61022, м. Харків, пр. Науки, 5
10.03.2026 Справа № 905/1115/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Сухіна В.А., розглянувши у судовому засідання
заяву Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» від 19.02.2026 про відстрочення виконання судового рішення від 17.02.2026 у справі №905/1115/25 у справі
за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд.25)
до відповідача Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (84306, м.Краматорськ, вул. Тихого Олекси, 6, код ЄДРПОУ 23343582)
про стягнення 4 750 819,88 грн, -
Представники сторін участь у засіданні не приймали
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулась до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» заборгованості у розмірі 4 750 819,88 грн.
Ухвалою від 27.10.2025 Господарський суд Донецької області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/1115/25; розгляд справи вирішив здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 25.11.2025 об 11:00.
Рішенням Господарського суду Донецької області від 17.02.2026 позовні вимоги НЕК «Укренерго» задоволено. Стягнуто з ПАТ «Донбасенерго» на користь НЕК «Укренерго» заборгованість за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління у розмірі 4 732 479,86 грн, три відсотки річних у розмірі 18 340,02 грн, судові витрати у розмірі 57 009,84 грн.
20.02.2026 через систему «Електронний суд» до Господарського суду Донецької області надійшла заява ПАТ «Донбасенерго» про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 17.02.2026 у справі № 905/1115/25 на 12 (дванадцять) місяців (заява сформована в системі «Електронний суд» 19.02.2026).
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 23.02.2026 призначено до розгляду заяву Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» від 20.02.2026 року про відстрочення виконання рішення від 17.02.2026 у справі № 905/1115/25 в судовому засіданні на 10.03.2026 року об 11:45 год. зал судового засідання № 104а.
В обґрунтування заяви Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» зазначає, що відповідач є енергогенеруючим підприємством, об'єктом критичної інфраструктури та стратегічним об'єктом в економіці України. Виконання судового рішення у справі №905/1115/25 істотно ускладнюють наявні у ПАТ «Донбасенерго» виняткові обставини. Єдиний генеруючий об'єкт Товариства - Слов'янська ТЕС - розташований у м. Миколаївка Донецької області, безпосередньо в зоні бойових дій. Підприємство систематично зазнає масованих ракетних та артилерійських обстрілів (зокрема у 2022, 2024 та січні 2025 року), що призвело до критичних пошкоджень виробничих потужностей, будівель та мереж.
У зв'язку з викладеним, відповідач просить суд відстрочити виконання рішення суду на 12 місяців.
Заперечення позивача (ПрАТ «НЕК «Укренерго»)
09.03.2026 до суду надійшли Заперечення позивача на Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» від 20.02.2026 року про відстрочення виконання рішення від 17.02.2026 у справі № 905/1115/25.
Позивач просив відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про відстрочення виконання рішення суду посилаючись на те, що наведені заявником обставини не свідчать про неможливість виконання рішення суду у цій справі, а лише відображають поточну господарську діяльність відповідача, що не є обставинами, з якими закон пов'язує можливість відстрочення виконання судового рішення, а обставини на які посилається відповідач, лише вказують на несприятливість виконання судового рішення для нього у цей час та можливість настання негативних наслідків у зв'язку з цим. При цьому позивач зазначає, що фінансове становище відповідача є результатом його власної господарської діяльності, в ході якої мав планувати свої видатки.
На думку ПрАТ «НЕК «Укренерго» заявником не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували наявність виняткових обставин, що роблять виконання рішення неможливим. Сам по собі факт введення воєнного стану та перебування підприємства в зоні бойових дій не звільняє від обов'язку виконання грошового зобов'язання та не є автоматичною підставою для відстрочення.
НЕК «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
У зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено воєнний стан.
З вищевказаної дати, НЕК «Укренерго» направляє усі сили на відновлення пошкоджених об'єктів електроенергетики(підстанції, лінії електропередач, об'єкти управління, тощо), розробляються та реалізовуються проекти з встановлення додаткових пристроїв компенсації реактивної потужності на магістральних підстанціях регіону, тощо.
Відповідач здійснює ліцензовану діяльність як оператор системи розподілу електричної енергії на території Донецької області, а Позивач на території всієї України, більшість об'єктів НЕК «Укренерго» східної частини України знаходяться в безпосередній близькості до бойових дій. Нажаль, є й об'єкти над якими втрачено керування та контроль. Отже, Сторони по справі знаходяться в однаковому негативному становищі, яке не є винятковим.
Через збитковість тарифу НЕК «Укренерго» було вимушене залучити додаткове фінансуванняна погашення своєї заборгованості на ринку електроенергії - близько 46 млрд грн. Ці кошти - кредити державних та міжнародних банків, надходження від випуску «зелених» бондів, якими компанія покрила дефіцит тарифу. Кредитний портфель «Укренерго» (кредити МФО) становить 1,7 млрд. євро.
Сторони є суб'єктами господарської діяльності (професійними комерсантами), тому стандарт розумної та обачливої поведінки комерсанта є набагато вищим порівняно зі стандартом пересічної людини. Ризики господарської діяльності, включаючи збитковість, покладаються на самого суб'єкта господарювання (ст. 42 ГК України).
На думку позивача, задоволення заяви про відстрочення призведе до порушення балансу інтересів сторін та фактичного безвідсоткового кредитування відповідача за рахунок позивача.
При цьому позивач зазначає, що відповідач не надав реального графіку погашення заборгованості або доказів того, що його фінансовий стан покращиться після закінчення терміну відстрочення.
Судове засідання 10.03.2026 об 11:45 в режимі відеоконференції не відбулося у зв'язку з оголошення повітряної тривоги у м.Харкові. Проведення засідання під час дії сигналу «Повітряна тривога» було неможливим, оскільки це створює пряму загрозу життю та здоров'ю судді та секретаря судового засідання, які згідно з правилами безпеки зобов'язані перебувати в укритті. Відповідно до правової позиції Верховного Суду (зокрема, у постанові від 22.12.2022 у справі № 910/2116/21), ігнорування сигналів тривоги є недопустимим, оскільки збереження життя і здоров'я людини є найвищою соціальною цінністю.
Судове засідання було розпочато після завершення повітряної тривоги. Проте, у зв'язку із затримкою графіка засідань через тривогу, встановлений час бронювання спеціалізованого залу, обладнаного системою відеоконференцзв'язку, вичерпався. З огляду на те, що після закінчення відведеного часу даний зал було заброньовано іншим суддею для проведення засідань, а інші вільні зали в суді відсутні, подальше засідання було продовжено в загальному порядку через відсутність технічної можливості для дистанційної участі.
На підставі п.3 ст.222 Господарського процесуального кодексу України суд оголошує про проведення судового засідання без фіксування судового процесу технічними засобами.
Представники сторін участь в засіданні суду не приймали.
Враховуючи, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті, що представники сторін надали письмові пояснення в обґрунтування своїх вимог та заперечень, господарський суд вважає за можливе розглянути заяву в даному судовому засіданні за наявними у матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи, викладені у письмових поясненнях доводи сторін, перевіривши повноту викладених обставин та відповідність їх наданим доказам, господарський суд встановив наступне.
