Рішення від 02.03.2026 по справі 924/491/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" березня 2026 р. Справа № 924/491/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали

за позовом Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)" с. Климентовичі Шепетівського району Хмельницької області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" м. Хмельницький

про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 163500,00 грн

Представники сторін: не з'явились

Рішення приймається 02.03.2026, оскільки в судовому засіданні 27.01.2026 та 18.02.2026 оголошувалась перерва.

В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Хмельницької області 15.05.2025 надійшла позовна заява Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" про визнання недійсними додаткових угод №4 від 04.08.2023, №5 від 04.09.2023 та №6 від 30.11.2023 до договору №21714001/К-15 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2022 та стягнення 163500,00 грн безпідставно отриманих коштів. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що між сторонами був укладений договір №К-15 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2022, загальна вартість якого на момент укладення становила 4217700,00 грн. Обсяг електричної енергії, що поставляється споживачу за цим договором, становив 1000000 кВт*год. Відповідно до додатку 2 "Комерційна пропозиція" попередня ціна 1кВт*год електричної енергії становила 3,51475 грн/кВт*год без ПДВ, а з урахуванням ПДВ - 4,2177 грн. Протягом 2023 року до вказаного договору вносилися зміни шляхом укладення додаткових угод. Так, додатковою угодою від 17.01.2023 № 1 було збільшено ціну за 1 кВт*год електричної енергії до 3,5494 грн без ПДВ (4,2593 грн з ПДВ); додатковою угодою від 30.03.2023 № 2 збільшено ціну - до 3,5993 грн/кВт*год без ПДВ (4,3192 грн з ПДВ); додатковою угодою від 29.06.2023 №3 збільшено ціну за 1 кВт*год електричної енергії до 3,6543 грн без ПДВ (4,3851 грн з ПДВ); додатковою угодою від 04.08.2023 № 4 збільшено ціну - до 3,9593 грн/кВт*год без ПДВ (4,7512 грн з ПДВ); додатковою угодою від 04.09.2023 № 5 збільшено ціну - до 4,4256 грн/кВт*год без ПДВ (5,3107 грн з ПДВ); додатковою угодою від 30.11.2023 № 6 збільшено ціну за 1 кВт*год електричної енергії до 4,9190 грн без ПДВ (5,9028 грн з ПДВ). Підставами для укладення додаткових угод зазначено вимоги ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі". Позивач вважає, що додаткові угоди №№ 4, 5, 6, якими внесено зміни до істотних умов основного договору, укладені з порушенням вимог вищевказаного закону, тому підлягають визнанню недійсними. Вказує, що позивачем було направлено на адресу відповідача претензію з детальним розрахунком вартості електроенергії на підставі середньозваженої ціни РДН, дані про яку були отримані з офіційного джерела - оператора ринку. Відповіді на цю претензію відповідач не надав, що є порушенням принципів ділового обігу та договірної добросовісності. З наданої таблиці РДН вбачається, що протягом серпня - листопада 2023 року середньозважена ціна 1 кВт*год електроенергії коливалась у межах 3,91 - 4,07 грн (без ПДВ), що значно нижче від ціни, визначеної додатковими угодами №4, №5, №6. Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" зміна істотних умов договору допускається лише в разі наявності документального обґрунтування коливань на ринку, та якщо такі зміни не призводять до збільшення загальної ціни договору понад 20%. Зазначає, що у вказаному випадку ці зміни: не підтверджені об'єктивними коливаннями ринкової ціни згідно з РДН; перевищують гранично допустиме підвищення. ТОВ "Хмельницькенергозбут" ініціювало укладення додаткових угод №4, №5, №6 без достатнього документального підтвердження необхідності підвищення ціни за одиницю товару, а відтак вони підлягають визнанню недійсними в судовому порядку в силу приписів п . 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, ст. ст. 203, 215 ЦК України. При внесенні змін до договору в частині вартості товару постачальник мав би не лише довести підвищення ціни на товар (електричну енергію ) на ринку за допомогою доказів , але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Крім того, постачальник мав би довести, що підвищення ціни є не прогнозованим. Також звертає увагу, що застосування у додаткових угодах ч.3 ст.631 ЦК України щодо перерахунку (підвищення ціни) на електричну енергію, яка вже була спожита споживачем, не відповідає вимогам закону. Щодо стягнення 6езпідставно сплачених коштів зазначає, що ТОВ "Хмельницькенергозбут" в порушення вимог ст. 526, 530, 629 ЦК України допущено неналежне виконання умов договору №21714001/т К-15 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2022, як наслідок Державною установою "Шепетівська виправна колонія (№98)" на користь ТОВ "Хмельницькенергозбут" безпідставно сплачено кошти у сумі 163 500,00 грн. З огляду на викладене, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.05.2025, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.

Ухвалою суду від 04.06.2025 (після усунення недоліків позовної заяви) прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 924/491/25 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 12:00 год. 02 липня 2025 року, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов до 23 червня 2025 року включно, встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив та наявних у нього доказів до 02 липня 2025 року включно.

Відповідно до ухвали від 02.07.2025 суд відклав підготовче засідання на 12:00 год. 29 липня 2025 року, продовжив строк підготовчого провадження у справі № 924/491/25 на тридцять днів, встановив відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив до 15 липня 2025 року включно.

В підготовчому засіданні 29.07.2025 суд відклав підготовче засідання на 15:10 год. 31 липня 2025 року, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

Ухвалою суду від 31.07.2025 зупинено провадження у справі №924/491/25 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №920/19/24.

Відповідно до ухвали від 23.12.2025 суд, зокрема поновив провадження у справі № 924/491/25 та призначив підготовче засідання на 15:45 год. 12 січня 2026 року.

В підготовчому засіданні 12.01.2026 суд постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про відкладення підготовчого засідання до 14:30 год. 21 січня 2026 року.

Згідно з ухвалою від 21.01.2026, яку постановлено із занесенням до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 11:00 год. 27 січня 2026 року.

У зв'язку з некоректною роботою підсистеми відеоконференцзв'язку системи ЄСІТС в ході фіксування судового засідання, технічна фіксація судового засідання 27.01.2026 об 11:00 год. по справі №924/491/25 не могла бути проведена, у зв'язку із чим 27.01.2026 складено акт про несправність (неналежне фіксування) системи відеоконференцзв'язку.

Згідно з ухвалою суду від 27.01.2026 відкладено судове засідання по справі №924/491/25 на 10:00 год. 18 лютого 2026 року.

Відповідно до ухвали від 18.02.2026, яку постановлено із занесенням до протоколу судового засідання, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 15:30 год. 02 березня 2026 року.

Представник позивача в судове засідання 02.03.2026 не з'явилась, у попередніх судових засіданнях підтримала позовні вимоги у повному обсязі з підстав, що викладені у позовній заяві. У додаткових поясненнях від 20.01.2026 позивач вказує, що переплата за спожиту електричну енергію за 2023 рік була обчислена позивачем на підставі фактичних обсягів споживання електричної енергії та середньозважених цін РДН (ринку "на добу наперед") за відповідні місяці 2023 року. Розрахунок здійснено шляхом: визначення середньозваженої ціни електричної енергії на РДН за кожен календарний місяць 2023 року; порівняння зазначеної ціни з ціною електричної енергії, застосованою постачальником відповідно до договору; обчислення різниці між фактично застосованою ціною та економічно обґрунтованою середньозваженою ціною РДН; множення різниці у ціні на фактичний обсяг спожитої електричної енергії у відповідному місяці. За результатами проведеного аналізу встановлено, що упродовж 2023 року застосовувалась ціна, яка у низці місяців перевищувала середньозважену ціну РДН, що призвело до утворення переплати коштів з боку позивача. З урахуванням викладеного, позивач вважає наведений розрахунок обґрунтованим, таким, що відповідає фактичним обставинам справи та підлягає врахуванню судом при розгляді спору по суті.

Представник відповідача в судове засідання 02.03.2026 не з'явилась. У надісланому до суду відзиві на позов від 18.06.2025 зазначила, що закупівля товару здійснювалась з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року №1178. Звертає увагу, що договір про закупівлю має укладатися на умовах, зокрема тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, яка має відповідати вимогам тендерної документації, у тому числі умовам, передбаченим проектом договору про закупівлю. Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов має міститися у тендерній документації. 28.12.2022 між сторонами укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №21714001, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 "Про затвердження Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування". У додатку № 2 до договору "Комерційна пропозиція" було погоджено, з-поміж іншого, кількість електричної енергії - 1 000 000 кВт/год, ціну товару без ПДВ, без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл за кВт/год - 3,16911 грн, тариф на передачу, без ПДВ - 0,34564 грн, базову ціну товару, без ПДВ, з тарифом на передачу - 3,51475 грн. Також у вказаному вище додатку зазначено, що тариф на передачу електричної енергії, що включений в ціну за одиницю товару, станом на дату проведення аукціону по процедурі, згідно з якою укладено цей договір, затверджено постановою НКРЕКП №2454 від 01 грудня 2021 року, та становить 0,34564 грн без ПДВ. Тобто станом на момент підписання договору про закупівлю сторонами погоджені істотні умови - предмет, кількість, ціна, строк виконання зобов'язань за договором. Жодних порушень принципів добросовісності, відкритості та прозорості публічних закупівель у даній закупівлі не допущено. У додатку №1 до договору у редакції додаткової угоди № 4 від 04.08.2023 сторони погодили: кількість товару - 938 592 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу за кВт/год - 3,47430 грн без ПДВ, тариф на передачу - 0,48510 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 3,95940 грн без ПДВ. Отже, ціна товару без тарифу на передачу за кВт/год по договору становить 3,47430 грн без ПДВ, тобто нижче як на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС) у липні 2023 року 3,66987 грн. без ПДВ. Зазначає, що у додатку №1 до договору у редакції додаткової угоди № 5 від 04.09.2023 сторони погодили: кількість товару - 899 331 кВт/год, ціну товару без тарифу на передачу за кВт/год - 3,94055 грн без ПДВ, тариф на передачу - 0,48510 грн без ПДВ, базову ціну товару з тарифом на передачу та тарифом на розподіл - 4,42565 грн без ПДВ. Зазначена ціна товару без тарифу на передачу за кВт/год є нижчою як на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС) у серпні 2023 року 4,16223 грн без ПДВ. Представник вказує, що підставою для підписання додаткової угоди № 6 було коливання ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), що відбулося з моменту останнього внесення змін до договору в частині зміни ціни за одиницю товару (04.09.2023 р.) та ціною на момент звернення постачальника (станом на 30.11.2023), внаслідок чого збільшено ціну за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни на ринку на 12,52 %, що підтверджено інформаційно-ціновою довідкою Хмельницької торгово-промислової палати від 29.11.2023 року №22-05/1279. Додаткова угода набрала чинності з 01.12.2023. Коливання ціни на ринку обґрунтовано та підтверджено даними ДП "Оператор ринку". Зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" та умовами договору №21714001 від 28.12.2022 відсоток, на який можливо підняти ціну за одиницю товару, не обмежений. Замовник може підняти ціну пропорційно тому, як вона змінилася на відповідному ринку. Єдина умова - таке підвищення має бути пропорційним коливанню цін на ринку, тобто не можна збільшувати ціну на товар більше, ніж підвищилися ціни на ринку за певний період. Зміна ціни за одиницю товару може відбуватися відповідно до фактичних коливань на ринку, періодичність їх не обмежена. Коливання ціни визначаються порівняно з датою укладення договору/(підготовки пропозиції) або ж з датою внесення попередніх змін щодо ціни за одиницю товару. Таким чином, постановою № 1178 на час дії воєнного стану знято обмеження на допустимий відсоток підвищення ціни та на періодичність такого підвищення. Наявність цінових коливань на ринку має бути документально підтверджена, тому постачальник для підтвердження необхідності підвищення ціни має надати довідку, наприклад, із торгово-промислової палати. У довідці вказується не просто зафіксований рівень цін на ринку, що склався на певну дату, а відображене саме коливання порівняно із попереднім періодом. Представник відповідача вказує, що укладаючи додаткові угоди №4, №5 та №6, відповідач не виходив за рамки пропорційного коливання ціни такого товару на ринку, при цьому, загальна сума договору не збільшувалась, а зменшувався обсяг закупівлі, що було погоджено з Державною установою "Шепетівська виправна колонія (№98)". Коливання ціни підтверджено ціновими довідками Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/760 від 01.08.2023, №22-05/895 від 30.08.2023 та №22-05/1279 від 29.11.2023, які є належними та допустимими в розумінні господарського процесуального законодавства. Додаткові угоди №4, №5 та №6 укладені не за усною домовленістю, а на підставі звернення відповідача, як постачальника, до споживача з відповідним обґрунтуванням та наданням доказів наявності підстав для зміни істотних умов договору. Фактично в силу приписів ст. 173 ГПК України вимога про стягнення 163 500,00 грн є похідною від вимоги про визнання недійсною додаткової угоди. Таким чином, оскільки відповідач вважає, що відсутні підстави для визнання додаткових угод №4, №5, №6 недійсними, тому й вимога про стягнення 163 500,00 грн задоволенню не підлягає.

Крім того, представник відповідача подала до суду заперечення щодо наданого розрахунку від 26.01.2026, в яких вказала, що відповідач не погоджується із наданим позивачем розрахунком. Так, в наданому позивачем розрахунку, який здійснений за період з 01 січня по 31 грудня 2023 року зазначено незрозумілий відсоток коливання ціни, не надано доказів його походження та визначення. Крім того, відсутнє документальне підтвердження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Не надано довідку із торгово - промислової палати, в якій вказувався б зафіксований рівень цін на ринку, що склався на певну дату, з відображеним % коливання порівняно із попереднім періодом. Відповідач звертає увагу, що позивачем не оспорюються додаткові угоди №1, №2 та №3, а лише №4, №5 та №6. Отже, і сума стягнення коштів має рахуватися з дії додаткових угод, які оспорюються. Відповідач здійснив власний перерахунок і встановив, що ціна РДН була вища, ніж ціна по договору і різниця становить 150503,45 грн.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.

Відповідно до звіту про результати проведення процедури закупівлі UA-2022-12-06-013492-а від 29.12.2022, у електронній системі публічних закупівель "Прозорро" 06.12.2022 було опубліковано оголошення про проведення Державною установою "Шепетівська виправна колонія (№98)" процедури закупівлі товару код ДК 021:2015:09310000-5 "Електрична енергія" в кількості 1000000 кВт*год., строк поставки з 01.01.2023 по 31.12.2023.

У процедурі закупівлі взяли участь 3 учасника: ТОВ "Хмельницькенергозбут", ТОВ "Енера Суми" та ТОВ "Укр Газ Ресурс". Переможцем процедури закупівлі визнано ТОВ "Хмельницькенергозбут" з ціновою пропозицією 4217700,00 грн.

В подальшому між Державною установою "Шепетівська виправна колонія (№98)" (далі - споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" (далі - постачальник) було укладено договір №21714001/К-15 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2022 (далі - договір), у п.1.1 якого зазначено, що умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178, та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).

На умовах цього договору та за результатами проведеної процедури закупівлі постачальник продає товар: електрична енергія згідно коду ДК 021:2015:09310000-5 "Електрична енергія" споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 2.1 договору).

Відповідно до п. 3.1 договору постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 01.01.2023 до 31.12.2023 року включно.

За умовами п. 3.2 договору об'єкт постачання електричної енергії споживача розташований за адресою: 30430, Хмельницька обл., Шепетівський р-н, село Климентовичі, вулиця Тараса Шевченка, будинок 60.

Постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь - якої іншої плати за електричну енергію, ніж визначену умовами цього договору (п. 3.4 договору).

Згідно з п. 5.1 договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 1 до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 4217700,00 грн, в т.ч. ПДВ.

Відповідно до п. 5.2 договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.3 договору).

Пунктом 6.1 договору закріплені права споживача, зокрема отримувати електричну енергію на умовах, зазначених у цьому договорі (підп. 1); безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та обов'язків, інформацію про ціну, порядок оплати спожитої електричної енергії, а також іншу інформацію, що має надаватись постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього договору (підп. 3).

Постачальник, в свою чергу, згідно з п. 7.2 договору зобов'язується: забезпечувати належну якість надання послуг з постачання електричної енергії відповідно до вимог чинного законодавства та цього договору (підп. 1), нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором (підп. 2), надавати споживачу інформацію про його права та обов'язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається договором та чинним законодавством, а також інформацію про ефективне споживання електричної енергії. Така інформація оприлюднюється на офіційному веб-сайті постачальника і безкоштовно надається споживачу на запит (підп. 3).

Цей договір є укладеним з моменту підписання сторонами, скріплення печатками сторін (за наявності) та укладається на строк до 31 грудня 2023 року, а в частині розрахунків договір діє до повного виконання зобов'язань сторонами. Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання (ст. 631 ЦК) (п. 13.1 договору).

За умовами п. 13.3 договору істотні умови договору можуть бути змінені у порядку, передбаченому статтею 188 Господарського кодексу України та у випадках, визначених у частині п'ятій та шостій статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", за наявності документально підтверджених об'єктивних обставин.

