10 березня 2026 року
м. Київ
cправа № 925/446/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Чумака Ю. Я. - головуючого, Дроботової Т. Б., Багай Н. О.
секретар судового засідання - Лелюх Є. П.,
за участю представників:
позивача - Щербака Н. Л. (у порядку самопредставництва),
відповідача - Семенко О. С. (у порядку самопредставництва),
третьої особи - Каленської С. С. (адвокат),
розглянув касаційну скаргу Паланської сільської ради
на рішення Господарського суду Черкаської області від 02.09.2025 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі
за позовом Паланської сільської ради
до Уманської міської ради,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Уманьводоканал" Уманської міської ради,
про витребування земельних ділянок, визнання недійсними пунктів рішення Уманської міської ради та внесення записів до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру,
У квітні 2025 року Паланська сільська рада звернулася до Господарського суду Черкаської області з позовною заявою до Уманської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Комунального підприємства "Уманьводоканал" Уманської міської ради (далі - КП "Уманьводоканал"), у якій позивач, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить:
- витребувати три земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), 7124381500:02:001:0030 (0,25 га) з цільовим призначенням: 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води), категорії: Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, із незаконного володіння Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796);
- визнати недійсними підпункти 15, 16 та 18 пункту 1 рішення Уманської міської ради Черкаської області від 12.11.2021 № 22-26/8 "Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування";
- визнати недійсними підпункти 4, 5 та 7 пункту 3 рішення Уманської міської ради Черкаської області від 12.11.2021 № 22-26/8 "Про розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування";
- внести запис до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), щодо визначення права власності за Паланською сільською радою (ЄДРПОУ 26261301), змінивши право власності з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), змінивши відомості про власника з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести запис до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), щодо визначення права власності за Паланською сільською радою (ЄДРПОУ 26261301), змінивши право власності з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), змінивши відомості про власника з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести запис до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0030 (0,25 га), щодо визначення права власності за Паланською сільською радою (ЄДРПОУ 26261301), змінивши право власності з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301);
- внести зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0030 (0,25 га), змінивши відомості про власника з Уманської міської ради (ЄДРПОУ 26535796) на Паланську сільську раду (ЄДРПОУ 26261301).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що:
- Паланська сільська рада - адміністративно-територіальна одиниця та орган місцевого самоврядування в Уманському районі Черкаської області. Сільській раді підпорядковані такі населені пункти: с. Паланка, с.Антонівка, с. Берестівець, с. Городецьке, с. Громи, с. Іванівка, с. Кочержинці, с. Краснопілка, с. Кочубіївка, с. Максимівка, с. Піківець, с. Посухівка, с. Родниківка, с. Синиця, с.Томашівка, с. Черповоди, с. Юрківка, с. Яроватка;
- відповідно до пункту "а" частини 2 статті 83 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
- на підставі рішення Паланської сільської ради від 23.12.2022 № 36-21/VIII сільською радою надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки комунальної власності орієнтовною площею 20,000 га в адміністративних межах села Городецьке Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області (за межами населеного пункту). У результаті виконаних робіт сформовано земельну ділянку, кадастровий номер 7124381500:02:001:0042;
- під час обстежувальних робіт встановлено, що в межах земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0042, для сінокосіння на землях водного фонду комунальної власності, зареєстровані три земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), 7124381500:02:001:0030 (0,25 га) з цільовим призначенням: 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води), категорії: Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Згідно з Витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку право власності на зазначені земельні ділянки належить Уманській міській раді (ЄДРПОУ 26535796), а право постійного користування належить КП "Уманьводоканал" (ЄДРПОУ 03357174). Підпунктами 15, 16 та 18 пункту 1 рішення Уманської міської ради від 12.11.2021 № 22-26/8, затверджено проєкти землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури, а підпунктами 4, 5 та 7 пункту 3 рішення Уманської міської ради від 12.11.2021 № 22-26/8 земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), 7124381500:02:001:0030 (0,25 га), передано у постійне користування КП "Уманьводоканал" (ЄДРПОУ 03357174);
- з огляду на положення статей 173, 174 ЗК України розроблювана містобудівна документація - Генеральний план міста, який розміщений на офіційному сайті Уманської міської ради: (https://uman-rada.gov.ua/index.php/diialnist/mistobuduvannia/mistobudivna-dokumentatsiia/item /4552-heneralnyi-plan-m-uman) не затверджений та відносить земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030, до земель в адміністративних межах с. Городецьке, Уманського району, Черкаської області (за межами населеного пункту) як схему сучасного використання території;
- додані матеріали документації (план розміщення окружних кордонів міста Умані з нанесенням суміжних землекористувачів, станом на 1960 рік; план розміщення відновлених та встановлених меж земель міста Умані Черкаської області станом на 1966 рік), які не були затверджені, навіть планово не передбачали включення до земель міста Умані земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030;
- зазначене свідчить про те, що земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030, розташовані на території Паланської сільської територіальної громади в адміністративних межах с. Городецьке, Уманського району, Черкаської області (за межами населеного пункту) i ніколи не перебували в межах міста Умань, підтвердженням чому зокрема є Державний акт на право колективної власності на землю, від 30.01.1994 серія ЧР № 15-44, який видано Колективному сільськогосподарському пайовому підприємству "Городецьке" відповідно до рішення Городецької сільської ради народних депутатів від 14.12.1995 № 4-3. Відповідно до Плану зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність, між поворотними точками "В" і "Б" розташовані три земельні ділянки право власності на які було незаконно зареєстровано за Уманською міською радою;
- покликаючись на пункт 1 частини 3 статті 186 ЗК України, позивач доходить висновку, що інвентаризація земель здійснена на території іншої громади, що не входить до адміністративно-територіальної одиниці міста Умань. Позивач зазначає, що відповідний орган місцевого самоврядування отримує право розпорядження земельними ділянками, після встановлення меж території адміністративно-територіальних одиниць на місцевості, що закріплюється межовими знаками та внесенням відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру. При розробці технічної документації на земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030, погодження з Паланською сільською радою не було дотримано;
- земельні ділянки під артезіанськими свердловинами за кодом КОАТУУ - 712 належать до Паланської сільської територіальної громади, а Уманська міська територіальна громада має код КОАТУУ - 711. Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) - структурований перелік усіх адміністративно-територіальних одиниць України, що підтримувався і публікувався державними статистичними відомствами України з 1997 до 2020 року. Державний класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) є складовою частиною єдиної системи класифікації і кодування техніко-економічної та соціальної інформації. КОАТУУ складається з кодів та назв всіх адміністративно-територіальних об'єктів України, які згруповані за ознаками територіальної спільності, історичних, економічних, географічних, етнічних і культурних особливостей. Об'єктами класифікації у КОАТУУ є одиниці адміністративно-територіального устрою України: 1) Автономна Республіка Крим; 2) області; 3) райони; 4) міста; 5) райони у містах; 6) селища міського типу; 7) сільради; 8) селища; 9) села. Отже, уся множина об'єктів класифікації розподілена за територіальною ознакою та адміністративною підпорядкованістю на чотири рівні ієрархічної класифікації. До кожного рівня класифікації входять об'єкти, що підпорядковані об'єктам попереднього рівня;
- відповідно до технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель водного фонду комунальної власності за адресою за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028, 7124381500:02:001:0029, 7124381500:02:001:0030, входять до земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0042;
- державним актом на право колективної власності на землювід 30.01.1994, серія ЧР № 15-44, який видано Колективному сільськогосподарському пайовому підприємству "Городецьке" відповідно до рішення Городецької сільської ради народних депутатів від 14.12.1995 № 4-3 підтверджується що земельні ділянки розташовані на території Паланської сільської ради (ЄДРПОУ 26261301);
- Уманська міська рада не надала жодних доказів, які підтверджують право власності на артезіанські свердловини 605-1а, 175-2а, 178-3а. У паспортах зазначено, що артсвердловина № 1а/605 перебувала у підвідомчій приналежності - Уманського ПУВККХ - Уманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, володільцем артсвердловини № 2а/175 зазначено Водоканал (ПУВККХ - Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства), артсвердловина № 3а/178 перебувала у підвідомчій приналежності Уманського ПУВККХ - Уманського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства;