Відповідно до частини першої статті 18 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини, держава відповідальна за виконання рішення, ухваленого на користь стягувача у цій справі. Тривале невиконання рішення та відсутність засобів захисту прав стягувача на національному рівні спричиняє порушення пункту 1 статті 6, статті 13 Конвенції та статті 1 Першого протоколу до Конвенції.
Виконання судового рішення є важливою стадією судового процесу у контексті забезпечення міжнародних демократичних стандартів щодо дотримання закріпленого у статті 8 Конституції України принципу верховенства права.
Згідно частини 1 статті 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
За приписами статті 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови (частина 5 статті 331 Господарського процесуального кодексу України ).
Аналізуючи норми статті 331 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія зазначає, що відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому, згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 331 Господарського процесуального кодексу України, ця стаття не вимагає.
Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати:1) матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан; 2) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 3) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 4) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо; 5) наявність інфляційних процесів у економіці держави; 6) інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення тощо.
Таким чином, законодавець у будь-якому випадку пов'язує відстрочення виконання судового рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, винятковими обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення.
При цьому, положення чинного господарського процесуального законодавства України не містять визначеного переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання.
Відповідно до статті 239 Господарського процесуального кодексу України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Згідно з частиною 6 статті 238 Господарського процесуального кодексу України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочки або розстрочки виконання рішення.
Підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк, встановлений судом.
Питання про відстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватись з урахуванням балансу інтересів сторін, слугувати досягненню мети виконання судового рішення з максимальним дотриманням співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора. Необхідною умовою задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду є з'ясування питання щодо дотримання балансу інтересів сторін, а тому повинні досліджуватися та оцінюватися доводи і заперечення як позивача, так і відповідача.
Відстрочення виконання судового рішення не повинно сприяти ухиленню від його виконання та впливати на фінансовий стан позивача. Відстрочення виконання судового рішення є правом суду, яке може бути реалізоване ним у кожному конкретному випадку після оцінки обставин справи, наведених учасниками справи, наданих ними обґрунтувань та дослідження доказів.
Таким чином, для з'ясування обставин чи є період виконання рішення надмірно тривалим, варто звернути увагу на особливі обставини кожної справи.
Відстрочення виконання рішення суду має здійснюватися з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання рішення суду на користь кредитора. Тобто, важливим є досягти балансу інтересів сторін.
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПАТ “Донбасенерго» зареєстровано за адресою: 84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Тихого Олекси, б.6.
Основним видом господарської діяльності ПАТ “Донбасенерго» є виробництво електричної енергії. З 2017 року й до цього часу єдиним виробничим активом відповідача є Слов'янська ТЕС.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на момент ухвалення даної постанови.
Слов'янська ТЕС розташована на території Миколаївської міської територіальної громади Донецької області, яка у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №309 від 22.12.2022 (діяв до 20.03.2025), Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, віднесена з 24.02.2024 до території можливих бойових дій.
Згідно доводів відповідача, виконання судового рішення у справі №905/1115/25 істотно ускладнюють наявні у ПАТ «Донбасенерго» виняткові обставини, які мають об'єктивний та триваючий характер. Зокрема, такими обставинами є:
перебування єдиного на сьогодні виробничого активу ПАТ «Донбасенерго» - Слов'янської ТЕС (виключно Слов'янська ТЕС забезпечує виконання Договору та виробляє 99% товарної продукції ПАТ «Донбасенерго») у місті Миколаївка Краматорського району Донецької області - на території ведення бойових дій;
пошкодження залізничних шляхів та зупинення поставок вугілля на Слов'янську ТЕС ПАТ «Донбасенерго» з початком збройної агресії рф, неможливість використання Слов'янською ТЕС як основного технологічного палива вугілля, переведення станції в режим роботи на природному газі на умовах, встановлених Урядом, та у завідомо збитковому режимі;
покладення державою на Слов'янську ТЕС ПАТ «Донбасенерго», яка є об'єктом критичної інфраструктури, виконання обов'язку із забезпечення загальносуспільних інтересів в умовах воєнного стану;
ворожі обстріли з боку рф, пошкодження Слов'янської ТЕС протягом 2022- 2025 років, зупинення основного генеруючого обладнання станції з 25.12.2024;
необхідність відновлення пошкодженого внаслідок обстрілів обладнання та забезпечення сталої роботи Слов'янської ТЕС;
періодичне пошкодження ліній електропередачі у зв'язку з проведенням воєнних дій;
скрутне фінансове становище ПАТ «Донбасенерго» і загроза припинення його господарської діяльності (банкрутства), зокрема через критично низький рівень оплати споживачами за електричну і теплову енергію по місту Миколаївка Донецької області у зв'язку з воєнним станом та багатомільйонними боргами державних підприємств перед ПАТ «Донбасенерго».
Наявність у ПАТ «Донбасенерго» зазначених обставин підтверджено доказами, наявними у матеріалах справи.
Докази на підтвердження виняткових обставин ПАТ «Донбасенерго», загрози суспільним інтересам, скрутного фінансового становища ПАТ «Донбасенерго», а також на підтвердження загрози припинення господарської діяльності ПАТ «Донбасенерго» були подані Господарському суду Донецької області разом з відзивом на позовну заяву та запереченнями від 26.11.2025 на пояснення НЕК «Укренерго» від 24.11.2025.
Згідно з витягом з ЄДР до складу ПАТ «Донбасенерго» входять дев'ять структурних одиниць без права юридичної особи з формуванням консолідованої фінансової звітності з централізованого податку на додану вартість, а саме:
СО ПАТ «Донбасенерго» «Слов'янська теплова електрична станція».
СО ПАТ «Донбасенерго» «Старобешівська теплова електрична станція».
СО ПАТ «Донбасенерго» «Електроремонт».
СО ПАТ «Донбасенерго» «Донецький проектно-розвідувальний та науково-дослідний інститут «Теплоелектропроект».
СО ПАТ «Донбасенерго» «Донбасенергоналадка».
СО ПАТ «Донбасенерго» «Донбасенергоспецремонт».
СО «Підприємство автомобільного транспорту «Донбасенерго».
СО ПАТ «Донбасенерго» «Підприємство робочого постачання «Енерготорг».
СО ПАТ «Донбасенерго» «ЕНЕРГОСОЦІНВЕСТ».
З квітня 2014 року структурні підрозділи ПАТ «Донбасенерго» здійснювали господарську діяльність в зоні проведення антитерористичної операції, з квітня 2018 року - в зоні проведення операції Об'єднаних сил. Внаслідок бойових дій Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» була виведена з ладу та не здійснювала виробництво електроенергії з 02.07.2014 до 27.03.2015.
Загальновідомими (з джерел масової інформації) є обставини, що, починаючи з березня 2017 року, активи усіх українських підприємств, які здійснювали діяльність на неконтрольованій території, були захоплені невідомими особами. До їх переліку увійшло й ПАТ «Донбасенерго».
У березні 2017 року Старобешівська ТЕС ПАТ «Донбасенерго», а потім й усі інші структурні підрозділи ПАТ «Донбасенерго» були захоплені учасниками терористичної організації, яка була створена 07.04.2014 у м. Донецьк з назвою «Донецька народна республіка», які взяли під контроль та управління цілісні майнові комплекси Старобешівської ТЕС та інших структурних підрозділів.
Про втрату контролю над управлінням Старобешівською ТЕС ПАТ «Донбасенерго» було офіційно повідомлено органи державної влади України: Кабінет Міністрів України, Раду національної безпеки і оборони України, Генеральну прокуратуру України, Службу безпеки України, Національну поліцію України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Фонд державного майна України.
За фактом вчинення щодо ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» кримінального правопорушення, яке полягає у тому, що у березні 2017 року невідомі особи прибули на Старобешівську ТЕС ПАТ «Донбасенерго», а потім і на всі інші структурні підрозділи, розташовані на неконтрольованій території, та взяли під контроль і управління цілісні майнові комплекси ТЕС та інші об'єкти, було порушено кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №12017050640000133.
Слов'янська ТЕС з 2017 року й станом на дату подання цієї заяви є основним виробничим активом ПАТ «Донбасенерго», який забезпечує 97- 99% доходу Відповідача. Виконання умов Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0112-03015-ПД від 01.01.2024 забезпечує виключно Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго».
Частка електроенергії Слов'янської ТЕС в загальному обсязі товарної продукції ПАТ «Донбасенерго» складала близько 99%: у 2020 році - 99,2%, у 2021 році - 98,6%.
Доказом зазначеного є Річний звіт про управління ПАТ «Донбасенерго» за 2020 рік - офіційний документ, що складається ПАТ «Донбасенерго» на підставі Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та подається до Фонду державного майна України (стор. 2 Річного звіту); Річний звіт про управління ПАТ «Донбасенерго» за 2021 рік (стор. 2 Річного звіту).
Встановлена потужність енергогенеруючого обладнання Слов'янської ТЕС складає 880 МВт. Інформацію розміщено у відкритому доступі на офіційному сайті за посиланням https://de.com.ua/structure-units. Разом з тим, відповідно до команд диспетчера (диспетчерське управління здійснює ПрАТ «НЕК «Укренерго» - Оператор системи передачі), фактичне навантаження енергогенеруючого обладнання Слов'янської ТЕС у 2023 році було суттєво меншим.
Так, середнє навантаження складало у 2023 році: в січні - 122 МВт, в лютому - 174 МВт, в березні - 196 МВт, в квітні - 191 МВт. Зазначене підтверджується інформаційною технічною довідкою.
Причини обмеження роботи Слов'янської ТЕС підтверджуються Річним звітом про управління ПАТ «Донбасенерго» за 2022 рік, наявним у матеріалах справи. Як зазначено у Звіті (Розділ II «Основні показники виробничої діяльності», абз. 2), виробничі показники діяльності у 2022 році склалися під впливом зовнішніх та не залежних від підприємства факторів, у т. ч. обмеження несення Слов'янською ТЕС середнього навантаження на виконання команд диспетчера з операційної безпеки у зв'язку з пошкодженнями енергетичного обладнання та ліній електропередачі.
Таке значне обмеження (за об'єктивних причин) використання основного активу ПАТ «Донбасенерго» істотно знизило у порівнянні зі звичайними умовами господарської діяльності отримання доходу ПАТ «Донбасенерго».
Згідно з консолідованою фінансовою звітністю ПАТ «Донбасенерго», яка відображає фінансову звітність Товариства та його відокремлених підрозділів як єдиної економічної одиниці, господарська діяльність ПАТ «Донбасенерго» (та його відокремлених підрозділів) з 2022 року й станом на початок 2026 року є збитковою.
Внаслідок військової агресії рф повністю унеможливлені поставки вугілля для потреб Слов'янської ТЕС - основного технологічного палива. Залізничні шляхи, якими можливе постачання вугілля на Слов'янську ТЕС, залишаються на даний час не відновленими. Єдиною можливою альтернативою вугіллю є природний газ.
Таким чином, від початку повномасштабного російського вторгнення Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» (єдиний виробничий актив) не проводила повноцінну господарську діяльність, здійснювала генерацію електричної і теплової енергії з використанням в якості основного технологічного палива природного газу замість вугілля у зв'язку з пошкодженням залізничних шляхів і неможливістю транспортування вугілля на станцію. Зазначене обумовило збитковість діяльності Відповідача.
Докази збитковості господарської діяльності ПАТ «Донбасенерго» у 2022, 2023, 2024 роках - звіти про фінансові результати Товариства за 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік, за 7 місяців 2025 року, за 9 місяців 2025 року - наявні у матеріалах справи.
Виробничі активи ПАТ «Донбасенерго» (Слов'янська ТЕС) знаходяться на території Миколаївської об'єднаної територіальної громади (Райгородоцька селищна рада) Краматорського району Донецької області, що підтверджується державними актами на право постійного користування земельними ділянками, витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, зокрема:
відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №73449166 в Реєстрі зареєстроване право власності ПАТ «Донбасенерго» на об'єкт «Будівля основного корпусу 800 МВт» (Слов'янська ТЕС), розташований у смт Райгородок Донецької області;
відповідно до Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №9059083 ПАТ «Донбасенерго» користується земельною ділянкою площею 128,8845 га з цільовим призначенням «діяльність з обслуговування промзони» на території Райгородоцької селищної ради (розміщена промзона Слов'янської ТЕС).
Місцезнаходження Слов'янської ТЕС також зареєстровано в ЄДРЮОФОПГФ - м. Миколаївка Краматорського району Донецької області, що підтверджується витягом з ЄДРЮОФОПГФ, наявним у матеріалах справи.
Території Миколаївської міської та Краматорської міської територіальних громад Донецької області включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (діяв до 20.03.2025) та наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376.
Отже, господарська діяльність Відповідача можлива виключно в процесі використання виробничих активів ПАТ «Донбасенерго», які на момент подання цієї заяви розташовані в районі проведення бойових дій.
Разом з тим, використання виробничих активів ПАТ «Донбасенерго» на момент подання цієї заяви є тимчасово обмеженим.
До аварійного зупинення Слов'янської ТЕС 25.12.2024 ПАТ «Донбасенерго» на виконання завдань Уряду вчиняло заходи щодо забезпечення проходження осінньо-зимового періоду 2024- 2025 рр. в умовах наднизького рівня розрахунків населення за спожиту теплову енергію, при багатомільйонних боргах держави з різниці в тарифах та мільярдних боргах підприємств державного сектору економіки перед ПАТ «Донбасенерго».
У матеріалах справи наявні докази заборгованості населення за спожиту теплову енергію за попередні періоди.
Заборгованість споживачів перед ПАТ «Донбасенерго» продовжує зростати.
Прострочена заборгованість споживачів за отримані комунальні послуги з урахуванням минулих періодів на 31.08.2025 року склала 97,275 млн грн. На підтвердження зазначеної обставини ПАТ «Донбасенерго» надає Господарському суду Донецької області довідку щодо заборгованості населення перед Слов'янською ТЕС ПАТ «Донбасенерго» за спожиту електричну енергію, гаряче водопостачання, абонентське обслуговування станом на 31.08.2025.
Окрім того, інформація про стан розрахунків населення з СО «Слов'янська ТЕС» ПАТ «Донбасенерго» за теплоенергію, гаряче водопостачання та абонентське обслуговування та його вплив на належне забезпечення роботи Слов'янської ТЕС для проходження опалювального сезону 2025- 2026 розміщена у загальному доступі на сайті Миколаївської територіальної громади й доступна за посиланням: https://mk-otg.gov.ua/news/1756385510/
Господарський суд погоджується з доводами відповідача, що з огляду на розмір стягнутої суми, виконання рішення за вищезгаданих складних обставин створить додаткову істотну загрозу банкрутства ПАТ «Донбасенерго».»
Матеріали справи підтверджують, що з початку збройної агресії російської федерації для ПАТ «Донбасенерго» склалися обставини, які загрожують припиненням його господарської діяльності (банкрутством), а саме: скрутне фінансове становище та стійка тенденція до його погіршення
З метою вирішення надзвичайної ситуації, в якій опинилося ПАТ «Донбасенерго» з 2022 року, про втрату одержання джерела доходів та, як наслідок, обігових коштів, а також про необхідність прийняття рішень з метою збереження функціонування стратегічно важливого для Східного регіону України підприємства, Товариство неодноразово зверталося до центральних і місцевих органів влади та пропонувало можливі шляхи для її вирішення: виділення цільового фінансування з місцевого або державного бюджету, надання державної підтримки, внесення змін до законодавства щодо покладання спеціальних обов'язків, надання цільової гуманітарної товарної допомоги тощо. Проте ситуація досі залишається невирішеною (копії листів наявні у матеріалах справи).
Таким чином, у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України ПАТ «Донбасенерго» тимчасово перебуває в становищі обмеженої поточної платоспроможності.
Слов'янська ТЕС з 2022 року неодноразово зазнавала обстрілів з боку військ рф, які нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства. Зазначені факти висвітлені у загальнодоступних засобах масової інформації та підтверджуються фото та Переліком пошкодженого майна, обладнання та споруд Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» станом на 01.11.2022, наявними у матеріалах справи.
25 червня 2022 року Слов'янська ТЕС була зупинена внаслідок обстрілів російською федерацією. Станція відновила роботу лише у листопаді 2022 року.
У відзиві на позовну заяву ПАТ «Донбасенерго» зазначено, що у 2024 році Слов'янська ТЕС та інші належні ПАТ «Донбасенерго» приміщення у місті Миколаївка Краматорського району Донецької області також зазнавали регулярних обстрілів з боку російської федерації. Зокрема, 05.05.2024 внаслідок ракетних ударів було пошкоджено машинний зал та будівлю пилезготовного центру Слов'янської ТЕС, спричинено пожежу на станції.
У червні, серпні, вересні, листопаді та грудні 2024 року країною-агресором також здійснювалися обстріли міста Миколаївка та Слов'янської ТЕС. Зокрема, 7 вересня 2024 року внаслідок ракетних обстрілів міста Миколаївка був зруйнований готель «Зоря» (місце розміщення підрядників Слов'янської ТЕС), належний СО ПАТ «Енергосоцінвест». Внаслідок обстрілів у листопаді - грудні 2024 станція неодноразово зупинялася.
Крім того, матеріали справи містять підтвердження обставин аварійного зупинення роботи Слов'янської ТЕС внаслідок прямого влучання у блочний трансформатор блоку №7 ракетою держави-агресора 25 грудня 2024 року.
Станом на дату подання цієї заяви енергоблок №7 Слов'янської ТЕС не функціонує й не виробляє електричну енергію.
За фактом ворожого обстрілу, знищення трансформатора 17Т енергоблока №7 Слов'янської ТЕС та пошкодження будівлі інженерно-лабораторного корпусу, турбінного відділення, приміщення насосної станції, приміщення ЦЦР-1, турбінного відділення блоку №7, будівлі компресорної станції, відкрите кримінальне провадження, яке зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань 25.12.2024 за №12024052510001174.
Також згідно з протоколом №3 від 17.07.2025 засідання комісії з розгляду, затвердження та користування планових річних та перспективних графіків ремонтів і модернізації (реконструкції) обладнання електростанцій енергогенеруючих компаній та теплоелектроцентралей, створеної згідно з наказом Міненерго від 07.10.2021 №232 (зі змінами), щодо ПАТ «Донбасенерго» Слов'янська ТЕС встановлено, що під час чергової ракетно-дронової атаки 25.12.2024 на ТЕС відбулося пряме влучення безпілотного пристрою у блочний трансформатор 17Т енергоблоку №7.
За попередніми результатами обстежень пошкоджень обладнання станції було визначено, що роботу станції може бути відновлено не раніше кінця І кварталу 2025 року.
Про можливе включення енергоблоку №7 в мережу не раніше червня 2025 року ПАТ «Донбасенерго» повідомило Державну інспекцію з енергетичного нагляду України листом від 09.05.2025 №01-2/00645.
Однак у червні листом від 26.05.2025 Відповідач повідомив НЕК «Укренерго» про неготовність підключення енергоблока №7 Слов'янської ТЕС до енергосистеми, оскільки пошкоджене внаслідок обстрілу обладнання не відновлене.
Окрім того, внаслідок обстрілу з боку держави-агресора території Слов'янської ТЕС 02.06.2025 було пошкоджено об'єкти станції, у тому числі газорозподільний пункт, спричинено пожежу. У зв'язку з цими обставинами ПАТ «Донбасенерго» був зупинений турбогенератор №3 (обладнання першої черги встановленої потужності 80 МВт), який забезпечував проведення відновлювальних робіт на станції та генерував мінімум електричної енергії для потреб міста Миколаївка.
Після обстрілу Слов'янської ТЕС 30.08.2025, 12.10.2025, 26.10.2025 рф турбогенератор №3 також було зупинено.
30.10.2025 російська федерація здійснила обстріл території Слов'янської ТЕС. Внаслідок зазначеного обстрілу відбулося пошкодження ВРП 110 кВ, загинуло двоє працівників станції, поранення отримали 10 працівників. Інформація щодо обстрілу Слов'янської ТЕС, його наслідків 30.10.2025 та звернення Президента України доступна за посиланнями:https://surl.lu/ktinffhttps://suspilne.media/donbas/1152440-rosijski-vijska-zavdali-udaru-po-slovanskij-tec-e-zagibli-ta-poraneni-spivrobitniki/
13.11.2025, після відновлення роботи турбогенератора №3, російська федерація здійснила обстріл прилеглої території Слов'янської ТЕС та м. Миколаївка, що, в свою чергу, спричинило повторне аварійне зупинення цього генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС. На сьогодні виробництво електричної енергії на Слов'янській ТЕС зупинено повністю.
