16 березня 2026 року м. РівнеСправа №460/4728/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2
доУправління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації
про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування розпорядження, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач-1), ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , позивач-2) звернулися до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації (далі - УСЗН Сарненської РДА, відповідач), у якому просять:
визнати протиправними дії структурного підрозділу відповідача з віддаленим робочим місцем в с-ще Рокитне Сарненського р-ну Рівненської області щодо припинення позивачу-1, як отримувачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї;
визнати протиправним та скасувати розпорядження №470 структурного підрозділу відповідача з віддаленим робочим місцем в с-ще Рокитне Сарненського р-ну Рівненської області про відмову позивачу-1 у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 30.12.2024;
зобов'язати відповідача поновити позивачу-1 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.12.2024, з виплатою недоотриманих сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям». Позивачам призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 18159,28 грн з 01.06.2024 по 30.11.2024. 05.12.2024 позивач-1 через Єдину інформаційну систему соціальної сфери повторно звернулася до відповідача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, яка була зареєстрована за №1000000000240040820368. Проте, 17.01.2026 позивач-1 отримала розпорядження №470 про відмову позивачу-1 у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 30.12.2024 з підстав - не задекларовано покупку, яка перевищує 50 тис. грн. Спірне розпорядження прийняте за результатами проведеної верифікації Міністерством фінансів України, а саме: встановлено, що особа, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї ОСОБА_1 , протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснила купівлю на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50тис. гривень (п.п.2 п.10 Порядку). Позивач-1 зауважила, що скріншот з параметрів «дані верифікації з Мінфіном» в програмному комплексі ЄІССС про проведення операції не є первинним документом, що може підтверджувати платника та суму розрахунку. Згідно з вищевказаними даними особа з ідентифікатором: 149000153552915401 здійснила операцію у відділенні №8 ПуАТ/КБ/АКОРДБАНК у м. Дніпро, а не з особистого розрахункового рахунку. Тому належним доказом, який може підтверджувати здійснення операції саме особою з ідентифікатором: 1556140000153552915401 є первинний розрахунковий документ - чек або квитанція з верифікацією платника. Позивачі не були в м. Дніпро у 2024 році та не здійснювали покупку на суму більше 50тис. грн. Також позивачами не придбавалось будь-яке майно, що перевищує вказану суму. Вважає, що такі дії відповідача порушують право позивачів на отримання вищевказаної соціальної допомоги.
Ухвалою від 18.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано у відповідача додаткові докази. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву.
За змістом довідки про доставку електронного листа вказана ухвала доставлена до електронного кабінету відповідача в підсистемі “Електронний суд» 18.04.2025.
У встановлений судом строк відповідач не подав ні відзив, ні витребуваних судом доказів. Клопотань про продовження процесуального строку для надання відзиву, а також повідомлень про неможливість подання витребуваних доказів із зазначенням причин від відповідача не надходило.
Відповідно до ч. 9 ст. 80, ч. 6 ст. 162 КАС України суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають на обліку в УСЗН Сарненської РДА як малозабезпечена сім'я, що підтверджується відповідним посвідченням. Від 08.10.2013 №017804.
У період з 01.06.2024 по 30.11.2024 позивачам було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
В грудні 2024 року ОСОБА_1 через Єдину інформаційну систему соціальної сфери звернулася до УСЗН Сарненської РДА із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, яка була зареєстрована за №1000000000240040820368 від 05.12.2024.
Розпорядженням УСЗН Сарненської РДА від 30.12.2024 №470 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, зазначивши, що відповідно до п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: - не задекларовано покупку, яка перевищує 50 тис. грн.
В січні 2025 року адвокат Шевчук В.І. звернувся до відповідача з адвокатським запитом, у якому просив надати інформацію про причини та підстави припинення виплати позивачу з листопада 2024 року державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, а також долучити до відповіді на запит відповідне рішення (розпорядження) уповноваженої на те особи додатково долучивши до відповідного рішення копії документів (що підтверджують обставини про приховування або подання недостовірних даних про доходи та майновий стан) на підставі, яких таке рішення було прийнято.
Листом від 22.01.2025 №09-26/109 УСЗН Сарненської РДА повідомило адвоката Шевчука В.І. про те, що за результатами проведеної верифікації Міністерством фінансів України, встановлено що особа, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї ОСОБА_1 , протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснила купівлю на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень фінансові операції, перелік яких наведено в підпункті 2 пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (за даними банків). Покликаючись д положень вказаного Порядку зазначено, що виплату допомоги ОСОБА_1 було припинено відповідно до п. 16 цього Порядку - виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється: якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. Зауважено, що при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги у розділі VII. Відомості про витрати, здійсненні протягом 12 місяців перед зверненням ОСОБА_1 не було зазначено про здійснення відповідних витрат.
Вважаючи поведінку органу соціального захисту населення щодо припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також розпорядженням від 30.12.2024 №470 протиправними, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом.
Порядок та умови реалізації громадянами України конституційних гарантій щодо отримання, зокрема, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виначають Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2020 №1768-ІІІ (далі - Закон №1768-ІІІ) та Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок №250).
