17 березня 2026 року справа № 340/4195/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РУБІКОН-КОНСТРАКШН» (далі - Товариство) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (далі - Управління), Державної податкової служби України (далі - Служба) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідачів про визнання протиправним і скасування рішення Управління від 29 квітня 2025 року, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 18 грудня 2024 року №44 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр).
Водночас просив суд зобов'язати Службу зареєструвати податкову накладну.
Платник податків зазначив, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної безпідставне, оскільки не ґрунтується на вимогах закону.
Стверджує, що подав до податкового органу пояснення, додаткові пояснення і первинні документи бухгалтерського та податкового обліку, які підтверджують реальність господарської операції.
Управління і Служба заперечили щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (Том 1 а.с.189-192, 199-202).
Пояснили, що платник податків не надав податкові накладні на оренду приміщення. Відповідно до відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України відсутні основні засоби, що необхідні для здійснення будівельної діяльності. Контрагента ТОВ «БУДІВЕЛЬНА ІМПЕРІЯ «НОВИЙ ДІМ»» (далі - Товариство 2) включили до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, що затверджені приписами постанови КМУ від 11 грудня 2019 року №1165.
02 липня 2025 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (Том 1 а.с.183-184).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, Товариство - платник податку на додану вартість.
Основним видом діяльності є будівництво житлових і нежитлових будівель (Том 2 а.с.32-33).
Позивач орендував нежитлове приміщення у ТОВ «Рубікон-Електросервіс» (Том 1 а.с.22-23, 25, 29, 54-55, 72-74).
Товариство орендувало підвісні платформи у ТОВ «Техно Строй ЛТД» (Том 1 а.с.16, 18, 34-35, 64-65).
Підйомник фасадний і додаткове будівельне обладнання до нього, додаткові консолі орендувало у ТОВ «АМГ Рент» (Том 1 а.с.17, 21, 30-33, 42-47, 63, 67).
Послуги навантажувача телескопічного Товариству надавало ТОВ «Еліт Буд Технології» (Том 1 а.с.19-20, 52-53, 66, 68).
Послуги з управління побутовими відходами надавало КП «Чисте Місто» Олександрійської міської ради (Том 1 а.с.26, 51, 71).
Будівельні матеріали позивач придбавав у ТОВ «Будівельна Гільдія України» (Том 1 а.с.36-40, 48-50, 69-70).
19 травня 2024 року Товариство (субпідрядник) і Товариство 2 (замовник) уклали договір субпідряду (Том 1 а.с.56-60).
Приписами пункту 2.1 договору передбачено, що відповідно до його умов субпідрядник на свій ризик зобов'язується власними силами, засобами та матеріалами виконати роботи: «Капітальний ремонт із влаштуванням теплової ізоляції огороджувальних конструкцій багатоквартирного житлового будинку ОСББ «Папуга» за адресою: вул.6-го Грудня, 143, к.4, м.Олександрія, Кіровоградської області» і здати замовнику в установлені даним договором строки роботи на об'єкті будівництва, а замовник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх відповідно до умов даного договору.
Відповідно до приписів пункту 4.1 правочину договірна ціна виконання робіт становить 6255650,19 грн (з урахуванням ПДВ).
Приписами пункту 14.1 договору останній набуває чинності з моменту підписання і діє до повного виконання сторонами зобов'язань.
04 листопада 2024 року позивач виписав рахунок на оплату за виконання роботи у сумі 6255650,19 грн (з урахуванням ПДВ) (Том 1 а.с.76).
18 грудня 2024 року Товариство 2 сплатило кошти у сумі 282752,51 грн за виконання робіт, що підтверджується платіжною інструкцією кредитового переказу коштів (Том 1 а.с.75).
18 грудня 2024 року Товариство виписало податкову накладну №44 на суму 282752,51 грн (з урахуванням ПДВ 47125,42 грн) (Том 1 а.с.7).
28 лютого 2025 року сторони правочину склали акт надання послуг №3 на суму 282752,51 грн (з урахуванням ПДВ) (Том 1 а.с.24).
Того ж дня склали акт приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2025 року (Том 1 а.с.27-28).
28 лютого 2025 року склали довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за лютий 2025 року (Том 1 а.с.41).
Така вартість з ПДВ становить 282752,51 грн (Том 1 а.с.41).
Також Товариство склало підсумкову відомість ресурсів і розрахунок загальновиробничих витрат (Том 1 а.с.77).
14 січня 2025 року Служба зупинила реєстрацію податкової накладної (Том 1 а.с.8).
У квитанції зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Запропоновано надати пояснення і копії відповідних документів.
18 квітня 2025 року позивач направив повідомлення з поясненнями з первинними документами бухгалтерського і податкового обліку стосовно реальності здійснення господарської операції (Том 1 а.с.9).
Управління отримало документи (Том 1 а.с.199-202).
22 квітня 2025 року Управління направило повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів (Том 1 а.с.10-11).
Попросило надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.
Водночас встановило відсутність копій документів щодо місць провадження господарської діяльності, а саме: документів на право власності чи договорів оренди приміщень, актів виконаних робіт на послуги оренди, оплати за оренду нежитлових приміщень та комунальних послуг, тощо. Відповідно до відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України відсутні основні засоби, що необхідні для здійснення будівельної діяльності. Контрагента - Товариство 2 включили до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, що затверджені приписами постанови КМУ від 11 грудня 2019 року №1165.
25 квітня 2025 року Товариство подало повідомлення про надання додаткових пояснень і документів (Том 1 а.с.12).
29 квітня 2025 року Управління прийняло рішення про відмову у реєстрації податкової накладної (Том 1 а.с.13).
У графі «підстава рішення» зазначено наступне: ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунки коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Водночас у додатковій інформації зазначено про відсутність складених податкових накладних на оренду приміщення. Відповідно до відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України відсутні основні засоби, що необхідні для здійснення будівельної діяльності. Контрагента - Товариство 2 включили до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, що затверджені приписами постанови КМУ від 11 грудня 2019 року №1165.
Рішення прийнято на засіданні Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Управління (далі - Комісія) від 29 квітня 2025 року №65 (Том 2 а.с.29).
Підстава - відсутні складені податкові накладні на оренду приміщення. Відповідно до відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України відсутні основні засоби, що необхідні для здійснення будівельної діяльності. Контрагента - Товариство 2 включили до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, що затверджені приписами постанови КМУ від 11 грудня 2019 року №1165.
12 травня 2025 року Товариство подало скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної (Том 1 а.с.14).
19 травня 2025 року Служба залишила скаргу без задоволення (Том 1 а.с.15).
Позов подано до суду 23 червня 2025 року (Том 1 а.с.87).
Юридична оцінка, встановлених судом обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до приписів пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 (далі - Постанова) затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок).
Приписами підпункту 2 пункту 3 Порядку встановлено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності такій ознаці безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку.
Приписами пунктів 5 і 7 Порядку передбачено, що податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Отже, обов'язкова умова зупинення реєстрації податкової накладної - наявність критерію ризикованості здійснення операцій.
Підставою вчинення дії щодо зупинення реєстрації податкової накладної є саме такий критерій.
Позивач не оскаржує дії Служби щодо зупинення реєстрації податкової накладної.
Постановою затверджені Критерії ризиковості здійснення операцій (далі - Критерії).
Відповідно до пункту 1 Критеріїв одним з критеріїв ризиковості здійснення операцій є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Приписами пункту 10-11 Порядку передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок 2), затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року №520.
Приписами пункту 9 Порядку 2 встановлено, що за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Приписами пункту 9 Порядку 2 встановлено, що Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Проаналізувавши рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, суд зробив висновок, що відповідач відмовив у реєстрації податкової накладної з підстави ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні повідомлення.
Так, в графі рішення «додаткова інформація» зазначено про відсутність складених податкових накладних на оренду приміщення. Відповідно до відомостей інформаційно-аналітичних систем ДПС України відсутні основні засоби, що необхідні для здійснення будівельної діяльності. Контрагента - Товариство 2 включили до переліку платників, які мають ознаки ризиковості та відповідають пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, що затверджені приписами постанови КМУ від 11 грудня 2019 року №1165.
Судом встановлено, що позивач для діяльності орендував нежитлове приміщення у ТОВ «Рубікон-Електросервіс», що підтверджується відповідними документами.
Для здійснення будівельної діяльності Товариство орендувало підвісні платформи у ТОВ «Техно Строй ЛТД», підйомник фасадний і додаткове будівельне обладнання до нього, додаткові консолі орендувало у ТОВ «АМГ Рент», послуги навантажувача телескопічного отримувало від ТОВ «Еліт Буд Технології», а послуги з управління побутовими відходами - від КП «Чисте Місто» Олександрійської міської ради, будівельні матеріали придбавало у ТОВ «Будівельна Гільдія України».
Включення Товариства 2 до переліку ризикових не є підставою відмови в реєстрації податкової накладної Товариства.
Кожен платник податків несе відповідальність за власні порушення. Ризиковість контрагента - це лише сигнал для податкової перевірити операцію ретельніше.
Тому суд вважає, що поданих Товариством документів було достатньо для реєстрації податкової накладної.
Податкова накладна складена за фактом сплати коштів.
Отже, позивач правомірно склав її, керуючись приписами пункту 198.2 статті 198 ПК України.
Тому рішення Управління протиправне і його належить скасувати (порушення приписів пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України).
Таким чином позов належить задовільнити.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору в сумі 3028 грн (Том 1 а.с.86).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
Судові витрати має відшкодувати Управління, оскільки його рішення призвели до негативних наслідків в діяльності платника податків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області від 29 квітня 2025 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «РУБІКОН-КОНСТРАКШН» відмовлено у реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 18 грудня 2024 року №44.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код 43005393; Львівська площа,8, м.Київ) зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «РУБІКОН-КОНСТРАКШН» від 18 грудня 2024 року №44.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (код 43995486; вул.Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РУБІКОН-КОНСТРАКШН» (код 43317133; вул.Євгена Чикаленка,1-А, каб.403, м.Кропивницький) судові витрати в сумі 3028 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