Постійні обстріли Слов'янської ТЕС, що продовжуються і на сьогодні, завдають не тільки прямих збитків у вигляді пошкодження майна та необхідності його ремонту (відновлення), але й взагалі позбавляють ПАТ «Донбасенерго» надходження обігових коштів на період таких ремонтів.
До повного зупинення генеруючого обладнання питомі витрати природного газу (не основного технологічного палива замість вугілля) в роботі турбогенератора №3 (обладнання першої черги встановленої потужності 80 МВт) значно збільшували збитки ПАТ «Донбасенерго».
Обсяг виробництва товарної продукції за 7 місяців 2025 року (після зупинення основного генеруючого обладнання внаслідок знищення трансформатора енергоблоку №7) склав 745,57 млн грн при фактичній собівартості виробництва 1 527,34 млн грн, у тому числі: паливній складовій - 989,33 млн грн.
Тобто обсяг виробленої за 7 місяців 2025 року товарної продукції лише на 48,81% покривав фактичні витрати на її виробництво, що зумовлює неможливість своєчасного виконання фінансових зобов'язань, погіршення поточної платоспроможності Товариства, що випливає з фінансової звітності ПАТ «Донбасенерго».
Реалізація впродовж періоду з 24.02.2025 по 31.07.2025 Слов'янською ТЕС допоміжних послуг для забезпечення резервів заміщення на загальну суму 308,67 млн грн лише частково компенсувала витрати на виробництво електроенергії, з використанням на 97,6% природного газу внаслідок діючих, встановлених НКРЕКП цінових обмежень. Середньозважена ціна допоміжної послуги, розрахована за підсумками кожного місяця згідно вимог Тимчасового порядку придбання допоміжної послуги, затвердженого постановою НКРЕКП від 08.11.2021 №2003 (зі змінами від 18.02.2025 №249).
З урахуванням впливу вищевказаних факторів рентабельність виробництва товарної продукції за 7 місяців 2025 року становить (-30,73%). Фінансовий результат діяльності до оподаткування за 7 місяців 2025 року є збиток у сумі 1 125,21 млн грн. Відповідно до розрахованої декларації за вказаний звітний період і визнання доходу з податку на прибуток у сумі 193,33 млн грн, чистий збиток Товариства за 7 місяців 2025 року - 931,88 млн грн.
Фінансовий результат ПАТ «Донбасенерго» до оподаткування за 9 місяців 2025 року не покращився і склав збиток у сумі 1 217 590 тис. грн.
На сьогодні триває ліквідація наслідків обстрілів 2022- 2026 років та пошкоджень обладнання ПАТ «Донбасенерго». НЕК «Укренерго», Міністерством енергетики України та НКРЕКП вчиняються заходи, направлені на відновлення роботи Слов'янської ТЕС.
Слід зазначити, що ліквідація наслідків обстрілів 2022- 2026 років та пошкоджень обладнання Слов'янської ТЕС здійснюється в надскладних і небезпечних умовах.
Господарський суд звертає увагу сторін, що ПАТ «Донбасенерго» (Слов'янська ТЕС) є об'єктом критичної інфраструктури, відомості про це внесено до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури з присвоєнням унікального реєстрового номера, що підтверджується документами, наявними у матеріалах справи.
Слов'янська ТЕС є об'єктом критичної інфраструктури І та ІІ категорій критичності:
за типом основної послуги «Виробництво електроенергії» (відповідно до наказу Міненерго України від 16.12.2022 № 4-ДСК «Про внесення змін до Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури»);
за типом основної послуги «Постачання теплової енергії», «Постачання гарячої води» (відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій від 09.07.2022 № 167).
Слов'янська ТЕС є виробником теплової енергії для централізованого опалення підприємств, установ, організацій та житлового фонду м. Миколаївка Краматорського району Донецької області.
Слов'янська ТЕС з середини травня 2022 року забезпечує питною водою (близько 90 тис. м? на місяць) місто Миколаївка Краматорського району. Наслідками зупинення або збою у роботі станції може бути повне зупинення роботи окремих насосних станцій каналу Сіверський Донець-Донбас та повна зупинка водопостачання з каналу, який до початку агресії РФ забезпечував понад 94 % водоспоживання Донецької області.
Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» є відповідальною за енергопостачання Слов'янсько-Краматорського енерговузла (район бойових дій та місце розташування військових частин Збройних Сил України) та має важливе значення для забезпечення обороноздатності України.
Оператор системи передачі електричної енергії - ПрАТ «НЕК «Укренерго», у своєму листі на адресу Міністерства енергетики України від 31.10.2022 № 01/47957 наголошував на необхідності забезпечення безперервного виробництва електроенергії Слов'янською ТЕС, що дозволить забезпечувати контрольоване функціонування ОЕС України.
З метою забезпечення загальносуспільних інтересів в умовах воєнного стану Урядом прийнято Постанову від 06.03.2022 № 222 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу».
Згідно ло п.7 Положення, Міністерство енергетики України затвердило Перелік споживачів електроенергії та природного газу, які виконують життєво важливі функції для забезпечення обороноздатності України, до якого включено Слов'янську ТЕС.
Відповідно до пп.6 п.4 Положення, на ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» покладено спеціальні обов'язки - постачання природного газу тепловим електростанціям, що включені до Переліку, затвердженого Міністерством енергетики України.
На виконання п.8-1 Положення, Міністерство енергетики України затвердило Перелік теплових електростанцій із визначенням для кожної теплової електростанції обсягів, строків, ціни постачання природного газу, до якого включено Слов'янську ТЕС.
На підставі зазначеної постанови КМУ № 222 від 06.03.2022 ПАТ «Донбасенерго» було укладено договір з ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» на постачання природного газу № 1/2023-ТЕС-ДЕ від 06.01.2023 для потреб Слов'янської ТЕС.
29 квітня 2023 року до постанови КМУ № 222 були внесені зміни, якими покладено спеціальні обов'язки на ТОВ “Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг» постачати природний газ, в тому числі Слов'янській ТЕС ПАТ «Донбасенерго» із 1 травня 2022 р. по 31 серпня 2023 р. Згодом строк виконання спеціальних обов'язків неодноразово продовжувався. Постановою КМУ від 10.10.2025 р. № 1306 цей строк продовжено до 31.03.2026.
Нині й до 31.03.2026 Слов'янська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» (після її відновлення) в інтересах суспільства, для забезпечення обороноздатності держави має працювати на умовах, визначених Урядом, з використанням в якості основного технологічного палива природного газу замість вугілля, що обумовлює збитковість діяльності з виробництва електроенергії.
Через значну, майже на 75%, втрату джерел поповнення обігових коштів від основної діяльності (виробництва електричної енергії) та існуючі законодавчі обмеження щодо договірного списання коштів з рахунків підприємства (вимоги Постанови КМУ № 222 від 06.03.2022 - договірне списання коштів з поточних рахунків, призначених для зарахування всіх коштів від реалізації електричної енергії, із строком дії до повного виконання зобов'язань за договором постачання природного газу), власні джерела для проведення повних розрахунків і виконання фінансових зобов'язань перед постачальниками і підрядниками у підприємства Відповідача на сьогодні відсутні.
Отже, обставини, які настали для ПАТ «Донбасенерго», є надзвичайними, винятковими і непередбачуваними, підприємство Відповідача перебуває у критичному режимі функціонування, що вимагає оперативного відновлення пошкодженого енергогенеруючого обладнання та додаткових ресурсів для цього. Відсутність коштів у Відповідача на дату ухвалення рішення у справі № 905/1115/25 не є наслідком комерційних прорахунків, а спричинена об'єктивними причинами надзвичайного характеру.
При цьому на сьогодні відновлення та стабільна робота Слов'янської ТЕС є життєво необхідною для забезпечення обороноздатності України, енергопостачання Слов'янсько-Краматорського енерговузла - району бойових дій та місця розташування військових частин ЗСУ, польових шпиталів та інших стратегічних об'єктів.
Загроза припинення господарської діяльності (банкрутства) ПАТ «Донбасенерго».
Документально підтверджено, що ПАТ «Донбасенерго» перебуває у скрутному фінансовому становищі, яке постійно погіршується. Зазначені обставини створюють реальну загрозу банкрутства та припинення господарської діяльності Відповідача.
Так, від'ємне значення у звітах про фінансові результати свідчить про те, що основний обсяг оборотних активів сформований за рахунок позикових коштів. Зниження частки власного капіталу у валюті балансу та оборотних коштах з часом може призвести до неможливості виконання зобов'язань перед партнерами, а згодом - до банкрутства.
Матеріали справи містять докази критичного фінансового стану ПАТ «Донбасенерго», зокрема Витяг з бази даних ДПС про наявність податкового боргу в розмірі 725 289 115,67 грн (станом на 04.10.2023). Факт неможливості виконання платником своїх обов'язків також підтверджено на державному рівні рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС №4052/6/32-00-04-04-01-02 від 29.11.2022.
Враховуючи зупинення 25.12.2024 Слов'янською ТЕС генерації електричної енергії, тривалу збитковість господарської діяльності Відповідача з об'єктивних обставин, значні витрати ПАТ «Донбасенерго» на відновлення об'єктів, пошкоджених внаслідок обстрілів 2022- 2026 років, пріоритетність відновлення роботи Слов'янської ТЕС та забезпечення сталої роботи станції, негайне виконання рішення суду у справі №905/1115/25 (враховуючи великий розмір стягнутої суми) створює додаткову загрозу банкрутства ПАТ «Донбасенерго».
Щодо ступеня вини ПАТ «Донбасенерго» у виникненні спору
Відповідно до п.1 ч. 4 ст. 331 ГПК України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує ступінь вини Відповідача у виникненні спору.
Господарський суд враховує, що причиною виникнення спору є об'єктивні обставини, які мали вирішальний і критичний вплив на діяльність ПАТ «Донбасенерго». Зазначені чинники призвели до неналежного виконання зобов'язань за договором із Позивачем та подальшого розгляду справи №905/1115/25. Ці обставини мають тривалий характер, виникли не з вини Відповідача та перебувають поза межами його впливу.
Щодо очікуваної тривалості обставин, що ускладнюють виконання рішення суду
Згідно доводів відповідача, з якими погоджується суд, Обставинами, що ускладнюють виконання рішення Господарського суду у даній справі, є:
зупинення Слов'янської ТЕС 25.12.2024;
пошкодження залізничних шляхів постачання вугілля на Слов'янську ТЕС;
регулярне пошкодження ліній електропередач;
необхідність відновлення та забезпечення сталої роботи пошкоджених внаслідок обстрілів об'єктів ПАТ «Донбасенерго».
Водночас існує ймовірність відновлення у 2026 році роботи основного генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС та переходу Слов'янської ТЕС ПАТ «Донбасенерго» зі збиткового режиму вироблення електроенергії на природному газі до режиму роботи на основному технологічному паливі (вугіллі).
ПАТ «Донбасенерго» протягом 7 місяців вживало заходів для відновлення пошкодженого обладнання і блочного трансформатора ТЦ-1000000 кВа, UBH-330 кВ; UBH-24 кВ енергоблока №7 Слов'янської ТЕС. Проте, враховуючи численні та значні пошкодження обладнання, згідно з висновками залучених технічних експертів та фахівців, подальший відновлювальний ремонт трансформатора ТЦ-1000000 кВа є неможливим.
Згідно з доводами Відповідача, з якими погоджується суд, обставинами, що ускладнюють виконання рішення Господарського суду у цій справі, є:
зупинення Слов'янської ТЕС 25.12.2024;
пошкодження залізничних шляхів постачання вугілля на Слов'янську ТЕС;
регулярне пошкодження ліній електропередач;
необхідність відновлення та забезпечення сталої роботи об'єктів ПАТ «Донбасенерго», пошкоджених внаслідок обстрілів.
Водночас існує ймовірність відновлення у 2026 році роботи основного генеруючого обладнання Слов'янської ТЕС та переходу станції зі збиткового режиму виробництва електроенергії на природному газі до роботи на основному технологічному паливі (вугіллі).
Протягом 7 місяців ПАТ «Донбасенерго» вживало заходів для відновлення пошкодженого обладнання, зокрема блочного трансформатора ТЦ-1000000 кВА (Uвн-330 кВ; Uнн-24 кВ) енергоблока №7 Слов'янської ТЕС. Однак, зважаючи на численні та значні пошкодження, згідно з висновками залучених технічних експертів, подальший відновлювальний ремонт зазначеного трансформатора є неможливим.
Листом №01-1.3/00853 ПАТ «Донбасенерго» 02.07.2025 звернулося до Міністерства енергетики України щодо закупівлі трансформатора для Слов'янської ТЕС. Документ і доказ наявні у матеріалах справи (Додаток 24).
За результатами засідання Комісії Міненерго з розгляду, затвердження та коригування планових річних і перспективних графіків ремонтів і модернізації обладнання електростанцій енергогенеруючих компаній та теплоелектроцентралей, що відбулося 17.07.2025 року, було встановлено, що у зв'язку з небезпечними умовами, пов'язаними з розташуванням ТЕС на території можливих бойових дій, та враховуючи, що трансформатор неодноразово піддавався прицільним обстрілам, виконання ремонтних робіт під відкритим небом чи транспортування великогабаритного вантажу залізничними коліями є небезпечним. Докази наявні у матеріалах справи (Додаток 25).
У квітні 2025 року здійснено переміщення обладнання у будівлю машинного залу та розпочато роботи з дефектації та відновлення пошкодженого обладнання.
У червні 2025 року територія ТЕС зазнала повторних обстрілів, внаслідок чого виведено з експлуатації енергоблок не блочної частини.
На Слов'янській ТЕС фактично триває нетиповий для умов станції заводський ремонт блочного трансформатора 17Т. Проведення робіт ускладнюється дефіцитом спеціалізованого обладнання (кліщів, верстатів тощо) та браком кваліфікованого персоналу через небажання фахівців перебувати в районі, наближеному до зони бойових дій.
За результатами перемовин із заводом-виробником ПрАТ «Запоріжтрансформатор» щодо додаткового обстеження та складання плану ремонтно-відновлювальних робіт було отримано відмову. Водночас виробником надано комерційну пропозицію на виготовлення нового трансформатора меншої потужності (400 кВА) з терміном постачання до 12 місяців.
Додатково ПАТ «Донбасенерго» опрацьовує альтернативний варіант відновлення генерації Слов'янської ТЕС шляхом залучення орендованого блочного трансформатора.
Заводом-виробником зазначено про неможливість здійснення відновлення трансформатора фахівцями ПрАТ «Запоріжтрансформатор» в умовах станції, яка знаходиться біля лінії бойових дій.
Компанією опрацьовується можливість отримання трансформатора в оренду та паралельного замовлення нового на заводі. У разі позитивного рішення щодо отримання трансформатора в оренду, для транспортування та монтажу необхідно близько трьох місяців; строк виготовлення нового трансформатора ПрАТ «Запоріжтрансформатор» становить від 8 місяців.
Листом від 25.07.2025 №26/1.7-3.6-13057 Міністерство енергетики України повідомило ПАТ «Донбасенерго» про можливість та умови здійснення закупівлі трансформатора. Відповідні докази наявні у матеріалах справи.
На виконання рішення Комісії Міненерго від 17.07.2025 року процедура погодження запиту ПАТ «Донбасенерго» про фінансову підтримку і закупівлю нового трансформатора за рахунок коштів Енергетичного Співтовариства була успішно завершена.
Між ПАТ «Донбасенерго» та ПрАТ «Запоріжтрансформатор» на підставі комерційної пропозиції виробника 23.10.2025 було укладено контракт на виготовлення та поставку трансформатора TЦ-1000000/330-У1 для енергоблоку №7 Слов'янської ТЕС. Строк виготовлення трансформатора становить 10 місяців, вартість - 7 027 320,00 Євро, платником є Секретаріат Енергетичного Співтовариства як фідуціар Фонду підтримки енергетики України. Відповідні докази наявні у матеріалах справи.
Таким чином, протягом 2025- 2026 років триває процедура відновлення роботи Слов'янської ТЕС. У 2026 році ПАТ «Донбасенерго» розраховує встановити на Слов'янській ТЕС новий трансформатор, відновити процес виробництва електричної енергії та отримувати дохід від господарської діяльності, що дозволить покращити фінансове становище підприємства та виконати рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/1115/25.
З огляду на викладені обставини та значну тривалість процедури з відновлення повноцінної роботи Слов'янської ТЕС, у ПАТ «Донбасенерго» наявні обґрунтовані підстави вважати, що строк дії обставин, які ускладнюють виконання рішення Господарського суду Донецької області від 17.02.2026 у справі №905/1115/25, становитиме близько 12 місяців.
На сьогодні на ринку електричної енергії спостерігаються тенденції планомірного підвищення ціни до економічно обґрунтованого рівня.
Від початку збройної агресії російської федерації формування ціни на електричну енергію здійснювалося Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), відповідно до Постанови від 25.02.2022 №332, прийнятої у зв'язку з введенням воєнного стану та врахуванням протоколу наради щодо заходів стабілізації учасників ринку електричної енергії від 25.02.2022, з метою забезпечення операційної безпеки функціонування основної частини ОЕС України.
Постановою НКРЕКП від 27.06.2023 №1126 були встановлені граничні ціни на електричну енергію на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку. Ці ціни згодом переглянуто у бік підвищення постановою НКРЕКП від 09.11.2023 №2099.
У 2024 році постановою НКРЕКП від 20.05.2024 №949 встановлено граничні ціни на електричну енергію на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому та балансуючому ринках, які згодом переглянуті постановою НКРЕКП від 25.11.2024 №1976.
Аналогічно, у 2025 році постановою НКРЕКП від 25.07.2025 №1133 встановлено граничні ціни на електричну енергію на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому та балансуючому ринках, які згодом переглянуті постановою НКРЕКП від 16.01.2026 №70.
Таким чином, акти Регулятора відображають тенденцію поступового підвищення ціни на електричну енергію, що також позначатиметься на фінансово-економічних можливостях ПАТ «Донбасенерго» у 2025- 2026 роках у разі відновлення роботи Слов'янської ТЕС.
Прогнозоване відновлення роботи Слов'янської ТЕС, можливий перехід на виробництво електричної енергії з використанням вугілля, поступове збільшення обсягів виробництва та зростання ціни на електроенергію у 2026 році сприятимуть стабілізації та покращенню фінансово-господарського стану підприємства, що вплине на можливість погашення ПАТ «Донбасенерго» наявної заборгованості та дозволить виконати рішення у справі №905/1115/25.
Господарський суд приймає до уваги, що станом на дату подання цієї заяви у провадженні Північного апеляційного господарського суду перебувають справи №910/8036/25 про стягнення з НЕК «Укренерго» на користь ПАТ «Донбасенерго» 699 568,53 грн та №910/7954/25 про стягнення з НЕК «Укренерго» на користь ПАТ «Донбасенерго» 886 311,49 грн.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.11.2025 у справі №910/8036/25 позов було задоволено. Аналогічно, рішенням Господарського суду міста Києва позов у справі №910/7954/25 також задоволено. Зазначені рішення НЕК «Укренерго» були оскаржені в апеляційному порядку.
Отже, у разі задоволення судами позовних вимог за результатами розгляду зазначених справ, після набрання чинності рішеннями господарського суду стягнуті кошти можуть стати додатковим джерелом для виконання ПАТ «Донбасенерго» рішення Господарського суду Донецької області від 17.02.2026 у справі №905/1115/25 після спливу відстрочення на 12 місяців.
Сукупність наведених чинників свідчить про наявність обґрунтованої вірогідності того, що до лютого 2027 року обставини, які наразі ускладнюють виконання ПАТ «Донбасенерго» рішення у справі №905/1115/25, будуть усунуті, а фінансово-господарський стан товариства стабілізується.
Господарський суд зауважує на тому, що безумовно військова агресія істотно негативно впливає на всі підприємства, які ведуть господарську діяльність на території України. Особливо істотно вказані обставини впливають на діяльність підприємств, що є учасниками ринку електричної енергії, у тому числі, й на позивача. Значення діяльності позивача, як оператора системи передачі, що включений до Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є важливою для загального функціонування відповідного ринку.
Водночас твердження позивача про те, що надання відстрочки може порушити баланс інтересів сторін спору й стимулюватиме відповідача надалі порушувати свої зобов'язання, з огляду на встановлені обставини функціонування підприємства відповідача, не є очевидним. Його доводи про те, що затримка виконання рішення суду призведе до наявності у нього збитків, зміни матеріального стану внаслідок неможливості негайного виконання рішення суду не підтверджені матеріалами справи; будь-які докази загрози банкрутства підприємства позивача, на відміну від підприємства відповідача, в матеріалах справи відсутні.
У випадку покладання на боржника обов'язку одноразово виплатити всю суму заборгованості за судовим рішення може призвести до вкрай негативних наслідків для боржника, оскільки скрутне фінансове становище підприємства боржника створює реальну загрозу повного зупинення виробничої діяльності, доведенням його до стану банкрутства, і як наслідок, до неспроможності виконання покладених на нього обов'язків забезпечення мешканців та підприємств, організацій та установ послугами теплопостачання, а також забезпечення нормального функціонування єдиної технологічної системи, що в свою чергу може спричинити надзвичайні наслідки екологічного, санітарно-епідемічного та соціального характеру для всього регіону, особливо в умовах воєнного стану.
Господарський суд вважає, що заходи з примусового виконання рішення не призведуть до його реального та швидкого виконання в натурі, а лише погіршать і без того скрутне майнове становище підприємства та створять реальну загрозу повного зупинення виробничої діяльності, з доведенням до стану банкрутства, і як наслідок, до неспроможності здійснювати фінансування власної виробничої діяльності для забезпечення нормального функціонування єдиної технологічної системи, що матиме надзвичайні наслідки.
Господарський суд враховує, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Відповідно до усталеної практики Європейського Суду з прав людини право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін (рішення у справі "Hornsby v. Greece" від 19.03.1997, пункт 40, Reports of Judgments and Decisions 1997-II); за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою, але затримка не може бути такою, що спотворює сутність гарантованого пунктом 1 статті 6 Конвенції права (рішення у справі "Immobiliare Saffi v. Italy" № 22774/93, п. 74, ECHR 1999-V).
На державу покладено позитивне зобов'язання організувати систему виконання рішень таким чином, щоб гарантувати виконання без жодних невиправданих затримок, і так, щоб ця система була ефективною як у теорії, так і на практиці, а затримка у виконанні рішення не повинна бути такою, що порушує саму сутність права, яке захищається відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 17.05.2005 у справі "Чижов проти України", заява № 6962/02). За практикою Європейського суду з прав людини в окремих справах проти України було встановлено, що короткі затримки, менші ніж один рік, не вважаються настільки надмірними, щоб піднімати питання про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції ("Корнілов та інші проти України", заява №36575/02, ухвала від 07.10.2003).
Враховуючи те, що існування заборгованості, підтверджене обов'язковими та такими, що підлягають виконанню, судовими рішеннями, надає особі, на чию користь воно було винесено, "легітимні сподівання" на те, що заборгованість буде йому сплачено та така заборгованість становить "майно" цієї особи у розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції (рішення у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008), то з метою недопущення порушення гарантованих Конституцією України та Конвенцією права на справедливий суд та права на повагу до приватної власності суд, який надає відстрочку чи розстрочку у виконанні рішення, у кожному конкретному випадку повинен встановити:
1) чи затримка у виконанні рішення зумовлена особливими і непереборними обставинами;
2) чи передбачена домовленістю сторін чи у національному законодавстві компенсація "потерпілій стороні" за затримку виконання рішення, ухваленого на його користь судового рішення, та індексації присудженої суми;
3) чи не є період виконання рішення надмірно тривалим для стягувача як "потерпілої сторони";
4) чи дотримано справедливий баланс інтересів сторін у спорі.
В цьому контексті для виправдовування затримки виконання рішення суду недостатньо лише зазначити про відсутність у боржника коштів, обов'язково мають враховуватися і інтереси іншої сторони спору, на користь якої ухвалено рішення. Тобто відстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.
Господарський суд вважає, що відстрочка виконання рішення для боржника в даному випадку не є інструментом ухилення від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, забезпечити повне виконання рішення та остаточне погашення заборгованості перед стягувачем.
У даній справі відстрочка виконання рішення суду здійснюється з метою недопущення погіршення економічної ситуації боржника, а також з метою недопущення невиконання рішення суду на користь кредитора. Тобто, справедливий баланс інтересів сторін у цій справі дотриманий.
Враховуючи, що в даному випадку відстрочення виконання рішення для боржника не є інструментом ухилення від виконання рішення, боржник лише намагається через існування певних обставин, які таке виконання ускладнюють, відновити нормальну господарську діяльність з метою забезпечення повного виконання рішення та погашення заборгованості перед позивачем, колегія суддів погоджується з висновком господарського суду першої інстанції про те, що задоволення клопотання ПАТ “Донбасенерго» про відстрочення виконання рішення суду на 12 місяців в повній мірі буде відповідати принципам справедливого судового розгляду в контексті статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Господарський суд зазначає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (стаття 76 Господарського процесуального кодексу України).
Позивач не надав суду належних та допустимих доказів на підтвердження обставин, викладених у запереченнях на заяву Відповідача. Аргументи Позивача мають характер припущень і фактично зводяться до суб'єктивної переоцінки обґрунтованих Відповідачем обставин без надання будь-яких спростувань по суті. З огляду на викладене, Господарський суд вважає заяву Відповідача правомірною та обґрунтованою, а тому, враховуючи виключність наведених обставин і підтверджену матеріалами справи неможливість негайного виконання судового акта, вбачає наявність підстав відстрочити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582) виконання рішення Господарського суду Донецької області від 17.02.2026 у справі №905/1115/25 на 12 місяців
Судова практика у питанні відстрочення виконання судових рішень ПАТ «Донбасенерго» у 2025- 2026 роках свідчить, що за обставин, досліджених судом та підтверджених матеріалами справи, які фіксують скрутний фінансово-господарський стан підприємства під час військової агресії, наявні обґрунтовані підстави для надання відстрочення виконання рішень на 12 місяців. Так, постанови Східного апеляційного господарського суду у справах №905/592/25 від 29.10.2025 та №905/248/25 від 06.11.2025 підтверджують практику відстрочення виконання рішень на 12 місяців ПАТ «Донбасенерго» з огляду на об'єктивні труднощі підприємства.
Крім того, результати касаційного оскарження до Верховного Суду у справі №905/1/24 свідчать, що касаційна скарга Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» була частково закрита у частині відстрочення виконання рішення, а рішення Господарського суду Донецької області від 07.10.2024 та постанова Східного апеляційного господарського суду від 28.01.2025 залишені без змін. Верховний Суд, враховуючи, що питання відстрочення вже було предметом апеляційного перегляду, підтвердив правомірність надання ПАТ «Донбасенерго» відстрочення виконання на 12 місяців та зазначив, що господарський суд при цьому керувався завданням господарського судочинства, яке превалює над іншими міркуваннями.
Керуючись статтями 232-235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Публічного акціонерного товариства “Донбасенерго" про відстрочення виконання рішення Господарського суду Донецької області від 17.02.2026 року у справі №905/1115/25 на 12 місяців - задовольнити повністю.
2. Відстрочити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» (код ЄДРПОУ 23343582) виконання рішення Господарського суду Донецької області від 17.02.2026 року у справі №905/1115/25 на 12 місяців до 17.02.2027.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги у строки та порядку передбачені ст.ст. 256- 257 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 10.03.2026 року підписано скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу.
Повний текст ухвали складено та підписано 13.03.2026 року.
Суддя Е.В. Зекунов