Постанова від 10.02.2026 по справі 925/1471/24

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" лютого 2026 р. Справа№ 925/1471/24

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Михальської Ю.Б.

суддів: Мальченко А.О.

Тищенко А.І.

секретар судового засідання: Ніконенко Ю.А.

за участю представників: згідно протоколу судового засідання від 10.02.2026,

розглянувши апеляційну скаргу Уманської міської ради

на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 (повний текст рішення складено 05.08.2025)

у справі №925/1471/24 (суддя В.М. Грачов)

за позовом Приватного підприємства «Умань-Рент»

до Уманської міської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Уманське комунальне підприємство «Комунальник»

про скасування рішень, визнання укладеними договорів, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

Приватне підприємство «Умань-Рент» (далі, позивач або Приватне підприємство) звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом (із урахуванням заяви про зміну предмета позову) до Уманської міської ради (далі, відповідач або Рада), в якому просило суд:

1. Визнати протиправним і скасувати рішення 75 сесії VIII скликання Уманської міської ради від 15.11.2024 №40-75/8 «Про відмову Приватному підприємству «Умань-Рент» у наданні в оренду земельних ділянок площами 0,0707 га та 0,6453 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань;

2. Визнати протиправним і скасувати рішення 75 сесії VIII скликання Уманської міської ради від 15.11.2024 №41-75/8 «Про відмову Приватному підприємству «Умань-Рент» у наданні в оренду земельної ділянки площею 0,5970 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань;

3. Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:1049, площею 0,0707 га між орендодавцем Уманська міська рада (код ЄДРПОУ 26535796) і орендарем Приватне підприємство «Умань-Рент» з дати набрання законної сили рішення суду в редакції, викладеній в заяві про зміну предмета позову;

4. Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:1050, площею 0,6453 га між орендодавцем Уманська міська рада і орендарем Приватне підприємство «Умань-Рент» з дати набрання законної сили рішення суду в редакції, викладеній в заяві про зміну предмета позову;

5. Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:1051, площею 0,5970 га між орендодавцем Уманська міська рада і орендарем Приватне підприємство «Умань-Рент» з дати набрання законної сили рішення суду в редакції, викладеній в заяві про зміну предмета позову.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Приватне підприємство в лютому-березні 2021 року набуло право власності на комплекс нежитлових будівель та споруд загальною площею 1890,8 кв.м., розташований по вул. Шолома Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області на земельній ділянці комунальної власності, за призначенням віднесеній для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування, площею 1,5540 га кадастровий номер 7110800000:05:004:0685. Протягом 2021-2022 років позивач систематично звертався до відповідача з пропозиціями про надання йому в оренду земельної ділянки кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га, направляв проєкт договору оренди, проте відповідачем це питання вирішене не було. Весь час позивач користується цією земельною ділянкою, за фактичне користування нею сплачує орендні платежі до місцевого бюджету, але відповідач в жовтні 2022 року прийняв рішення, якими затвердив технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 1,5540 га кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 на 6 земельних ділянок із кадастровими номерами: 7110800000:05:004:1048 площею 0,1052 га, 7110800000:05:004:1049 площею 0,0707 га, 7110800000:05:004:1050 площею 0,6453 га, 7110800000:05:004:1051 площею 0,5970 га, 7110800000:05:004:1052 площею 0,1284 га, 7110800000:05:004:1053 площею 0,0074 га, про що позивачу стало відомо в червні 2024 року. У серпні 2024 року позивач учергове звернувся до відповідача з пропозицією укласти договори оренди цих шести земельних ділянок, направив проєкти договорів їх оренди. У відповідь на це звернення відповідач своїми рішеннями від 15.11.2024 надав в оренду позивачу три земельні ділянки з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1048, 7110800000:05:004:1052, 7110800000:05:004:1053, а у наданні земельних ділянок з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1049, 7110800000:05:004:1050, 7110800000:05:004:1051 відмовив.

Позивач стверджує, що рішення Ради від 15.11.2024 №40-75/8 та №41-75/8 прийняті відповідачем усупереч нормам статті 120 Земельного кодексу України, статті 377 Цивільного кодексу України, порушують право і законні сподівання (правомірні очікування) позивача як власника об'єкту нерухомості на користування земельними ділянками з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1049 площею 0,0707 га, 7110800000:05:004:1050 площею 0,6453 га, 7110800000:05:004:1051 площею 0,5970 га, а тому підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Водночас, з метою ефективного захисту порушеного права, позивач просить суд визнати укладеними договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1049 площею 0,0707 га, 7110800000:05:004:1050 площею 0,6453 га, 7110800000:05:004:1051 площею 0,5970 га в редакціях, запропонованих позивачем.

Короткий зміст оскаржуваного рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття

Рішенням Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24 позов задоволено повністю.

Визнано протиправним і скасовано рішення 75 сесії VIII скликання Уманської міської ради від 15.11.2024 №40-75/8 «Про відмову Приватному підприємству «Умань-Рент»» у наданні в оренду земельних ділянок площами 0,0707 га та 0,6453 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань.

Визнано протиправним і скасовано рішення 75 сесії VIII скликання Уманської міської ради від 15.11.2024 №41-75/8 «Про відмову Приватному підприємству «Умань-Рент»» у наданні в оренду земельної ділянки площею 0,5970 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань.

Визнано укладеними договори оренди земельних ділянок з кадастровим номером 7110800000:05:004:1049, площею 0,0707, з кадастровим номером 7110800000:05:004:1050 площею 0,6453 га, з кадастровим номером 7110800000:05:004:1051 площею 0,5970 га між орендодавцем Уманською міською радою, ідентифікаційний код юридичної особи 26535796, місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, пл. Соборності, буд. 1 і орендарем Приватним підприємством «Умань-Рент», ідентифікаційний код юридичної особи 43923420, місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Європейська, буд. 12 з дати набрання законної сили рішення суду в редакціях, викладених у пунктах 3-5 резолютивної частини рішення.

Присуджено до стягнення з Уманської міської ради на користь Приватного підприємства «Умань-Рент» 12 112 грн судових витрат.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд зазначив, що в травні і вересні 2020 року відповідно ТОВ «Будкомплект Умань» і ТОВ «Екоклінер» у відповідних частках шляхом викупу у Уманської міської ради придбали у власність об'єкт приватизації - об'єкт нерухомого майна реєстраційний номер 1637313271108 загальною площею 1890,8 кв.м., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Шолом-Алейхема, 30. Договорами купівлі продажу було передбачено, що об'єкт приватизації розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га, яка перебувала в комунальній власності Уманської міської ради і в постійному користуванні Уманського комунального підприємства «Комунальник». Оскільки об'єктом купівлі-продажу був саме об'єкт приватизації - об'єкт нерухомого майна реєстраційний номер 1637313271108, власником об'єкта приватизації і земельної ділянки, на якій він розташований, була Уманська міська рада, то покупці мали правомірні сподівання на отримання у користування усієї земельної ділянки під ним.

У лютому і березні 2021 року ТОВ «Будкомплект Умань» і ТОВ «Екоклінер» свої частки об'єкта нерухомого майна реєстраційний номер 1637313271108 внесли до статутного капіталу ПП «Умань-Рент», 11.03.2021 ПП «Умань-Рент» зареєструвало право спільної часткової власності на увесь об'єкт нерухомого майна реєстраційний номер 1637313271108, з дати державної реєстрації цього права за ПП «Умань-Рент» припинилось право Уманського комунального підприємства «Комунальник» постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га, а у ПП «Умань-Рент» виникло право користування нею. Згідно з нормами статті 92 Земельного кодексу України позивач ПП «Умань-Рент» не може бути постійним землекористувачем, але має право користування цією земельною ділянкою на умовах оренди, право оренди повинно було бути оформлене у відповідності до норм Цивільного і Земельного кодексів України, Закону України «Про оренду землі», але у забезпеченні реалізації цього права відповідачем - Уманською міською радою відмовлено.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що рішення Уманської міської ради від 15.11.2024 №40-75/8 і №41-75/8 ухвалені відповідачем усупереч нормам статті 377 Цивільного кодексу України та статті 120 Земельного кодексу України, порушують право позивача на користування земельними ділянками загальною площею (1,5540-0,1052-0,1284-0,0074) 1,313 га, тому позовні вимоги про захист цього права суд визнає обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню судом.

Вимога позивача про визнання укладеними договорів оренди спірних земельних ділянок є законною, обґрунтованою, призведе до ефективного захисту порушеного права позивача та з наведених підстав також підлягає задоволенню.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, 26.08.2025 через підсистему «Електронний суд» Уманська міська рада звернулась до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, відповідно до якої просить скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24 та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Узагальнені доводи апеляційної скарги відповідача зводяться до такого:

- Уманська міська рада надала в оренду три земельні ділянки, на яких і розташовані будівлі Приватного підприємства «Умань-Рент», тобто такі, що відповідають його фактичному користуванню, а щодо надання в оренду решти земельних ділянок, то зі сторони позивача не надійшло підтвердження, що саме ці земельні ділянки потрібні позивачу для обслуговування будівель. Позивач не надав розмірів будівлі, чим не довів, що саме площа земельної ділянки під старим кадастровим номером (7110800000:05:004:0685) відповідає його потребам в оренді. При цьому між Приватним підприємством «Умань-Рент» та Уманською міською радою ніколи не існувало договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:0685, з якої утворились шість нових об'єктів нерухомого майна;

- Уманська міська рада, як орендодавець, сумлінно виконала свій обов'язок та висловила своєчасно та однозначно свою позицію про те, що не має наміру надавати в оренду позивачу земельні ділянки, обґрунтувавши таку позицію тим, що земельні ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:1049, площею 0,0285 га, з кадастровим номером 7110800000:05:004:1050, площею 0,6453 га мають обмеження - прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах, тобто будівництво на них заборонено, а земельна ділянка площею 0,5970 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:1051 - вільна від забудови і, відповідно до статті 134 Земельного кодексу України може продаватися або передаватися в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремим лотом на конкурентних засадах (на земельних торгах);

- зобов'язавши Уманську міську раду укласти договір оренди землі на спірні земельні ділянки, суд неправильно встановив фактичні обставини щодо правового режиму окремих земельних ділянок, чим вийшов за межі своїх повноважень у вирішенні питань щодо розпорядження земельними ділянками комунальної власності, порушивши статті 122 та 124 Земельного кодексу України та принцип свободи договору, передбачений статтею 626 Цивільного кодексу України.

Узагальнені доводи та заперечення учасників справи

06.10.2025 позивач подав через підсистему «Електронний суд» відзив на апеляційну скаргу з проханням залишити її без задоволення, а оскаржене рішення суду без змін.

У відзиві позивач наголосив на такому:

- із урахуванням положень статті 120 Земельного кодексу України, статті 377 Цивільного кодексу України у нового власника при переході права власності на будівлю завжди виникають права на земельну ділянку, на якій розташована ця будівля і на земельну ділянку, яка необхідна для обслуговування цієї будівлі. Як до набуття ПП «Умань-Рент» права власності на комплекс нежитлових будівель та споруд, що знаходяться по вул. Шолом Алейхема, буд. 30, м. Умань Черкаської області, загальною площею 1890,8 кв.м., так і в момент набуття позивачем права власності на вказане майно, усі будівлі та споруди були розташовані на земельній ділянці площею 1,5540 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:0685, а тому позивач має право користуватися усією площею земельної ділянки. Поділ земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:0685 площею 1,554 га без згоди землекористувача - ПП «Умань-Рент» не позбавив підприємство права на укладення договору оренди на усі земельні ділянки, утворені в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:0685 площею 1,554 га, оскільки внаслідок поділу не припинилося існування земельної ділянки в дійсних межах. У зв'язку з цим ПП «Умань-Рент» вважає рішення Уманської міської ради від 15.11.2024 №41-75/8 «Про відмову Приватному підприємству «Умань-Рент» у наданні в оренду земельної ділянки площею 0,5970 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань» та рішення від 15.11.2024 року №40-75/8 «Про відмову Приватному підприємству «Умань-Рент» у наданні в оренду земельних ділянок площами 0,0707 га та 0,6453 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань» протиправними та такими, що порушують права позивача;

- відповідач зазначає, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1049, площею 0,0707 га, 7110800000:05:004:1050, площею 0,6453 га, відносяться до земель водного фонду та право користування мають лише підприємства державної або комунальної форми власності. Однак, згідно інформації з Державного земельного кадастру, земельні ділянки з кадастровими номерами: 7110800000:05:004:1049, площею 0,0707 га, 7110800000:05:004:1050, площею 0,6453 га, 7110800000:05:004:1051, площею 0,5970 га мають цільове призначення - 03.12. - для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування; вид використання - для обслуговування адміністративних та виробничих будівель, розташовані за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Шолом Алейхема, 30 та відносяться до категорії земель - землі житлової та громадської забудови;

- позивач має «правомірні очікування» щодо користування земельними ділянками під нерухомим майном, яке належить останньому на праві приватної власності, а отже позивач має право на повне та правомірне користування спірними земельними ділянками. При вирішенні спорів щодо площі земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщених на ній будівель та споруд, суд може брати до уваги площу земельної ділянки, яка надавалася попередньому власнику будівлі, але право на яку не перейшло до набувача вказаного нерухомого майна в порядку статті 120 ЗК України. В той же час це не виключає можливості землекористувача та відповідного органу визначати площу земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщених на ній будівель та споруд, шляхом розробки (затвердження, погодження) нового проекту землеустрою чи технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з відповідним обґрунтуванням необхідності збільшення чи зменшення її площі з урахуванням незмінності цільового та функціонального призначення.

17.10.2025 відповідач подав через підсистему «Електронний суд» відповідь на відзив на апеляційну скаргу, в якій наголосив на тому, що обов'язковою передумовою укладання, припинення, зміни чи розірвання договору оренди землі є волевиявлення органу місцевого самоврядування, представлене у формі відповідного рішення. На момент здійснення поділу земельної ділянки (7110800000:05:004:0685) договору оренди землі не було. Отже, це свідчить про те, що у позивача не існувало жодних підстав для користування трьома спірними новоутвореними земельними ділянками з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1049, 7110800000:05:004:1050 та 7110800000:05:004:1051. Як наслідок, у позивача не існувало чинного речового права, яке могло б поширюватись на спірні земельні ділянки. Суд першої інстанції, задовольнивши позовні вимоги, фактично наділив позивача правом, яке ніколи не виникало та не могло виникнути без укладання договору, що є істотним порушенням норм матеріального права.

28.10.2025 позивач подав через підсистему «Електронний суд» заперечення на відповідь на відзив на апеляційну скаргу, в яких наголосив на тому, що у позовній заяві, відповіді на відзив на позовну заяву, письмових поясненнях, відзиві на апеляційну скаргу зазначалось, що ПП «Умань-Рент» є власником комплексу нежитлових будівель та споруд, що знаходяться по вул. Шолом Алейхема, буд. 30, м. Умань Черкаська область, загальною площею 1890,8 кв.м., які раніше належали до об'єктів комунальній власності та знаходилися на земельній ділянці для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування площею 1,5540 га, кадастровий номер - 7110800000:05:004:0685. Матеріалами справи підтверджується законність набуття позивачем у власність комплексу нежитлових будівель та споруд, а тому позивач має повне право користуватися усіма земельними ділянками, утвореними в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:0685 площею 1,554 га, оскільки внаслідок поділу не припинилося існування земельної ділянки в дійсних межах.

03.02.2026 позивач подав через підсистему «Електронний суд» додаткові пояснення у справі у зв'язку з залученням до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Уманського комунального підприємства «Комунальник». Позивач наголошує, що він є єдиним законним користувачем земельних ділянок, на яких знаходиться комплекс нерухомого майна, що належить на праві власності ПП «Умань-Рент». Уманське комунальне підприємство «Комунальник» фактично не користується земельними ділянками з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1050 та 7110800000:05:004:1051, право постійного користування зареєстровано на дані земельні ділянки до того, як вони були виділені з земельної ділянки кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,554 га, тому ПП «Умань-Рент» є єдиним підприємством, яке знаходиться на даній території та потребує для своєї господарської діяльності, дуже важливої для міста Умані, дані земельні ділянки в оренду. Таким чином, Уманська міська рада неправомірно позбавила ПП «Умань-Рент» його права на користування спірними земельними ділянками та можливості реалізації права, передбаченого ч. 5 ст. 120 Земельного кодексу України. Уманське комунальне підприємство «Комунальник» знаходилось за адресою вул. Алейхема Шолома, 30, м. Умань лише до дати продажу нерухомого майна підприємству позивача та ніколи фактично не користувалось земельними ділянками з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1050 та 7110800000:05:004:1051.

Третя особа письмового відзиву на апеляційну скаргу суду не надала, що у відповідності до частини 3 статті 263 Господарського процесуального кодексу України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги

Згідно з витягом із протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.08.2025 апеляційну скаргу Уманської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24 передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя: Михальська Ю.Б., судді: Тищенко А.І., Мальченко А.О.

Судом встановлено, що апеляційна скарга була подана скаржником безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 29.08.2025 витребувано у Господарського суду Черкаської області матеріали справи №925/1471/24; відкладено вирішення питання щодо подальшого руху апеляційної скарги до надходження матеріалів справи з Господарського суду Черкаської області.

08.09.2025 матеріали справи №925/1471/24 надійшли до суду апеляційної інстанції та були передані судді-доповідачу.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 15.09.2025 апеляційну скаргу Уманської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24 залишено без руху. Роз'яснено Уманській міській раді, що протягом 10 (десяти) днів з дня вручення даної ухвали про залишення апеляційної скарги без руху скаржник має право усунути вказані недоліки, відповідну заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження із обґрунтуванням причин пропуску такого строку та сплатити судовий збір у розмірі 10 900,80 грн.

24.09.2025 через відділ документального забезпечення Північного апеляційного господарського суду від Уманської міської ради надійшла заява про усунення недоліків, до якої долучено квитанцію про сплату судового збору, а також Уманською міською радою надано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24.

Зазначена заява мотивована тим, що повний текст судового рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24 було складено 05.08.2025 та надіслано до електронного кабінету апелянта 06.08.2025, а тому Уманська міська рада просить поновити строк на апеляційне оскарження, оскільки апеляційну скаргу подано протягом двадцяти днів з дня вручення їй повного рішення суду.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2025 поновлено Уманській міській раді пропущений процесуальний строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24, відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Уманської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24, зупинено дію рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24 на час апеляційного оскарження, апеляційну скаргу призначено до розгляду на 04.11.2025.

21.10.2025 через підсистему «Електронний суд» до Північного апеляційного господарського суду від представника Приватного підприємства «Умань-Рент» надійшла заява про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 23.10.2025 заяву представника Приватного підприємства «Умань-Рент» про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено.

27.10.2025 через підсистему «Електронний суд» до Північного апеляційного господарського суду від представника Уманської міської ради надійшла заява про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 29.10.2025 заяву представника Уманської міської ради про його участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задоволено.

У судове засідання, призначене в режимі відеоконференції на 04.11.2025, з'явилися представники позивача та відповідача.

Суд у судовому засіданні заслухав пояснення представників сторін та протокольною ухвалою від 04.11.2025 оголосив перерву у судовому засіданні до 09.12.2025.

У судове засідання, призначене в режимі відеоконференції на 09.12.2025, з'явилися представники позивача відповідача.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 09.12.2025 залучено до участі у справі №925/1471/24 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Уманське комунальне підприємство «Комунальник» (20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Чорновола В'ячеслава, буд. 19; код ЄДРПОУ 03366285) (далі, третя особа); зобов'язано Приватне підприємство «Умань-Рент» направити на адресу третьої особи копії позовної заяви з додатками, рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у даній справі, відзиву на апеляційну скаргу відповідача, надати суду докази виконання вказаних дій до 29.12.2025; зобов'язано Уманську міську раду направити на адресу третьої особи копію відзиву на позовну заяву, копію апеляційної скарги на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у даній справі з додатками, надати суду докази виконання вказаних дій до 29.12.2025; запропоновано третій особі надати суду відзив/пояснення щодо суті заявлених позовних вимог та апеляційної скарги Уманської міської ради; розгляд апеляційної скарги відкладено на 20.01.2026.

16.12.2025 представник позивача подав через підсистему «Електронний суд» клопотання, в якому повідомив суд про направлення на виконання вимог ухвали суду від 09.12.2025 копій документів третій особі - Уманському комунальному підприємству «Комунальник».

19.01.2026 представник відповідача подав через підсистему «Електронний суд» докази на підтвердження направлення третій особі документів на виконання вимог ухвали суду від 09.12.2025 у даній справі.

У зв'язку з повітряною тривогою у місті Києві, судове засідання за апеляційною скаргою Уманської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24, призначене на 20.01.2026 о 12 год. 00 хв., не відбулося.

У зв'язку з цим ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 20.01.2026 призначено до розгляду апеляційну скаргу Уманської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24 в режимі відеоконференції на 10.02.2026 о 15 год. 00 хв.

У судовому засіданні 10.02.2026 суд оголосив вступну та резолютивну частини постанови.

Явка представників учасників справи

У судове засідання, призначене на 10.02.2026 в режимі відеоконференції, з'явилися представники позивача та відповідача.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку ухвали суду від 20.01.2026 до електронного кабінету третьої особи в підсистемі «Електронний суд».

Згідно з частиною 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

З огляду на вказане, суд апеляційної інстанції вважає можливим здійснити перевірку рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи та без участі представника третьої особи.

Представник відповідача у судовому засіданні просив суд задовольнити його апеляційну скаргу, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник позивача у судовому засіданні просив суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржене рішення суду без змін.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції у даній справі та перевірені судом апеляційної інстанції

29.05.2020 Відділом з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради, як продавцем, і Товариством з обмеженою відповідальністю «Будкомплект Умань», як покупцем, укладено договір купівлі-продажу майна комунальної власності (том 2, а.с. 20-22).

Відповідно до пункту 1.1. цього Договору продавець передає у власність покупцю (продає), а покупець приймає у власність (купляє) 49/100 часток у праві власності на нежитлові будівлі та споруди, які розташовані по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області (далі - об'єкт приватизації, нежитлові будівлі), та зобов'язується сплатити за них ціну їх продажу відповідно до умов, визначених цим договором.

Відповідно до пунктів 1.2.-1.5. цього Договору даний об'єкт відчужується шляхом викупу на підставі рішень Уманської міської ради про його приватизацію, нежитлові будівлі, що входять до його складу, мають загальну площу 1890,8 кв.м., право власності на них зареєстровано за Уманською міською радою. Об'єкт приватизації розташований на земельній ділянці для будівництва та обслуговування закладів комунального обслуговування площею 1,5540 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:0685, яка є комунальною власністю. Об'єкт приватизації перебуває у користуванні ТОВ «Будкомплект Умань» на підставі договору оренди нежитлових приміщень №19/2016 від 22.07.2016, укладеного між Відділом управління комунальним майном Уманської міської ради та ТОВ «Будкомплект Умань» (зі змінами та доповненнями).

Договір купівлі-продажу майна комунальної власності від 29.05.2020 посвідчено приватним нотаріусом Уманського міського нотаріального округу Черкаської області Черповицькою І.Ю., зареєстровано в реєстрі за №797.

По Акту приймання-передачі об'єкта нерухомого майна від 24.02.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю «Будкомплект Умань», на підставі рішення єдиного учасника від 19.02.2021 №3, передало в рахунок вступного внеску, а Приватне підприємство «Умань-Рент» прийняло у власність 49/100 часток на нежитлові будівлі та споруди, які розташовані по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області, реєстраційний номер об'єкта нерухомості 1637313271108. Акт підписаний представниками обох сторін, скріплений їхніми печатками, їх підписи посвідчено 24.02.2021 року приватним нотаріусом Уманського міського нотаріального округу Черкаської області Волошенюк Л.О., зареєстрований в реєстрі за №№ 312, 313 (том 2, а.с. 23).

30.09.2020 Відділ з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради, як продавець, і Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоклінер», як покупець, уклали договір купівлі-продажу майна комунальної власності (том 2, а.с. 16-18).

Відповідно до пункту 1.1. цього Договору продавець передає у власність покупцю (продає), а покупець приймає у власність (купляє) 51/100 частку у праві власності на нежитлові будівлі та споруди, які розташовані по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області (далі - об'єкт приватизації, нежитлові будівлі), та зобов'язується сплатити за них ціну їх продажу відповідно до умов, визначених цим договором.

Відповідно до пунктів 1.2.-1.5. цього Договору даний об'єкт відчужується шляхом викупу на підставі рішень Уманської міської ради про його приватизацію, нежитлові будівлі, що входять до його складу, мають загальну площу 1890,8 кв.м., право власності на них зареєстровано за Уманською міською радою. Об'єкт приватизації розташований на земельній ділянці для будівництва та обслуговування закладів комунального обслуговування площею 1,5540 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:0685, яка є комунальною власністю. Об'єкт приватизації перебуває у користуванні ТОВ «Екоклінер» на підставі договору оренди нежитлових приміщень №27/2018 від 30.11.2018, укладеного між Відділом з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради та ТОВ «Екоклінер» (зі змінами та доповненнями).

Договір купівлі-продажу майна комунальної власності від 30.09.2020 посвідчено приватним нотаріусом Уманського міського нотаріального округу Черкаської області Черповицькою І.Ю., зареєстровано в реєстрі за №1756.

По Акту приймання-передачі об'єкта нерухомого майна від 01.03.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоклінер», на підставі рішення єдиного учасника від 01.03.2021 №22, передало в рахунок вступного внеску, а Приватне підприємство «Умань-Рент», на підставі протоколу зборів засновників (власників) від 01.03.2021 №4, прийняло у власність 51/100 часток на нежитлові будівлі та споруди, які розташовані по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області, реєстраційний номер об'єкта нерухомості 1637313271108. Акт прийому-передачі об'єкта нерухомого майна від 01.03.2021 підписаний представниками обох сторін, скріплений їхніми печатками, їх підписи посвідчено 04.03.2021 року приватним нотаріусом Уманського міського нотаріального округу Черкаської області Волошенюк Л.О., зареєстрований в реєстрі за № 389, 390 (том 2, а.с. 19).

З інформаційної довідки №392166834 від 23.08.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна реєстраційний номер 1637313271108 вбачається, що:

04.03.2021 на підставі Акта прийому-передачі об'єкта нерухомого майна від 24.02.2021 № 312, 313, державним реєстратором проведено державну реєстрацію права спільної часткової власності у розмірі 49/100 за Приватним підприємством «Умань Рент», номер запису про право власності 41039958;

11.03.2021 на підставі Акта прийому-передачі об'єкта нерухомого майна від 04.03.2021 № 389, 390, державним реєстратором проведено державну реєстрацію права спільної часткової власності у розмірі 51/100 за Приватним підприємством «Умань Рент», номер запису про право власності 40924853 (том 2, а.с. 13).

Така ж інформація щодо об'єкта нерухомості реєстраційний номер 1637313271108 міститься у витягах із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 248720825 від 18.03.2021, № 247683318 від 11.03.2021 (том 2, а.с. 14-15).

26.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою (клопотанням) №2241 про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 1,554 га, яка розташована за адресою: вул. Шолом-Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області для обслуговування адміністративних та виробничих приміщень. До заяви додав документи, необхідні для оформлення дозволу (том 2, а.с. 24, 25).

06.05.2021 позивач звернувся до відповідача з листом вих. №1, із якого вбачається, що 28.04.2021 на сайті Уманської міської ради (https://uman-rada.gov.ua/index.php/dokumenty/proiekty-rishen-miskoi_rady/item/17655-pro-rozhliad-zvernen-iurydychnykh-osib-z-pytan-nadannia-dozvoliv-na_vyhotovlennia tekhnichnykh-dokumentatsii-ta-proektiv-iz-zemleustroiu) розміщено проект рішення «Про розгляд звернень юридичних осіб з питань надання дозволів на виготовлення технічних документацій та проектів із землеустрою», пунктом 1 якого заплановано надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 1,5540 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, буд. 30, м. Умань Черкаська області Уманському комунальному підприємству «Комунальник», наданої цьому комунальному підприємству в постійне користування для обслуговування адміністративних та виробничих будівель. У зв'язку з цим, з метою упередження прийняття незаконних рішень Радою, позивач повідомив, що він є власником нежитлових будівель та споруд, загальною площею 1890,8 м.кв., які розташовані на земельній ділянці, кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30, м. Умань Черкаська області, а Уманське комунальне підприємство «Комунальник» не є власником/співвласником майна на вказаній земельній ділянці, і з цих підстав просив відмовити у задоволенні звернення вказаного комунального підприємства (том 2, а.с. 26-27).

У відповідь на лист від 06.05.2021 вих. №1 відповідач листом №01/01-21/4760/01/5791 від 22.06.2021 повідомив позивача, що рішенням Уманської міської ради №3.18-37/5 від 26.11.2008 Уманському комунальному підприємству «Комунальник» було надано в постійне користування земельну ділянку для обслуговування адміністративних та виробничих будівель по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області площею 1,5540 га, з них 0,6738 га прибережна захисна смуга, за рахунок земель Уманської міської ради. Вилучення з постійного користування земельної ділянки не здійснювалось, земельна ділянка використовується Уманським комунальним підприємством «Комунальник» для виробничих потреб. Після поділу земельної ділянки позивачу буде передано земельну ділянку, що залишається в постійному користуванні Уманського комунального підприємства «Комунальник», в оренду для обслуговування господарських будівель і споруд позивача (том 2, а.с. 28).

01.07.2021 позивач подав відповідачу клопотання №3607 (отримано за вх. №720/14-11) про надання йому в оренду земельну ділянку по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30, м. Умань Черкаська області площею 1,5540 га строком на 49 років (том 2, а.с. 29).

14.09.2021 позивач супровідним листом вих. №7 поштою направив відповідачу проект договору оренди земельної ділянки по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 загальною площею 1,5540 га строком на 49 років з пропозицією його укладення (том 2, а.с. 30, 31).

23.02.2022 позивач подав відповідачу клопотання №1692 про надання йому в оренду земельної ділянки по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30, м. Умань Черкаська області кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га строком на 49 років, а листом від 18.08.2022 просив повідомити про розгляд цього клопотання (том 2, а.с. 32, 33).

У відповідь на лист від 18.08.2022 Виконавчий комітет Уманської міської ради листом від 26.09.2022 №01/01-211/6821 повідомив позивача, що рішенням Уманської міської ради від 19.05.2021 №16-14/8 надано дозвіл Уманському комунальному підприємству «Комунальник» на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30. Після затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування Уманському комунальному підприємству «Комунальник» та припинення його права постійного користування на земельні ділянки, які знаходяться під будівлями та спорудами позивача, рекомендовано позивачу подати клопотання для отримання земельних ділянок в оренду Клопотання позивача від 23.02.2022 №1692 розглядатиметься на черговому засіданні постійної комісії з питань комунальної власності, містобудування, архітектури, земельних відносин, підприємництва, реклами, туризму, повернення громаді незаконно відчужених об'єктів (том 2, а.с. 34).

У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 13.06.2024 виконком Уманської міської ради листом від 24.06.2024 №01/02-10/5870/01/02-104572 повідомив позивача, що рішенням Уманської міської ради від 14.10.2022 №28-41/8 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування Уманському комунальному підприємству «Комунальник» за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань на 6 ділянок, вирішено інші питання. У зв'язку з цим було рекомендовано позивачу звернутись до центру надання адміністративних та дозвільних процедур Уманської міської ради для вирішення питання користування позивачем земельною ділянкою за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30 в м. Умань, на якій розміщені об'єкти нерухомого майна, що належать на праві власності позивачу. До листа додано копію рішення Уманської міської ради від 14.10.2022 №28-41/8 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» (том 2, а.с. 35, 36).

Із рішення Уманської міської ради від 14.10.2022 №28-41/8 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки» вбачається, що 41 сесія VІІІ скликання Уманської міської ради, у відповідності до законодавства, розглянувши клопотання Уманського комунального підприємства «Комунальник», вирішила:

1. Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 1,5540 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:0685) для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування Уманському комунальному підприємству «Комунальник» за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань на площі:

1) 0,1052 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1048) для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань;

2) 0,0707 га, в т.ч. прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,0285 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1049 ) для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування за адресою: вул. Шолом Алейхема, 30, м. Умань;

3) 0,6453 га, в т.ч. прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,6453 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1050) для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань;

4) 0,5970 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1051) для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування за адресою: вул. Шолом Алейхема, 30, м. Умань;

5) 0,1284 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1052) для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань;

6) 0,0074 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1053) для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань;

2. Залишити в постійному користуванні земельні ділянки площею 0,6453 га, в т.ч. прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,6453 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1050) та площею 0,5970 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1051) для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування Уманському комунальному підприємству «Комунальник» за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель житлової та громадської забудови;

3. Припинити право постійного користування Уманському комунальному підприємству «Комунальник» земельними ділянками площами: 0,1052 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1048); 0,0707 га, в т.ч. прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,0285 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1049 ); 0,1284 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1052); 0,0074 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1053) для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань, на підставі їхнього клопотання, у зв'язку з поділом земельної ділянки (том 2, а.с. 37).

27.08.2024 позивач супровідним листом вих. №2 направив відповідачу для подальшого укладення з ним проєкти договорів оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1048, 7110800000:05:004:1049, 7110800000:05:004:1050, 7110800000:05:004:1051, 7110800000:05:004:1052, 7110800000:05:004:1053, які розташовані за адресою по вул. Шолом-Алейхема, 30, строком на 49 років за ставкою 6% від нормативної грошової оцінки, дійсної на момент укладення договорів (том 2, а.с. 38-40).

У відповідь на звернення позивача від 27.08.2024, відповідач листом від 19.11.2024 №01/01-21/8129/01/8029 повідомив, що звернення позивача від 13.08.2024 розглядалось 14.10.2024 на засіданні постійної комісії з питань комунальної власності, містобудування, архітектури, земельних відносин, підприємництва, реклами, туризму, повернення громаді незаконно відчужених об'єктів. Беручи до уваги рекомендації постійної комісії та розглянувши клопотання позивача від 27.08.2024, Уманська міська рада 15.11.2024 прийняла рішення:

№39-75/8 «Про надання земельних ділянок в користування на умовах оренди за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань», пунктом 1 якого надано земельні ділянки в користування на умовах оренди Приватному підприємству «Умань-Рент» шляхом укладання договору оренди землі для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування площею 0,1052 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1048), площею 0,1284 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1052) та площею 0,0074 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1053) за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які віднесені до категорії земель житлової та громадської забудови, строком на 1 рік;

№40-75/8 «Про відмову Приватному підприємству «Умань-Рент» у наданні в оренду земельних ділянок площами 0,0707 га та 0,6453 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань», пунктом 1 якого відмовлено Приватному підприємству «Умань-Рент» у наданні в оренду земельних ділянок для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування площею 0,0707 га, в т. ч. прибережна захисна смута вздовж річок навколо водойм та на островах площею 0,0285 гa, кадастровий номер 7110800000:05:004:1049, та площею 0,6453 га, в т.ч. прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах площею 0,6453 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:1050 за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань;

№41-75/8 «Про відмову Приватному підприємству «Умань-Рент» у наданні в оренду земельної ділянки площею 0,56970 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань», пунктом 1 якого відмовлено Приватному підприємству «Умань-Рент» у наданні в оренду земельної ділянки площею 0,5970 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:1051, за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань.

До листа від 19.11.2024 №01/01-21/8129/01/8029 відповідачем додано копії рішень 75 сесії VІІІ скликання Уманської міської ради від 15.11.2024 року № 39-75/8, № 40-75/8, № 41-75/8 (том 2, а.с. 41, 42, 43, 44).

15.11.2024 між Уманською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством «Умань-Рент» (орендар) укладено Договір оренди землі, відповідно до пункту 1 якого орендодавець на підставі рішення Уманської міської ради від 15.11.2024 №39-75/8 надає, а орендар приймає в строкове платне користування три земельні ділянки для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування площами 0,1052 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1048), площею 0,1284 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1052) та площею 0,0074 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1053). На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі та споруди, які перебувають у власності орендаря на підставі акта приймання-передачі нерухомого майна до статутного капіталу ПП «Умань-Рент» від 24.02.2021 №312, №313 та акта приймання-передачі нерухомого майна до статутного капіталу ПП «Умань-Рент» від 04.03.2021 №389, №390 та відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до пункту 5 цього Договору його укладено терміном на 1 рік.

Згідно з пунктом 6 цього Договору орендна плата за земельні ділянки сплачується за ставкою 7% від нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та інші речові права на земельні ділянки станом на 24.03.2025 (том 2, а.с. 168-170):

земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:05:004:1049 площею 0,0707 га за місцем розташування: Черкаська область, м. Умань, вулиця Шолом-Алейхема, 30 має цільове призначення: 03.12 для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування, за категорією земель віднесена до земель житлової та громадської забудови, за видом використання - для обслуговування адміністративних та виробничих будівель, має обмеження за видом - прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах, 03.02.2023 в державному реєстрі прав проведена державна реєстрація права власності за Уманською міською радою;

земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:05:004:1050 площею 0,6453 га за місцем розташування: Черкаська область, м. Умань, вулиця Шолом-Алейхема, 30 має цільове призначення: 03.12 для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування, за категорією земель віднесена до земель житлової та громадської забудови, за видом використання - для обслуговування адміністративних та виробничих будівель, має обмеження за видом - прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах, 03.02.2023 в державному реєстрі прав проведена державна реєстрація права власності за Уманською міською радою, 20.07.2022 - право постійного користування за Уманським комунальним підприємством «Комунальник»;

земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:05:004:1051 площею 0,597 га за місцем розташування: Черкаська область, м. Умань, вулиця Шолом-Алейхема, 30 має цільове призначення: 03.12 для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування, за категорією земель віднесена до земель житлової та громадської забудови, за видом використання - для обслуговування адміністративних та виробничих будівель, інформація про обмеження відсутня, 03.02.2023 в державному реєстрі прав проведена державна реєстрація права власності за Уманською міською радою, 20.07.2022 - право постійного користування за Уманським комунальним підприємством «Комунальник».

Звертаючись до суду з позовом у даній справі, ПП «Умань-Рент» стверджує, що рішення Ради від 15.11.2024 №40-75/8 та №41-75/8 прийняті відповідачем усупереч нормам статті 120 Земельного кодексу України, статті 377 Цивільного кодексу України, порушують право і законні сподівання (правомірні очікування) позивача як власника об'єкту нерухомості на користування земельними ділянками з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1049 площею 0,0707 га, 7110800000:05:004:1050 площею 0,6453 га, 7110800000:05:004:1051 площею 0,5970 га, які є частиною земельної ділянки площею 1,5540 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:0685, до її поділу, а тому підлягають скасуванню. Водночас, з метою ефективного захисту порушеного права, позивач просить суд визнати укладеними договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1049 площею 0,0707 га, 7110800000:05:004:1050 площею 0,6453 га, 7110800000:05:004:1051 площею 0,5970 га в редакціях, запропонованих позивачем.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови та оцінка аргументів учасників справи

У відповідності до вимог частин 1, 2, 4, 5 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Суд, беручи до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, дійшов висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а оскаржене рішення місцевого господарського суду скасуванню з таких підстав.

За приписами статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (стаття 116 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (у редакції, чинній станом на дату прийняття Радою оскаржуваних рішень) територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частки в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно з пунктом 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

За приписами статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (статті 21 Цивільного кодексу України).

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення в зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації.

За змістом частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України (у редакції, чинній станом на дату звернення позивача до Ради із клопотаннями про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі орієнтовною площею 1,554 га та клопотанням від 27.08.2024 про укладення договорів оренди) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

При цьому, за приписами частини 1 статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Такими випадками згідно з частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України є, зокрема, розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. У такому разі земельні ділянки державної чи комунальної власності (або права на них) не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).

Як свідчать наявні матеріали справи, підставою позову позивач зазначає перехід до нього права користування на земельну ділянку загальною площею 1,5540 га у зв'язку з розташуванням на ній нерухомого майна - нежитлових будівель та споруд площею 1 890 кв.м., яке він набув у власність в якості внесків ТОВ «Будкомплект Умань» та ТОВ «Екоклінкер» до статутного капіталу ПП «Умань-Рент» на підставі акта приймання-передачі нерухомого майна до статутного капіталу від 24.02.2021 №312, №313 та акта приймання-передачі нерухомого майна до статутного капіталу від 04.03.2021 №389, №390.

Правова підстава позову - стаття 377 Цивільного кодексу України та стаття 120 Земельного кодексу України.

Позивач звертає увагу, що чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об'єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який закріплений у загальному вигляді в законі, та знаходить свій вияв у положеннях статті 377 Цивільного кодексу України та статті 120 Земельного кодексу України.

Місцевий господарський суд, задовольняючи позов у даній справі, зазначив, що в травні і вересні 2020 року відповідно ТОВ «Будкомплект Умань» і ТОВ «Екоклінер» у відповідних частках шляхом викупу в Уманської міської ради придбали у власність об'єкт приватизації - об'єкт нерухомого майна реєстраційний номер 1637313271108 загальною площею 1890,8 кв.м., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Шолом-Алейхема, 30. Договорами купівлі-продажу було передбачено, що об'єкт приватизації розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га, яка перебувала в комунальній власності Уманської міської ради і в постійному користуванні Уманського комунального підприємства «Комунальник». Оскільки об'єктом купівлі-продажу був саме об'єкт приватизації - об'єкт нерухомого майна реєстраційний номер 1637313271108, власником об'єкта приватизації і земельної ділянки, на якій він розташований була Уманська міська рада, то покупці мали правомірні сподівання на отримання у користування усієї земельної ділянки під ним.

У лютому і березні 2021 року ТОВ «Будкомплект Умань» і ТОВ «Екоклінер» свої частки об'єкта нерухомого майна реєстраційний номер 1637313271108 внесли до статутного капіталу ПП «Умань-Рент», 11.03.2021 ПП «Умань-Рент» зареєструвало право спільної часткової власності на увесь об'єкт нерухомого майна реєстраційний номер 1637313271108, а отже, за висновками Господарського суду Черкаської області, з дати державної реєстрації цього права за ПП «Умань-Рент» припинилось право Уманського комунального підприємства «Комунальник» постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 7110800000:05:004:0685 площею 1,5540 га, а у ПП «Умань-Рент» виникло право користування нею.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 120 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент набуття ТОВ «Будкомплект Умань», ТОВ «Екоклінер» та ПП «Умань-Рент» права власності на об'єкт нерухомості), у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Згідно зі статтею 377 Цивільного кодексу України України (в редакції, чинній на момент набуття ТОВ «Будкомплект Умань», ТОВ «Екоклінер» та ПП «Умань-Рент» права власності на об'єкт нерухомості) до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків та об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації).

Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. За цією нормою визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.

Згідно з вказаним принципом особа, яка законно набула у власність будинок, споруду, має цивільний інтерес в оформленні права на земельну ділянку під такими будинком і спорудою після їх набуття.

Із системного аналізу наведених норм вбачається, що особа, яка придбала нерухоме майно, відповідно до частини 2 статті 134 Земельного кодексу України має право на придбання на позаконкурентних засадах (без проведення земельних торгів) прав саме на земельну ділянку (її частину), право на яку мав попередній власник нерухомості і яке перейшло до цього нового власника нерухомості в силу статей 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України в редакціях, які діяли на час набуття у власність нерухомого майна, саме з метою, пов'язаною із розташуванням відповідної нерухомості.

Відповідна правова позиція щодо системного тлумачення норми частини 2 статті 134 Земельного кодексу України в комплексі з положеннями статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України викладена в постановах Верховного Суду, зокрема від 14.02.2018 у справі №592/6097/15-ц; від 09.02.2018 у справі №910/4528/15-г; від 22.03.2018 у справі №910/13129/17; від 14.03.2019 у справі №915/182/17; від 06.11.2019 у справі №910/23595/17.

Крім цього, частина 2 статті 134 Земельного кодексу України прямо пов'язує надання земельної ділянки на позаконкурентних засадах саме з розташуванням на цій ділянці певної будівлі чи споруди. Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14.03.2019 у справі №915/182/17.

З урахуванням викладеного колегія суддів звертає увагу, що на час відчуження об'єкта нерухомості за відповідним правочином до набувача права власності на такий об'єкт (нежитлове приміщення), розташований на спірній земельній ділянці, що перебувала в користуванні іншої особи, могло перейти або право користування земельною ділянкою на таких самих умовах і в тому ж обсязі, що були встановлені для попереднього власника нерухомого майна, або (за відсутності такого права) право на оформлення земельних прав у відповідному обсязі.

У разі набуття нерухомого майна у власність за відсутності в попереднього власника такого нерухомого майна належним чином оформлених прав користування земельною ділянкою, на якій розміщено нерухоме майно, положення статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України в частині переходу прав на земельну ділянку до нового власника в тому ж обсязі застосуванню не підлягають.

Як вбачається зі змісту договорів купівлі-продажу від 29.05.2020 та від 30.09.2020, укладених між Відділом з питань комунальної власності та земельних відносин Уманської міської ради, як продавцем, і Товариством з обмеженою відповідальністю «Будкомплект Умань» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Екоклінер», як покупцями, нежитлові будівлі та споруди, які розташовані по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області загальною площею 1890,8 кв.м. (об'єкт приватизації), розташовані на земельній ділянці для будівництва та обслуговування закладів комунального обслуговування площею 1,5540 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:0685, яка є комунальною власністю.

У свою чергу, пунктами 4.4. зазначених договорів купівлі-продажу на покупців (Товариство з обмеженою відповідальністю «Будкомплект Умань» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоклінер») було покладено обов'язок звернутися до органів місцевого самоврядування з клопотанням щодо врегулювання питання права користування земельною ділянкою під об'єктом приватизації протягом 30 днів з дати реєстрації покупцями нерухомого майна.

Однак, матеріали справи не містять доказів того, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Будкомплект Умань» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоклінер» оформили за собою право користування земельною ділянкою площею 1,5540 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:0685, під належною їм нерухомістю, рішення про передачу (надання) її у власність чи користування Радою не приймалось.

З огляду на зазначене, ПП «Умань-Рент» як новий власник нерухомого майна, яке він набув в якості внеску до статутного капіталу від указаних товариств, не набуло у розумінні положень статей 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України автоматичного права користування усією земельною ділянкою в межах кадастрового номеру 7110800000:05:004:0685.

У свою чергу, колегія суддів зазначає, що перехід майнових прав до іншої особи тягне за собою перехід до неї і земельних прав на ту частину земельної ділянки, на якій безпосередньо розташований об'єкт нерухомості, та частини земельної ділянки, яка необхідна для його обслуговування; розмір цієї частини земельної ділянки має визначатися на основі державних будівельних норм та санітарних норм і правил.

Зазначені висновки суду відповідають правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленій у постанові від 04.12.2018 у справі №910/18560/16.

Отже, в момент переходу до ПП «Умань-Рент» права власності на 49/100 та 51/100 часток на нежитлові будівлі та споруди, які розташовані по вул. Шолом-Алейхема, буд. 30 в м. Умань Черкаської області, до нього перейшло право отримати у користування на позаконкурентних засадах саме ту частину земельної ділянки, на якій розміщені (розташовані) ці нежитлові будівлі та споруди, а також частину, яка необхідна для їх обслуговування.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду клопотання ПП «Умань-Рент» від 27.08.2024 про укладення договорів оренди всіх шести земельних ділянок, утворених у результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:0685, рішенням Ради від 15.11.2024 №39-75/8 надано в користування на умовах оренди строком на 1 рік Приватному підприємству «Умань-Рент» шляхом укладання договору оренди землі для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування три земельні ділянки, а саме площею 0,1052 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1048), площею 0,1284 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1052) та площею 0,0074 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1053) за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань.

15.11.2024 між Уманською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством «Умань-Рент» (орендар) укладено Договір оренди землі, відповідно до пункту 1 якого орендодавець на підставі рішення Уманської міської ради від 15.11.2024 №39-75/8 надає, а орендар приймає в строкове платне користування три земельні ділянки для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування площами 0,1052 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1048), площею 0,1284 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1052) та площею 0,0074 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1053). На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - нежитлові будівлі та споруди, які перебувають у власності орендаря на підставі акта приймання-передачі нерухомого майна до статутного капіталу ПП «Умань-Рент» від 24.02.2021 №312, №313 та акта приймання-передачі нерухомого майна до статутного капіталу ПП «Умань-Рент» від 04.03.2021 №389, №390 та відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Водночас 15.11.2024 Рада прийняла рішення №40-75/8 та №41-75/8 про відмову Приватному підприємству «Умань-Рент» у наданні в оренду земельних ділянок площами 0,0707 га, 0,6453 га, 0,56970 га за адресою: вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань Черкаської області.

В апеляційній скарзі Уманська міська рада зазначає, що надала в оренду позивачу три земельні ділянки, на яких і розташовані будівлі Приватного підприємства «Умань-Рент», тобто такі, що відповідають його фактичному користуванню, а щодо надання в оренду решти земельних ділянок, то зі сторони позивача не надійшло підтвердження, що саме ці земельні ділянки потрібні позивачу для обслуговування будівель.

Колегія суддів не заперечує тієї обставини, що позивач, як власник об'єкта нерухомості, набув права користування на ту частину земельної ділянки, на якій безпосередньо розташований об'єкт нерухомості, та частину земельної ділянки, яка необхідна для його обслуговування.

Однак, колегія суддів зазначає, що розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщеного на ній майна, не є безмежним, оскільки в будь-якому випадку обумовлюється наявною у власника необхідністю використовувати майно за цільовим призначенням. Розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування житлового будинку, будівлі або споруди, визначається з урахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил. Така правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 20.07.2022 у справі №910/5201/19.

Так, у Державі діють певні Державні будівельні норми та Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів, зокрема:

1. з 17.04.1992 Державні будівельні норми «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень ДБН 360-92**», затверджені наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 за №44.

2. з 24.07.1996 Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19 червня 1996 року №173, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 24 липня 1996 року за №379/1404;

3. з 01.12.2019 Державні будівельні норми В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення», затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.03.2019 №87.

При цьому у спірному випадку саме на позивача покладено обов'язок доведення розміру земельних ділянок, потрібних позивачу для обслуговування належних йому будівель та споруд, у тому числі, але не виключно, шляхом проведення експертизи.

Однак позивач, як звертаючись до Ради з клопотаннями про надання дозволу на складання технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, та з клопотанням про укладення договорів оренди усіх шести земельних ділянок, що утворились у результаті поділу земельної ділянки площею 1,5540 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:0685, так і звертаючись до суду в даній справі, окрім посилань на положення статей 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України (які, як зазначено вище, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин), належними, допустимими, достовірними та вірогідними у розумінні статей 76-79 Господарського процесуального кодексу України доказами не довів, що саме площа земельної ділянки під старим кадастровим номером (7110800000:05:004:0685) відповідає його потребам в оренді, тобто що саме з метою, пов'язаною із розташуванням відповідного належного йому на праві власності об'єкту нерухомого майна та в межах, які необхідні для обслуговування такого майна, існує реальна потреба у користуванні окрім вже наданих в оренду трьох земельних ділянок ще й спірними земельними ділянками площами 0,0707 га, 0,6453 га, 0,56970 га.

При цьому, як наголошує скаржник та не спростовано позивачем, земельна ділянка площею 0,56970 га з кадастровим номером 7110800000:05:004:1051 вільна від забудови.

Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для визнання протиправними та скасування оспорюваних рішень Ради №40-75/8, №41-75/8 від 15.11.2024, адже останні прийняті Уманською міською радою у межах наданих їй законом повноважень та з огляду на недоведеність позивачем належними та допустимими доказами наявності в нього права на отримання у користування усіх земельних ділянок, що були утворені в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:05:004:0685.

Відповідно до частини 2 статті 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.

З огляду на встановлені судом вище обставини правомірності прийняття Радою рішень №40-75/8, №41-75/8 від 15.11.2024, вимога позивача про визнання укладеними договорів оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 7110800000:05:004:1049, площею 0,0707 га, 7110800000:05:004:1050, площею 0,6453 га, 7110800000:05:004:1051, площею 0,5970 га також не підлягає задоволенню.

Крім того, у контексті заявлених позивачем вимог про визнання договорів оренди укладеними, колегія суддів також вважає за доцільне звернути увагу на запропоновані позивачем до укладення редакції договорів оренди.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з клопотанням вих.№2 від 27.08.2024 про укладення договорів оренди шістьох земельних ділянок. В якості додатків до даного листа значаться проєкти відповідних договорів оренди.

Водночас, позивачем не долучені до матеріалів справи проєкти договорів, які були направлені Раді для укладення з ним, відповідно, суд позбавлений можливості повністю перевірити відповідність їх зміст змісту запропонованим до укладення в судовому порядку

Поруч із цим, колегія суддів зазначає, що у клопотанні позивача вих.№2 від 27.08.2024 вказано, що такі проєкти договорів запропоновані Раді до укладення на 49 років за ставкою 6% від нормативної грошової оцінки, дійсної на момент укладення договорів.

Однак, як вбачається зі змісту проєктів договорів оренди, наведених у заяві про зміну предмета позову в даній справі та резолютивної частини рішення суду, у пунктах 6 договорів оренди земельних ділянок площею 0,6453 га з кадастровим номером 7110800000:05:004:1050, площею 0,5970 га з кадастровим номером7110800000:05:004:1051, які визнано укладеними за рішенням суду, вказано, що орендна плата сплачується за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік.

Щодо земельної ділянки площею 0,0707 га з кадастровим номером 7110800000:05:004:1049, то у пункті 6 договору оренди, укладеного за рішенням суду, визначено ставку орендної плати у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік.

Строк дії договорів згідно з пунктами 5 останніх - 49 років.

Поруч із цим, на підставі рішення Ради від 15.11.2024 №39-75/8 між Уманською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством «Умань-Рент» (орендар) було укладено Договір оренди земельних ділянок площею 0,1052 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1048), площею 0,1284 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1052) та площею 0,0074 га (кадастровий номер 7110800000:05:004:1053). Такий Договір було укладено строком на 1 рік й розмір орендної плати узгоджено між сторонами за ставкою 7% від нормативної грошової оцінки земель.

Тобто, має місце суперечність між умовами договору оренди щодо трьох земельних ділянок, на укладення якого на визначених умовах погодився позивач згідно з рішенням Ради від 15.11.2024 №39-75/8, та редакціями договорів, запропонованих позивачем у межах даного судового спору.

При цьому, оскільки позивач стверджував, що мав право на усю земельну ділянку площею 1,5540 га, кадастровий номер 7110800000:05:004:0685, яка у подальшому була поділена на шість земельних ділянок, цільове призначення якої, як і новостворених земельних ділянок, « 03.12. для будівництва та обслуговування закладів комунального обслуговування», то, враховуючи його згоду на укладення Договору від 15.11.2024 на визначених умовах із визначеною, зокрема, ставкою орендної плати та строком дії, подальші дії позивача щодо зміни відповідних орендних ставок у запропонованих проєктах договорів є такими, що суперечать його попередній поведінці та не відповідають принципам добросовісності позивача як учасника господарських правовідносин.

Отже, з огляду на викладене у сукупності, позовні вимоги ПП «Умань-Рент» в даній справі задоволенню не підлягають.

Доводи апеляційної скарги відповідача є обґрунтованими та знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду справи.

Висновки місцевого господарського суду про задоволення позовних вимог у даній справі є помилковими та зроблені за невірного застосування норм матеріального права та без урахування висновків Верховного Суду у подібних правовідносинах.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості, що скаржником зроблено не було.

При цьому судом враховано, що Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення ЄСПЛ у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, пункт 29; рішення ЄСПЛ у справі «Серявін проти України» від 10 лютого 2010 року, пункт 58).

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За змістом пункту 2 частини 1 статті 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині.

Відповідно до статті 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги Уманської міської ради, а рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у даній справі таким, що підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Розподіл судового збору здійснено у відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 129, 269, 270, 273, пунктом 2 частини 1 статті 275, статтями 277, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Уманської міської ради на рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24 задовольнити.

Рішення Господарського суду Черкаської області від 14.05.2025 у справі №925/1471/24 скасувати.

Прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства «Умань-Рент» (ідентифікаційний код юридичної особи 43923420, місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Європейська, буд. 12) на користь Уманської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 26535796, місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, пл. Соборності, буд. 1) 10 900 (десять тисяч дев'ятсот) грн 80 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.

Видати наказ. Видачу наказу доручити Господарському суду Черкаської області відповідно до вимог процесуального законодавства.

Матеріали справи №925/1471/24 повернути до місцевого господарського суду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у порядку, передбаченому статтями 286-291 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено та підписано 17.03.2026.

Головуючий суддя Ю.Б. Михальська

Судді А.О. Мальченко

А.І. Тищенко