від "11" січня 2011 р. по справі № 04/30-71
Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали по справі
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області
до Колективного сільськогосподарського підприємства "Боратин"
Луцької міської ради
про зобов'язання до вчинення дій
Суддя: Філатова С.Т.
від позивача: Ткачук Д.І., дов. №15 від 30.07.2008р.
від відповідача 1: н/з
від відповідача 2: Склянчук О.В., дов. №1.1-8/121 від 15.01.2010р.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України представникам сторін роз'яснено право відводу судді. Відводу судді заявлено не було. В судовому засіданні учасникам судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки згідно зі ст. 22 ГПК України.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області звернулося з позовом до Колективного сільськогосподарського підприємства "Боратин", Луцької міської ради про зобов'язання КСП «Боратин» передати, а Луцьку міську раду прийняти у комунальну власність територіальної громади за актом прийому-передачі: 1-квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Боженка, 38); 3-квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Боженка, 41); 3-квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 1); 4- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 3); 4- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 5); 24- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 2); 24- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 6).
В обгрунтування позовних вимог посилається на ст.ст. 2, 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", п.9 ст.8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", п.3 "Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891.
В судовому засіданні звертається до суду з заявою №10.06.1895 від 08.11.2010р. про зменшення розміру позовних вимог та просить зобов'язати КСП "Боратин" передати, а Луцьку міську раду прийняти у комунальну власність територіальної громади за актом прийому-передачі: 3 - квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Боженка, 41); 3- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 1); 4- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 5).
В обгрунтування заяви зазначає, що за інформацією, наданою ВО БТІ листом від 14.04.2010 № 1882, у житлових будинках: по вул. Боженка, 38, по вул. Мамсурова, 3, по вул. Мамсурова, 2 та по вул. Мамсурова, 6 усі квартири приватизовані їхніми мешканцями.
Долучає до матеріалів справи копії листів РВ ФДМУ по Волинській області від 13.04.2010 № 11-05-626, від 04.06.2010 № 11-03-937, від 29.07.2010 № 05-03-1275, від 29.07.2010 № 11-03-1280.
Луцька міська рада у поясненні від 08.11.2010р. позов заперечує, мотивуючи тим, що позивач з приводу передачі нерухомого майна, яке в процесі приватизації не увійшло до статутного фонду КСП „Боратин", звертався до Луцької міської ради лише один раз - 29.07.2010 року. Регіональному відділенню було повідомлено, що міська рада не заперечує прийняти житловий фонд в комунальну власність, але у спосіб та порядку, що передбачені чинним законодавством.
Передача державного житлового фонду в комунальну власність здійснюється у порядку, передбаченому Законом України „Про передачу прав об'єктів державної та комунальної власності", Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському відданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891.
Відповідно до вимог п.п. 3,5,6 та 8 вказаного Положення об'єкти житлового фонду передаються у комунальну власність безоплатно разом з відповідними зовнішніми мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудинкові приміщення, обладнання). Передача житлового фонду та будівель, призначених для обслуговування цього фонду в комунальну власність проводиться разом з відповідною технічною документацією, а також документами, що встановлюють право на нього. У разі відсутності технічної документації вона відновлюється за рахунок підприємства, установи чи організації, що передає об'єкти у комунальну власність.
З моменту звернення і на даний час акти приймання-передачі для підписання та технічна документація на житлові будинки для ознайомлення міській раді не надавались.
Крім того, в процесі вивчення питання щодо передачі вищевказаних об'єктів Луцькою міською радою було ініційовано їх обстеження спільно з представниками позивача. Під час обстеження, яке проводилось 04.11.2010р, встановлено, що технічні характеристики житлових будинків, які вказані у позові, не відповідають даним, виявленим на місці. Зокрема, будинок на вул. Боженка, 38 - двоквартирний; будинок на вул. Мамсурова, 1 - чотирьохквартирний; будинок на вул. Мамсурова,5 - п'ятиквартирний. Можливі зміни в технічних даних приміщень інших будинків.
Також представниками міської ради піднімалось питання щодо можливості передачі житлового фонду одразу у власність громадян у зв'язку з їх повною приватизацією.
Власники квартир у житлових будинках, що заявляються до передачі, не згідні на передачу житлового фонду у комунальну власність. Крім того, для забезпечення належного утримання та надання якісних комунальних послуг в багатоквартирних будинках ініціюється створення об'єднання співвласників багатоквартирних будинків.
Вважає, що Регіональне відділення ФДМ України по Волинській області як державний орган з питань управління державним майном не вжив достатніх заходів для здійснення процедури передачі державного житлового фонду, що перебуває у відданні КСП „Боратин", зокрема щодо виконання вимог по передачі цих об'єктів, передбачених чинним законодавством.
06.12.2010р. позивач звернувся до суду з заявою №10-06-2020 про уточнення позовних вимог та просить зобов'язати КСП "Боратин" передати, а Луцьку міську раду прийняти у комунальну власність територіальної громади за актом прийому-передачі: 3- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Боженка, 41); 4- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 1); 5- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 5).
В обгрунтування заяви зазначає, що за інформацією, наданою ВО БТІ листом від 17.11.2010 № 6493 житловий будинок: по вул. Боженка, 41 налічує 3 квартири, з яких одна неприватизована, по вул. Мамсурова, 1 налічує 4 квартири, з яких одна неприватизована, по вул. Мамсурова, 5 налічує 5 квартир, з яких також одна неприватизована.
Долучає до матеріалів справи копії листа ВО БТІ від 17.11.2010 № 6493, наказу ФДМУ №284-р від 24.11.2010р.
Повідомляє, що акти приймання-передачі для підписання та технічна документація на спірні будинки повинна бути надана міській раді відповідачем - КСП "Боратин", на що фактично і спрямовані позовні вимоги регіонального відділення про зобов'язання КСП передати у комунальну власність територіальної громади за актом прийому-передачі житлові будинки.
Звертає увагу суду на те, що кошторисом регіонального відділення не передбачено витрат на утримання житлових будинків, відповідно і кошти з державного бюджету на дані цілі не виділяються. В свою чергу, органи місцевого самоврядування, в даному випадку Луцька міська рада, у разі прийняття до комунальної власності спірних будинків, вправі закласти в бюджеті міста кошти на утримання даних будинків та передати їх на обслуговування відповідному ЖЕКу до створення мешканцями ОСББ та передачі останньому в подальшому будинків на самообслуговування, беручи до уваги те, що на даний момент у спірних будинках ОСББ ще не створено, а лише ініціюється його створення.
Розгляд спору відкладався згідно зі ст. 77 ГПК України у зв'язку з неявкою представника відповідача та неподачею витребуваних судом доказів.
Ухвалою суду від 16.12.2010р. КСП "Боратин" було зобов'язано надати суду довідку про включення до ЄДРПОУ, пояснення (обгрунтовані доводи та заперечення) по суті позовних вимог; технічну документацію на будинки по вул.Боженка, 41, вул.Мамсурова, 1, вул. Мамсурова, 5 в м.Луцьку (інвентарні справи, акти прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо), дані щодо приватизації житла за вказаними адресами. Явку сторін в судове засідання визнано обов'язковою.
КСП "Боратин" в судове засідання представника не направило, витребуваних доказів суду не надало, поважних причин неявки та неподачі витребуваних доказів суду не подало.
Господарський суд, зважаючи на строки, визначені ст.69 ГПК України, враховуючи те, що КСП "Боратин" належним чином було повідомлене про час та місце розгляду справи, що стверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4301029628208 від 24.12.2010р., було повідомлене ухвалою суду від 16.12.2010р., що у разі неявки в судове засідання спір буде розглянуто за наявними в справі матеріалами, визнавши зібрані докази достатніми для розгляду спору за наявними в справі матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши пояснення представників позивача і Луцької міської ради та дослідивши долучені до справи матеріали, -
встановив:
18.12.2007р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Волинській області та Колективним сільськогосподарським підприємством "Боратин" укладено договір купівлі-продажу ЦМК державного підприємства «Науково-дослідне сільськогосподарське підприємство «Боратин» №552. На позабалансовому рахунку колективного сільсько господарського підприємства «Боратин» перебуває державне майно, яке не увійшло до статутного фонду КСП «Боратин»:
1 - квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Боженка, 38);
3- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Боженка, 41);
3- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 1);
4- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 3);
4- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 5);
24 - квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 2);
24 - квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 6).
Згідно з підпунктом в) п.5.7 договору, покупець зобов'язаний здійснити заходи щодо передачі у комунальну власність м. Луцька житлових будинків протягом року.
Регіональне відділення неодноразово направляло листи від 13.04.2010 №11-05-626; 04.06.2010 №11-03-937; 29.07.2010 №11-03-1280 до КСП «Боратин» з проханням надати інформацію щодо вчинених заходів на виконання п.5.7. зазначеного договору купівлі-продажу .
На звернення регіонального відділення КСП «Боратин» належним чином не реагувало і зобов'язання по договору не виконало.
Статтею 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передбачено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до п. З Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891, житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно.
29.07.2010 регіональне відділення надіслало лист №05-03-1275 до Луцької міської ради щодо надання згоди на прийняття у власність територіальної громади міста Луцька об'єктів житлового фонду.
Листом від 06.08.2010 №1.1-3/3892 Луцька міська рада не заперечила щодо прийняття у комунальну власність об'єктів від КСП «Боратин» згідно вимог чинного законодавства.
Згідно ст. 2, п. 1 ст. 4, п. 3 ст. 41, абз. 1 п. 1 ст. 6, п. 3 ст. 6 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" об'єктами передачі згідно з цим Законом є: цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (далі - підприємства); нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно підприємств; акції (частки, паї), що належать державі або суб'єктам права комунальної власності у майні господарських товариств;житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури (далі - об'єкти соціальної інфраструктури), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням: Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених у абзацах другому, третьому, п'ятому частини першої статті 2 цього Закону; органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону.
Рішення щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за згодою районних або обласних рад. Пропозиції щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури, які належать підприємствам, погоджуються з цими підприємствами, а щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури, споруджених за рахунок коштів підприємств, - також з трудовими колективами цих підприємств. Пропозиція вважається погодженою з трудовим колективом підприємства за наявності рішення загальних зборів трудового колективу, прийнятого більшістю голосів від числа працівників підприємства. Пропозиції щодо передачі у комунальну власність об'єктів соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), не потребують погодження з такими підприємствами та їх трудовими колективами.
Передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. Порядок утворення і роботи комісії з питань передачі об'єктів визначається: Кабінетом Міністрів України - у разі передачі об'єктів у державну власність; відповідними органами місцевого самоврядування - у разі передачі об'єктів у комунальну власність.
Зважаючи на те, що житлові будинки не увійшли до статутного фонду КСП "Боратин", що стверджується договором купівлі-продажу ЦМК державного підприємства «Науково-дослідне сільськогосподарське підприємство «Боратин» №552 від 18.12.2007р., то вони є відповідно до ст. 2 Закону України "Про передачу об'єктів права держави та комунальної власності" об'єктами передачі.
В силу ст. 3 цього Закону ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (далі - самоврядні організації), місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування.
Договором №552 від 18.12.2007р. (п.5.7) визначено строк передачі - протягом року.
Вказане зобов'язання органу, уповноваженого управляти державним майном, підприємством не виконане, передача об'єктів не відбулась, що спричинило звернення позивача з відповідним позовом до суду.
Вимоги щодо передачі будинків є підставними в силу ст. ст. 2, 4, 41 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
Водночас суд не знаходить підстав для задоволення вимоги про зобов'язання Луцької міської ради прийняти у комунальну власність територіальної громади за актом прийому-передачі: 3- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Боженка, 41); 4- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 1); 5- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 5), виходячи із наступного:
Пунктом 2 статті 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" встановлено, що передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Тобто, необхідною умовою прийняття Луцькою міською радою у комунальну власність територіальної громади за актом прийому-передачі житлових будинків є наявність рішення про прийняття, а тому зобов'язання органу місцевого самоврядування прийняти будинки за відсутності відповідного рішення є порушенням його виключного, передбаченого Конституцією України права на здійснення права власності від імені українського народу та самостійно визначити висновки по розгляду питання.
Суд не приймає твердження позивача про надання згоди на прийняття у власність об'єктів житлового фонду листом Луцької міської ради від 06.08.2010р. №1.1.-3/3892, оскільки, згідно зі ст.144 Конституції України, формою та засобом реалізації права територіальних громад на місцеве самоврядування є рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Зважаючи на викладене, позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача 1, витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. та платежу за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. слід віднести на нього відповідно до ст.49 ГПК України.
Враховуючи викладене, господарський суд, керуючись ст.ст.140 Конституції України, ст.ст. 2, п. 1 ст. 4, п. 3 ст. 41, абз. 1 п. 1 ст. 6, п. 3 ст. 6 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, -
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Колективному сільськогосподарському підприємству "Боратин" передати у комунальну власність територіальної громади за актом прийому-передачі: 3- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Боженка, 41); 4- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 1); 5- квартирний житловий будинок (м. Луцьк, вул. Мамсурова, 5).
3. Стягнути з Колективного сільськогосподарського підприємства "Боратин"
в доход Державного бюджету України
85грн. державного мита та 236грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. У позові про зобов'язання Луцької міської ради відмовити.
5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Філатова С. Т.
Повнийтекст рішення виготовлено
14.01.2011р.