Згідно зі статтею 1 Закону №1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї; прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 3 Закону №1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, а також інші малозабезпечені сім'ї у випадках, встановлених законом.
За приписами частин першої, другої статті 4 Закону №1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень статті 5 Закону №1768-ІІІ розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
Статтею 10 Закону №1768-ІІІ передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність органу соціального захисту населення можуть бути оскаржені в адміністративному порядку відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» та/або до адміністративного суду.
Згідно з пунктом 1 Порядку №250 цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», перелік документів та/або відомостей, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.
Відповідно до пункту 2 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
За приписами пункту 3 Порядку №250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї з використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.
Пунктом 5 Порядку №250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:
заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;
декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення;
посвідчення учасника бойових дій встановленого зразка (за наявності).
Відповідно до пункту 7 Порядку №250 розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї.
Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.
До стабілізації економічного становища в Україні прожитковий мінімум для сім'ї та розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з можливостей державного бюджету і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно з пунктом 9 Порядку №250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять шість місяців перед місяцем звернення або два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).
Пунктом 10 Порядку №250 визначені підстави, коли державна соціальна допомога не призначається, зокрема якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень - купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування).
Державна соціальна допомога призначається у разі купівлі квартири (будинку) протягом шести місяців після продажу іншої квартири (іншого будинку), що були єдиним житловим приміщенням у власності особи, на підставі підтвердних документів, і доходи від такого продажу не враховуються до сукупного доходу сім'ї.
За правилами пункту 20 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи та/або відомості.
Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено в адміністративному порядку відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» та/або до адміністративного суду (пункт 21 Порядку №250).
Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 (далі - Порядок №632).
Відповідно до пункту 3 Порядку №632 обчислення середньомісячного сукупного доходу проводиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу осіб за визначений законодавством період (два квартали або шість місяців) на 6, а в разі застосування суми річного сукупного доходу - на 12, якщо інше не передбачено законодавством.
Середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї (домогосподарства) обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) на кількість членів сім'ї (домогосподарства).
Згідно з пунктом 4 Порядку №632 до середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи: заробітна плата в розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору; грошове забезпечення військовослужбовців у розмірі, що залишається після сплати військового збору; пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці; стипендія, у тому числі із сумою її індексації, нарахованої відповідно до закону (крім соціальної стипендії, яка надається дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа); соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення); допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані із-за кордону; дивіденди від цінних паперів; інші доходи, відомості про які отримано від ДПС і Пенсійного фонду України, а також задекларовані особою доходи, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення.
Пунктом 5 Порядку №632 визначено перелік соціальних виплат, які не включаються до середньомісячного сукупного доходу.
До середньомісячного сукупного доходу не включається державна соціальна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід (пункт 6 Порядку №632).
Пунктом 7 Порядку №632 визначено, що до середньомісячного сукупного доходу також не враховуються, зокрема кошти, отримані від продажу квартири (будинку), що були єдиним житловим приміщенням у власності особи, у разі купівлі іншої квартири (будинку) протягом шести місяців після здійснення такого продажу.
Як встановлено судом з матеріалів справи, підставою для винесення УСЗН Сарненської РДА розпорядження від 30.12.2024 №470 про відмову позивачу-1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям слугувало те, що за результатами проведеної верифікації Міністерством фінансів України, встановлено що особа, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї ОСОБА_1 , протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснила купівлю на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень фінансові операції, перелік яких наведено в підпункті 2 пункту 10 Порядку №250, та відповідно до п.25 вказаного Порядку малозабезпеченою сім'єю не задекларовано таку покупку.
Тобто, середньомісячний сукупний дохід сім'ї ОСОБА_1 перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для такої сім'ї, який не було нею задекларовано.
На підтвердження вказаних обставин відповідачем до листа від 22.01.2025 №09-26/109, сформованого на адвокатський запит адвоката Шевчука В.І. від 17.01.2025, долучено скріншот з параметрів «дані верифікації з Мінфіном» в програмному комплексі ЄІССС, за змістом якого 19.11.2024 було виявлено невідповідність, а саме: особа, яка входить до складу малозабезпеченої сім'ї ОСОБА_1 , протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснила купівлю на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50тис. гривень. Джерело надходження інформації: банківські установи - одноразові покупки (50к) - субсидії. Зміст виявленої невідповідності: Ідентифікатор особи: 1556140000153552915401; дата операції: 01.02.2024; МФО банку: 380634; найменування банку: ПуАТ/КБ/АКОРДБАНК; відділення: №8 ПуАТ/КБ/АКОРДБАНК у м. Дніпро; дата отримання даних: 26.07.2024.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вищевказаний скріншот з параметрів «дані верифікації з Мінфіном» в програмному комплексі ЄІССС не може вважатися належним, достовірним та достатнім доказом, що підтверджує обставини здійснення членами сім'ї ОСОБА_1 зазначеної в ньому операції, оскільки не містить достатньої інформації для підтвердження реальності її вчинення позивачем-1, зокрема, щодо майна, купівля якого здійснювалася; конкретної суми покупки; реквізитів первинних документів (договір, квитанція на оплату, тощо).
