іменем України
10 березня 2026 року м. Кропивницький
справа № 405/6403/24
провадження № 22-ц/4809/368/26
Кропивницький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах Чельник О.І. (головуючий, суддя-доповідач), Єгорової С.М., Мурашка С.І.
за участю секретаря судового засідання Антошиної А.В.,
учасники справи:
позивач за первісним позовом та відповідачза зустрічним позовом - ОСОБА_1 ,
відповідач за первісним позовом та позивач за зустрічним позовом - Товариство з обмеженою відповідальністю «Екостайл»,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Подільського районного суду міста Кропивницького від 29 вересня 2025 року у складі судді Шевченко І.М.,
У вересні 2024 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екостайл» (далі по тексту - ТОВ «Екостайл») про визнання дій протиправними, визнання договору неукладеним, скасування боргу та спонукання до укладення договору.
В обґрунтування позовної заяви посилався на те, що з 11.08.1992 він зареєстрований та проживає у будинку АДРЕСА_1 . З 01.03.2016 він отримував житлово-комунальні послуги з Управління побутовими відходами на підставі договору від 01.03.2016 №29257, укладеного між ним та відповідачем.
09.11.2017 був прийнятий Закон України «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності 10.12.2017 та введений в дію з 01.05.2019, на підставі якого втратив чинність Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-ІV. Частиною першою статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що споживачі зобов'язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами, визначеним у встановленому законодавством порядку і йому відомо про обов'язок інформувати виконавця комунальних послуг - відповідача по справі - про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача.
Враховуючи те, що він весь час за даною адресою проживав і проживає один і пільг його ніхто не позбавляв, керуючись принципом юридичної визначеності, ясності і недвозначності правової норми, жодних коригуючих та уточнюючих довідок він відповідачу не надавав. На початку поточного року йому почали систематично телефонувати невідомі особи і повідомляти про якийсь борг перед відповідачем.
На час введення в дію нового Закону України «Про житлово-комунальні послуги» він вже був визнаний особою з інвалідністю внаслідок війни 1-Б групи, він пропонував цим особам у судовому порядку вирішувати всі спірні питання, а коли пропонував надіслати на поштову адресу джерело інформації отримання його персональних даних, розмова одразу припинялась. Йому довелось витрачати час на дослідження правових норм щодо стосунків з відповідачем.
Вказував, що у п.3 р.VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції від 07.06.2018, було встановлено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом.
Після ознайомлення з цією нормою він направив першого листа відповідачу від 31.07.2024 та 09.08.2024 отримав відповідь ТОВ «Екостайл» №365 з розрахунком боргу. 16.08.2024 він направив відповідачу скаргу, відповіді на яку не отримав, але 30.08.2024 отримав чергову пропозицію відповідача сплатити йому кошти, як борг і в цей же день, ввечері, знову з невідомого номеру йому зателефонували невідомі особи і також наполегливо запропонували заплатити борг перед відповідачем.
Вважав, що публічний договір відповідача - оферта може вважатись прийнятою лише після її акцепту, жодної заяви-приєднання до вказаного договору не підписував, як і не вчиняв дій, які б давали відповідачу підстави вважати їх акцептуванням публічного договору, не вчиняв, так як умови запропонованого публічного договору позбавили його прав пільговика, і є вкрай неприйнятними, а тому посилаючись на вимоги статей 633, 634, 638 ЦК України, просить задовольнити позов.
Посилаючись на зазначені обставини просив суд визнати протиправними дії ТОВ «Екостайл» щодо одностороннього розірвання договору від 01.03.2016 №29257 без погодження з ним даного питання; нав'язування йому неприйнятних умов публічного договору; вимагання безпідставного боргу; поширення його персональних даних третім особам; визнати неукладеним з ним публічний договір - оферту відповідача, який розміщений на офіційному сайті відповідача та зобов'язати відповідача укласти договір про управління побутовими відходами з погодженими з ним всіма істотними умовами згідно ст.638 ЦК України.
У жовтні 2024 року ТОВ «Екостайл» подало зустрічний позов про стягнення з відповідача заборгованості з оплати комунальних послуг з управління побутовими відходами в сумі 5875,85 грн.
В обґрунтування зустрічного позову посилалося на те, що ТОВ «Екостайл» визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території міста Кропивницького (Кіровограда), та надає ці послуги на підставі договору на надання послуг з вивезення побутових відходів з території м. Кіровограда від 07.08.2014 №235 та рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 15.12.2014 №611 (із змінами); на території Фортечного (Кіровського) району м. Кіровограда на підставі договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Фортечного (Кіровського) району м. Кіровограда від 01.03.2016 №8, укладеному із Головним управлінням житлово-комунального Кіровоградської міської ради, на території Подільського (Ленінського) району м. Кіровограда на підставі договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Подільського (Ленінського) району м. Кіровограда від 01.03.2016 №6, укладеному із Головним управлінням житлово-комунального Кіровоградської міської ради; з 16.09.2021- на підставі договору на надання послуг з вивезення побутових відходів у місті Кропивницькому, укладеному із Головним управлінням житлово-комунального господарства Кропивницької міської ради.
З 01.01.2022 товариство, як виконавець послуг, надає послуги індивідуальним споживачам на умовах публічного договору приєднання, який опубліковано 01.12.2021 на офіційному сайті товариства за посиланням: https://ecostyle.ua/spozhivacham/publichnij-dogovir/. (у тому числі із змінами, які також опубліковано на офіційному сайті товариства).
Відповідно до пункту 11.1. публічного договору від 31.12.2021 (у тому числі публічних договорах від 11.09.2022, 01.07.2023, 01.01.2024) договір набирає чинності з дня акцептування його споживачем в порядку, визначеному пунктом 1.3. договору, але не раніше ніж через 30 (тридцять) днів з моменту (дати) опублікування і діє протягом 1 (одного) року з дати набрання чинності.
До публічних договорів товариства ОСОБА_1 не надавав відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до них, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця.
З витягу з особового рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_1 убачається системність здійснення оплати послуг товариства - з липня 2021 по листопад 2021, серпень 2022, жовтень 2022, липень 2024, тому ОСОБА_1 вважається таким, що прийняв умови публічного договору товариства та є споживачем послуг товариства. Згідно з витягом з реєстру мешканців АДРЕСА_1 зареєстровано 6 (шість) осіб.
Товариство надає ОСОБА_1 послугу із управління змішаними (твердими) побутовими відходами за адресою: АДРЕСА_1 , із розрахунку кількості проживаючих - 6 осіб, що підтверджується Витягом з реєстру територіальної громади. З 01.10.2022 розмір плати за абонентське обслуговування складав 2,66 грн за місяць, з 01.07.2023 - 4,65 грн за місяць. Плата за послуги розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу та обсягу надання послуг - кількості зареєстрованих осіб за даною адресою. Станом на 21.10.2024 за ОСОБА_1 рахується заборгованість у розмірі 5875,85 грн (нарахування по вересень 2024 року), яку просило суд стягнути з нього на свою користь.
Рішенням Подільського районного суду міста Кропивницького від 29 вересня 2025 рокуу задоволенні первісного позову ОСОБА_1 до ТОВ «Екостайл» про визнання дій протиправними, визнання договору неукладеним, скасування боргу та спонукання до укладення договорувідмовлено. Зустрічний позов ТОВ «Екостайл» до ОСОБА_1 про стягнення боргу задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Екостайл» заборгованість за оплати послуг з управління побутовими відходами у розмірі 5875,85 грн та витрати на правову допомогу у сумі 1000 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права, просив вказане рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення його первісного позову та про відмову у задоволенні зустрічного позову ТОВ «Екостайл».
ТОВ «Екостайл» направило до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просило рішення Подільського районного суду міста Кропивницького від 29 вересня 2025 року залишити без змін, а апеляційну скаргу ОСОБА_1 - без задоволення. Вважало, що рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального права.
У судовому засіданні апеляційного суду представник ТОВ «Екостайл» Панова К.О. просила апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін. ОСОБА_1 у судове засідання апеляційного суду не з'явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. У поданій апеляційній скарзі зазначив клопотання про розгляд справи без його участі. Колегія суддів постановила ухвалу про розгляд справи у відсутності відповідача на підставі ч.2 ст.372 ЦПК України.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного судового рішення колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Судом встановлено та підтверджено письмовими доказами по справі, що ТОВ «Екостайл» визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території міста Кропивницького (Кіровограда), та надає дані послуги на підставі договору на надання послуг з вивезення побутових відходів з території м. Кіровограда від 07.08.2014 №235 та рішення Виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 15.12.2014 №611 (із змінами); на території Фортечного (Кіровського) району м. Кіровограда на підставі договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Фортечного (Кіровського) району м. Кіровограда від 01.03.2016 №8, укладеному із Головним управлінням житлово-комунального Кіровоградської міської ради, на території Подільського (Ленінського) району м. Кіровограда - на підставі договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Подільського (Ленінського) району м. Кіровограда від 01.03.2016 №6, укладеному із Головним управлінням житлово-комунального Кіровоградської міської ради; з 16.09.2021 - на підставі договору на надання послуг з вивезення побутових відходів у місті Кропивницькому, укладеному із Головним управлінням житлово-комунального господарства Кропивницької міської ради (т.1 а.с.35-64).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 11.08.1992 зареєстрований та проживає в будинку АДРЕСА_1 (т.1 а.с.7).
З 01.03.2016 ОСОБА_1 отримує житлово-комунальні послуги з управління побутовими відходами за адресою свого місця проживання та реєстрації на підставі договору від 01.03.2016 № 29257, укладеному між сторонами.
Як свідчить витяг з реєстру мешканців АДРЕСА_1 , із розрахунку кількості проживаючих - 6 осіб, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (т.1 а.с.122).
Згідно з наданим ТОВ «Екостайл» розрахунком у абонента ОСОБА_1 за особовим рахунком НОМЕР_1 за договором від 01.03.2016 №29257 за період з 01.07.2021 по 31.07.2024 утворилась заборгованість у розмірі 5875,85 грн. З 01.10.2022 року розмір плати за абонентське обслуговування складав 2,66 грн за місяць, з 01.07.2023 року - 4,65 грн за місяць (т.1 а.с.65).
Відмовляючи у задоволенні первісного позову суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 до позову не додано жодних належних та допустимих доказів на обґрунтування заявлених позовних вимог щодо визнання протиправними дій ТОВ «Екостайл». Ухвалюючи рішення в частині задоволених позовних вимог зустрічного позову, місцевий суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування правових наслідків, визначених вимогами ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язання, та стягнення заборгованості з оплати комунальних послуг з управління побутовими відходами у розмірі 5875,85 грн.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду, виходячи з такого.
Питання надання послуг з вивезення побутових відходів регулюються спеціальним законодавством - ЖК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про управління відходами», Законом України «Про відходи».
Пунктами 26, 34, 41 статті першої Закону України «Про управління відходами» передбачено, що побутові відходи - це змішані та/або роздільно зібрані відходи від домогосподарств, включаючи відходи паперу, картону, скла, пластику, деревини, текстилю, металу, упаковки, біовідходи, відходи електричного та електронного обладнання, відходи батарей та акумуляторів, небезпечні відходи у складі побутових, великогабаритні та ремонтні відходи, а також змішані та/або роздільно зібрані відходи з інших джерел, якщо ці відходи подібні за своїм складом до відходів домогосподарств; система управління побутовими відходами - комплекс заходів із збирання, перевезення та оброблення побутових відходів, включаючи створення та забезпечення діяльності об'єктів, нагляд за ними та подальший догляд за об'єктами видалення побутових відходів, а також діяльність суб'єктів господарювання, що здійснюють окремі операції з управління побутовими відходами в межах територіальної громади або декількох територіальних громад; утворювач відходів - фізична особа, юридична особа, в результаті діяльності якої утворюються відходи, а також суб'єкти управління відходами, які здійснюють операції із сортування, змішування або інші операції, що призводять до зміни характеристик або складу відходів.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про управління відходами» послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів. Суб'єкти господарювання, які здійснюють збирання та перевезення побутових відходів, визначаються органами місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Виконавчий орган місцевої ради на конкурсних засадах може визначити декількох суб'єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність із збирання та перевезення побутових відходів, на території територіальної громади за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів (змішані, великогабаритні, ремонтні, небезпечні).
Згідно із п.24 Правил надання послуг з управління побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 №835, яким затверджені і типові договори, послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно із п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управління побутовими відходами належить до комунальних послуг.
Частиною четвертою статі 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п'ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.
Якщо протягом 30 днів після отримання проекту договору (змін до нього) виконавець комунальної послуги, який одержав проект договору (змін до договору) від споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), не повідомив про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього і при цьому не припинив надання комунальної послуги цьому споживачу (або в інший спосіб засвідчив свою волю до надання відповідної комунальної послуги споживачу), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій споживачем (іншою особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), якщо інше не передбачено цим Законом.
Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Необґрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачу.
Відмова будь-якої із сторін від укладання запропонованого другою стороною договору не позбавляє її права звернутися з повторною пропозицією про укладання договору в порядку, визначеному цією частиною.
Обов'язок на укладення договору із виконавцем послуги з управління побутовими відходами, та, як наслідок, забезпечення належного збирання, перевезення та оброблення побутових відходів законодавцем покладено на споживача.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів мають право самостійно шляхом компостування обробляти біовідходи на присадибних, дачних і садових ділянках згідно з правилами, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства; утворювачі побутових відходів зобов'язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів.
Відповідно до п.п.6.10. п.6 Правил благоустрою території міста Кропивницького, затверджених рішенням Міської ради міста Кропивницького від 18.12.2019 року №3054, суб'єкти у сфері благоустрою (власники, балансоутримувачі або особи, які утримують території населених пунктів) зобов'язані укласти договір про надання послуги з поводження з побутовими відходами з суб'єктом господарювання, який визначений виконавчим комітетом Міської ради міста Кропивницького виконавцем послуг з поводження з побутовими відходами та своєчасно здійснювати оплату за отриману послугу.
З 01.01.2022 року відповідач, як виконавець послуг, надає послуги індивідуальним споживачам на умовах публічного договору приєднання, який опубліковано 01.12.2021 року на офіційному сайті товариства за посиланням: https://ecostyle.ua/spozhivacham/publichnij-dogovir/. із змінами, які опубліковані на офіційному сайті товариства).
Відповідно до пункту 11.1. публічного договору від 31.12.2021 року (від 11.09.2022, 01.07.2023, 01.01.2024) договір набирає чинності з дня акцептування його споживачем в порядку, визначеному пунктом 1.3. договору, але не раніше ніж через 30 (тридцять) днів з моменту (дати) опублікування і діє протягом 1 (одного) року з дати набрання чинності.
Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів, ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони (така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17).
Судом встановлено, що ТОВ «Екостайл» є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з території, де розташований будинок, в якому проживає ОСОБА_1 , а саме АДРЕСА_1 , на підставі договору від 01.03.2016 №29257.
Статтею 638 ЦК України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з істотних умов договору.
Частиною другою статті 633 ЦК України передбачено, що умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ОСОБА_1 не надавав до публічних договорів відмову від укладання договору та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до них, а вчинив дії, які засвідчують його волю до продовження отримання відповідної комунальної послуги від цього виконавця. При цьому, вказані послуги ним оплачувались, а тому суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 є таким, що прийняв умови публічного договору товариства та є споживачем його послуг.
Як убачається з наданої ОСОБА_1 довідки Квартального комітету №1 Подільського району міста Кропивницького від 02.11.2024 №123, яка у встановленому порядку не посвідчена відповідною районною у місті Кропивницькому раді, за адресою: АДРЕСА_1 не проживають з 01.01.2008 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 (т.1 а.с.143). Тому колегія суддів вважає цей доказ таким, що не є належним та допустимим.
Разом з тим, відповідно до п.5.2. публічного договору товариства споживач зобов'язаний письмово інформувати виконавця про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача (зареєстрованих, фактично проживаючих осіб тощо), протягом 30 (тридцяти) календарних днів від дня настання такої події.
Відповідно до положень Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 року №265 за запитом суб'єкта звернення витяг може містити інформацію про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування), про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або про скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) на підставі відомостей, що містяться у відомчій інформаційній системі ДМС, які надійшли від органів реєстрації на дату формування такого витягу (пункт 37). Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі, зокрема заяви власника житла про зняття особи із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за формою згідно з додатком 6 (підпункт 5 пункту 50 ). У разі звернення до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) разом із заявою власника житла про зняття особи (осіб) із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) власник житла подає: 1) документ, що посвідчує особу (у разі особистого звернення); 2) документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано/зареєстровано місце проживання (перебування) особи (осіб), що знімається. У разі зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) за заявою власника житла більше однієї особи до органу реєстрації подаються заява та документ або відомості, що підтверджують сплату адміністративного збору, окремо щодо кожної особи. Така заява може бути подана лише повнолітньою особою або законним представником малолітньої дитини. (пункт 61).
Відповідно до умов публічного договору товариства споживач має право на несплату вартості послуги за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб (зареєстрованих, фактично проживаючих осіб тощо) понад 30 (тридцять) календарних днів за умови документального підтвердження такої відсутності (пункт 5.1.6.); споживач зобов'язаний письмово інформувати виконавця про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача (зареєстрованих, фактично проживаючих осіб тощо), протягом 30 (тридцяти) календарних днів від дня настання такої події (пункт 5.2.5.).
Правильним є також висновок місцевого суду про те, що питання зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та, відповідно, повідомлення про кількість осіб належить до обов'язків ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене вище суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погоджується і апеляційний суд, що ОСОБА_1 не надано належних та допустимих доказів на обґрунтування заявлених позовних вимог щодо визнання протиправними дій ТОВ «Екостайл» щодо одностороннього розірвання договору від 01.03.2016 №29257 без погодження з ним даного питання; нав'язування йому неприйнятних умов публічного договору; вимагання безпідставного боргу; поширення його персональних даних третім особам; визнання неукладеним з ним публічний договір - оферту, який розміщений на офіційному сайті відповідача та зобов'язати відповідача укласти договір про управління побутовими відходами з погодженими з ним всіма істотними умовами згідно ст. 638 ЦК України.
