Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 березня 2026 року Справа №200/9061/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання про прийняття звіту військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
У провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі №200/9061/24, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 29.10.2025, адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 11.12.2016 по 28.02.2018.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 11.12.2016 по 28.02.2018 включно із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у січні 2008 року (базовий місяць).
Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 02.10.2024 із застосуванням щомісячної індексації-різниці відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Зобов'язано військову частина НОМЕР_1 здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за періоди 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 02.10.2024 включно, виходячи з фіксованої величини 4070,28 грн щомісячно, в загальному розмірі 272 971,36 грн, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
08.12.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/9061/24, в якій просив:
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 протягом 15 календарних днів надати звіт про виконання Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі №200/9061/24 та долучити документи, що підтверджують обставини в ньому, а саме:
- розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 11.12.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, як базового місяця, а також копію заявок-розрахунків на фінансування виконання даного рішення;
- розрахунок індексації-різниці грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 02.10.2024 з урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доході населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, а також копію заявок-розрахунків на фінансування виконання даного рішення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.12.2025 розгляд заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду вирішено здійснювати в порядку письмового провадження. Запропоновано відповідачу надати письмові пояснення щодо заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та докази повного виконання рішення суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.01.2026 заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 200/9061/24 задоволено частково.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі № 200/9061/24 протягом двох місяця з дня отримання копії цієї ухвали та долучити документи, що підтверджують обставини в ньому, а саме:
розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 11.12.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, як базового місяця, а також копію заявок-розрахунків на фінансування виконання даного рішення;
розрахунок індексації-різниці грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 02.10.2024 з урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доході населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, а також копію заявок-розрахунків на фінансування виконання даного рішення.
Від військової частини НОМЕР_1 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що
З метою добровільного виконання рішення суду фінансово-економічною службою частини проведено перерахунок ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з 11.12.2016 по 28.02.2018 та 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 02.10.2024. Усього на виконання рішення суду нараховано 295 417,32 грн.
З метою подальшого добровільного виконання рішення суду, відповідно до Положення про фінансове господарство розпорядника бюджетних коштів нижчого рівня (другого ступеня) за кошторисом Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.11.2009 №550, Наказу Міністерства оборони України від 22.05.2017 № 280 «Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ, організації Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту», юридичною службою та начальником фінансового органу військової частини НОМЕР_1 складено та направлено до фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління заявки та розрахунок коштів, необхідних для виконання рішень суду.
Зазначено, що у разі наявності в бюджеті України асигнувань за КЕКВ 2800 «Інші видатки», відповідно до заявленої потреби кошти для виконання рішення суду перераховуються Департаментом соціального забезпечення розпорядникам коштів усіх рівнів встановленим порядком. Військова частина не має можливості виконати судове рішення з коштів інших видатків бюджетних установ (КЕКВ). Це заборонено ч. 1 ст. 51 Бюджетного Кодексу України та може призвести до невиконання зобов'язань з виплати грошового забезпечення та додаткової винагороди за участь в бойових діях військовослужбовців, що зараз проходять військову службу У випадку надходжень до військової частини НОМЕР_1 бюджетник коштів для виконання рішення суду, відповідні кошти буде перераховано ОСОБА_1 .
Доказів того, що військова частина НОМЕР_1 ухиляється від виконання судового рішення не має. Рішення суду не виконано виключно внаслідок відсутності коштів у бюджеті України на фінансування потреб військових частин за КЕКВ 2800 «Інші видатки» (що пов'язано безпосередньо із введеним у країні воєнним станом та спрямуванням усіх коштів на закупку озброєння та виплату грошового забезпечення та додаткової винагороди за участь в бойових діях військовослужбовцям, що проходять військову службу). Для усунення підстав невиконання рішення суду командиром військової частини НОМЕР_1 вжито усіх необхідних заходів.
Просить прийняти звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі № 200/9061/24; звільнити керівника суб'єкта владних повноважень - командира військової частини НОМЕР_1 від сплати штрафу, як такого, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/9061/24 здійснив всі необхідні заходи.
Від представника ОСОБА_1 до суду надійшли заперечення на прийняття звіту військової частини НОМЕР_1 , в яких просить: не приймати звіт військової частини НОМЕР_1 щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі №200/9061/24; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 протягом 1 місяця подати звіт щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі №200/9061/24 з наданням доказів подачі заявки на фінансування за КЕКВ 2112 “Грошове забезпечення військовослужбовців».
Зазначає, що заявки на фінансування подані не за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців», а за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», що суперечать офіційним роз'ясненням Міністерства оборони України та Державної казначейської служби України.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд враховує наступне.
Статтею 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Розділом IV КАС України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.
Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 КАС України).
Як унормовано частиною 2 статті 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Військовою частиною НОМЕР_1 проведено перерахунок ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за періоди з 11.12.2016 по 28.02.2018 та 01.03.2018 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 02.10.2024. Усього на виконання рішення суду нараховано 295 417,32 грн.
Також було складено та направлено до фінансово-економічного підрозділу вищого органу військового управління заявки та розрахунок коштів, необхідних для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 по справі №200/8964/24: основна заявка-розрахунок на фінансування від 05.06.2025 № 1114; основна заявка-розрахунок на фінансування (додаткова) від 13.06.2025 № 1229; основна заявка-розрахунок на фінансування від 04.07.2025 № 1429; основна заявка-розрахунок на фінансування від 06.08.2025 № 1681; основна заявка-розрахунок на фінансування від 08.09.2025 № 1931; основна заявка-розрахунок на фінансування від 07.10.2025 № 2143; основна заявка-розрахунок на фінансування від 06.11.2025 № 2351; основна заявка-розрахунок на фінансування від 03.12.2025 № 2543; основна заявка-розрахунок на фінансування від 07.01.2026 № 27; основна заявка-розрахунок на фінансування від 06.02.2026 № 313.
Відповідно до листа Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України №220/13/9088 від 04.11.2024 зазначено, що надходять численні листи щодо виділення бюджетних призначень для виконання рішень судів з окремих питань виплати грошового забезпечення та індексації військовослужбовцям Збройних Сил України.
Міністерством оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення виконання судових рішень по КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки», оскільки виділені асигнування на 2024 рік вичерпано.
Міністерством оборони України, з метою своєчасного забезпечення належних виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, порушено питання перед Міністерством фінансів України, зокрема, щодо збільшення видатків на виконання судових рішень. Міністерство фінансів України листами від 19.06.2024 №10010-27-5/18577 та від 18.07.2024 № 10010-27-5/21266 повідомило, що Кабінет Міністрів України доручив органам сектору безпеки і оборони вжити заходів, зокрема стосовно призупинення внесення пропозицій щодо перерозподілу асигнувань за рахунок скорочення видатків на грошове забезпечення військовослужбовців (доручення від 10.07.2024 № 16515/0/2-24).
При цьому, судовим рішенням у даній справі не було зобов'язано відповідача подати заявки на фінансування за КЕКВ 2112 "Грошове забезпечення військовослужбовців" або по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки».
Отже, суд не може прийти до висновку про невиконання відповідачем рішення суду у даній справі через не подання заявки на фінансування виконання рішення суду за КЕКВ 2112 "Грошове забезпечення військовослужбовців".
Таким чином, вищевказані посилання представника позивача є необґрунтованими.
Суд вважає, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2025 по справі № 200/8964/24 військовою частиною НОМЕР_1 виконано частково, адже нею вчинені дії для виконання судового рішення, оскільки в добровільному порядку сформовано розрахунок потреби у коштах, однак з незалежних від неї обставин на момент подання звіту виплату індексації грошового забезпечення не здійснено.
Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приймає звіт військової частини НОМЕР_1 , а також керуючись частиною 11 статті 382-3 КАС України, вважає за необхідним встановити новий строк для подання звіту щодо виконання судового рішення.
На переконання суду, в даному випадку військовій частині НОМЕР_1 слід встановити строк два місяця для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі № 200/9061/24, а не місяць, як на тому наполягає заявник.
Також суд зауважує, що частиною 3 статті 382-3 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти поданий військовою частиною НОМЕР_1 звіт про виконання судового рішення по справі №200/9061/24.
Встановити військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2025 у справі № 200/9061/24, протягом 60 днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.В.Загацька