Справа № 420/17301/25
16 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Фермерського господарства “Світлана-Ц», третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійний вимог на предмет спору Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Міністерство фінансів України про стягнення суми податкового боргу,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Фермерського господарства “Світлана-Ц», третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійний вимог на предмет спору Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Міністерство фінансів України про стягнення з ФГ “Світлана Ц» простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками: - пеня за бюджетною позичкою за держконтрактом 1996 року - 20 822 грн. 30 коп., на бюджетний рахунок - UA658999980313020115000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів УК у Березівському р-ні; - Основний борг за бюджетною позичкою за держзамовленням 1996 16 965 грн. 63 коп., на бюджетний рахунок - UA313301452000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів УК у Березівському р-ні; - пеня за бюджетною позичкою за держконтрактом 1995 року - 10 524 грн. 65 коп., на бюджетний рахунок - UA658999980313020115000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів УК у Березівському р-ні.
Ухвалою суду від 09.06.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що станом на 05.01.2025 року, відповідно до довідки про суми простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, що підлягають стягненню в судовому порядку та розрахунку суми простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, що підлягають стягненню в судовому порядку податкова заборгованість Ф/Г «Світлана Ц» перед бюджетом щодо стягнення простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками становить 48 312 грн. 58 коп., а саме:- відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області №113 від 17.07.2020 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №174 від 02.03.2011 року для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня за бюджетною позичкою за держконтрактом 1996 року) на загальну суму 20 822 грн. 30 коп. (пеня);- відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області №123 від 31.10.2023 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №114 від 17.07.2020 року для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (основний борг за бюджетною позичкою за держзамовленням 1996) на загальну суму 16 965 грн. 63 коп. (основний платіж);- відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області №113 від 17.07.2020 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №174 від 02.03.2011 року для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості (пеня за бюджетною позичкою за держконтрактом 1995 року) на загальну суму 10 524 грн. 65 коп. (основний платіж). Враховуючи викладене та посилаючись на те, що відповідачем не погашено вказану заборгованість, представник позивача просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
09.07.2025 та 23.07.2025 до суду від відповідача надійшли заява та відзив на позовну заяву у якому представник відповідача вказав, що не погоджується із позовними вимогами, посилаючись на практику Верховного Суду. Зокрема, представник вказав, що на адресу відповідача не надходила вимога про сплату боргу та, що позивач не надав жодних договорів /угод про надання відповідачу бюджетної позички/фінансової допомоги, у відповідача такі договори /угоди теж відсутні. Поряд з цим, відповідач наголосив на тому, що позивач не надав у якості доказів копії первинних документів, платіжних, банківських чи інших документів, які б підтвердили надання відповідачу бюджетних позичок у 1995-1997 роках. Відтак, це виключає можливість визначення відповідача боржником за такими бюджетними позичками, а відповідна заборгованість нарахована відповідачу є необґрунтованою та протиправною.
23.06.2025 до суду від Міністерства фінансів України надійшли пояснення в яких представник 3- ї особи вказав, що датою погашення простроченої заборгованості перед державою за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, нарахованих відсотків та нарахованої на суму простроченої заборгованості пені вважається дата зарахування коштів на рахунки, відкриті органами Державної казначейської служби. Згідно з пунктом 7 Порядку № 174 Державна казначейська служба інформує Кабінет Міністрів України раз на півріччя та за підсумками року до 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, про стан погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою. Відповідно до пункту 10 Порядку № 174 з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом, нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/ фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
У Фермерського господарства “Світлана-Ц» виникла прострочена заборгованість перед державним бюджетом у загальній сумі 48 312 грн, 58 коп.
Так, відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області № 115 від 17.07.2020 за бюджетною позичкою за держзамовленням 1996 року в загальній сумі 20 822,30 грн пені.
Відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України в Березівському районі Одеської області № 114 від 17.07.2020 за бюджетною позичкою за держзамовленням 1996 року в загальній сумі 16 965,63 грн основного боргу.
Відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області № 113 від 17.07.2020 за бюджетною позичкою за держконтрактом 1995 року в загальній сумі 10 524,65 грн пені.
Позивач, вказавши, що вказана прострочена заборгованість відповідачем не сплачена, звернувся до суду із цим позовом.
Згідно з частиною дев'ятою статті 17 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 року №2456-VI, прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.
До функцій контролюючого органу відповідно до підпункту 19-1.1.38 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України віднесено забезпечення стягнення сум простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України (підпункт 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 року №174 затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок № 174), який регламентує дії органів виконавчої влади та банків-агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, а також дії Мінфіну, який надав бюджетні позички/фінансову допомогу у 1993-1998 роках, та які здійснюють їх обслуговування і ведуть облік заборгованості за ними з метою забезпечення реалізації права вимоги погашення простроченої заборгованості перед державою за такими кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою; встановлює механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993-1998 роках.
Відповідно до пункту 2 Порядку №174 боржник - суб'єкт господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги, та не забезпечив своєчасне і повне виконання своїх зобов'язань за такою угодою;
бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993-1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;
заборгованість за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - зобов'язання перед державою, що виникають у суб'єкта господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;
прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги.
