Ухвала від 16.03.2026 по справі 340/1415/26

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

16 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/1415/26

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., перевіривши матеріали позовної заяви ІНФОРМАЦІЯ_1 до Відділу примусового виконання рішень УЗПВР у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління МЮ (м.Одеса) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 грн від 09 грудня 2025 року, постанову про накладення штрафу в розмірі 10200 грн від 24 лютого 2026 року відкриту головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) № 78789448 за виконавчим листом № 340/6831/24;

- зобов'язати головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) винести постанову про закінчення виконавчого провадження №78789448 за виконавчим листом № 340/6831/24 у зв'язку із фактичним виконанням рішення суду.

Відповідно до ч.1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

З огляду на предмет спору, дана справа відноситься до категорії справ з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, щодо якої встановлено спеціальні строки звернення до адміністративного суду.

Відповідно до ч.1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Оскаржувана постанова датована 09 грудня 2025 року, а отже, останнім днем звернення до адміністративного суду було 19 грудня 2025 року (враховуючи, що останній день строку припадає на вихідний день).

Представником позивача в позовній заяві вказано, що постанова про накладення штрафу винесена 24.02.2026 року. Направлена засобами поштового зв'язку та згодом зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_3 - 27.02.2026 року. Отримана відповідальним виконавцем зазначена вимога - 01.03.2026 року. З причин, що не залежать від ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме в зв'язку з постійними відключеннями світла, тривалими повітряними тривогами ІНФОРМАЦІЯ_4 не міг подати позовну заяву у визначений законом строк.

Суд зазначає, що позивачем посилається на постанову про накладення штрафу від 24.02.2026 року, однак в позовних вимогах просить скасувати постанову про накладення штрафу від 09 грудня 2025 року.

Представник позивача обґрунтовує пропуск строку постійними відключеннями електроенергії та тривалими повітряними тривогами. Разом з тим суд звертає увагу, що зазначені обставини мають загальний характер, є типовими для функціонування державних органів у період дії правового режиму воєнного стану та самі по собі не свідчать про об'єктивну неможливість своєчасного звернення до суду.

Позивачем не надано жодних належних і допустимих доказів того, що саме у період перебігу строку звернення до суду були наявні такі обставини, які фактично унеможливили підготовку та подання позовної заяви.

Сам по собі факт організаційних труднощів у діяльності установи, зумовлених умовами воєнного стану, не може визнаватися безумовною та поважною підставою для поновлення процесуального строку, оскільки такий підхід суперечив би принципу правової визначеності та рівності учасників процесу.

Позовну заяву подано 12 березня 2026 року, тобто з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що наведені у клопотанні причини пропуску строку звернення до адміністративного суду не є поважними, у зв'язку з чим підстави для його поновлення відсутні.

Відповідно до ч.1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Позивачу необхідно подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду. У такій заяві необхідно обґрунтувати причини пропуску такого строку із наданням відповідних доказів.

Також представник позивача в позовній заяві вказав, що одноразова сплата судового збору є надмірним тягарем для ІНФОРМАЦІЯ_5 від імені Міністерства оборони України та останній не ухиляється від виконання вимог Закону України “Про судовий збір» (застосував усіх заходів для сплати судового збору), тобто несе свої процесуальні обов'язки добросовісно, тому, задля забезпечення відповідачам належного доступу до суду, передбаченого п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, слід задовольнити клопотання про відстрочку сплати судового збору.

Відповідно до ст. 8 ЗУ "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;

або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Отже, вичерпний перелік підстав для відстрочення, розстрочення, або звільнення від сплати судового збору стосується виключно фізичних осіб.

Законом України від 22 травня 2015 року № 484-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» Кабінет Міністрів України зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Оскільки скасовано встановлені раніше для державних органів пільги щодо сплати судового збору, Кабінет Міністрів України зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів. Враховуючи викладене, клопотання про відстрочення від сплати судового збору не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України , суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Зважаючи на вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення недоліку.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

В задоволені заяві про відстрочення від сплати судового збору - відмовити.

В задоволені заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду - відмовити.

Позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 до Відділу примусового виконання рішень УЗПВР у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління МЮ (м.Одеса) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали.

Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення вказаних недоліків позовної заяви у встановлений строк, остання буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА