Рішення від 09.03.2026 по справі 921/717/25

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 березня 2026 року м. ТернопільСправа № 921/717/25

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденка О.В.

за участі секретаря судового засідання Касюдик О.О.

розглянув справу

за позовом Приватного підприємства "Креатор-Буд"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Білдінвест-Груп"

до відповідача Виконавчого комітету Тернопільської міської ради

про визнання неправомірних дій Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46000, ідентифікаційний код 04058344) щодо відмови ПП "КРЕАТОР-БУД" у зменшенні суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму переданих інженерних мереж у 2025 році, що передані у комунальну власність, у розмірі 2 859 103,00 грн; визнання суми пайового внеску відповідно до договору № 149 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя 17.05.2019 року, укладеного між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, ПП "КРЕАТОР-БУД" та ТОВ "БІЛДІНВЕСТ-ГРУП", зменшеною та сплаченою ПП "КРЕАТОР-БУД" на суму створених та переданих інженерних мереж у 2025 році у розмірі 2859103,00 грн (два мільйона вісімсот п'ятдесят дев'ять тисяч сто три) грн. 00 коп.

за участі представника відповідача: Ярош О.П., довіреність.

Суть справи:

До Господарського суду Тернопільської області через систему "Електронний суд" поступила позовна заява ПП "Креатор-Буд" до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про, з урахуванням зміни предмету позову, визнання неправомірних дій та визнання суми пайового внеску зменшеною.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

В обґрунтування заявлених вимог, підтриманих у судовому засіданні повноважним представником, позивач посилається на порушення органом місцевого самоврядування приписів Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо зменшення величини пайової участі Товариства за договором на суму створених та переданих інженерних мереж.

Представник позивача у судове засідання не прибув, разом з тим у судовому засіданні від 25.02.2026 судом заслухано вступне слово повноважного представника, отримані його пояснення по суті спору та його явка в наступне судове засідання визнана не обов'язковою

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву №8703 від 11.12.2025, зазначає, що з моменту завершення будівництва та прийняття новозбудованого об'єкта в експлуатацію правовідносини забудови припиняються, а тому не можна вважати, що на них поширюються положення статті 30 і 40 Закону № 3038-VI після втрати нею чинності.

З огляду на викладене в сукупності, з метою дотримання розумних строків вирішення цього спору, приймаючи до уваги висновки Європейського суду з прав людини у справі "В'ячеслав Корчагін проти росії" суд дійшов висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття обґрунтованого судового рішення, у відповідності до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178, ч. 1 ст. 202 ГПК України, а неявка представника позивача у судове засідання не перешкоджає вирішенню справи по суті за наявними в ній матеріалами.

Судом також враховано, що за ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Справа з технічною фіксацією (звукозапис) судового процесу розглядалась відповідно до ст. 222 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, 03.04.2019 між Тернопільською міською радою (Орендодавець) та ТОВ "Білдінвест-Груп" (Орендар) було укладено договір оренди землі (далі - Договір оренди) , згідно з п.п.1,2 якого Орендодавець на підставі рішення Тернопільської міської ради від 22.02.2019 №7/32/159 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер 6110100000:05:001:0025 загальною площею 0,5101 га, несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться у м. Тернополі за адресою бульв. П. Куліша, 1.

Зі змісту пункту 3 цього Договору оренди слідує, що на земельній ділянці знаходилось нерухоме майно: будівлі, адмінбудинок, торговий комплекс ринкової торгівлі, бар - магазин, торговий павільйон, влаштоване мощення, огорожа. Інженерні комунікації - побутова каналізація, зливова каналізація, теплотраса, електрокабель 0,4 кв.

Договір оренди укладено терміном на 5 років з 22.02.2019 до 22.02.2024. Після закінчення цього строку Орендар має переважне право поновлення його дії на новий строк.

Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови. Цільове використання землі, згідно КВЦПЗ - В 02.10 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури. Умови збереження стану об'єкта оренди: забороняється самовільна забудова земельної ділянки (пункти 16- 17 Договору оренди).

14 травня 2019 між ТОВ "Білдінвест-Груп" (Замовник) та ПП "Креатор-Буд" (Інвестор) було укладено інвестиційний договір №14/05/19, предметом якого є зобов'язання та права сторін про проектуванню та будівництву об'єкта на земельній ділянці з метою отримання кожною з сторін своєї частини в збудованому об'єкті в порядку та на умовах, визначених даною угодою .