Згідно з п. 13.5 договору внесення змін до цього договору здійснюється шляхом укладення додаткових угод до нього (крім повідомлень про зміну реквізитів).

Договір підписаний сторонами та скріплений відтисками їх печаток.

Додатком № 1 до договору сторони оформили заяву-приєднання до договору про постачання електричної енергії, в якій визначено персоніфіковані дані споживача та початок постачання з 01 січня 2023 року.

Додатком 2 до договору оформлено комерційну пропозицію постачальника, згідно з якою очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 1000000 кВт*год. Загальна вартість договору з ПДВ 20% - 4217700,00 грн. Ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 3,51475 грн/кВт*год, яка включає ціну товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,16911 грн, тариф на передачу (без ПДВ) - 0,34564 грн.

Додатком №3 до договору оформлено заявку на постачання електричної енергії споживачу. Додатком №4 - примірну форму акту приймання - передачі електричної енергії.

17 січня 2023 року сторони підписали додаткову угоду №1 до договору, згідно з п. 1 якої у зв'язку з набуттям із 01.01.2023 чинності постанови НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік", та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії із 0,34564 грн/кВт*год без ПДВ до 0,38028 грн/кВт*год без ПДВ на період з 01 січня 2023 року по 31 березня 2023 року (включно), сторони, за взаємною згодою, вирішили додаток №1 до договору № 21714001/К-15 від 28.12.2022 викласти в новій редакції. Даний додаток є невід'ємною частиною додаткової угоди та договору.

Відповідно до додатку №1 в редакції додаткової угоди № 1 від 17.01.2023 очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 990240 кВт*год. Загальна вартість договору з ПДВ 20% становить 4217700,00 грн. Базова ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 3,54939 грн/кВт*год, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) 0,38028 грн/кВт*год.

Додатковою угодою №2 від 30.03.2023 до договору сторони визначили, що у зв'язку з набуттям із 01.01.2023 чинності постанови НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік", та зростанням тарифу на послуги з передачі електричної енергії із 0,38028 грн/кВт*год без ПДВ до 0,43025 грн/кВт*год без ПДВ на період з 01 квітня 2023 року по 30 червня 2023 року (включно), сторони, за взаємною згодою, вирішили додаток №1 до договору № 21714001 від 28.12.2022 викласти в новій редакції, згідно з якою збільшено базову ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії до 3,59936 грн/кВт*год, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) 0,43025 грн/кВт*год.

В подальшому, 29.06.2023 між сторонами підписано додаткову угоду №3 до договору, згідно з п. 1 якої відповідно до постанови НКРЕКП № 1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго" на 2023 рік", тариф на послуги з передачі електричної енергії збільшився з 0,43025 грн/кВт*год без ПДВ до 0,48510 грн/кВт*год без ПДВ на період з 01 липня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно), у зв'язку з чим сторони, за взаємною згодою, вирішили додаток №1 до договору № 21714001 від 28.12.2022 викласти в новій редакції. Відповідно до додатку №1 в редакції додаткової угоди № 3 від 29.06.2023 очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 961836 кВт*год. Загальна вартість договору з ПДВ 20% становить 4217700,00 грн. Базова ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 3,65421 грн/кВт*год, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) 0,48510 грн/кВт*год.

04 серпня 2023 року сторонами підписано додаткову угоду №4 до договору, згідно з п. 1 якої визначено, що у зв'язку із збільшенням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС) у липні 2023 року, яка становить 3669,87 грн.Мвт.год. без ПДВ в порівнянні з груднем 2022 року (3347,46 грн.Мвт.год. без ПДВ), інформація про що підтверджена довідкою Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/760 від 01.08.2023, сторони за взаємною згодою вирішили:

1.1 Вартість електричної енергії у серпні 2023 року, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії встановити на рівні 4,75128 грн/кВт.год з ПДВ.;

1.2. Додаток "Комерційна пропозиція постачальника" до договору № 21714001 від 28.12.2022 викласти у новій редакції. Даний додаток є невід'ємною частиною цієї додаткової угоди та договору.

Відповідно до додатку №1 в редакції додаткової угоди № 4 від 04.08.2023 очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 938592 кВт*год. Загальна вартість договору з ПДВ 20% становить 4217700,00 грн. Базова ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 3,95940грн/кВт*год, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) 0,48510 грн/кВт*год.

У додатковій угоді №5 до договору від 04.09.2023 сторони погодили, що у зв'язку із збільшенням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС) у серпні 2023 року, яка становить 4162,23 грн.Мвт.год. без ПДВ в порівнянні з липнем 2023 року (3669,87 грн.Мвт.год. без ПДВ), інформація про що підтверджена довідкою Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/895 від 30.08.2023, сторони за взаємною згодою вирішили, що вартість електричної енергії у вересні 2023 року, з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії встановити на рівні 5,310778 грн/кВт.год з ПДВ та виклали в новій редакції додаток "Комерційна пропозиція постачальника" до договору № 21714001 від 28.12.2022.

Відповідно до додатку №1 в редакції додаткової угоди № 5 від 04.09.2023 очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 899331 кВт*год. Загальна вартість договору з ПДВ 20% становить 4217700,00 грн. Базова ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 4,42565грн/кВт*год, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) 0,48510 грн/кВт*год.

Додатковою угодою №6 від 30.11.2023 сторони, у зв'язку з коливанням ціни на ринку "на добу наперед" (РДН), що відбулося з моменту останнього внесення змін до договору в частині зміни ціни за одиницю товару (04.09.2023) та ціною на момент звернення постачальника листопад (станом на 30.11.2023) вирішили збільшити ціну за одиницю товару пропорційно збільшенню ціни на ринку на 12,52 %, що підтверджено інформаційно-ціновою довідкою Хмельницької торгово-промислової палати від 29.11.2023 №22-05/1279 та викласти додаток № 1 в новій редакції. Згідно з додатком №1 в редакції додаткової угоди №6 від 30.11.2023 очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 888179 кВт*год. Загальна вартість договору з ПДВ 20% становить 4217700,00 грн. Базова ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 4,91901 грн/кВт*год, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) 0,48510 грн/кВт*год.

Крім того, 22.12.2023 сторонами підписано додаткову угоду №7, згідно з п. 1 якої у зв'язку із зменшенням фактичної потреби у закупівлі товару за визначеним предметом закупівлі, а саме: електрична енергія, з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача, сторони дійшли згоди зменшити суму договору на 4,12 грн, в т.ч. ПДВ, викласти пункт 5.1 розділу 5 "Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії" договору в наступній редакції: "Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 1 до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить: 4 217 696,88 грн, в т.ч. 702949,33 грн ПДВ".

Згідно з додатком №1 в редакції додаткової угоди №7 від 22.12.2023 загальна вартість договору з ПДВ 20% становить 4217696,88 грн. Загальний обсяг електричної енергії та базова ціна товару залишилась без змін.

На виконання умов договору та додаткових угод відповідач передав, а позивач спожив 888178 кВт*год електричної енергії загальною вартістю 4217695,88 грн, що підтверджується підписаними між сторонами рахунками-фактурами №2171400, які є документальними актами виконання постачальником та використання споживачем електричної енергії, а саме:

- від 30.01.2023 на суму 548925,94 грн за 128878 кВт*год за ціною 3,549390 грн без ПДВ;

- від 27.02.2023 на суму 346495,72 грн за 81351 кВт*год за ціною 3,549390 грн без ПДВ;

- від 31.03.2023 на суму 464856,50 грн за 109140 кВт*год за ціною 3,549390 грн без ПДВ;

- від 28.04.2023 на суму 372313,48 грн за 86199 кВт*год за ціною 3,599360 грн без ПДВ;

- від 30.05.2023 на суму 171914,08 грн за 39802 кВт*год за ціною 3,599360 грн без ПДВ;

- від 29.06.2023 на суму 186893,17 грн за 43270 кВт*год за ціною 3,599360 грн без ПДВ;

- від 28.07.2023 на суму 138243,14 грн за 31526 кВт*год за ціною 3,654210 грн без ПДВ;

- від 30.08.2023 на суму 217432,82 грн за 45763 кВт*год за ціною 3,959400 грн без ПДВ;

- від 28.09.2023 на суму 218336,78 грн за 41112 кВт*год за ціною 4,425650 грн без ПДВ;

- від 27.10.2023 на суму 426306,94 грн за 80272 кВт*год за ціною 4,425650 грн без ПДВ;

- від 30.11.2023 на суму 535454,09 грн за 100824 кВт*год за ціною 4,425650 грн без ПДВ;

- від 25.12.2023 на суму 590523,22 грн за 100041 кВт*год за ціною 4,919010 грн без ПДВ.

Матеріали справи містять також акти прийняття-передавання товарної продукції від 31.01.2023, від 28.02.2023, від 31.03.2023, від 31.05.2023, 30.06.2023, від 31.07.2023, від 31.08.2023, від 30.09.2023, від 30.11.2023, від 31.12.2023.

За спожиту електричну енергію позивач перерахував відповідачу кошти в сумі 4217695,88 грн, що підтверджується платіжними дорученнями та платіжними інструкціями: №5347 від 30.01.2023 на суму 532446,56 грн, №5348 від 30.01.2023 на суму 16479,38 грн, №5418 від 03.03.2023 на суму 334070,40 грн, №5416 від 03.03.2023 на суму 12425,32 грн, №5488 від 04.04.2023 на суму 448812,65 грн, №5487 від 04.04.2023 на суму 16043,85 грн, №5573 від 03.05.2023 на суму 359028,83 грн, №5575 від 03.05.2023 на суму 13284,65 грн, №6044 від 01.06.2023 на суму 153729,70 грн, №6043 від 01.06.2023 на суму 7167,58 грн, №6042 від 01.06.2023 на суму 11016,80 грн, №6283 від 03.07.2023 на суму 164106,04 грн, №6280 від 03.07.2023, №6534 від 02.08.2023 на суму 138243,14 грн, №6810 від 06.09.2023 на суму 197880,97 грн, №6803 від 06.09.2023 на суму 1952,87 грн, №6804 від 06.09.2023 на суму 17598,98 грн, №6987 від 28.09.2023 на суму 218336,78 грн, №7240 від 01.11.2023 на суму 381300,43 грн, №7236 від 01.11.2023 на суму 14162,42 грн, №7247 від 01.11.2023 на суму 6601,02 грн, №7248 від 01.11.2023 на суму 24243,07 грн, №7492 від 01.12.2023 на суму 4356,93 грн, №7489 від 01.12.2023 на суму 531097,16 грн, №7785 від 25.12.2023 на суму 575823,22 грн, №7784 від 25.12.2023 на суму 14700,00 грн.

У звіті про виконання договору про закупівлю UA-2022-12-06-013492-а також зазначено, зокрема суму оплати за договором про закупівлю 4217696,88 грн.

До матеріалів справи долучено листи ТОВ "Хмельницькенергозбут" №411 від 03.08.2023, №450 від 04.08.2023 та №625 від 30.11.2023, в яких останнє повідомляло позивача про збільшення середньозваженої ціни купівлі - продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС) та необхідність укладення додаткових угод.

Додатками до вказаних листів долучались інформаційні довідки Хмельницької торгово - промислової палати: №22-05/760 від 01.08.2023, №22-05/895 від 30.08.2023 та №22-05/1279 від 29.11.2023, в яких зазначені середньозважені ціни купівлі - продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС), а саме: у грудні 2022 року - 3347,46 грн.Мвт.г без ПДВ, в липні 2023 року - 3669,87 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання ціни у +9,63 % (довідка від 01.08.2023), в липні 2023 року - 3669,87 грн.Мвт.г без ПДВ, в серпні 2023 року - 4162,23 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання ціни між зазначеними датами +13,42% (довідка від 30.08.2023), станом на 04.09.2023 - 3872,81 грн.Мвт.г без ПДВ, листопад (станом на 30.11.2023) - 4357,80 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання між зазначеними датами +12,52 % (довідка від 29.11.2023).

Крім того, матеріали справи містять постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) №1811 від 21.12.2022 року "Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії АТ "Хмельницькобленерго" із застосуванням стимулюючого регулювання" та №1788 від 21.12.2022 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії НЕК "Укренерго", відомості із офіційного сайту ДП "Оператор ринку" щодо ціни електричної енергії на ринку "на добу наперед" станом на грудень 2022 року, липень 2023 року, листопад 2023 року.

Аналізуючи надані докази та пояснення учасників процесу, оцінюючи їх у сукупності, суд приймає до уваги наступне.

Стаття 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлює право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України "Про публічні закупівлі" № 922-VIII від 25.12.2015 (далі - Закон № 922-VIII).

Метою вказаного закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

У ст. 1 Закону № 922-VIII зазначено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41 Закону № 922-VIII).

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Суд встановив, що між Державною установою "Шепетівська виправна колонія (№98)" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" було укладено договір №21714001/К-15 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2022, у п. 2.1 якого зазначено, що на умовах цього договору та за результатами проведеної процедури закупівлі відповідач продає товар: електрична енергія згідно коду ДК 021:2015:09310000-5 "Електрична енергія" позивачу для забезпечення потреб електроустановок позивача, а позивач оплачує відповідачу вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі, згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п. 3.1 договору постачання електричної енергії споживачу здійснюється у строк з 01.01.2023 до 31.12.2023 року включно.

Згідно з п. 5.1 договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 1 до цього договору. Загальна вартість цього договору на момент його укладення становить 4217700,00 грн, в т.ч. ПДВ.

У комерційній пропозиції, яка є додатком до договору, сторони визначили, що очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 1000000 кВт*год. Загальна вартість договору з ПДВ 20% - 4217700,00 грн. Ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 3,51475 грн/кВт*год, яка включає ціну товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл - 3,16911 грн, тариф на передачу (без ПДВ) - 0,34564 грн.

В подальшому, між сторонами були укладені додаткові угоди до договору № 1 від 17.01.2023, №2 від 30.03.2023, №3 від 29.06.2023, №4 від 04.08.2023, №5 від 04.09.2023, №6 від 30.11.2023, якими збільшено ціну за одиницю товару в порівнянні з ціною, зазначеною у договорі №21714001/К-15 від 28.12.2022 та зменшено загальний обсяг постачання електричної енергії.

Вважаючи, що додаткові угоди №4 від 04.08.2023, №5 від 04.09.2023 та №6 від 30.11.2023 не відповідають вимогам законодавства, позивач просить визнати їх недійсними.

Згідно з ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.

Відповідно до п. 1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну припинення цивільних прав та обов'язків. Дво - чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін (ч.4 ст. 202 ЦК України).

Статтею 203 ЦК України визначені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Зокрема: 1) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Загальні підстави недійсності правочину встановлені ст. 215 ЦК України. Так, згідно з ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч.ч.2, 3 ст. 215 ЦК України).

Як вбачається із змісту оспорюваних додаткових угод №4 від 04.08.2023, №5 від 04.09.2023 та №6 від 30.11.2023, останні були укладені на підставі п.п. 1, 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пп.1 та пп.2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, в зв'язку із збільшенням середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС), що підтверджується вказаними в угодах довідками Хмельницької торгово-промислової палати.

Суд зазначає, що за умовами п. 1 та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону № 922-VIII істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Відповідно до підп. 1 та підп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, в редакції, чинній на момент укладення оспорюваних угод, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Пунктом 13.3 договору визначено, що істотні умови договору можуть бути змінені у порядку, передбаченому статтею 188 Господарського кодексу України та у випадках, визначених у частині п'ятій та шостій статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", за наявності документально підтверджених об'єктивних обставин.

Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 18.06.2021 у справі №927/491/19 висловив правову позицію, що закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.

Стаття 652 ЦК України передбачає, що в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Тобто, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.

При цьому у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у ст. 652 ЦК України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. В іншому випадку не досягається мета вищевказаного Закону, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку. Вказаний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22.

Такий правовий висновок викладений також у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24, в якій Велика Палата Верховного Суду зазначила, що визначене законодавцем відсоткове значення обмеження суми є граничним (пороговим) і відповідний ліміт зміни ціни слід враховувати при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, а не застосовувати щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Іншими словами, це означає, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору (у разі коливання ціни товару на ринку) не може перевищувати нормативно закріпленого 10 % значення для зміни ціни, визначеної в договорі про закупівлю.

Інший підхід до розуміння положень п. 2 ч.5 ст. 41 Закону №922-VIII, який передбачає щоразу з кожним внесенням змін можливість збільшення ціни договору до 10 %, тобто можливість необмеженого збільшення ціни (понад 10% ціни договору закупівлі) при незмінному загальному розмірі суми закупівлі, може призвести до нівелювання мети законодавчого регулювання процедур закупівлі, адже відкриває шлях до маніпулювання учасниками загальною вартістю пропозицій, внаслідок чого відкривається можливість під час процедури усунути конкурентів, запропонувавши найнижчу ціну, та після укладення договору підвищити ціну до рівня економічно обґрунтованої.

Укладення додаткових угод до договору про закупівлю щодо зміни ціни на товар із урахуванням подібного підходу спотворюватиме результати торгів та зводитиме нанівець економію, яку було отримано під час підписання договору, та, як наслідок, робитиме результат закупівлі невизначеним й зумовлюватиме неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 5 Закону №922-VIII.

Окрім того, збільшення ціни може призвести до того, що кількість товарів настільки зменшиться, що виконання договору закупівлі в такому обсязі не відповідатиме господарській меті укладення замовником договору закупівлі.

До того ж застосування підходу, який передбачає можливість збільшувати ціну за одиницю товару більше ніж на 10 % пропорційно збільшенню ціни товару на ринку, у разі коливання ціни цього товару, спотворюватиме принцип добросовісної конкуренції серед учасників.

Велика Палата Верховного Суду, беручи до уваги усталену та послідовну судову практику, зауважила, що зміна тлумачення зазначеної норми та запровадження протилежного підходу щодо можливості неодноразового збільшення ціни товару на 10% при кожному внесенні змін до договору про закупівлю більше нагадує власне зміну цієї норми та, як наслідок, порушуватиме принцип правової визначеності.

Внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином, зокрема відповідно до умов договору. Частиною 1 ст. 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон України "Про публічні закупівлі" не містить виключень з цього правила.

Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку, що обґрунтоване і документально підтверджене постачальником; ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.06.2022 у справі 924/674/21, від 19.07.2022 у справі № 927/568/21, від 16.02.2023 у справі №903/383/22, від 13.04.2023 у справі №908/653/22).

Коливання ціни на ринку повинно розцінюватися саме після підписання договору, оскільки ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" урегульовано саме зміну істотних умов у разі виникнення такого явища після підписання договору та до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі.

Тобто, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди.

При цьому, існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинні бути доведені належними та допустимими доказами, та такі коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.

Водночас, виключно коливання цін на ринку не може бути беззаперечною підставою для автоматичного перегляду (збільшення) погодженої сторонами ціни за одиницю товару.

Постачальнику необхідно не лише довести підвищення ціни на товар на ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі, він також повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також повинен довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 16.02.2023 у справі №903/366/22, від 23.11.2023 у справі №917/1009/22).

Суд враховує, що при укладенні договору №21714001/К-15 про постачання електричної енергії споживачу від 28.12.2022 сторони у додатку до договору "Комерційна пропозиція постачальника" погодили, що очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 1000000 кВт*год, ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 3,51475 грн/кВт*год без ПДВ, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) - 0,34564 грн.

Додатковими угодами №1, №2 та №3 сторони вносили зміни у вищевказаний додаток в частині зміни тарифу на передачу електричної енергію та відповідного збільшення базової ціни, а також в частині зменшення обсягу електричної енергії.

Так, за умовами додаткової угоди № 1 від 17.01.2023 очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 990240 кВт*год. Базова ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 3,54939 грн/кВт*год, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) 0,38028 грн/кВт*год.

Додатковою угодою №2 від 30.03.2023 збільшено базову ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії до 3,59936 грн/кВт*год, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) 0,43025 грн/кВт*год, зменшено обсяг закупівлі до 976500 кВт*год.

Згідно з додатковою угодою № 3 від 29.06.2023 очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік становить 961836 кВт*год. Базова ціна товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії становить 3,65421 грн/кВт*год, в тому числі тариф на передачу (без ПДВ) 0,48510 грн/кВт*год.

В подальшому сторони шляхом укладення додаткової угоди №4 від 04.08.2023 збільшили ціну товару без ПДВ та без тарифу на передачу та без тарифу на розподіл до 3,47430 грн/кВт*год, в зв'язку із чим базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу збільшилась до 3,95940 грн/кВт*год.

Суд зазначає, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.

Як коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.

Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Законом №922-VIII не передбачено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим.

Зі змісту оспорюваної додаткової угоди №4 від 04.09.2023 вбачається, що визначені у ній зміни були внесені у зв'язку із збільшенням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС) у липні 2023 року в порівнянні з груднем 2022 року, що підтверджується довідкою Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/760 від 01.08.2023, відповідно до якої у грудні 2022 року середньозважена ціна купівлі - продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України становила 3347,46 грн.Мвт.г без ПДВ, в липні 2023 року - 3669,87 грн.Мвт.г без ПДВ, коливання ціни +9,63 %. При цьому базова ціна товару без ПДВ з тарифом на передачу за додатковою угодою № 4 від 04.09.2023 збільшилась до 3,95940 грн/кВт*год в порівнянні з ціною, визначеною в додатковій угоді № 3 від 29.06.2023 (3,65421 грн/кВт*год).

Таким чином, на підставі додаткової угоди № 4 від 04.08.2023 ціна за одиницю товару була збільшена менше, ніж на 10%, в зв'язку із коливанням середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" (РДН) для Об'єднаної енергосистеми України (ОЕС), що підтверджується довідкою Хмельницької торгово-промислової палати №22-05/760 від 01.08.2023.

Отже, додаткова угода № 4 від 04.08.2023 не суперечить приписам п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону №922-VIII та іншим нормам чинного законодавства, в зв'язку із чим у суду відсутні правові підстави для визнання її недійсною.

Щодо визнання недійсними додаткових угод №5 від 04.09.2023 та №6 від 30.11.2023, то суд зазначає наступне.

У додатковій угоді № 5 від 04.09.2023 та додатку до неї сторони погодили збільшення базової ціни товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії до 4,42565 грн/кВт*год та зменшили очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік до 899331 кВт*год.

Згідно з додатковою угодою №6 від 30.11.2023 збільшено базову ціну товару (без ПДВ) з тарифом на передачу електричної енергії з 4,42565 грн/кВт*год до 4,91901 грн/кВт*год, зменшено очікуваний обсяг постачання електричної енергії на 2023 рік до 888179 кВт*год.

