Справа № 496/7166/25
Провадження № 1-кп/496/297/26
повний текст
14 січня 2026 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
підозрюваної - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі Біляївського районного суду Одеської області клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , уродженку м. Чорноморськ, Одеської області, гр. України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1
у кримінальному провадженні № 72025161200000002 від 17.10.2025 року за ознаками ч. 2 ст. 205-1 КК України,
У провадженні суду розглядається кримінальне провадження № 72025161200000002 від 17.10.2025 року за обвинуваченням ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 205-1 КК України.
До суду надійшло клопотання прокурора про закриття кримінального провадження у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_4 .
Прокурор у підготовчому засіданні підтримав подане клопотання.
ОСОБА_4 не заперечувала щодо задоволення клопотання прокурора.
Дослідивши клопотання прокурора та матеріали кримінального провадження, заслухавши думку учасників кримінального провадження, які не заперечували щодо задоволення вказаного клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою з невстановленими досудовим розслідуванням у теперішній час особами, з корисливих мотивів, які полягали у отриманні останньою грошової винагороди у розмірі 3000 гривень за реєстрацію суб?єктів господарської діяльності на її ім?я, маючи єдиний умисел, спрямований на внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, а також подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, посягаючи на встановлений законодавством України порядок здійснення підприємницької діяльності та державної реєстрації суб?єктів підприємницької діяльності, 21 березня 2019 року здійснила внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, а також підписала документи з завідомо неправдивими відомостями та подала їх для проведення державної реєстрації юридичних осіб - ТОВ «Одеський будівельний Альянс» (код ЄДРПОУ 42901275), ТОВ «Одеса Бізнес Інформ» (код ЄДРПОУ 42901150).
Статтею 42 Конституції України гарантовано право кожного громадянина на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України (далі ГКУ), який діяв на час вчинення кримінального правопорушення, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб?єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 55 ГКУ суб'єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
Відповідно до ст. 56 ГКУ суб'єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.
Згідно із ст. ст. 57, 58 ГКУ установчими документами суб?єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб?єкта господарювання.
В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб?єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Суб?єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Статтею 65 ГКУ визначено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ГКУ управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства.
Згідно ст. 4 Закону України «Про Господарські товариства» відомості про місцезнаходження товариства мають міститись в установчих документах.
Пунктами 4 і 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон), який був чинний на момент правопорушення, визначено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об?єднання, політичної партії, організації роботодавців, об?єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом; Реєстраційна справа - сукупність документів у паперовій та/або електронній формі, що подавалися для проведення реєстраційних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам:
1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);
2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);
3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;
5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;
6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону для державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), крім створення державного органу, органу місцевого самоврядування, подаються, у тому числі, такі документи:
1) заява про державну реєстрацію створення юридичної особи;
2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновників, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про створення юридичної особи;
3) документ, що підтверджує створення громадського формування, відповідність статуту юридичної особи, на підставі якого діє громадське формування, - у разі державної реєстрації громадського формування, що є самостійним структурним підрозділом у складі іншої юридичної особи;
4)відомості про керівні органи громадського формування (ім?я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв?язку), відомості про особу (осіб), яка має право представляти громадське формування для здійснення реєстраційних дій (ім?я, дата народження, контактний номер телефону та інші засоби зв?язку);
5) установчий документ юридичної особи - у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа;
6) реєстр осіб (громадян), які брали участь в установчому з?їзді (конференції, зборах), - у разі державної реєстрації створення громадських об?єднань, політичної партії;
7) програма політичної партії - у разі державної реєстрації створення політичної партії;
8) список підписів громадян України за формою, встановленою Міністерством юстиції України, - у разі державної реєстрації створення політичної партії;
9) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;
10) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи у країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі створення юридичної особи, засновником (засновниками) якої є іноземна юридична особа;
11) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі створення юридичної особи в результаті перетворення або злиття;
12) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі створення юридичної особи в результаті поділу або виділу;
13) документи для державної реєстрації змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі створення юридичної особи в результаті виділу;
14) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття та поділу - у разі створення юридичної особи в результаті злиття та поділу;
15) список учасників з?їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки;
16) документ, що містить інформацію про розмір обов'язкових платежів та інших обов'язкових витрат, сплата яких є необхідною для започаткування діяльності товариства, у випадку, передбаченому абзацом шостим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону;
17) структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства;
18) витяг, виписка чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи - нерезидента в країні її місцезнаходження, - у разі, якщо засновником юридичної особи є юридична особа - нерезидент;
19) копія документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство (підданство) особи, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи (нотаріально засвідчена або засвідчена кваліфікованим електронним підписом особи, уповноваженої на подання документів для державної реєстрації створення юридичної особи, якщо такий документ оформлений без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, - для громадян України);
Згідно із ч. 4 ст. 17 Закону для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв?язку з юридичною особою; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи.
Відповідно до положень статті 35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству; особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.
Згідно з підпунктом 10 пункту 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі серед інших містяться відомості про місцезнаходження юридичної особи.
Статтею 93 Цивільного кодексу України визначено, що місцезнаходження юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління у обліку.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», державна реєстрація базується на принципі об?єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі.
Однак, ігноруючи вищенаведені законодавчі норми, не маючи мети щодо реального здійснення фінансово-господарської діяльності, 21 березня 2019 року ОСОБА_4 , перебуваючи за місцем свого проживання, за адресою: АДРЕСА_1 , в денний час доби вступила у змову із невстановленими в ході досудового розслідування особами та надала останнім згоду за грошову винагороду стати засновником і директором ТОВ «Одеський будівельний Альянс» (код ЄДРПОУ 42901275), ТОВ «Одеса Бізнес Інформ» (код ЄДРПОУ 42901150) без мети здійснення фінансово-господарської діяльності.
Згідно домовленості між ОСОБА_4 та особами, матеріали відносно яких виділено в окреме провадження, останні повинні були виготовити проекти документів, які необхідні для державної реєстрації юридичних осіб ТОВ «Одеський будівельний Альянс», ТОВ «Одеса Бізнес Інформ», у свою чергу ОСОБА_4 , виконуючи свою роль у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, повинна була прибути до приватного нотаріуса та посвідчити своїм підписом документи на проведення державної реєстрації юридичних осіб, учасником яких та директором вона буде, зокрема рішення учасника підприємств щодо створення юридичних осіб, а також підписати відповідні заяви щодо державної реєстрації юридичних осіб та подати їх державному реєстратору, з метою становлення нею засновником та директором ТОВ «Одеський будівельний Альянс», ТОВ «Одеса Бізнес Інформ».
З цією метою ОСОБА_4 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, надала особам, матеріали відносно яких виділено в окреме провадження, документи, які посвідчують її особу: паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Овідіопольським РВ УМВС України в Одеській області 01 червня 2000 року, та картку платника податків з ідентифікаційним номером - НОМЕР_2 .
На час надання своїх документів, що містять її персональні дані необхідні для складання реєстраційних і інших документів ОСОБА_4 розуміла, що вона надає їх для внесення неправдивих відомостей в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичних осіб ТОВ «Одеський будівельний Альянс», ТОВ «Одеса Бізнес Інформ», оскільки фактично директором та засновником вказаних юридичних осіб вона не буде, а фінансово-господарською діяльністю будуть займатися інші особи.
У подальшому, особи, матеріали відносно яких виділено в окреме провадження, на виконання попередньої змови з ОСОБА_4 , поєднаної єдиним умислом, 21 березня 2019 року, у денний час доби, більш точно встановити час досудовим розслідуванням не виявилося за можливе, за невстановлених слідством обставин, у невстановленому слідством місці, виготовили проекти документів з завідомо неправдивими відомостями, які необхідні для державної реєстрації юридичних осіб, для внесення даних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, а саме:
- рішення № 1 загальних зборів засновників ТОВ «Одеський будівельний Альянс» від 21.03.2019 року;
- рішення № 1 загальних зборів засновників ТОВ «Одеса Бізнес Інформ» від 21.03.2019 року;
- статуту ТОВ «Одеський будівельний Альянс», затвердженого рішенням № 1 від 21.03.2019 загальних зборів засновників ТОВ «Одеський будівельний Альянс»;
- статуту ТОВ «Одеса Бізнес Інформ», затвердженого рішенням № 1 від 21.03.2019 р. загальних зборів засновників ТОВ «Одеса Бізнес Інформ»;
- заяви щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Одеський будівельний Альянс»;
- заяви щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Одеса Бізнес Інформ».
У подальшому, 21 березня 2019 року у денний час доби, ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою з особами, матеріали відносно яких виділено в окреме провадження, з метою реалізації єдиного злочинного умислу, знаходячись у приміщенні приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5 , розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Канатна, 53, достовірно розуміючи і знаючи, що фактично директором та засновником вказаних юридичних осіб вона не буде, а фінансово-господарською діяльністю будуть займатися інші особи, засвідчила власним підписом зазначені документи, з метою становлення нею засновником та директором зазначених підприємств, для подальшої їх подачі державному реєстратору для державної реєстрації юридичних осіб.
Підписуючи вказані статут та рішення загальних зборів засновників ТОВ «Одеський будівельний Альянс», заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи ТОВ «Одеський будівельний Альянс», ОСОБА_4 розуміла, що юридична особа не буде знаходитись за місцем реєстрації за адресою: 65048, місто Одеса, Приморський район, вулиця Базарна, будинок 28, що вона з 21.03.2019 не буде виконувати функції (обов?язки) засновника та не буде бенефіціарним власником підприємства, з 21.03.2019 не буде виконувати функції (обов?язки) директора, не буде здійснювати господарську діяльність за встановленими відповідно рішення загальних зборів засновників ТОВ «Одеський будівельний Альянс» видами економічної діяльності: 41.20 (основний), 25.11, 25.61, 33.12, 33.15, 41.10, 42.99, 43.21, 43.29, 43.99, 46.19, 71.11, 71.12, 71.20, а тому ці відомості, які внесено у реєстраційні документи є завідомо неправдивими.
Також, підписуючи вказані статут та рішення загальних зборів засновників ТОВ «Одеський будівельний Альянс», ОСОБА_4 розуміла, що не вона здійснює формування статутного капіталу ТОВ «Одеський будівельний Альянс» вартістю 1 000 000 грн, та що вона не має частку у статутному капіталі даного підприємства у розмірі 100 відсотків, що вона з 21.03.2019 не буде здійснювати господарську діяльність підприємства як його засновник та не буде керувати його діяльністю як директор, що основною метою створення і діяльності підприємства не являється здійснення комерційної, виробничої діяльності за її участі як засновника, як це визначено статутом, а тому ці відомості, які внесено у реєстраційні документи є завідомо неправдивими.
Одночасно, підписуючи вказані статут та рішення загальних зборів засновників ТОВ «Одеса Бізнес Інформ», заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи ТОВ «Одеса Бізнес Інформ», ОСОБА_4 розуміла, що юридична особа не буде знаходитись за місцем реєстрації за адресою: 65048, місто Одеса, Приморський район, вулиця Базарна, будинок 28, що вона з 21.03.2019 не буде виконувати функції (обов?язки) засновника та не буде бенефіціарним власником підприємства, з 21.03.2019 не буде виконувати функції (обов?язки) директора, не буде здійснювати господарську діяльність за встановленими відповідно рішення загальних зборів засновників ТОВ «Одеса Бізнес Інформ» видами економічної діяльності: 73.11 (основний), 46.12, 46.19, 46.71, 46.90, 47.30, 49.41, 52.24, 52.29, 63.11, 63.12, 63.99, 70.22, 71.11, 71.12, 73.12, 73.20, 80.10, 80.20, 82.99, а тому ці відомості, які внесено у реєстраційні документи є завідомо неправдивими.
Також, підписуючи вказані статут та рішення загальних зборів засновників ТОВ «Одеса Бізнес Інформ», ОСОБА_4 розуміла, що не вона здійснює формування статутного капіталу ТОВ «Одеський будівельний Альянс» вартістю 1 000 000 грн, та що вона не має частку у статутному капіталі даного підприємства у розмірі 100 відсотків, що вона з 21.03.2019 не буде здійснювати господарську діяльність підприємства як його засновник та не буде керувати його діяльністю як директор, що основною метою створення і діяльності підприємства не являється здійснення комерційної, виробничої діяльності за її участі як засновника, як це визначено статутом, а тому ці
відомості, які внесені у реєстраційні документи є завідомо неправдивими.
У подальшому, 21 березня 2019 року вказані рішення загальних зборів засновників від 21.03.2019 р., статути, затверджені даними рішеннями загальних зборів засновників, заяви від 21.03.2019 р. щодо державної реєстрації створення юридичних осіб ТОВ «Одеський будівельний Альянс», ТОВ «Одеса Бізнес Інформ» подано ОСОБА_4 до КП «Центр державної реєстрації Хлібодарської селищної ради», розташованого у смт. Хлібодарське Одеського району Одеської області, для здійснення державної реєстрації юридичних осіб державному реєстратору, який, не будучи обізнаним про злочинні наміри ОСОБА_4 та інших осіб, матеріали відносно яких виділено в окреме провадження, провів державну реєстрацію юридичних осіб ТОВ «Одеський будівельний Альянс», ТОВ «Одеса Бізнес Інформ».
В свою чергу ОСОБА_4 , будучи засновником та директором ТОВ «Одеський будівельний Альянс», ТОВ «Одеса Бізнес Інформ», не здійснювала будь-якої фінансово-господарської діяльності, не укладала та не виконувала господарських договорів із контрагентами, не керувала розрахунковими рахунками, не вела бухгалтерський облік, не підписувала та не подавала податкову звітність, не здійснювала будь-яких інших дій щодо ведення господарської діяльності зазначеними підприємствами.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ч. 2 ст. 205-1 КК України, а саме - внесення в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Судом роз'яснено обвинуваченій ОСОБА_4 , що закриття кримінального провадження у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КПК України не відноситься до числа реабілітуючих обставин, передбачених п.п. 1-3 ч. 1 ст. 284 КПК України (встановлена відсутність події кримінального правопорушення; встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення; не встановлені достатні докази для доведення винуватості особи в суді та вичерпані можливості їх отримати), роз'яснено, що вона має право наполягати на продовженні розгляду кримінального провадження та ухвалення виправдального вироку, якщо вважає, що існують для цього підстави, проте обвинувачена ОСОБА_4 надала згоду на закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Положеннями ч. 1 ст. 286 КПК України визначено, що звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про закриття провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
У відповідності до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п.1постанови «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» №12 від 23.12.2005 р. згідно яких, звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям справи можливе на будь-яких стадіях судового розгляду справи, за умови вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально-правових підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Матеріально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є закінчення встановлених ч.1 ст.49 КК України строків і відсутність обставин, що порушують їх перебіг (ч. 2-4 ст. 49 КК України).
Процесуально-правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є виключно згода особи на таке звільнення від кримінальної відповідальності.
Положеннями ст. 49 КК України визначено: строки давності з огляду на тяжкість вчиненого злочину, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності; обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.
Строк давності - це передбачений ст. 49 КК України певний проміжок часу з дня вчинення злочину і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності.
Згідно ч. 1 ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 ст. 44 КК України встановлено, що звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Санкцією ч. 2 ст. 205-1 КК України передбачено покарання у вигляді штрафу від восьми тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення за
ч. 2 ст. 205-1 КК України, відноситься до нетяжких злочинів.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину.
Згідно ч. 2 ст. 49 КК України перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання, а з часу вчинення кримінального проступку - п'ять років. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п'ятнадцять років.
Також, відповідно до ч. 3 ст. 49 КК України перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Судом не встановлено обставин і не отримано об'єктивних доказів на підтвердження підстав для зупинення або переривання строків давності, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 49 КК України.
В рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 року в справі №493/1843/16-к зроблено висновок про те, що матеріально-правовою підставою застосування інституту давності вважається істотне зменшення суспільної небезпечності вчиненого злочину внаслідок спливу певного проміжку часу, що суттєво позначається на досягненні мети покарання. Досягнення мети кари і виправлення особи, яка вчинила злочин, загального і спеціального попередження іноді стає або взагалі неможливим, або просто зайвим. Тому недоцільним є і притягнення особи до кримінальної відповідальності. Внаслідок цього ст. 49 КК України встановлює строки давності, тобто строки, після закінчення яких особа не може бути піддана кримінальній відповідальності за раніше вчинений злочин. Закінчення цих строків є підставою обов'язкового і безумовного звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили минули певні строки давності і вона не ухилялася від слідства або суду та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого. Таке звільнення є обов'язком, а не правом суду, за винятком випадку застосування давності, передбаченого ч. 5 ст. 49 КК України.
При цьому суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 29.07.2021 року № 552/5595/18, згідно якій за змістом статей 284. 288 КПК України підставами для звільнення особи від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді є наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження на цих підставах. Отже, наявність таких умов є правовою підставою для прийняття судом рішення про звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності.
Таким чином, з дня вчинення кримінального правопорушення, передбаченого
ч. 2 ст. 205-1 КК України, щодо якого розпочате досудове розслідування у кримінальному провадженні №72025161200000002, минув встановлений п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України п'ятирічний строк давності притягнення особи до кримінальної відповідальності, оскільки останнє кримінальне порушення вчинено 21.03.2019 р., а тому ОСОБА_4 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності та кримінальне провадження щодо неї підлягає закриттю.
Потерпілі у кримінальному провадженні відсутні, цивільний позов не заявлявся.
Матеріальних збитків кримінальним правопорушенням не завдано.
Судові витрати відсутні.
На підставі викладеного та керуючись ст. 284, 286, 314, КПК України, ст. 49 КК України, -
Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про закриття кримінальної справи у зв'язку з закінченням строків давності - задовольнити.
Кримінальне провадження № 72025161200000002 від 17.10.2025 року відносно ОСОБА_4 за обвинуваченням у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України закрити у зв'язку із закінченням строків давності, звільнивши ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом 7 днів з дня її проголошення.
Повний текст рішення складено 16 березня 2026 року, з урахуванням навантаження на склад суду, яке пов'язано з тим, що від штатної кількості - 11 суддів, зараз здійснюють правосуддя тільки - 6, недостатня кількість суддів, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ, введенням воєнного стану, обумовлює збільшення строку виготовлення повного тексту рішення суду, оскільки показники навантаження перевищують нормативні у 8 разів, передачі справ 2-х інших суддів, суд першої інстанції позбавлений можливості дотримання строків, передбачених національним законодавством.
З урахуванням рекомендованих Вищою радою правосуддя показників, ДСА України зробила розрахунок необхідної кількості суддів для здійснення ефективного правосуддя, яка суттєво перевищує кількість суддів визначену рішенням ВРП від 24 серпня 2023 р. 852/0/15/ - 23. Згідно розрахунків ДСА України, чисельність суддів Біляївського районного суду Одеської області, з урахуванням рівня навантаження, має складати 47 осіб. Зараз штатна кількість - 11 суддів, фактично здійснюють правосуддя тільки - 6 суддів.
Суддя: ОСОБА_1