Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 березня 2026 року Справа№200/350/26
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом
Головного управління ДПС у Донецькій області (Донецька область, Маріуполь, вул. Італійська, вул. 59)
до Товариства з обмеженою відповідальністю “АГРОФІРМА “КОЛОС» (85380, Донецька область, Покровський район, с. Мемрик, вул. Центральна),
про стягнення податкового боргу
Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “АГРОФІРМА “КОЛОС», відповідно до якого просив суд: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “АГРОФІРМА “КОЛОС» до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - на суму 2 207 897,89 грн, а саме: - орендна плата з юридичних осіб, (код класифікації доходів бюджету 18010600, код території - UA14160170000023385, Новогродівська ТГ) у сумі 160378,75 грн; - єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території - UA14160170000023385, Новогродівська ТГ), у сумі 2 047 519,14 гривень.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на той факт, що за Товариством з обмеженою відповідальністю “АГРОФІРМА “КОЛОС», обліковується податковий борг у розмірі 2207897,89 грн, який виник з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно та пені з орендної плати з юридичних осіб, (код класифікації доходів бюджету 18010600) у сумі 160378,75 грн та єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500) у сумі 2047519,14 грн.
У зв'язку з несплатою платником податків ТОВ «АФ «КОЛОС» узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 19.01.2024 № 0000001-1309-0599, яку спрямовано на адресу підприємства засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою вручено 08.02.2024.
Ухвалою від 19 січня 2026 року суд прийняв до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі № 200/350/26 за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до ТОВ «АФ «КОЛОС» про стягнення податкового боргу.
Справу було призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвала про відкриття провадження у справі була доставлена через підсистему «Електронний суд» до електронних кабінетів представника позивача, позивача 19.01.2026 о 13:24, відповідача 19.01.2026 о 13:31.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6, 8 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті “Голос України» та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС).
В газеті "Голос України" від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистеми (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв'язку.
З урахуванням статті 253 Цивільного кодексу України підсистеми "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв'язку офіційно розпочали функціонування 5 жовтня 2021 року.
Відповідно до п. 10 Положення про ЄСІТС, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.
Пункт 17 Положення про ЄСІТС визначає, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Відповідно до пункту 25 Положення про ЄСІТС процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Відповідач правом на надання відзиву не скористався та не надав його до суду (станом на дату прийняття рішення у справі), тому справа розглянута судом на підставі документів, які долучені до матеріалів справи.
З 30 грудня 2025 року по 07 січня 2026 року суддя знаходився у відпустці.
Розглянувши матеріали справи та всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, яке реалізує владні управлінські функції у сфері оподаткування, визначені Податковим кодексом України та законами України в сфері оподаткування, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за номером ЄДРПОУ 44070187 (структурний підрозділ).
Відповідач, у відповідності до Відповіді № 2455413 від 13.03.2026, 10:18:53 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань отриманого на запит головуючого судді, зареєстрований: Україна, 85380, Донецька обл., Покровський р-н, село Мемрик, вулиця Центральна, Дата державної реєстрації: 23.03.2001 16.08.1989, Номер запису в реєстрі 12431200000000209, Дата запису в реєстрі: 16.03.2006.
За загальнодоступною інформацією село Мемрик Покровського району Донецької області входить до складу Новогродівської міської територіальної громади.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 був затверджений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією втратив чинність у відповідності до Наказу Міністерства розвитку громад та територій «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 28.02.2025 № 376, який набув чинності 20.03.2025 року.
У відповідності до вказаного Наказу згідно із підрозділу «Території можливих бойових дій» розділу 1 «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії»:
Новогродівська міська територіальна громада (UA14160170000023385) - визначена дата виникнення можливих бойових дій - 24.02.2022, а дата припинення таких дій 25.03.2024.
Цим же Наказом визначена територія активних бойових дій:
Новогродівська міська територіальна громада (UA14160170000023385) - визначена дата початку активних бойових дій - 26.03.2024, а дата завершення бойових дій - 29.05.2024.
У відповідності до вищеозначеного Наказу визначена Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси с. Мемрик Новогродівської міської територіальної громади ( UA14160170100052886 ) - визначена дата початку активних бойових дій - 30.05.2024, а дата завершення бойових дій - 26.08.2024.
Згідно із розділом ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України», затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 (із змінами та доповненнями ):
с. Мемрик Новогродівської міської територіальної громади UA14160170100052886 дата тимчасової окупації 27.08.2024.
Тобто місце знаходження відповідача знаходиться на окупованій території з 27.08.2024 року.
На час звернення позивача до суду із позовом за відповідачем обліковується податковий борг, раніше не був заявлений до суду, на загальну суму 2207897,89 грн та виник з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно та нарахованої пені, у т.ч.:
- орендна плата з юридичних осіб, (код класифікації доходів бюджету 18010600) за КАТОТТГ UA14160170000023385 Новогродівська ТГ, на суму 160378,75 грн, а саме:
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9022287731 вiд 09.02.2022 термін сплати 30.01.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 02.03.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 30.03.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 01.05.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 30.05.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 30.06.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 31.07.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 30.08.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 02.10.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 30.10.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 30.11.2023;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 02.01.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9025512729 вiд 15.02.2023 термін сплати 30.01.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 01.03.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 01.04.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 30.04.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 30.05.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 01.07.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 30.07.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 30.08.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 30.09.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 30.10.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 02.12.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 30.12.2024;
6 415,15 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларація з розрахунком земельного податку № 9034292785 вiд 20.02.2024 термін сплати 30.01.2025.
Відповідачем була надана уточнююча податкова декларація - Податковий розрахунок земельного податку № 9344844948 вiд 14.11.2024 року, яким відповідачем зменшене податкове зобов'язання з податку за землю за періоди: березень - грудень 2024 року щомісячно у сумі 6415,15 грн на загальну суму 64151,50 грн, а сума яка підлягає сплаті за даними декларації за січень- лютий 2024 року - 12830,30 грн.
Однак, позивачем були включені до ціни позову вказані суми та податкові періоди.
Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території - UA14160170000023385, Новогродівська ТГ) у сумі 2047519,14 грн, а саме:
147 014,66 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9035102470 вiд 18.02.2022 термін сплати 30.01.2023, у зв'язку з частковим погашенням податкового боргу та подання платником уточнюючої звітності залишок несплаченої суми складає 104 300,23 грн;
1 375 157,62 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028914659 вiд 20.02.2023 термін сплати 01.05.2023;
49 265,83 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028914659 вiд 20.02.2023 термін сплати 31.07.2023;
246 328,79 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028914659 вiд 20.02.2023 термін сплати 30.10.2023;
147 796,32 грн - нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термiн сплати поточний рiк), податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9028914659 вiд 20.02.2023 термін сплати 30.01.2024;
6 731,46 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 01.08.2022 по 02.04.2024;
6 731,46 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 01.08.2022 по 02.04.2024;
6 731,46 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 31.10.2022 по 02.04.2024;
6 731,46 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 31.10.2022 по 02.04.2024;
20 194,34 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 30.01.2023 по 02.04.2024;
13 462,93 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 30.01.2023 по 02.04.2024;
6 731,31 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 30.01.2023 по 02.04.2024;
145,34 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 30.01.2023 по 30.04.2024;
29 000,24 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 30.01.2023 по 01.05.2024;
21 859,19 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 01.05.2023 по 01.05.2024;
6 350,43 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 01.05.2023 по 01.05.2024;
0,73 грн - нараховано пенi IКП на борг минулих років (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) за період з 01.05.2023 по 17.06.2024.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Предметом спору є стягнення узгодженого податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб та єдиного податку.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно з п. 49.2 ст. 49 Кодексу, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс), платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/ або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 56.11. ст. 56 ПК України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Щодо нарахованої пені.
Відповідно до ст. 129 ПК України, зокрема підпункту 129.1.3 пункту 129.1, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті): у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Податковий борг та його стягнення
За підпунктом 14.1.175 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в порядку оскарження, але несплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У відповідності до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У п. 57.1 ст. 57 ПК України зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до п.п. 16.1.3 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс), - платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно з п. 49.2 ст. 49 Кодексу, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Відповідно до п. 56.11. ст. 56 ПК України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Податкова вимога
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п. 59.3 ст. 59 ПК України).
У зв'язку з несплатою платником податків ТОВ «АФ «КОЛОС» узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 19.01.2024 № 0000001-1309-0599, яку спрямовано на адресу підприємства засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою було вручено 08.02.2024. Доказів того, що вказана податкова вимога була оскаржена та/ або відкликана сторонами суду не надано.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Органи стягнення та їх повноваження
Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 41.4 ст. 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно п.п. 20.1.34 пункту 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Щодо орендної плати за землю
Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно до п.п. 269.1.2. п. 269.1 ст. 269 ПК України платниками плати за землю є платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Згідно п. 285.1 ст. 285 базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно до п. 286.2 ст. 286 Кодексу платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ст.286 ПК України).
Згідно п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У п. 287.3 ст. 287 ПК України зазначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п. 288.7 ст. 288 ПК України - податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог ст.285-287 Кодексу.
Як убачається із матеріалів справи, а саме податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022, 2023, 2024 роки відповідач використовував у своїй діяльності земельні ділянки, що розташовані за адресою: Донецька обл., Покровський р-н, с. Михайлівка.
Село Михайлівка за відкритими та загальнодоступними джерелами інформації входить до складу Новогродівської міської територіальної громади.
У відповідності до Наказу Міністерства розвитку громад та територій «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 28.02.2025 № 376 с. Михайлівка Новогродівської міської територіальної ( UA14160170120032203) було віднесено до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси та визначена дата початку активних бойових дій - 30.05.2024, а дата завершення бойових дій - 23.10.2024.
Згідно із розділом ІІ. «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України», затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 (із змінами та доповненнями ):
с. Михайлівка Новогродівської міської територіальної громади (UA14160170120032203) є окупований населеним пунктом - дата тимчасової окупації 24.10.2024.
Тобто земельні ділянки відповідача знаходяться на окупованій території з 24.10.2024 року.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжений відповідними Указами та діє на час прийняття рішення у справі.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022 року, було визначено Підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) доповнити пунктом 69 такого змісту:
"69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
69.1. У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Законом № 2260-IX від 12.05.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022 року, було встановлено наступне:
2) у підрозділі 10:
у пункті 69:
абзац перший пункту 69 викласти в такій редакції:
"69. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті";
підпункт 69.1 викласти в такій редакції:
"69.1. У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15 березня 2022 року, який набув чинності 17.03.2022, було доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.14 , відповідно до якого:
69.14. Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Законом № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», який набув чинності 06 травня 2023 року, Верховна Рада України постановила внести до Податкового кодексу України такі зміни:…. У розділі XX "Перехідні положення": […]:
у підпункті 69.13 слова "в районах проведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях збройними формуваннями Російської Федерації" замінити словами "на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;
підпункти 69.14- 69.16 та 69.22:
викласти в такій редакції:
"69.14. За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.[…].
Суд звертає увагу на той факт, що словосполучення «районах проведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях збройними формуваннями Російської Федерації" були замінені словами "на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України», тобто у нормі застосовується новий термін - «активних».
Суд зазначає, що редакція підпунктів 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла до 06 травня 2023 року) передбачала, що плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), не нараховується та не сплачується на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан (для плати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї)) та в якому припинено або скасовано воєнний стан(податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки ), за умови що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією.
Тоді як редакція підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (в редакції чинній з 06 травня 2023 року) передбачає звільнення від нарахування та сплати податку з плати за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельної ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій, за цей же період. Наведене доводить різний правовий режим земельних ділянок в залежності від статусу територій та не ототожнює їх правового регулювання 2021 - 2024 років.
Відповідно до пункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
У 2022 році діяв Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 №75 (Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 з 27.12.2022 року).
Відповідно до цього Наказу в редакції:
Від 22.04.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій
або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)
станом на 25 квітня 2022 року: Донецька область, Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 29.04.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 квітня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 03.05.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 квітня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 10.05.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 03 травня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 13.05.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 09 травня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 24.05.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 18 травня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 27.05.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 24 травня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 31.05.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 травня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 03.06.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 травня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 10.06.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 07 червня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 17.06.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 11 червня 2022 року Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 21.06.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 17 червня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 24.06.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 20 червня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 29.06.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 червня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 01.07.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 29 червня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 08.07.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 05 липня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 15.07.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 08 липня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 22.07.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 14 липня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 29.07.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 липня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 19.08.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 серпня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 30.08.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 серпня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 20.09.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 вересня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 30.09.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 вересня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 21.10.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 жовтня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 04.11.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 жовтня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 25.11.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 листопада 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 02.12.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23 листопада 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Від 20.12.2022 року був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року: Покровський район: 9) Новогродівська міська територіальна громада.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 був затверджений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією та визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789 (із змінами).
Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022, яким був затверджений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією втратив чинність у відповідності до Наказу Міністерства розвитку громад та територій «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 28.02.2025 № 376, який набув чинності 20.03.2025 року.
Судом у цьому рішенні зазначені населені пункти, де знаходиться позивач і земельні ділянки, періоди дії тих чи інших подій та обставин.
Аналізуючи норми Податкового кодексу, а саме пп.69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Прикінцевих положень, а також Переліків територій на яких здійснювались бойові дії, активні бойові дії та які були (є ) окупованими територіями суд приходить до наступних висновків.
Верховний Суд у постанові від 28 серпня 2025 року у справі 200/673/25 зазначив наступне: «У відповідності до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжений відповідними Указами та діє по теперішній час.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15 березня 2022 року доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.22, відповідно до якого тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:
за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Водночас, відповідно до підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (в редакції що діє з 06 травня 2023 року згідно Закону № 3050-IX) тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:
підставою для обчислення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені статтею 266 цього Кодексу, дані Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Реєстр майна), та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:
1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:
за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;
за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.
Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Суд звертає увагу на те, що редакція підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла до 06 травня 2023 року) передбачала, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки не нараховується та не сплачується, у тому числі їх частки, за об'єкти, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії за період 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості та за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти нежитлової нерухомості. Тоді як редакція підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (в редакції чинній з 06 травня 2023 року) передбачає звільнення від нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій за цей же період. Наведене доводить різний правовий режим земельних ділянок в залежності від статусу територій та не ототожнює їх правового регулювання 2021 - 2022 років.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що нерухоме майно.... Особи., розміщене у Покровській міській територіальній громаді Покровського району Донецької області.
Відповідно до пункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
У 2022 році існував Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 28 жовтня 2022 року, затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 №75. Відповідно до цього Наказу Покровська міська територіальна громада Покровського району Донецької області була включена до цього Переліку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, в Розділі 1 «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» якого визначено, про те, що Покровська міська територіальна громада (код - UA14160210000011148) можлива територія бойових дій з 24 лютого 2022 року.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією Покровськ не відноситься до територій на яких ведуться активні бойові дії, відтак ключовим питанням, яке постає перед Судом у цій справі, це необхідність визначити чи підлягають звільненню від нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки фізичні особи у власності, яких знаходяться об'єкти нерухомості, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії з урахуванням положень підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (з урахуванням усіх редакції цього підпункту).
Суд акцентує увагу на тому, що після внесення змін до Податкового кодексу України в частині доповнення цього Кодексу підпунктом 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» відповідач звільнявся від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості та за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти нежитлової нерухомості, як особа у власності якої є нерухоме майно, що розташоване на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.
Проте внесення змін в підпункт 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» у квітні 2023 року зобов'язувало відповідача сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості та за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти нежитлової нерухомості, як особу у власності якої є нерухоме майно, що розташоване на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, тобто фактично відповідач був зобов'язаний сплатити податок від сплати якого раніше звільнявся.
Виходячи із положень загальноправового принципу дії норми права у часі, Суд зазначає, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11 квітня 2023 року №3050-ІХ, який набрав чинності 06 травня 2023 року, має застосовуватись до правовідносин, що виникли після 06 травня 2023 року.
Суд наголошує на тому, що досліджені у цій справі обидві редакції підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» не суперечать одна одній, а розповсюджують свою дію у часі на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яке знаходиться на територіях, визначених у вказаному пункті в залежності від дати отримання відповідно статусу - до 06 травня 2023 року - території, на яких ведуться (велися) бойові дії, після 06 травня 2023 року - території активних бойових дій. Ці території не обов'язково співпадали (співпадають) за площею та місцем розташування об'єктів стосовно яких надається пільга».
З урахуванням правової позиції Верховного Суду викладеної у справі 200/ 673/25, що стосується щодо сплати податку на нерухоме майно, за позицією суду першої інстанції можно застосувати до правовідносин щодо сплати земельного податку, а тому позивачу повинно бути відмовлено у частині позовних вимог із стягнення податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб, код класифікації доходів бюджету 18010600 у сумі 32075,75 грн (за період до 06.05.2022 року) оскільки відносно відповідача була наявна норма зі звільнення від сплати з орендної плати за землю з юридичних осіб.
Крім того, починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Земельні ділянки позивача були розташовані у с. Михайлівка Новогродівської міської територіальної громади, де з 30.05.2024 по 23.10.2024 року відбувались активні бойові дії, а з 24.10.2024 року вказаний населений пункт окупований російськими військами.
Тобто, з 01.05.2024 року відповідач взагалі не повинен сплачувати податок, оскільки на території населених пунктів, де знаходились дві земельні ділянки відповідача, спочатку відбувались активні бойові дії, а потім населений пункт був окупований.
Позивачем включено до ціни позову податковий борг у сумі 64151,50 грн за період березень - грудень 2024 року, який був зменшений відповідачем, відповідно до уточнюючої податкової декларації від 14.11.2024 року, а тому вказана сума не підлягала стягненню, оскільки самостійно була зменшена відповідачем.
З огляду на викладене позивачу повинно бути відмовлено у задоволенні позовних вимог у сумі 96227,25 грн (32075,75 грн + 64151,50 грн).
Тому позов у цій частині підлягає задоволенню у сумі 64151,50 грн, щодо стягнення з відповідача самостійно узгодженого податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб.
Щодо стягнення податкового боргу із єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % четвертої групи, то суд зазначає наступне.
У відповідності до п. 291.2 ст. 291 ПК України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Пунктом 291.4 ст. ст. 291 ПК України визначені групи платників єдиного податку: суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:
[…]4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники:
а) юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків;
У відповідності до п.292-1.1 -292-1.2 ст. 292-1 ПК України, об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка 1 гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю.
У разі якщо нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена, базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі в Автономній Республіці Крим або області.
Базою оподаткування податком для платників єдиного податку четвертої групи для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю.
Пунктом 293.9 ст. 293 ПК України визначено, що для платників єдиного податку четвертої групи розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування):
293.9.1. для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) - 0,95;
293.9.2. для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, - 0,57;
293.9.3. для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) - 0,57;
293.9.4. для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, - 0,19;
293.9.5. для земель водного фонду - 2,43;
293.9.6. для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту, - 6,33.
Перелік гірських зон та поліських територій визначається Кабінетом Міністрів України.
Податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду (п.294.2 ст.294).
У відповідності до п.295.9 ст. 295 ПК України, платники єдиного податку четвертої групи:
295.9.1. самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу;
295.9.2. сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах:
у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків.
Згідно до пп. 295.9.1 пп. 295.9.2 п. 295.9 ст. 295 ПК, платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу та сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно » № 3050-IX, який набув чинності 06.05.2023 року «Пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ доповнено підпунктом 69.33 у наступній редакції:
« Тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями Російської Федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації Російською Федерацією.
Дія цього підпункту не поширюється на земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасова окупація Російською Федерацією завершені до 1 травня 2022 року.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Платники єдиного податку четвертої групи, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" задекларували в податковій звітності за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи за період березень 2022 року - 2023 рік шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій за відповідний період.
У разі якщо податок, визначений абзацом першим цього підпункту, нараховано, але не сплачено та не відкориговано платником податків шляхом подання уточнюючих податкових декларацій за відповідний період, то визначені податкові зобов'язання не вважаються податковим боргом та підлягають анулюванню.
Штрафні санкції та пеня, визначені цим Кодексом, за період починаючи з 1 березня 2022 року до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" не застосовуються (не нараховуються), а застосовані (нараховані) підлягають анулюванню.
Платники єдиного податку четвертої групи мають право відкоригувати нараховані за відповідні минулі податкові (звітні) періоди податкові зобов'язання з єдиного податку четвертої групи з площ земельних ділянок, які після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" визнані такими, що перебувають у консервації (за період перебування земельних ділянок у консервації) та/або забруднені вибухонебезпечними предметами (за період, коли земельні ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами).
Річна сума єдиного податку четвертої групи визначається пропорційно до кількості місяців, коли площі земельних ділянок (земельних часток (паїв), визначені цим підпунктом, підлягали оподаткуванню єдиним податком».
Позивачем заявлені податкові вимоги щодо стягнення податкового боргу починаючи з 1 кварталу 2023 року по 4 квартал 2024 року.
Новогродівська міська територіальна громада Покровського району, до якої входили як с. Мемрик та і с. Михайлівка входили до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), але як зазначалось у цьому рішенні Перелік, втратив чинність 27.12.2022 року.
Відповідно до двох інших Переліків на яких є посилання у цьому рішенні вказана громада та села були віднесені до громад, які були відносились до населених пунктів на території яких можливі бойові дії, та визначена дата початку активних бойових дій - 30.05.2024, а потім окупація - 28.09.2024 року с. Мемрик, а з 24.10.2024 року с. Михайлівка.
Тому підлягають стягненню податковий борг у сумі 147 014,66 грн, 1 375 157,62 грн, 49 265,83 грн, 246 328,79 грн, 147 796,32 грн, визначений за податковими деклараціями відповідача, усього у сумі 1965563,22 грн.
Крім того, позивачем заявлено до стягнення суму нарахованої пені:
6 731,46 грн за період з 01.08.2022 по 02.04.2024;
6 731,46 грн за період з 01.08.2022 по 02.04.2024;
6 731,46 грн за період з 31.10.2022 по 02.04.2024;
6 731,46 грн за період з 31.10.2022 по 02.04.2024;
20 194,34 грн за період з 30.01.2023 по 02.04.2024;
13 462,93 грн за період з 30.01.2023 по 02.04.2024;
6 731,31 грн за період з 30.01.2023 по 02.04.2024;
145,34 грн за період з 30.01.2023 по 30.04.2024;
29 000,24 грн за період з 30.01.2023 по 01.05.2024;
21 859,19 грн за період з 01.05.2023 по 01.05.2024;
6 350,43 грн за період з 01.05.2023 по 01.05.2024;
0,73 грн - за період з 01.05.2023 по 17.06.2024.
Як визначено законодавцем штрафні санкції та пеня, визначені цим Кодексом, за період починаючи з 1 березня 2022 року до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" не застосовуються (не нараховуються), а застосовані (нараховані) підлягають анулюванню, тому позивачу повинно бути відмовлено у стягненні пені у сумі 124669,62 грн, крім пені у сумі 0,73 грн нарахованої у період з 01.05.2023 по 17.06.2024.
Тому позов у цій частині підлягає задоволенню у сумі 1922849,52 грн, щодо стягнення податкового боргу із єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % четвертої групи.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ч. 5 ст. 139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Задовольнити частково позовну заяву Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП: 44070187) про стягнення податкового боргу з Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОФІРМА «КОЛОС» (код ЄДРПОУ 30790503) до бюджету коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОФІРМА «КОЛОС» (код ЄДРПОУ 30790503) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу з орендної плати з юридичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010600, код території - UA14160170000023385, Новогродівська ТГ) - 64151,50 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОФІРМА «КОЛОС» (код ЄДРПОУ 30790503) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 % (код класифікації доходів бюджету 18050500, код території - UA14160170000023385, Новогродівська ТГ) - 1922849,52 грн.
В іншій частині позову - відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 16 березня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко