Рішення від 12.03.2026 по справі 914/3303/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.03.2026 Справа № 914/3303/25

Суддя Господарського суду Львівської області Мазовіта А.Б., за участю секретаря Перейми Х.О., розглянувши матеріали справи

за позовом: Коломийської міської ради, м.Коломия, Івано-Франківська область

до відповідача: Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Львів

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (на стороні позивача): Фізична особа-підприємець Пасяка Роман Віталійович, Івано-Франківська область, Тисменецький район, с.Братківці

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (на стороні позивача): Комунальне підприємство «Полігон Екологія», м.Коломия, Івано-Франківська область

третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору (на стороні відповідача): Товариство з обмеженою відповідальністю «АВЕ Івано-Франківськ», м.Коломия, Івано-Франківська область

про: визнання недійсним та скасування рішення.

Представники сторін:

від позивача: не зявились;

від відповідача: Сигляк І.Я. - представник;

від третьої особи-1: не з'явились;

від третьої особи-2: не з'явились;

від третьої особи-3: Митровка Я.В. - представник (в режимі відеоконференції).

Хід справи.

Коломийська міська рада, м.Коломия, Івано-Франківська область звернулася до Господарського суду Львівської області із позовною заявою до Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Львів про визнання недійсним та скасування рішення. Також позивачем заявлено клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб на стороні позивача фізичну особу-підприємця Пасяку Романа Віталійовича та Комунальне підприємство «Полігон Екологія».

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 03.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі третіх осіб - Пасяку Романа Віталійовича та Комунальне підприємство «Полігон Екологія». Підготовче засідання призначено на 01.12.2025.

В подальшому підготовче засідання неодноразово відкладалось, що відображено у відповідних ухвалах суду та протоколах судового засідання.

Крім того ухвалою суду від 12.01.2026 залучено до участі у справі Товариство з обмеженою відповідальністю «АВЕ Івано-Франківськ» в якості третьої особи на стороні відповідача.

Ухвалою від 29.01.2026 суд закрив підготовче провадження у справі; призначив справу до судового розгляду по суті на 12.02.2026.

Ухвалою суду від 12.02.2026 судове засідання відкладено на 02.03.2026.

В судовому засіданні 02.03.2026 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення та на підставі ч. 1 ст. 219 ГПК України відклав судове засідання до 12.03.2026.

Процесуальні документи суду направлялись позивачу, відповідачу та третім особам - 2, 3 в електронному вигляді через підсистему «Електронний суд», а третій особі-1 - засобами поштового зв'язку на його юридичну адресу, що підтверджується наявними в матеріалах справи відповідними довідками про доставку електронного листа та списками розсилки. Процесуальні документи суду є врученими всім учасникам справи.

Заяв про відвід суду не поступало.

Суть спору та правова позиція сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.08.2025 рішенням адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (надалі - адміністративна колегія) № 63/І77-р/к у справі № 63/8-03-76-2025 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» постановлено визнати бездіяльність Коломийської міської ради, яка полягає у непроведенні на території Коломийської міської ради Івано-Франківської області конкурсу (за ЛОТом 3 та ЛОТом 4) з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів/ суб'єктів господарювання на здійснення операції із збирання та перевезення побутових відходів (виконавців відповідних послуг), порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50, частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції на ринку послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської міської ради. Зобов'язано Коломийську міську раду у 2-х місячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення (надалі - Рішення). Таке рішення відповідачем було прийнято на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 у справі № 300/7703/21, яким суд визнав протиправним та скасував рішення Конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого Протоколом №3 засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, в частині визначення переможцями КП "Полігон Екологія" за лотом №3 та ФОП Пасяка Р.В. за лотом №4 та укладення з ними договорів на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади; визнав протиправними та скасував рішення Виконавчого комітету Коломийської міської ради "Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади" №181 від 25.06.2021 в частині введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого Протоколом №3 Засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, про визначення переможцями КП "Полігон Екологія" за лотом №3 та ФОП Пасяка Р.В. за лотом №4. Позивач не погоджується в повному обсязі з прийнятим відповідачем рішенням, оскільки переконаний, що адміністративною колегією не було встановлено належним чином всіх обставин справи, не надано правовий аналіз поясненням, наданих Коломийською міською радою по суті справи, внаслідок чого адміністративна колегія дійшла до неправильного висновку, в якому зобов'язує Коломийську міську раду до вчинення дій, що фактично суперечливі чинному законодавству України. Позивач вважає, що оскільки в рішенні окружного адміністративного суду прямо не зобов'язано останнього скасувати чинні договори чи провести новий конкурс, то таке рішення позивачем виконано в повному обсязі.

Відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог, вважає їх необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню, оскільки Івано-Франківський окружний адміністративний суд визнав протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення Конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого Протоколом №3 засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, в частині визначення переможцями КП "Полігон Екологія" за лотом №3 та ФОП Пасяка Р.В. за лотом №4 та укладення з ними договорів на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади; визнав протиправними та скасував рішення Виконавчого комітету Коломийської міської ради "Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади" №181 від 25.06.2021 в частині введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого Протоколом №3 Засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, про визначення переможцями КП "Полігон Екологія" за лотом №3 та ФОП Пасяка Р.В. за лотом №4. Отже, бездіяльність Ради в особі виконавчого комітету, яка полягає у непроведенні на території Коломийської міської ради Івано-Франківської області конкурсу (за ЛОТом 3 та ЛОТом 4) з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів/суб'єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів (виконавців відповідних послуг), є порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції на ринку послуг із збирання та перевезення побутових відходів.

В свою чергу позивач заперечив щодо викладеного відповідачем у відзиві, зазначивши, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 у справі № 300/7703/21 було виконано позивачем в повному обсязі, а про зобов'язання скасувати чинні договори чи провести новий конкурс мови не йшло, тому жодного обов'язку для Коломийської міської ради для вчинення наведених дій судом не встановлено, а законом та чинними договорами не передбачено такої можливості.

Крім того свою позицію щодо позову висловила третя особа-2 у своїх письмових поясненнях, в яких зазначила, що дії позивача щодо визначення КП «Полігон Екологія» виконавцем послуг управління побутовими відходами на території громади здійснено у межах та спосіб передбачені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та спеціальним законодавством у сфері управління відходами. Вважає оспорюване рішення Антимонопольного комітету України не ґрунтується на повному та об'єктивному дослідженні обставин, містить помилкову правову кваліфікацію дій органу місцевого самоврядування, не враховує спеціальний правовий режим житлово-комунальних послуг і послуг загального економічного інтересу, а відтак, що підлягає скасуванню.

Також третьою особою-3 надано пояснення, згідно яких останній вважає необґрунтованими позовні вимоги, оскільки вважає, що відповідачем було прийнято обґрунтоване та законне рішення, оскільки ФОП Пасяка Р.В. та КП «Полігон Екологія» надають послуги з управління побутовими відходами на території Коломийської об'єднаної територіальної громади з липня 2021 року по теперішній час без законних підстав, оскільки не є переможцями конкурсу із визначення виконавця такої послуги на території Коломийської об'єднаної територіальної громади та не відповідають кваліфікаційним вимогам, що встановлено судовим рішенням у справі № 300/7703/21, а отже не є визначеними на конкурсних засадах. А це в свою чергу обмежило його право бути визначеним як потенційним переможцем відповідного конкурсу з визначення виконавця такої послуги. Отже, враховуючи, що в судовому порядку рішення Виконавчого комітету Коломийської міської ради з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів та щодо визначення переможців конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів було скасовано, то позивач повинен був провести новий конкурс щодо визначення нових переможців та укласти з ними договори, а так такі дії позивача свідчать про порушення останнім законодавства про захист економічної конкуренції.

У процесі розгляду справи суд встановив наступне.