За цим договором: Замовник делегує (передає) Інвестору на час проектування та будівництва об'єкта на всіх етапах реалізації договору частину функцій Замовника будівництва щодо розробки проектної документації та будівництва об'єкта та інших функцій, передбачених даним договором, окрім наявного у Замовника права на земельну ділянку, з метою отримання сторонами у власність завершеного будівництва об'єкту в частках, визначених даним договором та/або іншого майна та/або вигоди в порядку та на умовах, визначених у договорі; Інвестор приймає на себе на час проектування та будівництва об'єкта на всіх етапах реалізації договору виконання всіх функцій Замовника, окрім тих, що відповідно до умов даного договору покладено на Замовника, зобов'язується на свій ризик за рахунок власних або залучених сил, коштів, матеріалів, засобів, техніки та устаткування забезпечити будівництво об'єкта в цілому на земельній ділянці відповідно до проектної документації в порядку та на умовах, визначених у договорі (п.1.2).

Відповідно до п.3.9 цієї угоди, після завершення будівництва об'єкта сторони спільно забезпечують його прийняття в експлуатацію та передання об'єкта для обслуговування та експлуатації на баланс експлуатуючої організації, що визначається за погодженням сторін не пізніше ніж за 1 місяць до запланованої дати прийняття об'єкта в експлуатацію.

Судом встановлено, що рішенням Тернопільської міської ради №6/7/132 від 08.04.2011 затверджено Положення про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя та примірний договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста Тернополя (далі -Положення).

Про вищевказане рішення зазначено на офіційному сайті Тернопільської міської ради за електронною адресою https://ternopilcity.gov.ua/sesiya/rishennya-sesii-arhiv/4647.html, яка є загальнодоступним та загальновідомим Інтернет ресурсом.

За приписами цього акту ненормативного характеру, замовник, який має намір здійснити забудову земельної ділянки (будівництво об'єкта будівництва) у Тернопільській міській територіальній громаді, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури громади, крім випадків передбачених п. 1.7 цього Положення (п. 1.3 Положення).

Згідно з п. 1.4 цього Положення, пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади полягає у перерахуванні ним коштів до бюджету розвитку територіальної громади.

У п. 2.1 Положення зазначено, що розмір пайового внеску замовника на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади становить: 6 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва - для нежитлових будівель та споруд; 3 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.

Величина пайового внеску замовника визначається у договорі, укладеному між замовником та Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, відповідно до цього Положення та загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (п.2.2 Положення).

Розмір пайової участі відповідно до п. 2.1, п. 2.2 даного Положення визначається відділом квартирного обліку та нерухомості протягом десяти робочих днів з дня реєстрації управлінням організаційно-виконавчої роботи звернення замовника про укладення договору та доданих до нього документів і оформлюється висновком, що підписується керівником відділу квартирного обліку та нерухомості (п. 3.3 Положення).

Відповідно до п. 3.5 Положення проект договору готується відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради. Договір укладається між виконавчим комітетом та замовником не пізніше 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення.

Згідно з п. 3.8 Положення розрахунок величини пайового внесу, належного до сплати замовником відповідно до цього Положення, проводиться відділом квартирного обліку та нерухомості Тернопільської міської ради, підписується сторонами одночасно із договором та є його невід'ємною частиною. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і поза майданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

З вище наведеного вбачається, що зобов'язання замовника (забудовника) із пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту виникає в силу Закону, а його зміст (розмір, строк і порядок виконання та ін.) деталізуються у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування відповідно до приписів Закону.

На підставі рішення Тернопільської міської ради №6/7/132 від 08.04.2011, з метою реалізації інвестиційного договору, 17.05.2019 між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради , Приватним підприємством "Креатор - Буд" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Білдінвест-Груп" (Замовник) було укладено договір №149 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади (далі -Договір), згідно із п. 1.1 якого Замовник зобов'язується взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури територіальної громади, виходячи з наміру здійснити будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення, паркінгом для легкових автомобілів та знесенням існуючих будівель по вул. Куліша, 1 у м. Тернополі. Вартість будівництва згідно зведеного кошторисного розрахунку становить 124720000 грн, в тому числі: вартість будівництва багатоквартирного житлового будинку 78100000 грн, вартість будівництва вбудовано - прибудованих приміщень громадського призначення становить 8760000 грн, вартість будівництва підземного паркінгу становить 37860000 грн.

Пайова участь Замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади полягає у перерахуванні ним до бюджету розвитку територіальної громади коштів у розмірі, в порядку та на умовах, визначених цим договором (п. 2.1 Договору).

У п. 2.2 цього правочину передбачено, що розмір пайового внеску становить 3% від кошторисної вартості житлового будинку, 6% від кошторисної вартості будівництва нежитлових приміщень, згідно кошторисних вартостей, вказаних у п. 1.1 цього Договору , визначеної на підставі наданих Замовником документів чи встановлених у Положенні про порядок пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади нормативів для одиниці створеної потужності.

Пайовий внесок в сумі 5140200 грн підлягає до сплати Замовником відповідно до розрахунку розміру пайового внеску, який є невід'ємною частиною цього договору та на рахунок вказаний у ньому (п.2.3 Договору).

Відповідно до п.2.5 спірної угоди пайовий внесок сплачується в проміжок часу з моменту отримання документів, на підставі яких здійснюватимуться будівельні роботи, до дати прийняття об'єкту в експлуатацію в порядку, визначеному у розрахунку.

В силу пункту 5.1 Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками та діє до повного виконання визначених в ньому зобов'язань.

Також між сторонами укладено Додаток до договору "Розрахунок величини пайового внеску", згідно якого строк сплати пайового внеску визначений наступним чином: до 20.09.2019 - 200 000 грн; до 20.11.2019 - 200 000 грн; до 20.01.2020 - 200 000 грн; до 20.03.2020 - 200 000 грн; до 20.05.2020 - 200 000 грн; до 20.07.2020 - 200 000 грн; до 20.09.2020 - 200 000 грн; до 20.11.2020 - 200 000 грн; до 20.01.2021 - 200 000 грн; до 20.03.2021 - 200 000 грн; до здачі об'єкта будівництва в експлуатацію - 3140200 грн.

Перед початком будівництва КП "Тернопільводоканал" були видані ПП "Креатор - Буд" та ТОВ "Білдінвест - Груп" Технічні умови №185/19 від 30.05.2019.

Даними технічними умовами передбачено, зокрема, виконання заміни водопроводу, що йде від Київська до перехрестя вул. В. Великого - вул. Симоненка, на водопровід 400мм., орієнтовною довжиною 400 мл з поліетиленових труб ПЕ100, SDR 17,0 (10 атм.) для подачі питної води, з встановленням на водопроводі запірної арматури 400мм, (10 атм.) із письмовою гарантією заводом виробником на безперебійну її працездатність терміном не менше 10 років.

За твердженням позивача, будівництво зовнішньої мережі водопостачання було розпочато ним у 2019 році ( підтверджується Актами виконаних робіт №б/н за вересень 2019 року, №2 за жовтень 2019 року, №4 за листопад 2019 року, №5 за грудень 2019 року, №7 за квітень 2020 року, №8 за травень 2020 року, №№9,10 за липень 2020 року) та здійснювалося в декілька етапів ( підтверджується Актами виконаних робіт №б/н за червень - серпень 2023). Усі роботи виконувалися на замовлення ПП "Креатор-Буд" підрядником СБУ "Спецбуд" ТОВ "Тернопільбуд".

Як наслідок, рішенням Тернопільської міської ради №8/52/15 від 24.10.2025 від ПП "Креатор - Буд" до комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади прийнято та передано в поповнення статутного капіталу комунального підприємства "Тернопільводоканал" мережі зовнішнього водопроводу за адресою вул. Мирона Тарнавського (від вул. Київська до перехрестя вул. Володимира Великого - вул. Василя Симоненка) з труб ПЕ100 діаметром 315 мм, довжиною 295,0 м, балансовою вартістю 2859103 грн.

На виконання вказаного рішення, 28.10.2025 між ПП "Креатор - Буд", КП "Тернопільводоканал" та представниками органу місцевого самоврядування було підписано Акт прийняття-передачі основних засобів №1/10, у відповідності до якого ПП "Креатор - Буд" передало, а КП "Тернопільводоканал" прийняло в експлуатацію об'єкти інженерної інфраструктури: мережі зовнішнього водопроводу за адресою вул. Генерала Мирона Тарнавського -труба ПЕ100 діаметром 315 мм, довжиною 295 м; засувка HAWLE діаметром 100 мм - 1 шт.; засувка HAWLE діаметром 150 мм - 1 шт.; засувка HAWLE діаметром 200 мм - 1 шт.; засувка HAWLE діаметром 300 мм - 1 шт. Пожежний гідрант HAWLE h=1200 мм - 1 шт.

Також, 28.10.2025 між ПП "Креатор - Буд" та КП "Тернопільводоканал" було підписано Авізо, у якому зазначено, що балансова вартість мережі зовнішнього водопроводу труб ПЕ100 діаметром 315 мм, довжиною 295 м становить 2 859 103 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору №149 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади Замовник здійснив часткову сплату пайового внеску, що підтверджується наступними платіжними дорученнями:

- №10160 від 18.09.2019 на суму 200 000 грн;

- №22272 від 18.11.2019 на суму 200 000 грн;

- №387 від 16.01.2020 на суму 200 000 грн;

- №968 від 17.03.2020 на суму 200 000 грн;

- №2288 від 19.09.2020 на суму 200 000 грн;

- №4603 від 16.07.2020 на суму 200 000 грн;

- №7493 від 16.09.2020 на суму 100 000 грн;

- №7494 від 17.09.2020 на суму 100 000 грн;

- №9989 від 19.11.2020 на суму 200 000 грн;

- №353 від 18.01.2021 на суму 200 000 грн;

- №1853 від 19.03.2021 на суму 200 000 грн;

- №32400 від 29.10.2020 на суму 281 097 грн.

29 жовтня 2025 року ПП "Креатор - Буд" у зв'язку із прийняттям Тернопільською міською радою вищезазначеного рішення та передачею до комунальної власності мереж зовнішнього водопроводу звернулося з листом №29/10/04 та проектом додаткового договору (погодженого ТОВ "Білдінвест Груп") до договору з проханням його підписати. Умовами даного додаткового договору було, зокрема передбачено, що на підставі рішення сесії Тернопільської міської ради від 24.10.2025 року № 8/52/15 розмір пайового внеску зменшується на суму вартості будівництва мереж зовнішнього водопроводу, збудованих на виконання технічних умов КП "Тернопільводоканал" - загальною вартістю 2859103 грн, які підлягають зарахуванню як оплата пайового внеску по даному договору.

Однак, 30.10.2025 Виконавчий комітет Тернопільської міської ради листом №30443-Ю/2025 повідомив ПП "Креатор - Буд" про відсутність законних підстав для задоволення звернення щодо зменшення суми пайового внеску по договору №149 на суму вартості мереж, вказану у листі, та підписання додаткового договору у запропонованій нами редакції.

Позивач вважає такі дії Виконавчого комітету Тернопільської міської ради неправомірними та такими, що порушують норми нормативно-правових актів та права останнього, що і слугувало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

Дослідивши подані докази та з'ясувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до висновку про те, що зустрічний позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України договори та інші правочини є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до частини 4 вказаної правової норми у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Підпунктом 5 пункту а) частини 1 статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища.

Поряд з цим, правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Так, частиною 2 статті 40 Закону (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) було встановлено зобов'язання замовника, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до частин 1, 3 статті 40 цього ж Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності (ч.5 ст.40 Закону).

Відповідно до ч.8 ст. 40 Закону розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Перелічені вказівки нормативно-правового акту дають суду підстави для висновку про те, що зобов'язання замовника (забудовника) із пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту виникає в силу Закону, а його зміст (розмір, строк і порядок виконання та ін.) деталізуються у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування відповідно до Закону, Положення та Примірного договору.

Частиною 5 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором) встановлено, що якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

Таким чином, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" було передбачено імперативну норму щодо зменшення розміру пайової участі замовника будівництва (забудовника) у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами.

Водночас з 01.01.2020 набули чинності норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні" № 132-IX від 20.09.2019 (пункти 10-13), якими виключено ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", що регулювали пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 132-IX договори про сплату пайової участі, укладені до 01 січня 2020 року, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.

За доводами позивача та доданими ним письмовими доказами слідує, що виконання ним технічних умов №185/19 від 30.05.2019 розпочалося у вересні 2019 року.

Будівництво спірної мережі водопроводу за межами наданої земельної ділянки з кадастровим номером 6110100000:05:001:0025 підтверджується також Схемою будівництва інженерних мереж (водопровідних мереж та водопровідних колодязів), розробленою на виконання технічних умов.

Окрім цього, споруджені об'єкти інженерної інфраструктури балансовою вартістю 2 859 103 грн, прийняті рішенням Тернопільської міської ради №8/52/15 від 24.10.2025 у комунальну власність без будь-яких зауважень чи заперечень.

Статтею 5 Цивільного кодексу України визначено дію актів цивільного законодавства у часі. Так, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності (ч.1). Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи (ч.2). Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності (ч.3).

За змістом ч.3 ст. 5 Цивільного кодексу України новий акт цивільного законодавства застосовується лише до тих прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності, новий акт не застосовується до вже існуючих правовідносин.

Судом встановлено, що правовідносини сторін у цій справі у сфері містобудування, пов'язані із зобов'язанням ПП "Креатор - Буд" взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури Тернопільської міської територіальної громади виникли з 2019 року на підставі договору №149 від 17.05.2019, тобто до втрати чинності нормами частини 5 статті 30 та статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Отже, зміни до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", які набрали чинності з 01.01.2020 на підставі Закону України №132-ІХ від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", не розповсюджуються на дані правовідносини.

Крім того, право позивача на зменшення визначеного договором розміру пайової участі на суму вартості придбаного обладнання, переданого у комунальну власність територіальної громади міста, виникло на підставі імперативної норми Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

При застосуванні положень частини п'ятої статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" судом враховано правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 03.04.2018 у справі №904/9051/18, від 11.07.2018 у справі №914/1996/17, від 13.11.2019 у справі №911/2646/18, від 17.09.2020 у справі №916/1337/18, згідно з якою: "Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено імперативну норму щодо зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, будівництво яких поза межами його земельної ділянки є необхідним за технічними умовами. Передача таких інженерних мереж у комунальну власність та відповідне зменшення розміру пайової участі замовника будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму кошторисної вартості інженерних мереж та об'єктів інженерної інфраструктури не може бути поставлено в залежність від волевиявлення органу місцевого самоврядування щодо набуття зазначених мереж до комунальної власності всупереч імперативно визначеній нормі законодавства".

Враховуючи наведене, дії Виконавчого комітету Тернопільської міської ради з відмови Приватному підприємству "Креатор - Буд" у зменшенні суми розміру пайової участі в розвитку інфраструктури населеного пункту на суму споруджених об'єктів інженерної інфраструктури відповідно до Технічних умов №185/19 від 30.05.2019 та переданих у комунальну власність, є неправомірними.

Такі дії відповідача мають наслідком покладення на позивача надмірного індивідуального тягаря у вигляді додаткових витрат на суму 2 859 103 грн, що суперечить основним засадам цивільного законодавства, таким як справедливість, добросовісність і розумність.

При цьому, відмова відповідача не пов'язана з окремими неточностями позивача в частині самої суми зменшення пайового внеску, а мотивовані відсутністю у заявника такого права взагалі.

Зазначене також позбавляє позивача правомірних очікувань, які він мав на момент укладення договору №149 від 17.05.2019. Адже положення Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин сторін за договором, не передбачали безоплатної передачі збудованих замовником інженерних мереж (об'єктів інженерної інфраструктури) поза межами його ділянки, оскільки згідно з абзацом 2 частини 5 статті 30 цього Закону у разі якщо кошторисна вартість будівництва таких об'єктів перевищить розмір пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту, орган місцевого самоврядування повинен прийняти рішення про відшкодування замовнику різниці між здійсненими витратами та розміром пайової участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Враховуючи вище наведене, а також беручи до уваги зазначені вище положення законодавства в сукупності, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Інші долучені до матеріалів справи докази, доводи та заперечення були ретельно досліджені судом, однак наведених вище висновків вони не спростовують. В свою чергу, аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України". Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Судовий збір згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 20, 42, 46, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати неправомірними дії Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46000, ідентифікаційний код 04058344) щодо відмови ПП "Креатор - Буд" у зменшенні суми розміру пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту на суму переданих інженерних мереж у 2025 році що передані у комунальну власність, у розмірі 2 859 103 (два мільйона вісімсот п'ятдесят дев'ять тисяч сто три) грн.

3. Визнати суму пайового внеску відповідно до договору № 149 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Тернополя 17.05.2019 року, укладеного між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради, ПП "Креатор - Буд" та ТОВ "Білдінвест - Груп", зменшеною та сплаченою ПП "Креатор - Буд" на суму створених та переданих інженерних мереж у 2025 році у розмірі 2 859 103 (два мільйона вісімсот п'ятдесят дев'ять тисяч сто три) грн.

4. Стягнути з Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 04058344) на користь Приватного підприємства "Креатор-Буд" (вул. Листопадова, будинок 1/3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 34227060) - 36 731 (тридцять шість тисяч сімсот тридцять одну) грн 64 коп. судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, в порядку та строки встановлені ст.ст. 256-257 ГПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Повне рішення складено 16.03.2026.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя О.В. Руденко