11.01.11р.Справа № 30/357-10
За позовом: прокурора м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
До відповідача: закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "Рітал Лімітед", м. Дніпропетровськ
Про: зміну умов договору оренди
Суддя: Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання: Бажанова Ю.А.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: Фішелєва Г.В., довіреність від 05.01.2011 року, представник
В засіданні брали участь: прокурор - не з'явився
Прокурор м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовом, яким просить змінити п.3.2 договору оренди земельної ділянки від 12.03.2003 року площею 0,0006 га укладеного між Дніпропетровською міською радою та закритою акціонерною компанією з обмеженою відповідальністю "Рітал Лімітед", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі за №945 та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №3211 від 02.04.2003 року, що розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Молодогвардійська, 2-б Самарський район, виклавши його в такій редакції: "п.3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 №39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі".
Позовні вимоги мотивовані необхідністю приведення раніше укладених договорів у відповідність до вимог чинного законодавства з урахуванням внесених у нього змін. Прокурор зазначає, що на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року №309-VІ, Дніпропетровською міською радою рішенням №39/35 від 06.08.2009 року встановлено ставку орендної плати, що дорівнює її мінімальному розміру та складає трикратний розмір земельного податку. На звернення позивача про зміну умов договору, відповідач не відповів, зміни у спірний договір оренди землі не внесені.
11.01.2011 року від Дніпропетровської міської ради надійшло клопотання, яким позивач позовні вимоги прокурора м. Дніпропетровська підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без участі представника.
Закрита акціонерна компанія з обмеженою відповідальністю "Рітал Лімітед" проти позову заперечує з тих підстав, що лист Земельного управління Дніпропетровської міської ради від 20.05.2009 року №7/5-555/134 не є належним доказом направлення на адресу відповідача пропозиції до внесення змін до договору оренди, оскільки не надано доказів, що особа, яка підписала цей лист є уповноваженою діяти від імені міської ради. Крім того, зазначеним листом відповідачу запропоновано лише з'явитися до земельного управління із заявою про внесення змін до договору. Відповідач заперечує проти отримання від позивача пропозиції про внесення змін до договору оренди або додаткової угоди про внесення змін. Відповідач вважає безпідставним посилання у позові на рішення міської ради №39/35 від 06.08.2008 року, оскільки вказане рішення стосується договорів оренди земельних ділянок, які перебувають у процесі оформлення. Також відповідач зазначає, що Податковим кодексом України скасовано дію Закону України "Про плату за землю".
У судове засідання, яке відбулося 11.01.2011 року прокурор м. Дніпропетровська та представник позивача не з'явилися, про день, час, місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
В судовому засіданні 11.01.2011 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
На підставі рішення міської ради від 18.12.2002 року №150/5 між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та закритою акціонерною компанією з обмеженою відповідальністю "Рітал Лімітед"" (орендар) 20 березня 2003 року був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,0006 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Самарський район, вул. Молодогвардійська, 2-б для фактичного розміщення магазину дрібнооптової торгівлі, яка зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 84431002 згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Відповідно до п.1.3 договору грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладення цього договору: 2 757,17грн.
Зазначений договір підписаний сторонами, посвідчений нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрований в реєстрі за №9451 від 12.03.2003 року та в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №3211 від 02.04.2003 року.
Відповідно до п.2.1 договору земельна ділянка надається до 18.12.2017 року. Після закінчення терміну договору його дія закінчується.
Сума орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 413,60 грн. (п.3.1 договору).
Відповідно до п.3.2 договору орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту щомісячно (до 15 числа наступного місяця) і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року.
Розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку (п.3.3 договору).
03.06.2008 року було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-VІ, яким внесено зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Згідно з прикінцевими положеннями Закону України №309-VІ від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008 року).
Рішенням Дніпропетровської міської ради №39/35 від 06.08.2008 року "Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства" до моменту прийняття про внесення змін в рішення міської ради від 06.12.2006 року №4/8 "Про ставки річної орендної плати за земельні ділянки" встановлено річну орендну плату за користування ділянками в розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі", незалежно від мети використання.
Прокурор вважає, що прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року та внесення змін до Закону України "Про оренду землі" щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 12.03.2003 року, що є причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільними кодексами України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Частинами 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України від 03.06.2008 року №309-VI) встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" .
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
За правилами частин 1-4 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
При цьому з огляду на положення абзацу 2 ч. 1 ст. 641 Цивільного кодексу України, пропозиція щодо зміни істотних умов договору повинна містити істотні умови договору.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
29.12.2010 року Дніпропетровською міської радою (земельним управлінням) направлено на адресу представника закритої акціонерної компанії з обмеженою відповідальністю "Рітал Лімітед" лист від 16.12.2010 року № 7/5-361 про необхідність у двотижневий термін після отримання цього повідомлення звернутись до земельного управління Дніпропетровської міської ради для внесення змін до договору оренди землі. Однак вищезазначений лист не можна вважати пропозицією про внесення змін до договору в розумінні норм частин 1-4 ст. 188 Господарського кодексу України та абзацу 2 ч. 1 ст. 641 Цивільного кодексу України, оскільки у цьому листі відсутні конкретне визначення орендної плати та викладення змісту змін, що вносяться до договору. Крім того, в цьому листі не зазначено до якого саме договору оренди землі необхідно внести зміни (не вказано номер та дату договору, адресу земельної ділянки).
З огляду на викладене позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відмовляючи в задоволенні позову суд враховує також те, що Закон України "Про плату за землю", на який посилається прокурор як на підставу звернення з позовом до суду, втратив чинність на підставі Податкового кодексу України. У зв'язку з набранням 01.01.2011 року чинності Податковим кодексом України внесені відповідні зміни до Закону України Про оренду землі", зокрема ст. 21 визначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Прокурор м. Дніпропетровська та Дніпропетровська міська рада не скористалися своїм правом на уточнення позовних вимог, в судове засідання не з'явилися.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Суддя Н.М.Євстигнеєва
Повне рішення складено -14.01.2011 року