23.06.2020 Виконавчий комітет Коломийської міської ради рішенням № 112 «Про деякі питання проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів» утворив комісію з проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів та затвердив її склад; затвердив положення про комісію з проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів.

27.04.2021 рішенням № 92 Виконавчого комітету Коломийської міської ради «Про новий склад комісії з проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів» затверджено новий склад комісії з проведення конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів.

Участь у конкурсі взяли чотири суб'єкти господарювання: ТОВ «Крамар ЕКО», ТОВ «АВЕ Івано-Франківськ», КП «Полігон Екологія» і ФОП Пасяка Роман Віталійович.

24.06.2021 Виконавчим комітетом Коломийської міської ради прийнято рішення, яке оформлене протоколом №3 від 24.06.2021, яким визнано учасників конкурсу такими, що відповідають кваліфікаційним вимогам, передбаченим конкурсною документацією, конкурсні пропозиції такими, що відповідають конкурсній документації по визначенню виконавця послуг на збирання та вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади, вважається конкурс з визначення виконавця робіт з надання послуг з вивезення побутових відходів на території територіальної громади таким, що відбувся. Визначено переможцем конкурсу на виконавця послуг на збирання та вивезення побутових відходів, зокрема 3 лот - КП «Полігон Екологія», 4 лот - ФОП Пасяка Р.В. Визначено, що строк, на який укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади з переможцем конкурсу, в кожному лоті у відповідності із пунктом 30 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173, становить - 5 років.

25.06.2021 рішенням № 181 Виконавчого комітету Коломийської міської ради «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на територіях Коломийської територіальної громади» введено в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади та затверджено протокол конкурсної комісії від 24.06.2021 № 3.

01.07.2021 Виконавчий комітет Коломийської міської ради уклав договори про надання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади з Комунальним підприємством «Полігон Екологія» та Фізичною особою підприємцем Пасякою Романом Віталійовичем.

Договори підписані сторонами, скріплені печатками та набрали чинності з 01.07.2021 і діють до 30.06.2026.

В свою чергу Товариство з обмеженою відповідальністю «АВЕ Івано-Франківськ», яке також брало участь у конкурсі, не погодилось із його результатами та звернулось до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із позовом до Конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, склад якої утворений рішенням Виконавчого комітету Коломийської міської ради (відповідач-1 адміністративної справи), та Виконавчого комітету Коломийської міської ради (відповідач-2 адміністративної справи) про визнання протиправним, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії (справа № 300/7703/21).

Позовні вимоги Товариства обґрунтовано тим, що відповідачем-1 прийнято рішення, яке оформлене протоколом № 3 від 24.06.2021 в частині визначення переможцями конкурсу по лотах № 3 і № 4 та укладення договору на виконання послуг з вивезення побутових відходів з КП «Полігон-екологія» та ФОП Пасяка Р.В., а також відповідачем-2 прийнято рішення № 181 від 25.06.2021 в частині введення в дію рішення конкурсної комісії по лотах № 3 та № 4 при проведенні конкурсу на визначення виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів на території Коломийської міської об'єднаної територіальної громади, всупереч вимогам Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів від 10.11.2011 № 1173. Враховуючи викладене, просить визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого протоколом № 3 засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, в частині визначення переможцями КП «Полігон Екологія» за лотом № 3 та ФОП Пасяка Р.В. за лотом № 4 та укладення з ними договорів на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади, а також зобов'язати Конкурсну комісію з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів прийняти рішення про визначення переможцем конкурсу за лотом № 3 та за лотом № 4 ТОВ «АВЕ ІВАНО-ФРАНКІВСЬК» і укладення договору на виконання послуг з вивезення побутових відходів строком на 5 років, а також визнати протиправними та скасувати рішення Виконавчого комітету Коломийської міської ради «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади» № 181 від 25.06.2021 в частині введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого Протоколом № 3 Засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, про визначення переможцями КП «Полігон Екологія» за лотом № 3 та ФОП Пасяка Р.В. за лотом № 4, а також зобов'язати укласти з ТОВ «АВЕ ІВАНО-ФРАНКІВСЬК» договір на надання послуг з вивезення побутових відходів строком на 5 років.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 (справа № 300/7703/21), яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2023 (провадження № А/857/46358/22) та постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.12.2023 (адміністративне провадження № К/990/13407/23) визнано протиправними та такими, що підлягають скасуванню:

- рішення конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів Коломийської міської ради, оформленого протоколом № 3 засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, в частині визначення переможцями КП «Полігон Екологія» за лотом № 3 та ФОП Пасяку Р.В. за ЛОТом № 4 та укладення з ними договорів на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади;

- рішення Виконавчого комітету Коломийської міської ради «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади» № 181 від 25.06.2021 в частині введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого протоколом № 3 засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, про визначення переможцями КП «Полігон Екологія» за лотом № 3 та ФОП Пасяку Р.В. за ЛОТом № 4.

В задоволенні іншої частини вимог - відмовлено.

В мотивувальній частині вищезазначеного рішення окружного адміністративного суду зазначено, що ФОП Пасяка Р.В. не відповідає кваліфікаційним вимогам та і взагалі його неправомірно було допущено до участі в конкурсі, оскільки він не є юридичною особою та не має необхідної матеріально-технічної бази (спеціальних транспортних засобів, контейнерного парку), необхідної кількості кваліфікованого персоналу (водіїв, механіків, вантажників, працівників абонентського відділу, диспетчерів, бухгалтерів, юристів тощо). Щодо КП «Полігон Екологія» зазначено, що останній також не відповідає кваліфікаційним вимогам, передбаченим конкурсною документацією. Тому Виконавчий комітет Коломийської міської ради повинен був відхилити конкурсні пропозиції ФОП Пасяка Р.В. та КП «Полігон Екологія».

В подальшому до Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України звернулося ТОВ «АВЕ Івано-Франківськ» із заявою від 27.01.2025 № 53 (вх. № 63-01/8-АМ від 30.01.2025) щодо дій Коломийської міської ради в особі виконавчого комітету при проведенні конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської міської ради та визначенні переможців по ЛОТу № 3 та ЛОТу № 4.

Товариство вважало, що Коломийська міська рада в особі її виконавчого комітету, при проведенні у червні 2021 року конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади, неправомірно надала перевагу суб'єктам господарювання КП «Полігон Екологія» і ФОП Пасяці Р. по ЛОТу № 3 та ЛОТу № 4, а враховуючи наявність рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 у справі № 300/7703/21, яке набрало законної сили, міська рада взагалі зобов'язана була провести новий конкурс за ЛОТом № 3 та ЛОТом № 4.

Адміністративна колегія Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України розглянувши матеріали справи № 63/8-03-76-2025 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та подання відділу досліджень у розслідувань в Івано-Франківській області Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 14.08.2025 № 63-03/494-П з попередніми висновками у справі № 63/8-03-76-2025 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції 28.08.2025 ухвалила рішення № 63/177-р/к (справа № 63/8-03-76-2025) «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції», яким визнано бездіяльність Коломийської міської ради, яка полягає у не проведенні на території Коломийської міської ради Івано-Франківської області конкурсу (за ЛОТом 3 та ЛОТом 4) з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів / суб'єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів (виконавців відповідних послуг), порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50, частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції на ринку послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської міської ради; зобов'язано Коломийську міську раду у 2-х місячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення.

За результатом розгляд вищезазначеної заяви ТОВ «АВЕ Івано-Франківськ» адміністративна колегія дійшла висновку, що з моменту набрання чинності вищевказаного судового рішення окружного адміністративного суду виконавчий комітет Коломийської міської ради, зобов'язаний провести новий конкурс за ЛОТом 3 та ЛОТом 4 (п. 72 рішення). Доказами, зібраними у справі, доведено, а зауваженнями й запереченнями відповідача (Коломийська міська рада) не спростовано висновок про те, що бездіяльність Коломийської міської ради в особі виконавчого комітету, яка полягає у не проведенні на території Коломийської міської ради Івано-Франківської області конкурсу (за ЛОТом 3 та ЛОТом 4) з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів / суб'єктів господарювання на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів (виконавців відповідних послуг), є порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції на ринку послуг із збирання та перевезення побутових відходів (п. 106 рішення).

