13 березня 2026 року м. Дніпросправа № 340/6702/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Шлай А.В., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.10.2025, (суддя суду першої інстанції Момонт Г.М.), прийняте у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому, в адміністративній справі №340/6702/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
30.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у зв'язку з відмовою виплачувати ОСОБА_1 пенсійне забезпечення з розміру фактичного нарахування (перерахунку), визначеного в протоколі перерахунку пенсії від 01 травня 2025 року згідно рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2024 року у справі №340/6115/24 без будь яких обмежень максимальним розміром та коефіцієнтів, визначених пунктом 1 постанови КМ України №1 від 03 січня 2025 року;
- - зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснювати виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі її фактичного нарахування (перерахунку), визначеного в протоколі перерахунку пенсії від 01 травня 2025 року згідно рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2024 року у справі №340/6115/24 без будь яких обмежень максимальним розміром та коефіцієнтів, визначених пунктом 1 постанови КМ України №1 від 03 січня 2025 року..
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вказує, що після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2024 року у справі №340/6115/24, йому виплачується пенсія не у фактично нарахованому розмірі. Позивач вважає протиправними такі дії відповідача, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Кіровоградський окружний адміністративний суд рішенням від 31.10.2025 задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1 . Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо застосування з 01 травня 2025 року понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» при перерахунку пенсії ОСОБА_1 під час виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2024 року у справі №340/6115/24.
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802) здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з 01 травня 2025 року без застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум..
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на виконання статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінет Міністрів ухвалив постанову №1. Постанова №1 передбачає, що коефіцієнти застосовуються лише до тієї частини пенсії, яка не є забезпеченою внесками. Так, коефіцієнти не застосовуються до частини пенсії, обчисленої зі страхових внесків (розмір пенсії, обчисленої відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), навіть якщо вона більша за 10 розмірів прожиткового мінімуму. Тобто положення пункту 1 постанови № 1 поширюється на розміри пенсій, які становлять від 23 610 грн і не покриті страховими внесками до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування. Це свідчить про те, що визначені розміри пенсій за спеціальними законами, які перевищують 23 610 грн, не є страховою виплатою, а є привілеєм від держави та платників податків. При цьому в Україні середня пенсія за віком становить 6 316 гривень. Зазначене положення постанови №1 прийняте з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.10.2022 р. №7-р(II)/2022, у якому зазначено, що обмеження пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», максимальним розміром не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Таким чином, Постанова №1, яка прийнята на виконання вимог статті 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік», обумовлена введеним військовим станом на території України та фінансовими труднощами, які постали перед державою. Звертаємо увагу суду, що реалізація наведеної норми забезпечує баланс між правами та суспільним інтересом. У зв'язку з тим, що видатки бюджету на забезпечення виплати всіх пенсій (і за загальним і за спеціальними законами) у 2025 році скоротилися на 34 млрд грн порівняно з попереднім роком, прийняття Постанови №1 та застосування визначених нею коефіцієнтів стало необхідним для можливості справедливого розподілу коштів між пенсіонерами. З метою забезпечення справедливого балансу інтересів отримувачів пенсій і з урахуванням того, що держава має забезпечити виплату пенсій у розмірах, визначених законодавством, тим особам, для яких пенсія є основним джерелом доходів, статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» у 2025 році на період воєнного стану передбачено застосування коефіцієнтів до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до спеціальних законів (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (23610 гривень). Реалізація такої норми забезпечить скорочення дисбалансу в розмірах пенсій (мінімальний розмір пенсії на 01.01.2025 р. - 2 361 грн, розмір пенсій, перерахованих на виконання рішень судів, - від 23 610 грн до понад 200 тис. грн), що дасть змогу забезпечити соціальний захист найбільш вразливих верств населення, пенсія яких є єдиним джерелом для існування. Представник відповідача наголошує на тому, що використання коефіцієнтів до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до спеціальних законів (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), вжито для забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави шляхом справедливого та неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами із забезпеченням збалансованості бюджету. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні з 01.01.2007 р. (пенсія призначена з 28.12.2005 р.) та отримує пенсію за вислугу років по лінії СБУ відповідно до Закону України від 09.04.1992 р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 14.02.2024 р. по справі №340/7806/23 позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023 р. без обмеження її максимальним розміром. Розмір пенсії на виконання зазначеного рішення суду визначається без обмеження його максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги) станом на 01.03.2023 р. - 64 295,30 грн. Розмір пенсійної виплати станом на 01.10.2025 р. становить 90 583,42 грн: 75 511,77 грн - основний розмір пенсії (85 808,83 грн (грошове забезпечення) х 88%); 10 571,65 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 16.02.2022 р. №118 (75 511,77 грн х 14%); 1 500,00 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. №168; 1 500,00 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. №185; 1 500,00 грн - індексація пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 р. №209..