Отже, за вказаними додатковими угодами, з урахуванням укладеної сторонами додаткової угоди № 4 від 04.08.2023, базова ціна товару була збільшена в сукупності більше, ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, що суперечить нормам п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону №922-VIII та відповідно до ст. ст. 203, 215 ЦК України є підставою для визнання таких угод недійсними.

Доводи відповідача з приводу того, що на момент укладення оспорюваних угод не діяли обмеження щодо загального збільшення ціни не більше, ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі, з огляду на положення постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178. суд до уваги не приймає з огляду на наступне.

Відповідно до п. 3-7 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №922-VIII в редакції, чинній на момент спірних відносин, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Відповідно до підп. 2 п. 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, яка набрала чинності 19.10.2022 та діяла станом на час укладення додаткових угод, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.

Отже, вказаною постановою №1178 Кабінет Міністрів України встановив певні особливості здійснення закупівель товарів замовниками, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", під час дії воєнного стану, основна мета яких є вжиття заходів щодо забезпечення захищеності саме замовників від воєнних загроз.

Разом з тим така постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 не скасовує та не передбачає внесення будь-яких змін до Закону України "Про публічні закупівлі", зокрема до норми п. 2 ч.5 ст. 41 вказаного Закону (схожих висновків дійшов Верховний Суд у постановах 06.02.2025 у справі №916/747/24, від 18.06.2024 у справі №922/2595/23, від 01.10.2024 у справі №918/779/23 тощо).

Відповідно, як на момент виникнення спірних правовідносин (укладення основного договору та додаткових угод до нього), так і на момент розгляду справи в суді норма п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" була чинною та незміною за своїм буквальним змістом. Дія такої норми на час дії воєнного стану не скасовувалась та не призупинялась.

Ураховуючи вищенаведене у своїй сукупності, затвердження Кабінетом Міністрів України, у межах визначених законом повноваженнях, Особливостей здійснення публічних закупівель (постанови №1178), не свідчить про зміну законодавства у відповідній категорії спірних правовідносин, які унормовані Законом України "Про публічні закупівлі", зокрема п. 2 ч. 5 ст. 41, оскільки: 1) постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом; 2) їх зміст лише деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою. Схожих висновків щодо правозастосування постанови №1178 дійшов Верховний Суд також у постановах від 02.02.2026 у справі № 922/2121/25, від 28.08.2024 у справі № 918/694/23.

За таких обставин, укладаючи оспорювані додаткові угоди №5 від 04.09.2023 та №6 від 30.11.2023 та змінюючи ціну на одиницю спірного товару, сторони договору мали керуватись імперативними приписами положень п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача коштів в сумі 163500,00 грн, перерахованих за товар, який не був отриманий відповідно до умов договору, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За приписами п. 1 ч. 3 ст. 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Оскільки додаткові угоди №5 від 04.09.2023 та №6 від 30.11.2023 є недійсними та не породжують правових наслідків, відтак, зобов'язання сторін щодо ціни за одиницю електричної енергії, спожитої в період з вересня по грудень 2023 року (період дії недійсних угод) підлягають регулювання умовами договору з врахуванням змін, внесених додатковими угодами, в тому числі №4 від 04.08.2023.

Суд встановив, що відповідно до наявних в матеріалах справи рахунків-фактур та актів приймання - передачі електричної енергії, за період з вересня по грудень 2023 року відповідач поставив, а позивач спожив 322249 кВт*год електричної енергії.

За вказану електричну енергію відповідач розрахувався в повному обсязі, сплативши 1770621,03 грн, що підтверджується платіжними інструкціями.

Разом з тим, як зазначено судом вище, оплата за вищевказану електричну енергію повинна була здійснюватись за ціною, визначеною у додатковій угоді №4 від 04.08.2023 - 3,95940 грн/кВт*год. без ПДВ або 4,75128 грн/кВт*год з ПДВ.

Таким чином, за 322249 кВт*год спожитої позивачем електричної енергії, останній зобов'язаний був сплатити відповідачу кошти в сумі 1531095,23 грн (322249кВт/год *4,75128).

З огляду на викладене, відповідач безпідставно отримав кошти на загальну суму 239525,80 грн (1770621,03 - 1531095,23), які останній зобов'язаний повернути позивачу в силу приписів ст.ст. 216, 1212 ЦК України, так як підстава їх набуття відпала.

Разом з тим, позивач у своїх позовних вимогах просив стягнути 163500,00 грн, що є його правом.

Таким чином, з огляду на заявлену позивачем до стягнення суму, приписи ст.14, ч. 2 ст. 237 ГПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача кошти в розмірі 163500,00 грн.

Аналогічний підхід щодо правозастосування ст. ст. 216, 1212 ЦК України викладений у постановах Верховного Суду від 05.03.2024 у справі № 927/68/23, від 26.03.2024 у справі № 927/373/22, від 03.07.2024 у справі № 910/13579/23, від 12.03.2025 у справі № 924/524/24.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, в зв'язку із задоволенням позову, судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 04.09.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 21714001/К-15 від 28.12.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" та Державною установою "Шепетівська виправна колонія (№98)".

Визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 30.11.2023 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 21714001/К-15 від 28.12.2022, укладену між Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" та Державною установою "Шепетівська виправна колонія (№98)".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" (м. Хмельницький, вул.Степана Бандери, буд. 1/1, код 42035266) на користь Державної установи "Шепетівська виправна колонія (№98)" (Хмельницька обл., с. Климентовичі, вул. Т.Шевченка, 60, код 08564788) 163500,00 грн (сто шістдесят три тисячі п'ятсот гривень 00 коп.) безпідставно отриманих коштів та 7267,20 грн (сім тисяч двісті шістдесят сім гривень 20 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Наказ видати після набрання законної сили рішенням суду.

У решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складено 13.03.2026.

Суддя Л.О. Субботіна

Рішення надсилається сторонам до електронних кабінетів.