєстровано звернення начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 полковника ОСОБА_2 з приводу ухилення від військової служби та явки в ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жит., АДРЕСА_2 . Матеріали даного зверненням зареєстровані в інформаційно - телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції» за №984 відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області. В ході розгляду звернення встановлено, що з 18.01.2025 по 31.01.2025 громадянин ОСОБА_1 перебував на амбулаторному лікуванні Ходорівської МЛ. Також згідно витягу сформованого 23.01.2025 року в громадянина ОСОБА_1 , наявне бронювання до 30.12.2025. У зв'язку з вище наведеним в діях громадянина ОСОБА_1 відсутні ознаки кримінального правопорушення. До адміністративної відповідальності громадянин ОСОБА_1 працівниками ВП №1 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області не притягався. Матеріали перевірки знаходяться на зберіганні в архіві відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області.

На думку позивача, дії відповідача щодо невиключення відомостей із реєстру про порушення правил військового обліку є протиправними, оскільки в період з 18.01.2025 по 31.01.2025 перебував на амбулаторному лікуванні у Ходорівській МЛ та з 23.01.2025 отримав бронювання за місцем праці.

Такі дії відповідача порушують його права та законні інтереси, що спричинило звернення до суду із даним позовом.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. ч. 1, 3, 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 79 Порядку №1487 встановлено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; письмово повідомляють державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) керівника зазначених органів, підприємств, установ та організацій та не прибули за викликом до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи; організовують контроль та у разі потреби через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть проводити перевірку дотримання призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку (додаток 2).

Як встановив суд, позивач не був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протокол про адміністративне правопорушення за Кодексом України про адміністративні правопорушення відносно позивача стосовно порушення ним правил військового обліку не складався, постанова не виносилася. Цього не заперечує відповідач.

Щодо доводів представника відповідача про те, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 значиться як порушник ВО (військового обліку) з 25.02.2025 за неприбуття за повісткою на відправку у військову частину для подальшого проходження військової служби. В цьому ж джерелі згенерована повістка отримана 15.01.2025, про що свідчить підпис про отримання даної повістки ОСОБА_1 про прибуття о 09:00 год. на 20.01.2025. Окрім того, 21.01.2025 працівником мобілізаційного відділення здійснено телефонний дзвінок до військовозобов'язаного ОСОБА_1 з метою встановлення причини неявки згідно повістки, про що ОСОБА_1 повідомив, що в даний час він хворіє, хоча згідно довідки ВЛК №1680/131 від 20.08.2024 визнаний придатним до проходження військової служби, однак жодних підтверджуючих документів протягом трьох діб не представив, а в подальшому протягом семи календарних днів не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд зазначає таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Згідно з п. 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до п. 28 Порядку № 560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1)

Відповідно до п. 34 Порядку № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно з п.п. 2 п. 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач був повідомлений по явку до відповідача на 20.01.2025 о 09:00 год.

Однак, з 18.01.2025 по 31.01.2025 позивач перебував на амбулаторному лікуванні у Ходорівській МЛ, що підтверджується витягом із листа непрацездатності від 18.01.2025.

Відтак, перебування позивача на амбулаторному лікуванні є поважною причиною неявки до відповідача.

Водночас, згідно п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.

Як вже зазначалося вище, позивач з 23.01.2025 отримав бронювання за місцем роботи в ТОВ «Нікс Солюшенс», що підтверджується довідкою виданою ТзОВ «НІКС СОЛЮШЕНС» від 11.07.2025.

Крім цього, сам факт недотримання особою правил військового обліку (неявка до ТЦК та СП, тощо) без складання протоколу та/або постанови про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, не є підставою для введення до Реєстру відповідних відомостей.

З таких підстав, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно вніс відомості про порушення позивачем правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження

При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Оскільки за приписами ч. ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов'язання відповідача, як орган ведення Реєстру, вчинити певні дії.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення позивачем правил військового обліку.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому суд зазначає, що "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним; "у межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх; "у спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби; "з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано", тобто використання наданих суб'єкту владних повноважень повинно відповідати меті та завданням діяльності суб'єкта, які визначені нормативним актом, на підставі якого він діє; "обґрунтовано", тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Рішення повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення КАС України відповідачем при вчиненні оскаржуваних дій дотримані не були.

Вказане зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ) вилучити відповідний запис про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) правил військового обліку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 17.03.2026.

Суддя Потабенко В.А.