Як передбачено статтею 28 Закону України «Про управління відходами» плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України Порядку згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України «Про управління відходами.
Пунктом 7.1. публічного договору товариства визначено, що споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого тарифу (тарифів) на Послугу та обсягу надання Послуг, визначених відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 7.2., 7.3. публічного договору товариства, згідно з рішеннями Виконавчого комітету Кропивницької міської ради «Про встановлення ТОВ «Екостайл» тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами» від 23 серпня 2022 року №586 тариф на послугу з поводження (управління) з 1 куб. метром відходів становить: вивезення (збирання та перевезення) твердих (змішаних) відходів для всіх категорій споживачів - 108,39 грн. за 1 куб. метр; захоронення (видалення) твердих (змішаних) побутових відходів для всіх категорій споживачів - 73,65 грн. за 1 куб. метр. Плата за абонентське обслуговування встановлюється у розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на веб-сайті виконавця за посиланням: https://ecostyle.ua/, у порядку, визначеному договором. Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісячно, у фіксованому розмірі, з розрахунку на один особовий рахунок. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ч.1 ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.1 ст. 525 ЦК України).
Стаття 610 ЦК України визначає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Статтею 629 ЦК України, передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Суд першої інстанції, оцінивши зібрані і дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності, врахував, що у матеріалах справи відсутні докази, які б спростовували наданий позивачем розрахунок заборгованості, та дійшов правильного висновку, що з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь ТОВ «Екостайл» встановлену суму заборгованості за надані послуги по вивезенню побутових відходів у розмірі 5875,85 грн.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для встановлення неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не спростовують висновків суду, обґрунтовано викладених в мотивувальній частині оскаржуваного рішення.
Відповідно до ч.1 ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому на підставі статті 375 ЦПК України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно з ч.1 ст.133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Пунктом першим частини третьої статті 133 ЦПК України передбачено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч.ч.2-4 ст.137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Згідно з ч.8 ст.141 ЦПК розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі №826/1216/16 вказано, що на підтвердження витрат, понесених на професійну правничу допомогу, мають бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Представником ТОВ «Екостайл» Пановою К.О. було подано клопотання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 10000 грн, на підтвердження яких надано договір про надання правничої допомоги від 12.12.2025 №57/25, укладений між ТОВ «Екостайл» та Міжнародним адвокатським об'єднанням «Рада», рахунок на оплату від 24.12.2025 №117 на суму 10000 грн та платіжну інструкцію №0331618А-5 про оплату ТОВ «Екостайл» коштів за надання правничої допомоги відповідно до рахунку від 24.12.2025 №117 в розмірі 10000 грн (т.2 а.с.39-45).
Частиною 4 ст. 141 ЦПК України визначено, що у разі, якщо сума судових витрат, заявлена до відшкодування, істотно перевищує суму, заявлену в попередньому (орієнтовному) розрахунку, суд може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні судових витрат в частині такого перевищення, крім випадків, якщо сторона доведе, що не могла передбачити такі витрати на час подання попереднього (орієнтовного) розрахунку.
Згідно з правовим висновком ВС, викладеним у постанові від 28.12.2020 року у справі №640/18402/19, у разі, якщо в межах справи розмір гонорару адвоката встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі, останній не залежить від обсягу послуг та часу витраченого представником позивача, а отже є визначеним.
При цьому, судом відмічається, що заборгованість відповідача за зустрічним позовом складає 5875,85 грн, він є особою з інвалідністю І групи, сума витрат на правничу допомогу заявлена позивачем складає 10000 грн, що значно перевищує суму, заявлену до стягнення з відповідача, а тому в цій частині апеляційний суд приходить до висновку про зменшення розміру витрат до 1000 грн.
Керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 382 - 384 ЦПК України
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Подільського районного суду міста Кропивницького від 29 вересня 2025 рокубез змін.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , прож. АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Екостайл» (ЄДРПОУ 38852421, м. Кропивницький, вул. Лавандова, 27) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1000 (одна тисяча) грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду у випадках, передбачених ст. 389 ЦПК України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 13 березня 2026 року.
Головуючий суддя О.І. Чельник
Судді C.М. Єгорова
С.І. Мурашко