Рішення від 11.03.2026 по справі 380/24611/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2026 рокусправа № 380/24611/25

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки № 31/28/37-203 від 10.06.2025 року виготовленої Головним сервісним центром МВС регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях), протиправною

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 31/28/37-203 від 10.06.2025 року виготовленої Головним сервісним центром МВС регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях), починаючи з 01 грудня 2019 року, з врахуванням індексації та інших доплат до пенсії встановлених законодавством та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника - свого чоловіка, ОСОБА_2 , який був майором міліції та проходив службу на посаді помічника начальника відділу оперативного чергового Стрийського РВ УМВС у Львівській області (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Позивач вказує, що 10.06.2025 року Головним сервісним центром МВС на виконання рішення суду у справі №380/20142/24 виготовлено довідку № 31/28/37-203 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 19 листопада 2019 року. У цій довідці, відповідно до Постанови КМУ №988, за прирівняною посадою поліцейського зазначено основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення на загальну суму 15 902,65 грн.

17.08.2025 року позивач звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, проте відповідач листом від 27.08.2025 року відмовив у проведенні перерахунку, мотивуючи це відсутністю підстав для зміни розміру виплат. Позивач вважає таку відмову протиправною бездіяльністю, оскільки з 19.11.2019 року (після скасування в судовому порядку обмежень Постанови КМУ №103) виникли законні підстави для перерахунку пенсій колишнім працівникам МВС із урахуванням усіх видів грошового забезпечення.

Ухвалою від 19 грудня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позову. Свою позицію ГУ ПФУ мотивує тим, що Кабінетом Міністрів України не приймалося нових рішень про зміну грошового забезпечення поліцейських після 2016 року, а надана довідка має лише інформаційний характер.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника - свого чоловіка, ОСОБА_2 .

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 березня 2025 року у справі №380/20142/24, Головним сервісним центром МВС (РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях) виготовлено довідку № 31/28/37-203 від 10.06.2025.

Вказаний документ визначає розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 19 листопада 2019 року за прирівняною посадою поліцейського («старший інспектор») відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 № 988.

Згідно з цією довідкою, сума грошового забезпечення для перерахунку пенсії становить 15 902,65 грн та включає:

посадовий оклад - 2500,00 грн;

оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн;

надбавку за стаж служби в поліції (45%) - 2025,00 грн;

надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції (44,91%) - 3031,43 грн;

премію (62,56%) - 6121,22 грн.

17.08.2025 року позивач, через свого представника, звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі вищевказаної оновленої довідки, починаючи з 01.12.2019 року.

Однак, листом від 27.08.2025 за № 17628-18969/А-53/8-1300/25 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку.

Також ГУ ПФУ вказало, що Кабінет Міністрів України не приймав окремих рішень про підвищення грошового забезпечення поліцейських після 2016 року.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог та аргументам відповідача, суд виходить із таких мотивів та норм матеріального і процесуального права.

Згідно зі статтею 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

З огляду на статтю 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Держава забезпечує гідне пенсійне забезпечення осіб, які присвятили своє життя захисту суверенітету та територіальної цілісності України.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Принцип невідкладності та обов'язковості перерахунку пенсій закладений у статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Частина четверта цієї статті (у редакції, чинній на час виникнення права на перерахунок) встановлює, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є отримувачем пенсії в разі втрати годувальника - ОСОБА_2 , колишнього працівника МВС (майор міліції).

Оскільки пенсія в разі втрати годувальника є похідною від права самого годувальника на пенсійне забезпечення, її розмір прямо корелюється з обсягом грошового забезпечення, яке б отримував годувальник за прирівняною посадою поліцейського станом на момент виникнення підстав для перерахунку.

Суд наголошує, що 19 листопада 2019 року набрало законної сили рішення Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018. Зазначений пункт обмежував склад грошового забезпечення для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції лише основними видами виплат.

Скасування цієї норми в судовому порядку призвело до відновлення повноти дії норм статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ. Це означає, що з 19.11.2019 склад грошового забезпечення для обчислення пенсії має включати не лише оклад та вислугу, а й щомісячні додаткові види забезпечення (надбавки, доплати) та премії у розмірах, встановлених Постановою КМУ № 988 для поліцейських.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону № 2262-XII, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або були введені нові щомісячні додаткові види, пенсія призначається (перераховується) з урахуванням таких змін. Таким чином, при первинному призначенні пенсії позивачу у 2020 році відповідач був зобов'язаний застосувати склад грошового забезпечення годувальника, який вже фактично був чинним станом на листопад 2019 року внаслідок судового рішення.

Суд підкреслює, що право на отримання пенсії в розмірі, обчисленому з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, прямо випливає із принципу соціальної справедливості. Звуження бази оподаткування та ігнорування надбавок, які є частиною реального доходу діючих поліцейських, створює недопустимий розрив між пенсійним забезпеченням колишніх працівників міліції та фактичним рівнем оплати праці в органах правопорядку.

Отримання відповідачем оновленої довідки є безумовною юридичною підставою для вчинення дій щодо перерахунку пенсії.

У контексті дотримання принципу верховенства права, суд враховує практику Європейського суду з прав людини. У справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) Суд зазначив, що держава не може посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, установлених законом.

Більше того, згідно з концепцією «легітимних очікувань», особа, яка має право на соціальну виплату за законом, повинна мати впевненість у тому, що держава виконає свої зобов'язання.

У рішенні по справі «Мюллер проти Австрії» було встановлено, що виплата пенсії є власністю в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Протиправна відмова у перерахунку пенсії фактично є позбавленням особи частини її майна.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки обставина, що змінила правовий режим обчислення грошового забезпечення (скасування обмежень Постанови № 103), настала у листопаді 2019 року, позивач має право на перерахунок з 01.12.2019.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач у даній справі не довів законності своєї відмови та не надав жодних правових аргументів, які б дозволяли ігнорувати чинну довідку МВС України.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов переконання, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії позивача є протиправною, а право позивача на належне пенсійне забезпечення підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача провести такий перерахунок та виплату з 01.12.2019.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Оскільки позивачем сплачено судовий збір у сумі 968,96 грн, ця сума підлягає стягненню з ГУ ПФУ.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 31/28/37-203 від 10.06.2025 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 31/28/37-203 від 10.06.2025 року виготовленої Головним сервісним центром МВС регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях), починаючи з дати призначення пенсії в разі втрати годувальника, з врахуванням індексації та інших доплат до пенсії встановлених законодавством та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 11 березня 2026 року.

Суддя Коморний О.І.