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 28.12.2005 р. призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 р. у розмірі 83% грошового забезпечення (а.с.60, зі зворотного боку), а з 01.01.2008 р. у розмірі 88% грошового забезпечення (а.с.61, зі зворотного боку).
У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку №61/17/253 від 13.04.2018 р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними за січень 2018 р., за прирівняною посадою 13 682,25 грн (а.с.67).
Відповідно до перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 встановлено, що відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 перераховано пенсію позивача з 01.01.2018 р. та обчислено її основний розмір, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення визначено (а.с.66).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 р. у справі №1140/2196/18 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області при проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 року щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 88% на 70% грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01.01.2018 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 88% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії (а.с.96-98).
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 р. у справі №1140/2196/18 перераховано пенсію позивача з 01.01.2018 р. та обчислено її основний розмір, виходячи з 88% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.67, зі зворотного боку).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.11.2019 р. у справі №340/1517/19 адміністративний позов задоволено у повному обсязі; визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо не виготовлення та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням усіх складових: основних та додаткових (надбавки, доплати, премії), що були призначені ОСОБА_1 при виході на пенсію; зобов'язано Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням усіх складових: основних та додаткових (надбавки, доплати, премії), що були призначені ОСОБА_1 при виході на пенсію.
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.11.2019 р. у справі №340/1517/19 Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку №61/17/118 від 30.09.2020 р. про розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення становить 85 808,82 грн (а.с.74).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 р. у справі №340/5161/20 адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо безпідставної відмови у перерахунку та виплаті позивачу пенсії відповідно до ст.ст.51, 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки управління Служби безпеки України в Кіровоградській області №61/17/118 від 30.09.2020 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.51, 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 30 вересня 2020 року №61/17/118 з урахуванням усіх складових основних та додаткових (надбавки, доплати, премія) грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено (а.с.99-104).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 р. у справі №340/5161/20 внесено уточнення до другого абзацу рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року у справі №340/5161/20 виклавши його у такій редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 30 вересня 2020 року №61/17/118 та виплатити йому заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком».
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 р. у справі №340/5161/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області проведено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 30.09.2020 р. №61/17/118 (а.с.74, зі зворотного боку).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 р. у справі №340/5784/22 адміністративний позов задоволено повністю; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо застосування обмеження пенсії максимальним розміром при проведенні її перерахунку та виплаті ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області від 30 вересня 2020 року №61/17/118; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з 01 січня 2023 року на підставі довідки Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області від 30 вересня 2020 року №61/17/118, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.105-108).
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 р. у справі №340/5784/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області проведено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. та обчислено її основний розмір, виходячи з 88% відповідних сум грошового забезпечення визначено (з надбавками) у розмірі 64 295,30 грн та обмежено пенсію максимальним розміром - 55 083,60 грн (а.с.78).
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.02.2024 р. у справі №340/5784/22 скасовано рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2023 року в адміністративній справі №340/7806/23 та прийнято у справі нове судове рішення, яким позов задоволено; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року нарахованої суми індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 та щодо невиплати з 01 березня 2023 року нарахованої суми індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168, що зазначені в протоколі перерахунку пенсії, без обмеження максимальним розміром; зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01 березня 2022 року виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з урахуванням сум індексації, запроваджених постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 та від 24 лютого 2023 року №168, що зазначені в протоколі перерахунку пенсії, без обмеження пенсії максимальним розміром (а.с.114-116).
На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 14.02.2024 р. у справі №340/5784/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01.03.2022 р. позивачу нараховано індексацію (а.с.81).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.11.2024 р. у справі №340/6115/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Кіровоградській №61/17/118 від 30.09.2020 із розрахунку 88% грошового забезпечення, без застосування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та з урахуванням вже виплачених сум; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.05.2024 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Кіровоградській №61/17/118 від 30.09.2020 із розрахунку 88% грошового забезпечення, без застосування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та з урахуванням вже виплачених сум; в задоволенні решти позовних вимог відмовити (а.с.120-124).
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.11.2024 р. у справі №340/6115/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області проведено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.05.2022 р. та обчислено її основний розмір, виходячи з 88% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.86).
Із 01.05.2025 р. розмір пенсії позивача обмежено максимальним розміром 64 295,30 грн (а.с.25).
За результатом розгляду заяви позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 03.09.2025 р. №7588-7887/К-08/8-1100/25 повідомило, що оскільки розмір пенсії (89 083,42 грн) перевищує максимальний розмір пенсії (23 610,00 грн), виплата пенсії проводиться у розмірі, визначеному рішенням №340/7806/23 - 64 295,30 грн (а.с.23)..
Не погоджуючись із діями суб'єкта владних повноважень при перерахунку пенсії щодо застосування коефіцієнтів, визначених пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 р. №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно обмежив розмір пенсії позивача, застосувавши коефіцієнти до сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Так, відповідно до ст.3 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ (надалі - Указ №64/2022), у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені ст.ст.30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч.1 ст.8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Тобто, у період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом №64/2022, не обмежені конституційні права і свободи людини і громадянина, які встановлені ст.46 Конституції України.
Абзацом 3 преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ) встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За змістом ч.ч.1 і 3 ст.1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 46 Закону України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (надалі - Закон №4059-IX) установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до, зокрема, але не виключно, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про статус народного депутата України», «;Про Національний банк України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про дипломатичну службу», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про судову експертизу», «;Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «;Про наукову і науково-технічну діяльність», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 №379/95-ВР «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення: до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.
Таким чином, Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» установлено додаткові підстави для обмеження шляхом застосування коефіцієнтів розміру пенсій, призначених на підставі Закону №2262-ХІІ, що прямо заборонено ч.3 ст.1-1 Закону №2262-ХІІ.
Закон №4059-ІХ та Постанова №1 фактично змінили умови та норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, без унесення відповідних змін до Закону №2262-ХІІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що порушує соціальну гарантію гідного пенсійного забезпечення таких осіб, які встановлені Законом №2262-ХІІ.
Колегія суддів наголошує, що для спірних правовідносин спеціальними є норми ст.1-1 Закону №2262-ХІІ, які у часі прийняті раніше та мають пріоритет стосовно пізніших положень Закону №4059-ІХ.
У рішеннях від 09.07.2007 №6-рп/2007, від 22.05.2008 №10-рп/2008 та від 30.11.2010 №22-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
В абзаці 3 п.4 мотивувальної частини рішення від 28.08.2020 №10-р/2020 Конституційний Суд України вкотре наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.
Тож у разі суперечності між правовими нормами Закону України про Державний бюджет України та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.
Оскільки Законом №2262-ХІІ, як спеціальним законом, і Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, у спосіб застосування до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення ст.46 Закону №4059-ІХ та Постанови № 1.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 за №4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положень ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.
З огляду на вказане колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач зобов'язаний був виплачувати позивачу з 01.01.2025 пенсію без обмеження пенсії максимальним розміром, без застосування обмежувальних коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни чи скасування судового рішення - відсутні.
Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кііровоградського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 в адміністративній справі № 340/6702/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя А.В. Шлай
суддя Н.І. Малиш