В свою чергу позивач, у справі що розглядається, не погоджується із прийнятим відповідачем рішенням, оскільки вважає, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 300/7703/21 від 29.09.2022 виконано ним в повному обсязі автоматично у день набрання ним законної сили, що не потребувало додаткових дій з боку ради, а про зобов'язання скасувати чинні договори чи провести новий конкурс - у вказаному судовому рішенні мови не йшло. Позивач переконаний, що надані ним пояснення адміністративній колегії не були належним чином взяті до уваги та оцінені, в результаті чого АМК дійшов до неправового та помилкового висновку, зобов'язуючи його вчинити неможливу дію за відсутності положень законодавства, які б дозволяли це. У зв'язку із викладеним позивач вважає свої права порушеними, що стало підставою для звернення до господарського суду із цим позовом, яким просить суд зупинити дію рішення адміністративної колегії, визнати недійсним та скасувати рішення від 28.08.2025 № 63/177-р/к у справі № 63/8-03-76-2025 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

Стаття 3 зазначеного Закону до основних завдань Антимонопольного комітету України відносить участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Приписами ст. 4 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.

Частиною 1 статті 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, в тому числі, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом тощо.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, Законів України «Про захист економічної конкуренції», «Про захист від недобросовісної конкуренції», цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно пунктів 1 та 2 частини п'ятої статті 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»:

- адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України має такі повноваження:

розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про надання дозволу, надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, проводити розслідування або дослідження за цими заявами і справами;

приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати попередні висновки стосовно узгоджених дій.

Частина перша статті 19 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» встановлює, що під час розгляду заяв і справ про узгоджені дії, концентрацію, про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, в тому числі під час проведення розслідування, дослідження, прийняття розпоряджень, рішень за заявами і справами, здійснення інших повноважень у сфері контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, контролю за узгодженими діями, концентрацією органи та посадові особи Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень керуються лише законодавством про захист економічної конкуренції і є незалежними від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та суб'єктів господарювання, а також політичних партій та інших об'єднань громадян чи їх органів.

Згідно з приписами статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації економіки, фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної та іншої підтримки суб'єктів господарювання, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування та органами адміністративно-господарського управління та контролю. Суб'єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію. Державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України. Органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти Антимонопольному комітету України у здійсненні його повноважень у сфері підтримки й захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму та контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до приписів частини першої та третьої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.

Вчинення антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.

Відповідно до пункту 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю.

Підставами для скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України, зокрема є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права (частина перша статті 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції»).

Згідно частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами (частина 1 статті 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Одним із завдань Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики, в частині контролю за прийняттям органами місцевого самоврядування рішень, які мають вплив на конкуренцію.

Правові відносини щодо діяльності у сфері поводження з відходами, визначення основних умов, вимог і правил щодо екологічно безпечного поводження з відходами регулюються, зокрема, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги», Порядком проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року № 1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів».

Відповідно до підпунктів 6 та 23 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать владні (самоврядні) повноваження, зокрема щодо організації управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення, знешкодження та захоронення трупів тварин; визначення у встановленому порядку суб'єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Відповідно до частини другої статті 26 Закону України «Про управління відходами» (чинний на момент ухвалення відповідачем спірного рішення) до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить, зокрема визначення у встановленому порядку суб'єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Згідно частині 1 статті 33 вищезгаданого Закону послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту.

Частиною 3 статті 33 Закону визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні).

Відповідно до п. 4 Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173 (чинний на момент ухвалення окружним адміністративним судом рішення у справі № 300/7703/21) підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою держадміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом, виконавчим органом місцевого самоврядування суб'єкта співробітництва у формах, передбачених Законом України «Про співробітництво територіальних громад» (1508-18) (далі - організатор конкурсу).

Тобто для здійснення збирання та перевезення побутових відходів суб'єкт господарювання повинен бути визначеним виключно органом місцевого самоврядування на відповідному конкурсі.

Як вже було встановлено судом вище 24.06.2021 Виконавчим комітетом Коломийської міської ради прийнято рішення, яке оформлене протоколом №3 від 24.06.2021, яким визнано учасників конкурсу такими, що відповідають кваліфікаційним вимогам, передбаченим конкурсною документацією, конкурсні пропозиції такими, що відповідають конкурсній документації по визначенню виконавця послуг на збирання та вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади, вважається конкурс з визначення виконавця робіт з надання послуг з вивезення побутових відходів на території територіальної громади таким, що відбувся. Визначено переможцем конкурсу на виконавця послуг на збирання та вивезення побутових відходів, зокрема 3 лот - КП «Полігон Екологія», 4 лот - ФОП Пасяка Р.В. Визначено, що строк, на який укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади з переможцем конкурсу, в кожному лоті у відповідності із пунктом 30 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 1173, становить - 5 років, а 25.06.2021 рішенням № 181 Виконавчого комітету Коломийської міської ради «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на територіях Коломийської територіальної громади» введено в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади та затверджено протокол конкурсної комісії від 24.06.2021 № 3.

В свою чергу Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 (справа № 300/7703/21), яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2023 (провадження № А/857/46358/22) та постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.12.2023 (адміністративне провадження № К/990/13407/23) визнано протиправними та такими, що підлягають скасуванню:

- рішення конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів Коломийської міської ради, оформленого протоколом № 3 засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, в частині визначення переможцями КП «Полігон Екологія» за лотом № 3 та ФОП Пасяку Р.В. за ЛОТом № 4 та укладення з ними договорів на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади;

- рішення Виконавчого комітету Коломийської міської ради «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади» № 181 від 25.06.2021 в частині введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого протоколом № 3 засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, про визначення переможцями КП «Полігон Екологія» за лотом № 3 та ФОП Пасяку Р.В. за ЛОТом № 4.

Суб'єкт владних повноважень повинен сам виправляти свої помилки і відновлювати права осіб, що звернулися до нього, і щодо яких мали місце порушення. Тим більше після того, як неправомірність його рішення (дії, бездіяльності) встановлено судом.

Такого висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 21.12.2023 у справі № 300/7703/21.

Тобто після визнання протиправним та скасування рішень Конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого протоколом № 3 засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, в частині визначення переможцями КП «Полігон Екологія» за лотом № 3 та ФОП Пасяка Р.В. за лотом № 4 та укладення з ними договорів на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади та рішення Виконавчого комітету Коломийської міської ради «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконання послуг з вивезення побутових відходів на території Коломийської територіальної громади» № 181 від 25.06.2021 в частині введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на виконавця послуг з вивезення побутових відходів, оформленого протоколом № 3 засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів від 24.06.2021, про визначення переможцями КП «Полігон Екологія» за лотом № 3 та ФОП Пасяка Р.В. за лотом № 4 позивач повинен був сам ініціювати в подальшому розірвання вже укладених договорів та проведення нового конкурсу з визначення нових переможців і укладення нових договорів, оскільки зазначені рішення міської ради визнані протиправними та скасовані в судовому порядку, тобто було втрачено законну підставу для укладення таких договорів із даними суб'єктами господарювання, але в свою чергу позивач зазначеного не ініціював, що є бездіяльністю з його боку.

Суд зазначає, що згідно зазначеним вище нормам ініціювання проведення конкурсу із визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів та укладення за їх результатами відповідних договорів із переможцями покладено на міську раду, тобто Коломийській міській раді не потрібно мати рішення суду, яке зобов'яже її провести такий конкурс.

Суд відзначає, що згідно зі статтею 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 42 Конституції України передбачено, що кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускається неправомірне обмеження конкуренції.

Виконання органами місцевого самоврядування обов'язку щодо сприяння розвитку конкуренції та не вчинення будь-яких дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію, здійснюється шляхом створення, відповідно до вимог чинного законодавства, умов за яких здобуття суб'єктами господарювання переваг над іншими суб'єктами господарювання повинно відбуватися саме завдяки власним досягненням, без впливу зовнішніх чинників, чим забезпечується змагальність між суб'єктами господарювання, що є головною ознакою конкуренції.

Недотримання зазначених принципів призводить до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції та, відповідно, до незабезпечення органами місцевого самоврядування заходів, які сприяють розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.

Органи місцевого самоврядування повинні здійснювати заходи щодо створення та розвитку конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг, визначаючи у порядку, встановленому законодавством, на конкурсних засадах, виконавців житлово-комунальних послуг.

Застосування принципів конкуренції, як вирішального фактору розвитку ринкової економіки для органів виконавчої влади і місцевого самоврядування полягає у встановленні прозорих процедур проведення конкурсів, тендерів, з залученням якомога більшого кола учасників.

Конкурс по своїй суті - це конкурентний спосіб надання права на вивезення побутових відходів. Основною метою проведення таких конкурсів є розвиток конкуренції та вибір на конкурсних засадах виконавців відповідних послуг, які спроможні забезпечувати якісне надання послуг за прийнятними цінами.

Потенційним конкурентами на ринку послуг з вивезення побутових відходів є суб'єкти господарювання, які мають відповідну матеріально-технічну базу, технології, але з певних причин не реалізують ці можливості. Зокрема, до такої бази відносяться сміттєсортувальні, сміттєпереробні станції (лінії, комплекси), спеціалізований автотранспорт для збору, вивезення побутових відходів. Також, конкурентами можуть вважатися суб'єкти господарювання, які можуть увійти на ринок з метою надання послуг з вивезення побутових відходів та мають бажання взяти участь у конкурсі з визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів.

Верховний Суд неодноразово робив висновки про те, що оцінка дій суб'єкта господарювання на предмет відповідності законодавству про захист економічної конкуренції належить до виключних повноважень Антимонопольного комітету України. Зокрема, у постанові від 12.06.2018 у справі №922/5616/15 Верховний Суд дійшов висновку, що Антимонопольний комітет України під час прийняття рішень здійснює свої виключні, надані йому чинним законодавством повноваження щодо оцінки та кваліфікації наявних дій як відповідного порушення.

Таким чином, відповідач дійшов правомірного висновку, що бездіяльність позивача, яка полягала у непроведенні нового конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Коломийської міської ради Івано-Франківської області є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Частиною 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

В той же час, належних, допустимих та достатніх доказів на спростування висновків відповідача позивачем не надано, а всі заперечення проти викладених у спірному рішенні висновків зводяться до переоцінки встановлених відповідачем обставин, подій та фактів. При цьому, здійснення переоцінки висновків адміністративної колегії в процесі оскарження прийнятого ним рішення в судовому порядку, нормами чинного законодавства не передбачено.

Статтею 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України «Про санкції»; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Перевіривши юридичну оцінку обставин справи відповідача та повноту їх встановлення в оскаржуваному рішенні, суд дійшов висновку про те, що відповідачем дотримано вимоги Закону України «Про захист економічної конкуренції», Правил розгляду справ, які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5, у зв'язку з чим всебічно, повно і об'єктивно розглянуто обставини справи, досліджено подані документи, належним чином проаналізовано відносини сторін.

Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами порушення його прав, тому заявлена позовна вимога про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.08.2025 № 63/177-р/к у справі № 63/8-03-76-2025 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» задоволенню не підлягає.

Судові витрати по розгляду справи відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 4, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 233, 236, 237, 241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 18.03.2026.

Суддя Мазовіта А.Б.