Ухвала від 13.03.2026 по справі 360/467/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

13 березня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/467/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви адвоката Пилюченко Інни Георгіївни в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11.03.2026 до Луганського окружного адміністративного суду звернулась адвокат Пилюченко Інни Георгіївни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач І), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач ІІ) з позовними вимогами про

визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022;

визнання протиправним дії ІНФОРМАЦІЯ_1 по взяттю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 скасувати запис в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військовий облік;

стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати, у тому числі витрати на правову допомогу;

стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати, у тому числі витрати на правову допомогу.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 01.09.2010 ОСОБА_1 була встановлена ІІІ група інвалідності за загальним захворюванням безстроково, що підтверджується Довідкою до Акта огляду МСЕК серія 10 ААА№440438 від 21.09.2010.

18.03.2022 ОСОБА_1 , як військовозобов'язаний, пройшов ВЛК (медичний огляд) при ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується Довідкою військово-лікарської комісії №18/2046 від 18.03.2022, за висновками якої ОСОБА_1 на підставі ст. 9а, 61а графи ІІ Розкладу хвороб був визнаний непридатним до військової служби з виключення з військового обліку.

19.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_7 було видано ОСОБА_1 . Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022, в якому міститься штамп про зняття 19.03.2022 ОСОБА_1 з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 та в п.14 якого зазначена інформація, що 19 березня 2022 року ОСОБА_1 був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 підстава ЗУ «ПВОВС» ст 37 п6 пп3 (за станом здоров'я).

31.10.2023 ОСОБА_1 був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою №3008-7001917908 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно до якої фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 : АДРЕСА_4 .

19.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_7 видано ОСОБА_1 . Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 19.03.2022, в якому міститься штамп (відмітка) про зняття 19.03.2022 ОСОБА_1 з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 та в п.14 якого зазначена інформація, що 19 березня 2022 року ОСОБА_1 був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 підстава ЗУ «ПВОВС» ст. 37 п 6 пп 3 (за станом здоров'я).

Отже, 19.03.2022 ОСОБА_1 був виключений ІНФОРМАЦІЯ_7 з військового обліку і з 19.03.2022 перестав бути військовозобов'язаним.

Незважаючи на те, що ОСОБА_1 з 01.09.2010 є особою з інвалідністю ІІІ групи за загальним захворюванням безстроково та за висновком ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 18.03.2022 був визнаний непридатним до військової служби, а також 19.03.2022 ІНФОРМАЦІЯ_7 був виключений з військового обліку, ОСОБА_1 вчасно виконав вимоги чинного законодавства та оновив свої облікові дані, що підтверджується відповідною відміткою у застосунку «РЕЗЕРВ+» «Дані уточнено вчасно Дата останнього уточнення даних 12.07.2024».

19.11.2025 ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг із заявою про надання йому на підставі п.2 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки він є особою з інвалідністю ІІІ групи, що підтверджується описом вхідного пакету документів за реєстраційним номером 20251119-172300 від 19.11.2025.

19.11.2025 ОСОБА_1 отримав від Центру надання адміністративних послуг Повідомлення 20251119-172300 про відмову в наданні відстрочки, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено в наданні відстрочки у зв'язку із тим, що він перебуває на військовому обліку в районі активних бойових дій або окупації та що йому необхідно оновити дані й стати на облік у ТЦК за новим місцем проживання, копія якого додається до цього позову.

19.01.2025 у застосунку «РЕЗЕРВ+», який встановлено на мобільному телефоні ОСОБА_1 , з'явилось повідомлення, що ТЦК та СП 19.01.2026 звернулося до Нацполіції, щоб доставити його для складання протоколу. Причина: ОСОБА_1 не став на військовий облік за новою адресою.

У відповідь на запит представника позивача від ІНФОРМАЦІЯ_8 отримано лист від 31.01.2026 року №ЩТ/568, в якому зазначено, зокрема наступне: «В ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024р. №932, ОСОБА_2 , автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 , відповідно до даних ОСОБА_1 є військовозобов'язаним…Водночас, ОСОБА_1 на військовий облік за місцем проживання не взятий, відносно даного громадянина неможливо проведення мобілізаційних заходів, ухиляється від виконання військового обов'язку. та соціальної підтримки….З означених підстав відносно громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 , ініційовано розшук, оскільки він ігнорує обов'язок встати на військовий облік за місцем фактичного проживання, чим порушує приписи абзацу 6 частини 3 статті 22 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підпадає під дію статей 210, 210 1 КУпАП…….З метою вирішення питання по суті заяви, рекомендуємо ОСОБА_1 звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем фактичного проживання (реєстрації), де ініціювати виконання процедури взяття його на облік».

Листом від 06.02.2026 №992, ІНФОРМАЦІЯ_10 повідомив наступне: «….оскільки юридичний факт виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_3 відбувся у ІНФОРМАЦІЯ_11 , саме цей орган є володільцем первинної документації та архівних наказів, які є правовою підставою для внесення відповідного запису в електронну картку реєстру; на підставі ст.24 Закону, для реалізації права на виправлення недостовірних відомостей у системі «Оберіг», громадянину ОСОБА_4 або Вам, як його законному представнику, необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_12 з наданням копії військово-облікового документа з відміткою про виключення з військового обліку, копії витягу з протоколу військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 (за наявності), паспорту громадянина України та ІПН для проведення верифікації. Після внесення запису органом, який приймав рішення про виключення, статус особи у базі даних та мобільному застосунку «Резерв+» буде оновлено автоматично; ІНФОРМАЦІЯ_13 не має технічної та правової можливості вносити зміни до Реєстру на підставі рішень, що приймалися іншими територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, без наявності відповідної архівної справи». Отже, ІНФОРМАЦІЯ_9 було взято ОСОБА_1 на військовий облік автоматично за відсутності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр «Оберіг») відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку із непридатністю, які ІНФОРМАЦІЯ_7 був зобов'язаний внести ще 19.03.2022.

Листом від 18.02.2026 №1533 ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив наступне: «Оскільки архіві ІНФОРМАЦІЯ_14 не зберігається повний пакет документів, які є підставою для виключення ОСОБА_1 з військового обліку (довідка ВЛК, свідоцтво про хворобу), до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може бути внесено дані про виключення його з військового обліку. Станом на 17.02.2026 року рекомендуємо ОСОБА_1 підтвердити факт наявності законних підстав для виключення з військового обліку шляхом звернення до суду.»

Оскільки 19.03.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_7 було видано ОСОБА_1 . Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , в якому міститься штамп про зняття 19.03.2022 року ОСОБА_1 з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 та в п.14 якого зазначена інформація, що 19 березня 2022 року ОСОБА_1 був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 підстава ЗУ «ПВОВС» ст 37 п6 пп3 (за станом здоров'я), саме з 19.03.2022 ОСОБА_1 був виключений ІНФОРМАЦІЯ_7 з військового обліку та з 19.03.2022 року перестав бути військовозобов'язаним, при цьому саме на ІНФОРМАЦІЯ_7 було покладено обов'язок внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку із непридатністю за станом здоров'я, але відповідач ІІ протиправно не зробив цього, посилаючись на те, що «архіві ІНФОРМАЦІЯ_14 не зберігається повний пакет документів, які є підставою для виключення ОСОБА_1 з військового обліку (довідка ВЛК, свідоцтво про хворобу)», у зв'язку із чим ОСОБА_1 звертається до Суду із цим позовом за захистом його прав та законних інтересів.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовом адвоката Пилюченко Інни Георгіївни в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 надати суду наступні документи:

- облікові документи щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг»), що підтверджує поточний статус позивача у Реєстрі та дату внесення останніх змін;

- рішення/відповідь про відмову позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Усі вищевказані документи необхідно направляти на електронну пошту через офіційну електронну адресу або підсистему «Електронний суд».

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - «Електронний суд», яка надає змогу користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів.

Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяА.Г. Секірська