Ухвала від 16.03.2026 по справі 420/43148/25

Справа № 420/43148/25

УХВАЛА

16 березня 2026 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши клопотання представника Одеської міської ради про об'єднання справ в одне провадження

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом заступника керівника Хаджибейської окружної прокуратури міста Одеси Стадника Сергія Олександровича, в інтересах держави, в особі Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації до Одеської міської ради, в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради, яка полягає у не укладенні охоронного договору з Департаментом культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації на пам'ятку науки і техніки, архітектури місцевого значення - Виробничі корпуси (ангари) у складі Комплексу Рішельєвського трамвайного депо, розташовану за адресою: м. Одеса, Хаджибейський район, пл. Олексіївська (охоронний номер 951/3-Од);

зобов'язати Одеську міську раду протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти охоронний договір з Департаментом культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації на пам'ятку науки і техніки, архітектури місцевого значення - Виробничі корпуси (ангари) у складі Комплексу Рішельєвського трамвайного депо, розташовану за адресою: м. Одеса, Хаджибейський район, пл. Олексіївська (охоронний номер 951/3-Од).

Ухвалою суду від 05.01.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представником відповідача подано до суду клопотання про об'єднання справ в одне провадження, яке обґрунтовано тим, що у провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувають аналогічні справи №420/43149/25, №420/43153/25 за позовами заступника керівника Хаджибейської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Департаменту культури національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації до Одеської міської ради щодо укладення охоронних договорів на пам'ятки науки і техніки, архітектури місцевого значення - адміністративний корпус та тягову підстанцію у складі комплексу Рішельєвського трамвайного депо, розташовані за адресою: м. Одеса, пл. Олексіївська (охоронні номери 951/1 Од, 951/2 Од).

Дослідивши позовні заяви у справах №№420/43148/25, 420/43153/25 та додані до них матеріали (документи) вважаємо, що вищенаведені справи мають бути об'єднані в одне провадження із справою №420/43149/25 для їх спільного розгляду і вирішення, оскільки подані від одного й того ж самого позивача до одного й того ж самого відповідача, мають аналогічні за змістом позовні вимоги та ідентичні, пов'язані між собою підстави їх виникнення. Адміністративний корпус, тягова підстанція і виробничі корпуси (ангари) виступають прикладом традиційного характеру адміністративно-транспортних споруд певного регіону, поєднані між собою топографічно, об'єднані єдиним охоронним номером та складають єдиний комплекс (ансамбль) пам'яток культурної спадщини. Вищенаведений об'єкт складається, зокрема, із будівель та споруд «А», «Д» та «Н», які відображені у технічному паспорті від 05.04.2011 року. Разом із цим, з технічного паспорту від 05.04.2011, виданого Комунальним підприємством «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості», вбачається, що нежитлові будівлі та споруди під літерами «А» (адміністративний корпус), «Д» (тягова підстанція) та «Н» (виробничі корпуси), розташовані за адресою: м. Одеса, пл. Олексіївська, 21-А, складають єдиний комплекс. Крім того, згідно із витягом про державну реєстрацію прав від 11.04.2012 №33805324 в Реєстрі права власності на нерухоме майно зареєстровано право власності територіальної громади в особі Одеської міської ради на вищезазначені будівлі та споруди, які розташовані за адресою: м. Одеса, пл. Олексіївська, 21-А, та присвоєно реєстраційний номер нерухомого майна 36432948. Отже, з вищенаведеного вбачається, що адміністративний корпус, тягова підстанція та виробничі корпуси (ангари) складають єдиний об'єкт нерухомого майна і перебувають у комунальній власності територіальної громади м. Одеси.

Позивачем подано заяву, в якій просить залишити клопотання представника Одеської міської ради без задоволення. В обґрунтування заперечень зазначив, що наказом Міністерства культури і туризму України від 05.04.2011 № 207/0/16-11 до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категорією місцевого значення занесено кожен окремий об'єкт, що складає вказаний комплекс, із присвоєнням індивідуального охоронного номеру. Комплексам (ансамблям) присвоюється єдиний охоронний номер, а кожному нерухомому об'єкту культурної спадщини у складі комплексу (ансамблю) присвоюється охоронний номер, що складається з охоронного номера комплексу (ансамблю) та (через дріб) порядкового номера нерухомого об'єкта культурної спадщини у складі комплексу (ансамблю), відповідно до положень Порядку обліку об'єктів культурної спадщини. Таким чином, пам'ятки місцевого значення у складі Комплексу Рішельєвського трамвайного депо: Адміністративний корпус (охоронний номер 951/1-Од), Тягова підстанція (охоронний номер 951/2-Од), Виробничі корпуси (ангари) (охоронний номер 951/3-Од) є самостійними об'єктами культурної спадщини із індивідуально сформованою в порядку обліку документацією, що містить дані щодо цінності об'єкта культурної спадщини, характерних властивостей, які становлять його історико-культурну цінність (предмет охорони об'єкта культурної спадщини), етапів розвитку, просторових, функціональних характеристик, а також дані щодо стану збереження такого об'єкта в кожному окремому випадку. Факт топографічно визначеної сукупності не нівелює індивідуалізації пам'яток, що утворюють указаний комплекс, та має наслідком укладення охоронного договору у кожному окремому випадку. За відмінності технічного стану та режимів використання кожного окремого об'єкта культурної спадщини, ефективного правосуддя, що полягає, в тому числі, в ефективному виконанні судового рішення, яке у випадку задоволення позовних вимог, потребує подальшого визначення диференційованих заходів охорони, можливо досягти лише в порядку окремого розгляду визначених справ.

Окрім того, відсутні достатні підстави вважати, що об'єднання справ в одне провадження призведе до швидкого вирішення справи, оскільки докази, подані на підтвердження позовних вимог тотожні лише в частині листування з уповноваженими органами у сфері охорони культурної спадщини, однак відмінні в частині наданого обсягу облікової документації, що може призвести до тривалішого дослідження матеріалів об'єднаної справи.

Розглянувши клопотання про об'єднання справ в одне провадження та заяву про залишення вказаного клопотання без розгляду, суд зазначає таке.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.

Суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами: 1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; 2) одного й того самого позивача до різних відповідачів; 3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.

Про об'єднання справ в одне провадження або роз'єднання позовних вимог, про відмову в об'єднанні справ в одне провадження, роз'єднанні позовних вимог суд постановляє ухвалу (ч.7 ст.172 КАС України).

З матеріалів справи вбачається, що пам?ятки місцевого значення у складі Комплексу Рішельєвського трамвайного депо: Адміністративний корпус (охоронний номер 951/1-Од), Тягова підстанція (охоронний номер 951/2-Од), Виробничі корпуси (ангари) (охоронний номер 951/3-Од) є самостійними об?єктами культурної спадщини із індивідуально сформованою в порядку обліку документацією, що містить дані щодо цінності об'єкта культурної спадщини, характерних властивостей, які становлять його історико-культурну цінність просторових, функціональних характеристик, а також дані щодо стану збереження такого об'єкта в кожному окремому випадку об'єкта культурної спадщини), етапів розвитку.

При цьому, обґрунтованими є доводи представника позивача, що факт топографічно визначеної сукупності не нівелює індивідуалізації пам'яток, що утворюють указаний комплекс, та має наслідком укладення охоронного договору у кожному окремому випадку.

Окрім того, відсутні достатні підстави вважати, що об'єднання справ в одне провадження призведе до швидкого вирішення справи, оскільки докази, подані на підтвердження частині листування уповноваженими органами у сфері охорони культурної спадщини, однак відмінні в частині наданого обсягу облікової документації, що може призвести до тривалішого дослідження матеріалів об'єднаної справи.

При цьому, положення ст. 172 КАС України не передбачають обов'язку об'єднання справ за позовними заявами одного й того ж позивача до того ж відповідача.

З наведеного також вбачається, що об'єднання справ є правом, а не обов'язком суду, якщо це сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства згідно з ст. 2 КАС України.

За викладених обставин, з метою забезпечення ефективного захисту порушених інтересів держави, клопотання Одеської міської ради про об'єднання справ в одне провадження підлягає залишенню без задоволення.

Керуючись ст.172, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання представника відповідача про об'єднання справ в одне провадження - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя П.П. Марин