Разом з тим, інших доказів, які підтверджують вказані обставини та конкретизують купівлю особою, що входить до складу малозабезпеченої сім'ї ОСОБА_1 , майна на суму, що перевищує 50 тис. грн, відповідачем не надано, не надано також і витребуваних судом ухвалою від 18.04.2025 додаткових доказів.
Крім того, у позовній заяві позивачі заперечують обставини здійснення членами їх сім'ї у 2024 році будь-якої купівлі майна на суму, що перевищує 50 тис. грн, тим більше у м.Дніпро.
На підтвердження вказаних обставин позивачами надано суду довідки про фінансовий стан для заповнення декларацій за період з 01.01.2024 по 31.12.2024, сформовані 07.03.2025 АТ «Ощадбанк», згідно з якими за вказаний період:
- ОСОБА_1 були отримані доходи на поточний рахунок в сумі 274684,07 грн (інші виплати); на депозитний рахунок в сумі 33,51 грн (нараховано відсотки);
- ОСОБА_2 були отримані доходи на поточний рахунок в сумі 63532,836 грн (інші виплати).
Крім того, згідно з Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, поданою позивачем-1 до відповідача 05.12.2024, малозабезпечена сім'я складається з 9-ти осіб, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та 7 неповнолітніх дітей. Доходи членів сім'ї складаються з одноразової допомоги УСЗН, компенсації шкільного харчування (УСЗН), пільги на електроенергію та заробітної плати ОСОБА_2 . У власності перебуває будинок, який знаходиться за зареєстрованим місцем проживання позивачів. Автомобільний транспорт та земельні ділянки відсутні.
В розділі VІІ «Відомості про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням» вищевказаної Декларації позивачем-1 зазначено, що «Покупку на суму більше 50 тис. грн не здійснювали».
Суд зауважує, що згідно з п. 24 Порядку №250 перевірка достовірності відомостей, що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги, проводиться на підставі даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу, зокрема, з:
Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - про право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок);
Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, - про знищення/пошкодження житлового приміщення (квартири, будинку);
Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про державну реєстрацію шлюбу, розірвання шлюбу, народження, смерть особи, якій призначено державну соціальну допомогу, або смерть члена сім'ї;
Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців і громадських формувань - про зареєстрованих фізичних осіб - підприємців.
Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб - щодо перебування на обліку як внутрішньо переміщеної особи.
Для підтвердження таких даних використовуються відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян і Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Мін'юсту та Мінсоцполітики через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, після введення в експлуатацію відповідних технічних і програмних засобів.
Проте, доказів здійснення відповідачем перевірки достовірності відомостей, зазначених позивачем-1 у розділі VІІ «Відомості про витрати, здійснені протягом 12 місяців перед зверненням» вищевказаної Декларації про те, що «Покупку на суму більше 50 тис. грн не здійснювали», та, як наслідок, підтвердження інформації, що міститься в параметрах «дані верифікації з Мінфіном» в програмному комплексі ЄІССС, матеріали справи не містять.
Отже, під час вирішення питання про припинення виплати позивачу-1 з 01.12.2024 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, а також прийняття оскаржуваного розпорядження відповідач діяв необґрунтовано та без урахування всіх обставин, які мають значення для їх прийняття.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відтак, встановлені судом обставини справи в їх сукупності дають підстави для висновку про протиправність дій відповідача щодо припинення позивачу-1 з 01.12.2024 виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, а також про протиправність Розпорядження УСЗН Сарненської РДА від 30.12.2024 №470, яким позивачу-1 відмовлено у призначенні цієї допомоги за наслідками розгляду її заяви за реєстраційним №1000000000240040820368 від 05.12.2024.
Конституційний Суд України у рішенні від 30 січня 2003 року №3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997.
Відповідно до статті 6 Конвенції, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював необхідність ефективного захисту прав заявників. У пункті 75 рішення від 05.04.2005 у справі «Афанасьєв проти України» (заява №38722/02) ЄСПЛ зазначає, що засіб захисту, який вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним», як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Стаття 13 Конвенції під назвою «Право на ефективний засіб юридичного захисту» проголошує: «Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження».
Таким чином, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
З огляду на наведене, беручи до уваги, що жодних інших зауважень до поданих позивачем документів відповідачем не зазначено ні в оскаржуваній відмові, ні в ході розгляду справи, суд вважає, що для належного і повного захисту порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача поновити позивачу-1 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, починаючи з 01.12.2024.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, беручи до уваги неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин, що кваліфіковано судом як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України), суд дійшов висновку, що позов в цій частині позовних вимог підлягає до задоволення.
Судові витрати по сплаті судового збору суд присуджує на користь позивача відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо припинення ОСОБА_1 виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, починаючи з 01.12.2024.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації від 30.12.2024 №470 про відмову ОСОБА_1 у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, починаючи з 01.12.2024.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Позивач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Управління соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації (вул. Демократична, буд. 46, м. Сарни, Сарненський р-н, Рівненська обл., 34502. ЄДРПОУ/РНОКПП 03195398)
Повний текст рішення складений 16 березня 2026 року.
Суддя Н.О. Дорошенко