Ухвала від 13.03.2026 по справі 380/333/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/333/25

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

м. Львів

13 березня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/333/25, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2025, адміністративний позов задоволено повністю, зокрема:

- визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.12.2024 №134650030711;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 28.11.2024 переведення позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, п.п. 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 27.11.2024 №1273/1619 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 27.11.2024 №1273/1 та здійснити виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.

02.02.2026 від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій просить встановити судовий контроль та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання Рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/333/25.

В обґрунтування поданої заяви зазначає, що на виконання вказаного Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевело ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- ХІІ.

Після проведеного переведення розмір пенсії з 28.11.2024 склав 20792,11 грн, а з 01.03.2025 - 22292,11 грн.

Однак, варто звернути увагу суду, що після переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця сума пенсії, яка виплачується станом на дату подання цієї заяви, становить 10077,14 грн.

Таким чином, рішення суду від 06.05.2025 у справі №380/333/25 не виконане в повному обсязі.

Ухвалою суду від 06.02.2026 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/333/25 протягом 30-ти днів з дня отримання копії цієї ухвали, копію звіту направити позивачу.

12.02.2026 від відповідача надійшли заперечення на заяву про встановлення судового контролю, в яких зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі № 380/333/25 Головним управлінням прийнято рішення № 134650030711 від 03.11.2025 про переведення ОСОБА_1 з 28.11.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 Nє 1058-IV «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон Nє1058) на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 N 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889) з врахуванням довідок про заробітну плату від 27.11.2024 Nє 1273/1619 та від 27.11.2024 Nє 1273/1.

За наслідками виконання перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 28.11.2024 становить 20792,11 грн., з 01.03.2025 та по даний час - 22292,11 грн.

За період з листопада 2024 року по січень 2026 року нараховано доплату в сумі 165093,36 гривень.

В подальшому погашення заборгованості буде здійснюватись в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, без додаткового звернення пенсіонера чи вчинення будь-яких інших дій.

Тобто, виходячи з вищенаведеного Головним управлінням вжито всіх можливих (конкретних) заходів для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі № 380/333/25 відповідно до покладених зобов?язань та згідно з нормами чинного законодавства.

25.02.2026 від представника позивача на дійшла заява, в якій зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевело ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та після проведеного переведення розмір пенсії з 28.11.2024 склав 20792,11 грн, а з 01.03.2025 - 22292,11 грн.

Проте, після звернення до суду позивачці 18.02.2026 було проведено чергову виплату пенсії, розмір якої склав 10303,22 грн, що підтверджується копією виписки з банківського рахунку.

05.03.2026 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/333/25, в якому зазначає, що на виконання рішення суду Головним управлінням прийнято рішення № 134650030711 від 03.11.2025 про переведення ОСОБА_1 з 28.11.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату від 27.11.2024 № 1273/1619 та від 27.11.2024 № 1273/1.

За наслідками виконання перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 28.11.2024 становить 20792,11 грн., з 01.03.2025 та по даний час - 22292,11 грн.

На виконання вищевказаного рішення суду за період листопада 2024 року по лютий 2026 року нараховано доплату в сумі 177082,25 гривень.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. № 821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень (далі - Порядок № 821).

Пунктом 6 Порядку № 821 передбачено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішень суду, здійснена ОСОБА_1 в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету Пенсійному фонду України, зокрема: в грудні 2025 року - 1893,36 гривень; в лютому 2026 року - 8706,23 гривень.

В подальшому погашення заборгованості буде здійснюватись в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, без додаткового звернення пенсіонера чи вчинення будь-яких інших дій.

Тобто, виходячи з вищенаведеного Головним управлінням вжито всіх можливих (конкретних) заходів для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі № 380/333/25 відповідно до покладених зобов?язань та згідно та згідно з нормами чинного законодавства.

При вирішенні питання при прийняття звіту, суд керується таким.

Згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Згідно з частиною 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.

При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.

Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/333/25 Головним управлінням прийнято рішення № 134650030711 від 03.11.2025 про переведення ОСОБА_1 з 28.11.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату від 27.11.2024 № 1273/1619 та від 27.11.2024 № 1273/1.

За наслідками виконання перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 28.11.2024 становить 20792,11 грн., з 01.03.2025 та по даний час - 22292,11 грн.

На виконання вищевказаного рішення суду за період листопада 2024 року по лютий 2026 року нараховано доплату в сумі 177082,25 гривень.

Разом з тим, згідно наданих відомостей на виконання рішення суду, позивачу здійснена виплата в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету Пенсійному фонду України, зокрема: з 01.12.2024 у розмірі 10077,41 грн, з 01.03.2025 у розмірі 10303,22 грн.

Вказане свідчить про невиплату пенсії з 28.11.2024 у розмірі 20792,11 грн та з 01.03.2025 у розмірі 22292,11 грн.

Матеріали справи підтверджують вчинення керівником Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області достатніх дій, спрямованих на виконання судового рішення, проте внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним у частині поточної виплати пенсії в розмірі 22292,11 гривень та виплати заборгованості.

Суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області у відведений судом строк надано до суду звіт про виконання судового рішення та окремо зазначено про причини невиплати заборгованості, які не залежать від відповідача, оскільки Головне управління немає коштів передбачених для виплати заборгованості з пенсії за рішеннями судів, у зв'язку із цим згідно абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України керівник Головного управляння Пенсійного фонду України в Миколаївській області підлягає звільненню від сплати штрафу.

Частиною 5 ст. 382-3 КАС України встановлено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції (ч. 7 ст. 382-3 КАС України).

Системний аналіз норм статей 382-2, 382-3 КАС України дає підстави для висновку, що коли звіт подано з додержанням вимог ч. ч. 2, 3 ст. 382-2 цього Кодексу, надані докази підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які є достатніми та вичерпними, при цьому відповідне судове рішення виконано не у повному обсязі, - зазначене є підставою для прийняття звіту про виконання судового рішення з одночасним встановленням нового строку для подання звіту.

У зв'язку із викладеним, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення та з огляду на неповне його виконання встановити новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про встановлення нового строку для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/333/25, у частині виплати поточної пенсії в розмірі 22292,11 грн гривень та доплати за період з листопада 2024 року по лютий 2026 року, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.

Враховуючи предмет спору та те, що розгляд справи здійснювався в порядку спрощеного позовного провадження достатнім строком для підготовки звіту є строк, який становить 30 календарних днів з дня отримання відповідачем цієї ухвали.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 293, 294, 295, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3, 370 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/333/25.

2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області новий місячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 у справі №380/333/25, в частині виплати поточної пенсії в розмірі 22292,11 гривень та доплати за період з листопада 2024 року по лютий 2026 року, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.

3. Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повну ухвалу складено 13.03.2026.

Суддя Ю.С.Кондратюк