- скористувавшись тлумачним словником української мови позивач зазначає, що поняття слів "власник" та "володілець" в українській мові може бути використано для означення особи (фізичної або юридичної), яка володіє чим-небудь, але мають різні відтінки значення. "Власник" зазвичай означає особу, яка має право власності, тобто легітимне право розпоряджатися та користуватися певним майном. "Володілець" ж може означати особу, яка фактично користується та має доступ до майна, але не має права власності. Визначення словосполучення "Підвідомча приналежність" у юридичному контексті означає приналежність до певного органу влади (суду, поліції, тощо) або території, до якого належить та чи інша справа, питання чи особа. Іншими словами, це визначення того, який орган має право розглянути та вирішити певні юридичні питання;
- ефективність віндикаційного позову забезпечується саме наявністю державної реєстрації права власності за відповідачем, оскільки за відсутності такої реєстрації судове рішення про задоволення віндикаційного позову не є підставою для державної реєстрації права власності за позивачем. Тому позовна вимога про скасування державної реєстрації права власності відповідача суперечить позовній вимозі про витребування нерухомого майна. Отже, замість скасування неналежного запису про державну реєстрацію до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно має бути внесений належний запис про державну реєстрацію права власності позивача. Такий запис вноситься на підставі судового рішення про задоволення віндикаційного позову (постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 466/8649/16-ц);
- у пунктах 142, 146, 147 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16-ц зроблено висновок, що метою віндикаційного позову є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був незаконно позбавлений. У випадку позбавлення власника володіння нерухомим майном означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно (принцип реєстраційного підтвердження володіння нерухомістю). Задоволення вимоги про витребування нерухомого майна з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстроване на праві власності, відповідає речово-правовому характеру віндикаційного позову та призводить до ефективного захисту прав власника;
- на віндикаційні позови держави та територіальних громад (в особі органів державної влади та місцевого самоврядування відповідно) поширюється загальна позовна давність. Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 05.10.2016 у справі № 916/2129/15 (№ 3-604гс16), а також висновку Касаційного Господарського суду у складі Верховного Суду, викладеного у постанові від 29.03.2018 у справі № 904/10673/16, про те, що приписи про позовну давність до позовних вимог про витребування майна не застосовуються (постанова Великої Палати Верховного Суду від 17.10.2018 у справі № 362/44/17);
- отже, метою позову є вимога про витребування власником (Паланська сільська рада - ЄДРПОУ 26261301) свого майна: три земельні ділянки, кадастрові номери 7124381500:02:001:0028 (0,25 га), 7124381500:02:001:0029 (0,25 га), 7124381500:02:001:0030 (0,25 га) з цільовим призначенням: 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води), категорії: Землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; із чужого (Уманська міська рада, ЄДРПОУ 26535796) незаконного володіння, яке виникло під час прийняття рішення Уманської міської ради від 12.11.2021 № 22-26/8.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 02.09.2025 (суддя Зарічанська З. В.), залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 05.11.2025 (судді: Яценко О. В. - головуючий, Хрипун О. О., Мальченко А. О.), у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.
Судові рішення мотивовано тим, що позивач не надав жодного доказу, що спірні земельні ділянки знаходились у межах с. Городецьке і у подальшому увійшли у межі території Паланської сільської ради.
У касаційній скарзі Паланська сільська рада просить скасувати повністю рішення Господарського суду Черкаської області від 02.09.2025 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі № 925/446/25, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
На обґрунтовування наявності підстави для касаційного оскарження згідно з положеннями пункту 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) скаржник посилається на неврахування судами попередніх інстанцій правових висновків Верховного Суду, викладених в постановах від 23.01.2020 у справі № 925/186/19, від 22.07.2021 у справі № 910/18389/20, від 10.11.2021 у справі № 916/1988/20, від 31.05.2023 у справі № 916/1029/22 щодо застосування статей 46, 355 ГПК України.
На думку скаржника, після приєднання Городецької сільської ради до Паланської сільської територіальної громади усі земельні ділянки, незалежно від того, розташовані вони в межах колишнього населеного пункту чи за його межами, стають територією нової об'єднаної територіальної громади, якщо вони на момент приєднання були у комунальній власності або були передані у власність громадян чи юридичних осіб в межах адміністративно-територіальної одиниці, що об'єдналася. Це означає, що повноваження з управління цими землями переходить до відповідної об'єднаної громади.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 12.01.2026 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Паланської сільської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 02.09.2025 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі № 925/446/25 та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 17.02.2026.
Уманська міська рада у поданому відзиві на касаційну скаргу Паланської сільської ради просить залишити її без задоволення, зазначає про відсутність підстав для скасування судових рішень судів попередніх інстанцій.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 17.02.2026 клопотання Паланської сільської ради про відкладення розгляду справи задоволено; відкладено розгляд касаційної скарги Паланської сільської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 02.09.2025 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі № 925/446/25 на 10.03.2026.
Судами попередніх інстанцій встановлено такі фактичні обставини:
Відповідно до паспортів артезіанських свердловин останні побудовані:
- в 1966 році - артсвердловина № 605-1а (відомча приналежність артсвердловини - м. Умань Городецький водозабір, облікова картка експлуатації артезіанської свердловини видана на Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства);
- в 1965 році - артсвердловина № 175(2а) (перебурена в 1987 році на заміну № 533) місце розташування: м. Умань Черкаської області, відомча приналежність свердловини м. Умань ПУВККХ (територія Городецького водозабору), облікова картка експлуатації артезіанської свердловини видана на Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства;
- в 1965 році - артсвердловина № 178-3а (перебурена в 1987 році до цього - артсвердловина № 534) місце розташування: м. Умань Черкаської області, Городецький водозабір, відомча приналежність артсвердловини Уманське ПУВККХ (Городецький водозабір друга скважина) облікова картка експлуатації артезіанської свердловини видана на Уманське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства.
У матеріалах справи наявні три проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки, які розроблені на замовлення КП "Уманьводоканал" Уманської міської ради щодо трьох земельних ділянок, на яких розташовані артезіанські свердловини (обставина розміщення артезіанських свердловин на спірних земельних ділянках визнається обома сторонами в заявах по суті, тому на підставі частини 1 статті 75 ГПК України не підлягає доведенню).
Відповідно до Витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку 03.06.2021 здійснено державну реєстрацію земельних ділянок:
- Відділом у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0029, площею 0,25 га, що розташована за адресою: Черкаська область, Уманська міська рада, Городецький водозабір, ділянка № 1,
- Відділом у Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0028, площею 0,25 га, що розташована за адресою: Черкаська область, Уманська міська рада, Городецький водозабір, ділянка № 2,
- Відділом у м. Павлоград Міськрайонного управління у Павлоградському, Юр'ївському районах та м. Павлограді Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0030, площею 0,25 га, що розташована за адресою: Черкаська область, Уманська міська рада, Городецький водозабір, ділянка № 3.
Категорія земель всіх трьох земельних ділянок - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; вид цільового призначення всіх трьох земельних ділянок: 11.04 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води).
12.11.2021 Уманська міська рада VIII скликання на 26 сесії ухвалила рішення № 22-26/8 "Про розгляд звернень фізичних осіб та юридичних осіб з питань затвердження матеріалів із землеустрою та надання земельних ділянок у користування", відповідно до підпунктів 15, 16, 18 пункт 1 затвердила проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок:
15) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0028) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 2, КП "Уманьводоканал" за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
16) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжний будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0030) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 3, КП "Уманьводоканал" за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
18) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га, в межах охоронної зони навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи площею 0,1119 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0029) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 1, КП "Уманьводоканал" за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до підпунктів 4, 5, 7 пункту 3 цього ж рішення Уманська міська рада передала у постійне користування земельні ділянки:
4) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0028) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 2, КП "Уманьводоканал" за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
5) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0030) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 3, КП "Уманьводоканал" за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення;
7) загальною площею 0,2500 га в межах прибережної захисної смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,2500 га, в межах охоронної зони навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи площею 0,1119 га (кадастровий номер 7124381500:02:001:0029) для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництво та розподілення пару, постачання пару та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) на території Уманської міської ради, Городецький водозабір, ділянка № 1, КП "Уманьводоканал" за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 24.12.2021 на перелічені три земельні ділянки зареєстровано право власності територіальної громади Уманської міської ради. 24.12.2021 також на ці земельні ділянки зареєстровано право постійного користування за КП "Уманьводоканал". Право користування також підтверджується Витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.
На зареєстрованих трьох земельних ділянках розташовані перелічені артезіанські свердловини. Зазначена обставина визнається сторонами у заявах по суті, а тому не підлягає доведенню.
З матеріалів справи слідує, що позивач не зазначає про наявність у нього права власності чи права іншого законного користування артезіанськими свердловинами.
23.12.2022 Паланська сільська рада прийняла рішення № 36-21/VIII "Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки в адміністративних межах села Городецьке (за межами населеного пункту)", відповідно до якого надала Паланській сільській раді дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки орієнтовною площею 20,0000 га в адміністративних межах села Городецьке Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області (за межами населеного пункту); дозволила виконавчому комітету Паланської сільської ради виступити замовником технічної документації, укласти договір на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки з суб'єктом господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою згідно із законом; технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки розробити та затвердити у встановленому законом порядку.
На замовлення Паланської сільської ради у 2023 році розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель водного фонду комунальної власності за адресою за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, Уманський район Черкаська область.
Відповідно до Пояснювальної записки технічної документації вихідними документами при розробці технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель водного фонду комунальної власності є:
- договір на проведення заходу з інвентаризації земель водного фонду комунальної власності від 10.03.2023 № 23;
- викопіювання з кадастрової карти (плану).
У Пояснювальній записці зазначено, що інвентаризація земель водного фонду комунальної власності проводилась на території за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, Уманський район Черкаська область.
У пункті 8 Пояснювальної записки "Використана затверджена містобудівна документація, а також викопіювання із такої документації" зазначено, що при розробці технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель водного фонду комунальної власності, які розташовані за адресою за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, Уманський район Черкаська область не використовувалась затверджена містобудівна документація.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що при розробці технічної документації не використовувались ні Генеральний план с. Городецьке, ні Генеральний план Паланської сільської ради, ні Генеральний план міста Умань. Зі змісту технічної документації не видно, що у розпорядженні інженера-землевпорядника були наявні документи, що свідчать про право власності на такі землі саме позивача.
За результатами розроблення зазначеної технічної документації сертифікованим інженером-землевпорядником Сабадаш В. В. надано пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель з інформацією, що містяться у документах та посвідчують право на земельні ділянки в Державному земельному кадастрі. Інженер-землевпорядник у своїх пропозиціях зазначив, що в результаті виконаних робіт щодо інвентаризації земель водного фонду за адресою за межами с. Городецьке, Паланська сільська рада, Уманський район Черкаська область, при детальному аналізі наданих замовником документів, планово-картографічних матеріалів та іншої інформації, яка розміщена на публічній кадастровій карті України, із земель сформовано земельну ділянку загальною площею 19,2484 га. Обмеження, що визначені переліком обмежень щодо використання земельної ділянки, згідно з додатком 6 "Порядку ведення Державного земельного кадастру", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, на земельній ділянці відсутні, що відображено на кадастровому плані. Формування земель виконано з урахуванням їх фактичного використання та меж суміжних (раніше сформованих) земельних ділянок, зареєстрованих в Державному земельному кадастрі, право користування якими посвідчено правовстановлюючими документами.
Дослідивши кадастровий план земельної ділянки, координати поворотних точок меж земельної ділянки, відомості про встановлення межових знаків, суди попередніх інстанцій встановили, що нова земельна ділянка площею 19,2484 га сформована у вигляді "чобітка" за виключенням трьох земельних ділянок у вигляді рівних кіл, якими є три земельні ділянки площею 0,25 га, державна реєстрація яких здійснена у Державному земельному кадастрі 03.06.2021 і на які 24.12.2021 зареєстровано право власності територіальної громади Уманської міської ради та на яких розташовані артезіанські свердловини.
Оскільки три земельні ділянки площею 0,25 га кожна було сформовано і зареєстровано раніше, то на час виготовлення технічної документації із землеустрою щодо земельної ділянки площею 19,2484 га інженер-землевпорядник, враховуючи дані з кадастрової карти (плану), відомості з Державного земельного кадастру, не включив до меж новосформованої земельної ділянки раніше зареєстровані три земельні ділянки площею 0,25 га кожна.
Тобто досліджені три земельні ділянки не накладаються на новосформовану, а є суміжними з нею, тому жодна з них не перебуває в межах новосформованої.
За Інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку земельна ділянка, кадастровий номер 7124381500:02:001:0042, цільове призначення 10.06. Для сінокосіння; категорія земель: землі водного фонду; вид використання - для сінокосіння; форма власності - інформація відсутня; площею 19,2484 га, місце розташування Черкаська область, Уманський район, Паланська сільська рада за межами с. Городецьке; технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель, дата документації 20.03.2023, ПІБ інженера-землевпорядника - Сабадаш В.В.
Отже, в Державному земельному кадастрі відсутня інформація про власника земельної ділянки, кадастровий номер 7124381500:02:001:0042, тоді як позивач наполягає, що така земельна ділянка перебуває у комунальній власності Паланської сільської ради.
Щодо підстави касаційного оскарження, передбаченої пунктом 1 частини 2 статті 287 ГПК України
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, відзиву на неї, матеріали справи, Верховний Суд дійшов висновку про необхідність закриття касаційного провадження у справі № 925/446/25 з огляду на таке.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, одним з елементів якого є принцип правової визначеності.
Ключовим елементом принципу правової визначеності є однозначність та передбачуваність правозастосування, а, отже, системність і послідовність у діяльності відповідних органів, насамперед судів. Суб'єкти (учасники спору) завжди повинні мати можливість орієнтувати свою поведінку таким чином, щоб вона відповідала вимогам норми на момент вчинення дії.
Отже, правові норми та судова практика підлягають застосуванню таким чином, яким вони є найбільш очевидними та передбачуваними для учасників цивільного обороту в Україні.
При цьому право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких - не допустити безладного перебігу судового процесу (рішення ЄСПЛ від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України").
У рішенні ЄСПЛ від 02.03.1987 у справі "Monnell and Morris v. the United Kingdom" (§ 56) зазначалося, що спосіб, у який стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод застосовується до апеляційних та касаційних судів, має залежати від особливостей процесуального характеру, а також до уваги мають бути взяті норми внутрішнього законодавства та роль касаційних судів у них.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 296 ГПК України суд касаційної інстанції закриває касаційне провадження, якщо після відкриття касаційного провадження на підставі пункту 1 частини 2 статті 287 цього Кодексу судом встановлено, що висновок щодо застосування норми права, який викладений у постанові Верховного Суду та на який посилався скаржник у касаційній скарзі, стосується правовідносин, які не є подібними.
Зазначена норма процесуального права спрямована на формування усталеної судової практики вирішення господарських спорів, що виникають із подібних правовідносин, а її застосування судом касаційної інстанції свідчитиме про дотримання принципу правової визначеності.
Зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності в різних рішеннях суду (судів) касаційної інстанції визначається обставинами кожної конкретної справи. Під судовими рішеннями в подібних правовідносинах слід розуміти такі рішення, де схожі предмет спору, підстави позову, зміст позовних вимог та встановлені фактичні обставини, а також має місце однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин (такий правовий висновок викладено в пункті 60 постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 696/1693/15-ц).
При цьому на предмет подібності слід оцінювати саме ті правовідносини, які є спірними у порівнюваних ситуаціях. Встановивши учасників спірних правовідносин, об'єкт спору (які можуть не відповідати складу сторін справи та предмету позову) і зміст цих відносин (права й обов'язки сторін спору), суд має визначити, чи є певні спільні риси між спірними правовідносинами насамперед за їхнім змістом. А якщо правове регулювання цих відносин залежить від складу їх учасників або об'єкта, з приводу якого вони вступають у правовідносини, то у такому разі подібність слід також визначати за суб'єктним і об'єктним критеріями відповідно. Для встановлення подібності спірних правовідносин у порівнюваних ситуаціях суб'єктний склад цих відносин, предмети, підстави позовів і відповідне правове регулювання не обов'язково мають бути тотожними, тобто однаковими (такий правовий висновок наведено в пункті 39 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.10.2021 у справі № 233/2021/19).
Колегія суддів відхиляє твердження скаржника про неврахування судами попередніх інстанцій правових висновків Верховного Суду, викладених в постановах від 23.01.2020 у справі № 925/186/19, від 22.07.2021 у справі № 910/18389/20, від 10.11.2021 у справі № 916/1988/20, від 31.05.2023 у справі № 916/1029/22 щодо застосування статей 46, 355 ГПК України, оскільки за змістовим, суб'єктним і об'єктним критеріями спірні правовідносини в цій господарській справі та в зазначених скаржником справах №№ 925/186/19, 910/18389/20, 916/1988/20, 916/1029/22 не є подібними з огляду на істотні відмінності у фактичних обставинах таких спорів, пов'язаних з правами та обов'язками їх сторін, що зумовлює різний зміст спірних правовідносин і виключає застосування вказаних правових позицій під час вирішення цього господарського спору.
Так, на відміну від цієї справи, під час розгляду якої суди попередніх інстанцій виходили із відсутність порушеного права позивача реєстрацією спірних земельних ділянок на праві власності за відповідачем з підстав недоведеності позивачем того, що спірні земельні ділянки знаходились у межах с. Городецьке і у подальшому увійшли у межі території Паланської сільської ради, в справах №№ 925/186/19, 910/18389/20, 916/1988/20, 916/1029/22 суди виходили з інших обставин.
У свою чергу у справі № 925/186/19 предметом спору було визнання недійсним типового договору розподілу природного газу від 01.04.2017 з моменту його укладення з підстав відсутності необхідних повноважень для вчинення такого правочину у особи, яка укладала оспорюваний правочин від імені відповідача.
У справі № 910/18389/20 предметом спору було визнання приєднання Публічного акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат" до газотранспортної системи таким, що не відбулось та заборона Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" здійснювати транспортування природного газу прямою трубою з ГРС-1 газопроводом Ду 800.
У справі № 916/1988/20 предметом спору було скасування рішення про державну реєстрацію та скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про право власності щодо збудованого відповідачем об'єкта нерухомості.
У справі № 916/1029/22 предметом спору було розірвання договору, визнання незаконним повідомлення про початок виконання будівельних робіт, скасування реєстрації декларації, зобов'язання звільнення земельної ділянки.
Натомість колегія суддів зауважує, що скаржник у касаційній скарзі не зазначає, які саме правові висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 23.01.2020 у справі № 925/186/19, від 22.07.2021 у справі № 910/18389/20, від 10.11.2021 у справі № 916/1988/20, від 31.05.2023 у справі № 916/1029/22, не врахували суди попередніх інстанцій під час ухвалення оскаржуваних судових рішень.
При цьому зі змісту касаційної скарги не вбачається у чому, на думку скаржника, полягає порушення судами попередніх інстанцій положень статті 46 (процесуальні права та обов'язки сторін) та статті 355 (підстави для відмови у видачі наказу на примусове виконання рішення третейського суду) ГПК України.
Отже, в цій справі (№ 925/446/25) та у справах №№ 925/186/19, 910/18389/20, 916/1988/20, 916/1029/22, на постанови Верховного Суду в яких посилається скаржник у поданій касаційній скарзі, суди виходили з різних фактичних обставин, встановлених у кожній справі окремо на підставі доказів, наданих учасниками справи на підтвердження своїх вимог і заперечень, та яким була надана оцінка згідно з вимогами процесуального закону.
Наведене вище переконливо свідчить про різні фактичні обставини, що формують зміст спірних правовідносин, і зумовлене цим їх неоднакове правове регулювання у справі № 925/446/25 та в справах №№ 925/186/19, 910/18389/20, 916/1988/20, 916/1029/22.
У контексті наведеного відсутні підстави для висновку про подібність правовідносин у справі, що розглядається, та в справах, на постанови Верховного Суду в яких посилається скаржник на обґрунтування наявності підстави касаційного оскарження рішення суду першої інстанції та постанови апеляційного суду.
Зважаючи на те, що підстава касаційного оскарження, передбачена пунктом 1 частини 2 статті 287 ГПК України, наразі не отримала підтвердження після відкриття касаційного провадження, а будь-які інші підстави касаційного оскарження не зазначаються скаржником і не обґрунтовуються в поданій касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку про необхідність закриття касаційного провадження за касаційною скаргою Паланської сільської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 02.09.2025 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі № 925/446/25 на підставі пункту 5 частини 1 статті 296 цього Кодексу.
Керуючись статтями 234, 235, 296 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
Касаційне провадження за касаційною скаргою Паланської сільської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 02.09.2025 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 05.11.2025 у справі № 925/446/25 закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ю. Я. Чумак
Судді Т. Б. Дроботова
Н. О. Багай