12 березня 2026 рокусправа № 380/24673/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку його пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки від 25.11.2025 № 31/28/37-367 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.12.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки від 25.11.2025 № 31/28/37-367 про розмір грошового забезпечення, в яку включено як основні так і додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, премія) з 01.12.2019 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII). Позивач вказує, що у 2018 році територіальним органом Пенсійного фонду України було здійснено перерахунок його пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». При цьому, керуючись пунктом 3 вказаної Постанови, відповідач під час перерахунку протиправно звузив складові грошового забезпечення позивача, виключивши з розрахунку щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Позивач акцентує увагу на тому, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019, згаданий пункт 3 Постанови № 103 було визнано протиправним та скасовано. Внаслідок цього відновилася дія попередніх норм Закону № 2262-XII, які безальтернативно гарантують особі право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення (основних, додаткових та премій), встановлених чинним законодавством для відповідної категорії поліцейських.
З метою реалізації свого права, позивач звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філії ГСЦ МВС) та отримав оновлену довідку від 25.11.2025 № 31/28/37-367 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року. Проте, після подання цієї довідки до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2019 (першого числа місяця, наступного за місяцем скасування пункту 3 Постанови № 103), позивач отримав лист-відмову від 28.11.2025 № 1300-5203-8/161008. Відмову мотивовано відсутністю нових рішень Уряду про проведення масового перерахунку. Позивач вважає такі дії та бездіяльність відповідача формальними, протиправними та такими, що грубо порушують його конституційне право на належне пенсійне забезпечення та мирне володіння своїм майном.
Ухвалою від 22 грудня 2025 року відкрито провадження у справі. Судом ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. Копію ухвали про відкриття провадження було належним чином доставлено в електронний кабінет відповідача.
Відповідач скористався своїм процесуальним правом та подав до суду відзив на адміністративний позов, у якому позовні вимоги не визнав повністю та просив відмовити у їх задоволенні.
Свою правову позицію ГУ ПФУ у Львівській області аргументує тим, що перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції був здійснений з 01.01.2016 на виконання Постанови № 103 на підставі централізовано наданих довідок. Відповідач стверджує, що після скасування у судовому порядку пункту 3 Постанови № 103, Кабінет Міністрів України не приймав жодних нових нормативно-правових актів, які б визначали умови, порядок та розміри проведення подальшого перерахунку пенсій для цієї категорії осіб. Також відповідач наголошує, що перерахунок пенсій здійснюється централізовано на підставі списків та довідок, форма яких затверджена додатком 3 до Порядку № 45. На думку відповідача, надана позивачем довідка від 25.11.2025 № 31/28/37-367 видана на індивідуальне звернення позивача, не відповідає встановленій формі (зокрема, не містить мети її видачі), а тому носить виключно інформаційний характер і не може бути підставою для перерахунку. Крім того, відповідач заперечує проти стягнення судового збору, посилаючись на цільове призначення коштів Пенсійного фонду виключно на виплату пенсій.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення відповідача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. З 16 вересня 2013 року позивачу призначено пенсію за вислугу років (21 рік) відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 53% сум відповідного грошового забезпечення.
Як підтверджується матеріалами пенсійної справи, у 2018 році на виконання приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016.
Вказаний перерахунок здійснено на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 23.03.2018 № 91-02810. Відповідно до вимог пункту 3 Постанови № 103, у вказаній довідці для перерахунку пенсії позивача враховані лише такі складові грошового забезпечення поліцейського:
посадовий оклад - 2470,00 грн;
оклад за спеціальним званням (старшина) - 1000,00 грн;
надбавка за стаж служби (40%) - 1388,00 грн;
премія (13%) - 631,54 грн.
Усього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії склала 5489,54 грн.
Будь-які інші додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, доплати тощо) до цієї довідки включені не були та при перерахунку пенсії пенсійним органом не враховувалися.
В подальшому, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, пункт 3 Постанови № 103 було визнано протиправним та скасовано. Вказане судове рішення набрало законної сили 19 листопада 2019 року.
Вважаючи, що з набранням законної сили вказаним судовим рішенням відновлено його право на отримання пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, позивач звернувся до уповноваженого органу із заявою про видачу нової довідки.
На виконання звернення позивача, Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філією ГСЦ МВС) було сформовано та видано позивачу довідку від 25.11.2025 № 31/28/37-367 про розмір грошового забезпечення, обчисленого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, за прирівняною посадою поліцейського (поліцейський поліції особливого призначення) станом на листопад 2019 року.
Відповідно до вказаної довідки, загальний розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 становить 15 316,56 грн. та включає:
посадовий оклад - 2470,00 грн;
оклад за спеціальним званням (старший сержант поліції) - 1000,00 грн;
надбавку за стаж служби в поліції (40%) - 1388,00 грн;
надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції (39,99%) - 1942,71 грн;
премію (125,22%) - 8515,85 грн.
Отримавши зазначену довідку, позивач 26.11.2025 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просив провести перерахунок його пенсії починаючи з 01.12.2019 на підставі наданої довідки від 25.11.2025 № 31/28/37-367.
За результатами розгляду заяви позивача, листом від 28.11.2025 № 1300-5203-8/161008 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі нової довідки. Відповідач мотивував свою відмову тим, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) не приймалося.
Не погоджуючись із такою бездіяльністю та відмовою відповідача, вважаючи свої соціальні права порушеними, позивач звернувся за їх захистом до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та аргументам сторін, суд виходить із такого.
Згідно зі статтею 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Відповідно до статті 19 Основного Закону, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України гарантовано, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій.
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Міністерство внутрішніх справ України наказом від 06.04.2016 № 260 затвердили нові розміри та складові грошового забезпечення поліцейських. З огляду на те, що Закон України «Про Національну поліцію» прирівняв колишніх працівників міліції до поліцейських у питаннях пенсійного забезпечення, вказані акти стали безумовною підставою для виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
Проте, реалізуючи свої повноваження, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 21.02.2018 № 103, пунктом 3 якої протиправно звузив складові грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, обмеживши їх лише трьома складовими: посадовим окладом, окладом за спеціальним званням та відсотковою надбавкою за вислугу років (плюс премія за січень 2016 року), повністю знівелювавши право на врахування інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Як встановлено судом, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, пункт 3 Постанови № 103 визнано протиправним та скасовано.
Суд наголошує, що з дня набрання законної сили вказаним судовим рішенням (тобто з 19.11.2019) нормативно-правові підстави для застосування обмежень щодо видів грошового забезпечення, з яких перераховуються пенсії колишнім працівникам міліції, відпали.
Скасування у судовому порядку пункту 3 Постанови № 103 означає відновлення попереднього правового регулювання, а саме - повноцінної дії статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ. З цього моменту у позивача виникло законне право («легітимне очікування») на перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення (як основних, так і додаткових щомісячних видів, а також премій), визначених чинним законодавством для поліцейських.
Суд відхиляє твердження відповідача про те, що проведення перерахунку неможливе через те, що після 01.01.2016 Кабінетом Міністрів України не приймалося нових рішень про умови та порядок перерахунку пенсій. Суд нагадує, що право позивача на перерахунок пенсії є безумовним і гарантоване йому безпосередньо Законом № 2262-ХІІ, який у системі нормативно-правових актів має вищу юридичну силу, ніж підзаконні акти Уряду. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України оновленого механізму реалізації цього права (чи тривала бездіяльність Уряду щодо його прийняття) не може бути інструментом для позбавлення особи її конституційного права на належне пенсійне забезпечення.
Щодо доводів відповідача про те, що надана позивачем довідка Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС від 25.11.2025 № 31/28/37-367 має лише «інформаційний характер» і не відповідає формі, встановленій Порядком № 45, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 та Порядку № 3-1, повноваження щодо визначення розміру, складових грошового забезпечення та видачі відповідних довідок для перерахунку пенсії належать виключно уповноваженим державним органам, з яких особи були звільнені зі служби (у даному випадку - підрозділам МВС). Своєю чергою, територіальні органи Пенсійного фонду України виконують виключно розрахунково-виплатну функцію на підставі наданих їм документів. ПФУ не наділений повноваженнями проводити ревізію довідок, ставити під сумнів компетентність органу, що їх видав, здійснювати власний розрахунок складових грошового забезпечення або відмовляти у прийнятті офіційної довідки з формальних міркувань.
Подана позивачем довідка № 31/28/37-367 видана уповноваженим органом, скріплена печаткою, містить усі необхідні числові показники складових грошового забезпечення поліцейського станом на листопад 2019 року та є належним і достатнім доказом для проведення перерахунку.
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки юридичні обставини (скасування обмежувального пункту 3 Постанови № 103) настали 19 листопада 2019 року, позивач набув беззаперечне право на перерахунок пенсії з 01.12.2019.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки МВС є протиправною. Право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок та виплату різниці пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
З матеріалів справи встановлено, що за подання позовної заяви позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 16.12.2025.
Відтак, документально підтверджений сплачений судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає обов'язковому стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філії ГСЦ МВС) від 25.11.2025 № 31/28/37-367.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філії ГСЦ МВС) від 25.11.2025 № 31/28/37-367 про розмір грошового забезпечення, з обов'язковим врахуванням основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, з урахуванням виплачених сум.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 12 березня 2026 року.
Суддя Коморний О.І.