16 березня 2026 року м. Дніпросправа № 280/4870/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року (суддя Кисіль Р.В.)
у справі №280/4870/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому, просила:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачці пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, починаючи з 10.12.2024;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, за період роботи з 01.01.1994 по 31.12.1998, починаючи з 10.12.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка звернулась до пенсійного органу із прохання повідомити про зарахування довідок про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1, від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2 під час призначення пенсії. Втім, відповідач повідомив про неврахування вказаних довідок через не підтвердження первинними документами. Позивачка вважає, що така протиправна бездіяльність пенсійного органу порушує право позивачки на належне пенсійне забезпечення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.08.2025 позов задоволено.
З урахуванням виправлення описки в судовому рішенні ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 21.08.2025 у цій справі:
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неврахування ОСОБА_2 заробітної плати до 01.07.2000 згідно довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 10.12.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, з урахуванням раніше виплачених сум.
Суд першої інстанції виходи в з того, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Суд встановив, що надані позивачкою довідки про заробітну плату видані у відповідності до вимог підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 та враховуючи, що подані позивачкою довідки сформовані на підставі особових рахунків по нарахуванню заробітної плати, містять інформацію про загальний розмір заробітної плати за цей період та про розмір заробітної плати із розбивкою по місяцях, а також відомості про підстави їх видачі, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави не враховувати вказані довідки під час призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Скаржник вказує, що за результатами розгляду поданих позивачкою документів, відомості довідок про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, пенсійним органом не враховані правомірно, оскільки не надані первинні документи (особові рахунки, платіжні відомості). Відтак, скаржник наполягає, що пенсія позивачці розрахована та виплачується згідно норм чинного законодавства.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивачка - ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області, отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 14.01.2022.
Позивачка через свого представника звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про надання інформації щодо врахування під час призначення пенсії довідок про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, за період роботи з 01.01.1994 по 31.12.1998.
Листом від 04.04.2025 № 0800-0209-8/32627 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області позивачку повідомлено про те, що в електронній пенсійній справі наявні довідки про заробітну плату від 22.06.2021 №01-17/03-21/О-161/1, 01-17/03-21/О-161/2, видані Архівним відділом Енергодарської міської ради за період роботи позивачки в дочірньому підприємстві «Управління будівництва «ВАТ «Енергодарбуд» з 01.01.1994 по 30.06.2000. Оскільки, вищезазначені довідки не підтверджені первинним документами відповідно до вимог ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вони не були враховані при призначені пенсії ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з такою позицією пенсійного органу, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Спірним в цій справі є питання правомірності неврахування при визначенні розміру пенсії за віком сум заробітної плати, отриманих позивачкою до 01 липня 2000 року та зазначених в довідках, поданих позивачкою із заявою про призначення пенсії.
Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 встановлений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
За правилами ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV Закону призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (ч.3 ст.44 Закону № 1058-IV).
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Відповідно до пп. 3 п. 2.1 розділу II Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Пунктом 2.10 Порядку №22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відтак, умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17.
В спірному випадку, як вбачається з матеріалів справи, позивачкою до заяви про призначення пенсії від 14.01.2022, долучались довідки про заробітну плату від 22.06.2021 №01-17/03-21/О-161/1, 01-17/03-21/О-161/2 видані Архівним відділом Енергодарської міської ради за період роботи ОСОБА_1 на дочірньому підприємстві «Управління будівництва «ВАТ «Енергодарбуд» з 01.01.1994 по 30.06.2000 для врахування найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000.
Відомості, що містяться у цих довідках, засвідчують факт нарахування заробітної плати у зазначений позивачкою період.
Судом першої інстанції правильно з'ясовано, відповідачем не спростовується, що зміст вказаних довідок підтверджує їх відповідність вимогам законодавства, довідки містять усю необхідну інформацію, що підтверджує підстави їх видачі та суми нарахованої позивачці заробітної плати, містять посилання на первинні документи, а саме: особові рахунки, на підставі яких надано інформацію,
Стосовно посилання відповідача на неможливість перевірити обґрунтованість видачі довідок суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про безпідставність таких доводів, оскільки неможливість перевірити відомості, зазначені у вказаних довідках, не є законодавчо встановленою підставою для позбавлення особи права на пенсію за віком в належному розмірі.
Підстави вважати надані довідки та відомості, що в них містяться, недостовірними, відповідачем не наведені, із матеріалів справи не вбачаються.
Також суд апеляційної інстанції враховує висновок в постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі №291/99/17, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
У подальшому, вказана позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 12 квітня 2021 року у справі № 219/4550/17, від 03 червня 2021 року у справі №127/8001/17.
За наведених обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про допущену відповідачем у спірних відносинах протиправну бездіяльність, яка полягає у неврахуванні позивачці заробітної плати до 01.07.2000 згідно довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року у справі № 280/4870/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров