Справа №: 398/1278/26
провадження №: 3/398/370/26
Іменем України
"17" березня 2026 р. суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Орловський В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 08.02.2014 р.,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи, у т. ч. станом на 00 год 00 хв 01.01.2024 суб'єктом декларування в розумінні Закону України “Про запобігання корупції», а саме особою, зазначеною у підпункті “а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону (посадова особа юридичної особи публічного права, а саме головний бухгалтер Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини), у період часу з 00 год 01.01.2024 до 00 год 00 хв 01.04.2024, в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме: 08.04.2024 року о 11 год 26 хв, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення фактично визнала та не заперечувала факт несвоєчасного подання нею електронної декларації. Надаючи пояснення по суті справи, ОСОБА_1 вказала, що набрала текст декларації як «чорновик» і вважала, що успішно її відправила, проте згодом з'ясувалося, що документ не був надісланий. Свою помилку вона обґрунтувала тим, що раніше ніколи не подавала подібних декларацій, оскільки до призначення на посаду головного бухгалтера не була суб'єктом декларування, тому могла зробити щось неправильно через відсутність досвіду. Повідомити про хронологію своїх дій в електронному кабінеті системі реєстру декларацій у період із січня по квітень 2024 року ОСОБА_1 не змогла, пославшись на те, що вже не пам'ятає деталей.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов таких висновків.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпунктах “а» пункту 2 частини першої статті 3 ЗУ “Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема на посадових осіб юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.
Частиною першою статті 45 ЗУ “Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення підтверджується сукупністю досліджених судом доказів, а саме:
Протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 78/26 від 29.01.202605 березня 2026 року, в якому викладені обставини правопорушення та який містить підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності щодо отримання другого примірника протоколу, пояснення, зауваження щодо змісту протоколу, мотиви стосовно відмови від його підписання - відсутні;
роздруківкою щорічної декларації (особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) 2023 з Єдиного державного реєстру декларацій на ім'я ОСОБА_1 , зазначено дату та час подання декларації: 08.04.2024 11:26;
листом, направленим Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України на ім'я начальника управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Д.Яндовичу, щодо направлення матеріалів Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.01.2026 року № 47-05-4214-26 щодо можливого порушення ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства;
листом Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції на адресу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 47-05/4214-26 від 23.01.2026 р. відповідно до якого Національним агентством встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, направлено витяг з інформаційно-телекомунікаційної системи “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави» для вжиття заходів з перевірки цих фактів та, у разі встановлення підстав, складення протоколів про адміністративні правопорушення з метою притягнення їх до адміністративної відповідальності згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
повідомленням Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 08.04.2024 року № 01-43-125, відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІН НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , тел. НОМЕР_3 , яка працює в Олександрійській районній державній лікарні ветеринарної медицини на посаді головного бухгалтера з 04 травня 2022 року, повідомлено про встановлення факту неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік;
роздруківкою послідовності дій користувача “Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 , дата реєстрації 22.01.2024 12:53, РНОКПП НОМЕР_1 , період 01.01.2024-09.04.2024. У цьому документі, зокрема відображено, що ОСОБА_1 створила на основі декларації за 2022 рік (ідентифікатор документа eb483ee6-4d3f-4d21-ae78-9811b65af1d6) і почала заповнювати декларацію за 2023 рік (ідентифікатор документа 18b8b658-b504-4db9-aeab-f162e7127198) 8 квітня 2024 року т а подала її цього ж дня;
копією листа Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 15281/110-2026 від 05.02.2026 р. на ім'я директора Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_2 щодо надання інформації та завірених належним чином копій документів відносно ОСОБА_1 ;
копією листа Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини № 01-43/79 від 12.02.2026 р. “про надання інформації» на лист від 06.02.2026 року про надання інформації та завірених належним чином копій документів відносно ОСОБА_3 ;
копією заяви ОСОБА_3 про прийняття на посаду бухгалтера за сумісництвом від 18.04.2022 року на ім'я начальника Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини;
копією наказу Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини № 18-К від 18.04.2022 року “про призначення ОСОБА_1 », відповідно до якого ОСОБА_1 призначено на посаду бухгалтера Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини з 19.04.2022 року за сумісництвом;
копією заяви ОСОБА_1 про переведення на посаду головного бухгалтера з 04.05.2022 р.;
копією наказу Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини № 22-К від 04.05.2022 р. “Про переведення ОСОБА_1 »;
копією заяви ОСОБА_1 про звільнення за власним бажання з 31.01.2025 р.;
копією наказу Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини № 10-К від 31.01.2025 р. “Про звільнення ОСОБА_1 »;
копією попередження працівника ОСОБА_1 Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини щодо обов'язку подання е-декларації перед працевлаштуванням на роботу, щорічну. перед звільненням, після звільнення та обмеження, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування, яке містить підпис ОСОБА_1 від 02.05.2022 р.;
копією попередження працівника ОСОБА_1 Олександрійської районної державної лікарні ветеринарної медицини щодо обов'язку подання е-декларації перед працевлаштуванням на роботу, щорічну. перед звільненням, після звільнення та обмеження, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування, яке містить підпис ОСОБА_1 від 27.01.2025 р.;
копіями пояснень від 19.02.2026 р., наданих ОСОБА_1 , відповідно до яких вона зазначила, що вважає що виконала вимоги щодо подання декларації., була попереджена про виконання ЗУ “Про запобігання корупції», раніше сайтом НАЗК під час подання декларації не користувалась; на лікарняному, у відпустці, або за межами країни у період виконання обов'язку щодо подачі декларації не перебувала; доступ до мережі “Інтернет» у період виконання обов'язку щодо подачі декларації мала, але у звязку з відключеннями електричної енергії інтернет працював з перебоями; щодо причини несвоєчасного подання декларації зазначила, що відправляла декларацію вчасно, але з якоїсь причини її чернетка була не своєчасно відправлена, чи винна вона, бо вперше відправила декларацію, чи проблеми з інтернетом;
копією Наказу Національної поліції України № 1077 від 23.10.219 р. “Про затвердження положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України»;
копією Повідомлення Верховного суду Голові Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 від 09.04.2021 р. ;
копією листа № 47-09/27771/21 від 26.04.2021 року Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції.
сукупність зазначених доказів спростовує пояснення ОСОБА_1 у судовому засіданні, про те, що вона почала заповнювати декларацію за 2023 рік вчасно, зберегла її як чернетку і помилково не подала, вчасно, адже відповідно до досліджених записів її дій у електронному кабінеті декларація за 2023 рік була створена, заповнена і подана після спливу строку для її подання, а саме 8 квітня 2024 року.
Сукупність зазначених доказів є достатньою для доведення вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, адже вона в порушення вимог пп. “а» п. 2 ч.1 ст. 3, ч. 1 ст. 45 ЗУ “Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Вирішуючи питання щодо дотримання строків накладення адміністративного стягнення, суддя виходить з таких міркувань.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Днем вчинення правопорушення у цій справі є 01 квітня 2024 року - наступний день після спливу передбаченого законом строку для подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік. Отже, граничний дворічний строк накладення адміністративного стягнення спливає 01 квітня 2026 року.
Щодо визначення «дня виявлення» правопорушення для обчислення шестимісячного строку, суддя враховує, що виявити правопорушення, пов'язане з корупцією, означає установити сукупність об'єктивних та суб'єктивних ознак відповідного складу правопорушення. Право та обов'язок з'ясування всіх обставин, оцінки доказів, зокрема встановлення наявності чи відсутності поважних причин несвоєчасного подання декларації, належить уповноваженій особі під час оформлення матеріалів справи та складання протоколу про адміністративне правопорушення. Наявність лише інформаційного повідомлення НАЗК від 08.04.2024 року про факт несвоєчасного подання декларації фіксує лише об'єктивну сторону, але ще не підтверджує наявності повного складу правопорушення в діях особи.
З огляду на викладене, моментом виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, слід вважати день складання уповноваженою на це особою відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, коли остаточно встановлено всі елементи складу правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, стосовно ОСОБА_1 було складено уповноваженою особою Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 05 березня 2026 року. Саме цю дату суд визнає днем виявлення адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що розгляд справи відбувається 17 березня 2026 року, встановлені ч. 4 ст. 38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення - шість місяців з дня виявлення (з 05 березня 2026 року) та два роки з дня вчинення (з 01 квітня 2024 року) - на момент прийняття рішення судом не сплинули.
Отже, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення суд врахував характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь її вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність під час судового розгляду не встановлено.
Враховуючи характер правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , відсутність відомостей про притягнення її до адміністративної відповідальності раніше, суд дійшов висновку про те, що необхідним і достатнім є накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти мінімумів доходів громадян, в мінімальних межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Оскільки суд вирішив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з неї також має бути стягнуто судовий збір у розмірі 665,60 гривні.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 35, 40-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
постановив:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до неї адміністративне стягнення - штраф у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати штрафу: Рахунок: UA388999980313020106000011561 Отримувач коштів: ГУК у Кіров. обл./тг м. Олексан/21081100 Код за ЄДРПОУ: 37918230 Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) Код класифікації доходів бюджету: 21081100 Призначення платежу: *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф.
Реквізити для сплати судового збору: Назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA908999980313111256000026001; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Постанова набирає чинності після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи апеляційним судом, якщо постанову не скасовано.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х місяців.
Суддя Орловський В.В.