Відповідно до пунктів 6, 9, 10 Порядку №174 облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані. Кошти, що надходять до бюджету в рахунок погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, зараховуються органами Державної казначейської служби на рахунки, відкриті згідно з бюджетною класифікацією.
Державна казначейська служба на підставі зазначеної в пунктах 4 і 8 цього Порядку інформації, що подана Мінфіном, відображає зміни заборгованості за кредитами в обліку виконання державного бюджету та протягом тижня після надходження інформації, зазначеної в пункті 8 цього Порядку, інформує територіальні органи Державної казначейської служби за місцем реєстрації боржника про розмір простроченої заборгованості за кредитами та нарахованої на її суму пені, а також про розмір простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою.
З метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом: інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені
Пунктом 15 Порядку передбачено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками / фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою / фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку за встановленою згідно з додатком 1 формою.
З аналізу вказаних норм вбачається, що підставою для звернення контролюючого органу до суду із позовом щодо стягнення з боржника суми простроченої заборгованості перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою, є відповідне подання органу Державної казначейської служби.
Як зазначалось судом, відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області № 115 від 17.07.2020 за бюджетною позичкою за держзамовленням 1996 року рахується заборгованість в загальній сумі 20 822,30 грн пені; відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України в Березівському районі Одеської області № 114 від 17.07.2020 за бюджетною позичкою за держзамовленням 1996 року рахується заборгованість в загальній сумі 16 965,63 грн основного боргу; відповідно до подання Управління Державної казначейської служби України у Березівському районі Одеської області № 113 від 17.07.2020 за бюджетною позичкою за держконтрактом 1995 року рахується заборгованість в загальній сумі 10 524,65 грн пені.
Крім того, матеріали справи містять первинні документи на підставі яких виникла вказана прострочена заборгованість:
-договір про надання бюджетної позички для авансування закупівлі зерна за державним замовленням 1996 року від 01.04.1996, укладений між відділенням державного казначейства України в Миколаївському районі, заготівельним підприємством та товаровиробником С/г «Нива» (Фермерського господарства “Світлана-Ц»), за підписом відповідача(а.с.18-20);
-графіки погашення сум заборгованості, реструктуризованих згідно із розпорядженням КМУ від 03.04.2002 №186-р;
-протокол врегулювання заборгованості за бюджетними позичками №2 від 03.07.2002 , за підписом відповідача;
-акт звірки суми заборгованості станом на 01.01.2000, за підписом відповідача.
Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що за відповідачем рахується заборгованість за бюджетною позичкою за держконтрактом 1996 року у сумі 16 965,63 грн; пеня- 31346,95 грн.
Жодних доказів того, що позивачем не отримувалась бюджетна позичка для авансування закупівлі зерна або погашення ним вказаної заборгованості до суду надано не було.
Враховуючи викладене, наявність у відповідача простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетною позичкою, отриманою 30 років тому, яка на сьогодні становить 48 312,58 грн, з урахуванням нарахованої пені, що підтверджується доданими до позовної заяви документами, підписаними і засвідченими відповідачем, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про стягнення з ФГ “Світлана Ц» простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками: - пеня за бюджетною позичкою за держконтрактом 1996 року - 20 822 грн. 30 коп., на бюджетний рахунок - UA658999980313020115000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів УК у Березівському р-ні; - Основний борг за бюджетною позичкою за держзамовленням 1996 16 965 грн. 63 коп., на бюджетний рахунок - UA313301452000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів УК у Березівському р-ні; - пеня за бюджетною позичкою за держконтрактом 1995 року - 10 524 грн. 65 коп., на бюджетний рахунок - UA658999980313020115000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів УК у Березівському р-ні.
Суд зазначає, що посилання відповідача про відсутність первинних документів щодо отримання позики спростовуються матеріалами справи, а поставлення під сумнів суми нарахованої пені є непідтвердженим, при цьому, що рішення, дії/бездіяльність казначейської служби щодо визначення вказаної пені, відповідачем не оскаржувались. Доказів іншого до суду надано не було.
Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, вул. Семінарська 5, м.Одеса) - задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства “Світлана - Ц» (код ЄДРПОУ 20964504, вул. Ковпака 1, с.Стрюкове, Березівський р-н., Одеська обл.) прострочену заборгованість перед державним бюджетом за бюджетними позичками: - пеню за бюджетною позичкою за держконтрактом 1996 року - 20 822,30 грн (двадцять тисяч вісімсот двадцять дві гривні тридцять копійок), на бюджетний рахунок - UA658999980313020115000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів УК у Березівському р-ні; - основний борг за бюджетною позичкою за держзамовленням 1996 у розмірі 16 965,63 грн. (шістнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят п'ять гривень шістдесят три копыйки), на бюджетний рахунок - UA313301452000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів УК у Березівському р-ні; - пеню за бюджетною позичкою за держконтрактом 1995 року - 10 524,65 грн. (десять тисяч п'ятсот двадцять чотири гривні шістдесят п'ять копійок), на бюджетний рахунок - UA658999980313020115000015134, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ: 37983953, отримувач коштів УК у Березівському р-ні.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра