Рішення від 16.03.2026 по справі 320/57632/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2026 року м. Київ справа №320/57632/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_1 відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.08.2022;

- зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості про виключення з військового обліку громадянина України ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.08.2022.

В обґрунтування вимог позову позивач зазначив, що він був виключений з військового обліку за станом здоров?я ІНФОРМАЦІЯ_1 після проходження позивачем ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивачу була видана довідка військово - лікарської комісії №22 від 18.08.2022, що на підставі ст. 39-А, 41-В, 66-Б, 13-Г, графи ІІ розкладу хвороб, ОСОБА_1 було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Позивачу було видане тимчасове посвідчення військовозобов?язаного № НОМЕР_1 від 19.08.2022, підписане підполковником ОСОБА_4 , де була зроблена відмітка про виключення з військового обліку позивача. Також, 22.08.2022 позивачу була видана довідка №2/4/3612 від 19.08.2022 про те, що позивач може виїхати за кордон. Однак, 31.05.2025 позивач з'явився в системі «Резерв+», як особа, яка перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаний. Позивач зазначає, що його адвокат неодноразово звертався до уповноважених осіб відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 щодо надання інформації, Державного бюро розслідувань щодо кримінального провадження, в межах якого вилучені документи з ІНФОРМАЦІЯ_1 , у тому числі документи щодо стосуються ОСОБА_5 , а також з мотивувальною заявою до Міністерства оборони з вимогою виключення позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Оскільки, на думку позивача, дії відповідача із взяття його на військовий облік військовозобов'язаних є протиправними, а тому він змушений звертатись до суду за захистом своїх прав.

За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/57632/25 передана до розгляду судді Парненко В.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.12.2025 адміністративну справу №320/57632/25 прийнято до розгляду та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частини 7 статті 18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Матеріали справи містять довідку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.08.2022 №22, відповідно до якої ОСОБА_2 , за наслідками проведеного медичного огляду, визнаний: «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 39а, 41в, 66б, 13г графи ІІ Розкладу хвороб».

Згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.08.2022, позивача взято 18.08.2022 на облік ІНФОРМАЦІЯ_1 та цього ж дня 18.08.2022 виключено з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.08.2022, позивач 18.08.2022 виключений з військового обліку на підставі пп.3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», причина виключення: непридатний до військової служби за рішенням ВЛК від 18.08.2022.

У матеріалах справи наявна копія довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №2/4/3612 від 19.08.2022 підписана начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , підполковником ОСОБА_4 про виключення позивача з 18.08.2022 з військового обліку та відсутність у останнього заперечень щодо виїзду позивача за кордон.

Поряд з цим, суд встановив, що згідно відомостей Військово-облікового документу «Резерв+» станом на 31.05.2025, позивач:

є військовозобов'язаним;

перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

постанова ВЛК: непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час; дата ВЛК: 08.10.2002;

звання: рядовий; НОМЕР_2, Діловодства, Діловод.

Представник позивача звернувся із адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_11 із адвокатським запитом №15/07/25-2 від 15.07.2025 щодо надання інформації щодо начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , його повноважень та періоду обіймання посади.

У відповідь на запит ІНФОРМАЦІЯ_11 листом №03/12565 від 25.07.2025 зазначив, що полковник ОСОБА_4 обіймав посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 з 18.06.2020 та був звільнений з посади начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 з 08.08.2023. Повноваження начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 визначаються положенням про ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також представник позивача звернувся із адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_11 із адвокатським запитом №15/07/25-5 від 15.07.2025 щодо надання інформації щодо членів ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 голови ОСОБА_8 та секретаря ОСОБА_10, період їх повноважень та коли були звільнені з посад.

У відповідь на запит ІНФОРМАЦІЯ_11 листом №13/12582 від 28.07.2025 повідомив, що до його повноважень не входить вирішення порушених адвокатом питань та рекомендовано звернутись безпосередньо до відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_1.

Крім того, представник позивача звернувся із аналогічним адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_5 із адвокатським запитом №15/07/25-6 від 15.07.2025 щодо інформації стосовно членів ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідь на даний адвокатський запит у матеріалах справи відсутня.

Крім того, адвокат позивача скерував запити №31/07/25-7 від 31.07.2025 до відповідача, №31/07/25-8 від 31.07.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_11 , №31/07/25-9 від 31.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 про надання інформації про те, чи мав начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 законні повноваження приймати рішення, видавати та підписувати довідки щодо виїзду за кордон в період з 01.05.2023 по 31.0.2023; 01.08.2022 по 31.12.2022, на підставі довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 непридатним особам до військової служби, які виключені з військового обліку відповідно до ст. 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповіді на дані адвокатські запити у матеріалах справи відсутні.

Представник позивача 03.10.2025 в інтересах позивача звернувся до Міністерства оборони України з мотивувальною заявою про внесення виправлень та виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадянина України ОСОБА_1 .

Відповідь Міністерства оборони у матеріалах справи відсутня.

ІНФОРМАЦІЯ_1 листом №12/10647 від 28.10.2025 повідомив, що в рамках кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024 ТУ ДБР у м. Києві під час обшуку було вилучено документи військовозобов'язаних осіб, виключених з військового обліку за станом здоров'я. У зв'язку з вилученням Першим слідчим відділом ТУ ДБР Журналів реєстрації тимчасових посвідчень, виданих військовозобов'язаним ІНФОРМАЦІЯ_1 , Книг протоколів ВЛК та документів громадянина ОСОБА_1 , станом на момент звернення, вищезазначені документи фігурують у рамках кримінального провадження. На даний час внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не є можливим.

Адвокатським запитом №30/07/25-13 від 14.11.2025 представник позивача звернувся до ТУ ДБУ у м. Києві щодо надання інформації, чи вилучались Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань в рамках кримінального провадження №62024100130000414 від 07.03.2024 під час обшуку, який проходив у ІНФОРМАЦІЯ_1 документи військовозобов'язаного ОСОБА_1 .

У відповіді ТУ ДБР у м. Києві №51946-25/к/11-02-24350/25 від 20.11.2025 представнику позивача відмовлено у наданні інформації стосовно зазначеного кримінального провадження.

Вважаючи свої права порушеними взяттям на військовий облік, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормативно-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, є Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 (далі за текстом - Закон № 2232-XII).

За приписами частин першої-третьої статті 1 Закону № 2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до п.3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - в редакції на дату проходження позивачем ВЛК 18.08.2022, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_1 (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до цього п.3 ч. 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції на момент виникнення спірних відносин), виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_1 (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Абзацами другим, четвертим частини першої статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-XII визначено, що громадяни зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі за текстом - Порядок № 1487). Він визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління, військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності, а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

За правилами п.22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_1, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Пунктом 79 Порядку №1487 визначено, що районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_1, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_1, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Частиною 1 статті 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно ч.1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» в редакції з урахуванням змін, внесених Законом №3549-IX від 16.01.2024, до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: п. 17-1 - відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

4 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» №3621-IX від 21.03.2024.

Цим документом з положень законодавства про військовий обов'язок і військову службу виключено такі визначення як «обмежено придатний до військової служби» та «непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час».

Пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3621-IX у первісній редакції було установлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Законом № 4235-IX від 12.02.2025, що набрав чинності 15.02.2025, до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3621-IX внесено зміни, в силу яких установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 14.11.2025 у справі №460/5251/24 зазначив: «Законом України № 3621-IX від 21.03.2024 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» - набрав чинності 4 травня 2024 року внесено зміни та доповнення, зокрема до Закону про військову службу.

Цим Законом скасовано статус «обмежено придатний до військової служби» та «непридатний в мирний час, обмежено придатний у воєнний час». Крім того, у Законі про військову службу запроваджено поняття «непридатний до військової служби з переоглядом через шість місяців».

У прикінцевих (перехідних) положеннях цього Закону встановлено, що громадяни, які до набрання чинності цим Законом (тобто до 4 травня 2024 року) мали статус «обмежено придатний», протягом 9 місяців з дня набрання чинності підлягають повторному медичному огляду (ВЛК) з метою визначення придатності до військової служби.

Закон України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» № 4235-IX від 12.02.2025 - вніс зміни до пункту перехідних положень Закону № 3621-IX, зокрема, продовжив термін проходження повторного медичного огляду (ВЛК) для колишніх «обмежено придатних» до 5 червня 2025 року.

Отже, особа, яка мала статус «обмежено придатний», після скасування з 4 травня 2024 року законом цього статусу, мала пройти ВЛК та у разі отримання висновку «придатний», така особа підпадає під мобілізацію, якщо немає законних підстав для відстрочки (ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII)».

У той же час, відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559, яка набрала чинності 18.05.2024 і діяла на час звернення позивача із заявою від 27.03.2025, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Відповідно д п.3 вказаного Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно п. 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Таким чином, встановлене законодавцем право призовника, військовозобов'язаного та резервіста звертатися в порядку до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру пов'язано з обов'язком органу ведення Реєстру (яким в даному випадку є відповідач) розглянути таку заяву, перевірити відповідність персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним і привести відомостей Реєстру у відповідність з персональними даними призовника, військовозобов'язаного та резервіста.

Згідно наданих позивачем тверджень, останній був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку.

Окремо слід зазначити, що згідно з даними військово-облікового документа, сформованого у мобільному застосунку «Резерв+», позивач значиться як військовозобов'язаний та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 . При цьому зазначено, що за результатами проходження військово-лікарської комісії від 08.10.2002 позивач був визначений непридатним у мирний час, обмежено придатний у воєнний час, що свідчить про наявність суперечностей у військово-облікових даних позивача.

Поряд з цим, суд зазначає, що підставою для звернення до суду позивач визначає обставину відображення його у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів як особи, що перебуває на військовому обліку, попри наявність довідки військово-лікарської комісії про непридатність та відмітки у тимчасовому посвідченні.

Судом встановлено, що листом №12/10647 від 28.10.2025 на звернення адвоката позивача - Калініченка О.М. ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив, що ТУ ДБР у м. Києві відкрито кримінальне провадження стосовно можливих незаконних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 за №62024100130000414 від 07.03.2024, в рамках якого під час обшуку було вилучено документи військовозобов'язаних осіб, виключених з військового обліку за станом здоров'я, у тому числі документи стосовно ОСОБА_1 . Крім того, органом досудового розслідування вилучено у відповідача журнали реєстрації тимчасових посвідчень, виданих військовозобов'язаним, що стояли на обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , книги протоколів ВЛК. Вилучені документи фігурують у кримінальному провадженні, а тому внесення будь-яких відомостей щодо зазначених осіб до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів неможливе.

Суд зауважує, що мотивована заява позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.08.2022, як і вмотивована відповідь (відмова у задоволенні) відповідача на таку заяву у матеріалах справи відсутні.

Крім того, у поданих представником позивача адвокатських запитах, які долучені ним до матеріалів справи, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5, адвокатом також не порушувалось питання саме щодо внесення змін до Реєстру шляхом виключення позивача з військового обліку, а мотивувальна заява від 03.10.2025 була подана представником позивача саме до держателя Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів - Міністерства оборони України, а не до відповідача, який в силу ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» безпосередньо є органом ведення Реєстру.

Тому, з огляду на загальні засади Кодексу адміністративного судочинства України, у суду наразі немає підстав вважати, що права та законні інтереси позивача були порушені відповідачем, позаяк жодних доказів до матеріалів справи з цього приводу не долучено. Відсутність такого звернення унеможливлює висновок суду про те, що відповідач допустив саме бездіяльність, а не діяв у межах чинного законодавства за відсутності необхідних документів.

Викладене є окремою підставою для відмови у задоволенні позову.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивач не довів наявності правових підстав для визнання протиправною бездіяльність начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку та не надав належних доказів існування між сторонами спору як такого, з огляду на що, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позову.

Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За приписами статті 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із положеннями статті 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому, в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За наведених обставин у сукупності, надаючи правову оцінку аргументам сторін, в обсязі встановлених у цій справі фактичних обставин, враховуючи їхній зміст та юридичну природу, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

З огляду на відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат у відповідності до положень ст. 139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи, не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити дії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Парненко В.С.