16 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/2601/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
У провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала справа №340/2601/23 за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 12.11.2022 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень, передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з урахуванням раніше виплачених сум.
29.07.2023 рішення суду набрало законної сили.
28.12.2023 позивач звернувся до суду із заявою в порядку статті 382 КАС України, оскільки на його думку судове рішення відповідачем не виконується.
Ухвалою від 12.01.2024 зобов'язано відповідача у строк один місяць з дня набрання законної сили цією ухвалою подати до суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 у справі №340/2601/23.
08.02.2024 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, який було сформовано в системі "Електронний суд" 07.02.2024.
Ухвалою від 28.02.2024 було відмовлено у прийнятті звіту, встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2023.
25.03.2024 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, який було сформовано в системі "Електронний суд" 25.03.2024.
Ухвалою від 02.04.2024 було відмовлено у прийнятті звіту, встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2023.
26.04.2024 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, який було сформовано в системі "Електронний суд" 26.04.2024.
Ухвалою від 02.05.2024 було відмовлено у прийнятті звіту, встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2023.
26.07.2024 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, який було сформовано в системі "Електронний суд" 26.07.2024.
Ухвалою від 08.08.2024 було відмовлено у прийнятті звіту, встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2023.
06.11.2024 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, який було сформовано в системі "Електронний суд" 06.11.2024.
Ухвалою суду від 08.11.2024 було відмовлено у прийнятті звіту, встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2023.
04.02.2025 с який було сформовано в системі "Електронний суд" 04.02.2025.
Ухвалою суду від 06.02.2025 було прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення від 28.06.2023 №340/2601/23. Встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення суду в частині виплати різниці в пенсії між нарахованими та фактично виплаченими розмірами у сумі 19266,67 грн протягом трьох місяців з дня отримання ухвали суду.
12.05.2025 до суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 26.05.2025 було прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення від 28.06.2023 №340/2601/23. Встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення суду в частині виплати різниці в пенсії між нарахованими та фактично виплаченими розмірами у сумі 19266,67 грн протягом трьох місяців з дня отримання ухвали суду.
27.08.2025 до суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.
У звіті зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення суду від 28.06.2023 по справі №340/2601/23 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 гривень з 01.11.2022. Загальна сума доплати за період з 01.11.2022 по 31.08.2023 становить 19266,67 грн і буде виплачена при надходженні відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Відповідачем наголошено на тому, що органами Пенсійного фонду ведеться реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, всі судові рішення вносяться до реєстру за датою набрання законної сили та виконуються в частині виплати в межах фінансування на відповідний бюджетний рік.
Вказано, що рішення суду першої інстанції по справі №340/2601/23 набрало законної сили 29.07.2023, а погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду станом на 17.01.2025 Пенсійним фондом України фактично проведено по 19.11.2020 включно, а отже не могло бути профінансовано Пенсійним фондом України поза чергою.
На підставі викладеного вище, заявник просив суд прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 №340/2601/23.
04.09.2025 ухвалою суду прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення від 28.06.2023 №340/2601/23.
Не погодившись із вказаною ухвалою суду, позивач оскаржив її в апеляційному порядку.
14.01.2026 постановою Третього апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.09.2025 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії скасовано. Справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
12.03.2026 матеріали справи надійшли до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Повторно розглянувши наданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звіт від 27.08.2025, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Судом встановлено, що звіт відповідача повністю відповідає вимогам частин 2 та 3 статті 382-2 КАС України та поданий у встановлений судом строк.
З поданих до суду Пенсійним органом документів судом встановлено, що за результатами перерахунку пенсії позивача розмір доплати за період з 01.11.2022 по 31.08.2023 становить 19266,67 грн. Також, відповідачем 04.08.2023 створена Картка в підсистемі “Реєстр судових рішень» ІКІС ПФУ. Сума доплати за рішенням суду облікована в картці.
Подальше припинення нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відбулося у зв'язку зі здійсненням перерахунку його пенсії на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.06.2023 у справі 340/2600/23, що не було предметом спору у справі №340/2601/23.
Суд зазначає, що виникнення між сторонами нових правовідносин, що не були предметом дослідження у справі не дозволяє провести їх врегулювання в порядку судового контролю, зокрема у порядку статті 382 КАС судочинства України.
Перевірка правомірності нових рішень та дій відповідача, які стосуються нових обставин та періодів, не може бути предметом розгляду та оцінки в межах застосування процедури судового контролю.
Таким чином, рішення суду залишилося невиконаним в частині виплати нарахованих сум пенсійних виплат, що також було встановлено постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 14.01.2026.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 5 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Таким чином, матеріали справи підтверджують вчинення керівником пенсійного органу дій, спрямованих на виконання судового рішення, яке стосується здійснення перерахунку пенсії, проте внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним. При цьому, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даних витрат не залежить від волі керівника відповідача та не може бути підставою для накладення на керівника штрафу за невиконання рішення суду.
Водночас суд звертає увагу, що ухвалою суду від 03.12.2025 змінено спосіб і порядку виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 у справі №340/2601/23 із зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 12.11.2022 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 нараховану доплату в сумі 19266,67 грн.
Вказана ухвала суду одержана позивачем 16.12.2025.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 05.06.2012 №4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон №4901-VI) держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
За змістом частини першої статті 3 Закону №4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно з частинами другою, четвертою статті 3 Закону №4901-VI стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства з попереднім інформуванням Мінфіну та у порядку черговості надходження виконавчих документів.
Отже, судове рішення в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області суми доплати 19266,67 грн повинно скеровуватись до органів Державної казначейської служби України для здійснення безспірного списання коштів з рахунків боржника.
Зазначене виключає підстави для зобов'язання відповідача подавати новий звіт щодо виконання рішення суду в частині стягнення на користь позивача коштів, адже у процедурі виконання рішення суду про стягнення коштів відсутні будь-які дії боржника, про вчинення яких він міг би звітувати.
Оскільки судом змінено спосіб і порядок виконання судового рішення у цій справі, суд вважає вичерпаними заходи вжиття судового контролю за виконанням судового рішення, у зв'язку з чим вважає за необхідне прийняти поданий відповідачем звіт про виконання судового рішення без встановлення нового строку на його подання.
Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення від 28.06.2023 у справі №340/2601/23.
Ухвалу надіслати сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 16 березня 2026 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК