Ухвала від 12.03.2026 по справі 646/2439/26

Справа № 646/2439/26

Провадження № 1-кс/646/479/2026

УХВАЛА

12 березня 2026 року м. Харків

Слідчий суддя Основ'янського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_5 , погоджене з заступником керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024222110000029 від 07.08.2024, стосовно підозрюваної

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Куп'янськ Харківської області, громадянки України, з вищою освітою, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше несудимої,

яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

06.03.2026 до слідчого судді Основ'янського районного суду міста Харкова надійшло клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області капітана поліції ОСОБА_5 , погоджене з заступником керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024222110000029 від 07.08.2024.

В обґрунтування клопотання зазначено, що зверненням Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації (далі - рф) державою-агресором, затвердженим постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 №129- VIII, рф визнано державою-агресором.

22 лютого 2022 року Президент рф, реалізуючи план розв'язання та ведення агресивної війни та військового конфлікту на території України, діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права, всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв?язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено.

Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаагськими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв?язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, строк дії якого в подальшому неодноразово продовжено по теперішній час.

В ході проведення досудового розслідування встановлено громадянку України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка за відсутності патріотичних переконань до держави Україна, є негативно налаштованою проти посадових осіб органів державної влади України, у зв'язку із здійсненням ними їхніх владних повноважень, а також військовослужбовців Збройних сил України, які для забезпечення національної безпеки та оборони України здійснюють комплекс активних заходів з використанням зброї та військової техніки, спрямованих на подолання збройної агресії рф.

Так, ОСОБА_6 , як громадянка України, відповідно до вимог ст. 68 Конституції України, зобов'язана неухильно додержуватися Конституції України та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів.

Проте, всупереч указаним правовим нормам, після повної окупації міста Куп'янськ і частини території Куп'янського району Харківської області військовослужбовцями збройних сил рф, ОСОБА_6 , маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, а відтак усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, водночас підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів рф, які передбачають перебування України у сфері її впливу, а також з корисливих мотивів та хибного почуття кар'єризму, у невстановлений з об'єктивних причин досудовим розслідуванням час, але не пізніше 06.06.2022, вирішила використати факт встановлення окупаційної влади на території Куп'янського району Харківської області у своїх особистих інтересах, та з власної ініціативи, добровільно зайняла посаду в незаконному органі влади окупаційної адміністрації держави - агресора «Временной гражданской администрации Харьковской области», а саме посаду: «исполняющей обязанности начальника отдела (главный бухгалтер) отдела бухгалтерского учета Временной гражданской администрации Харьковской области».

Перебуваючи на вказаній посаді в період часу з 06.06.2022 по 06.09.2022, ОСОБА_6 знаходячись за адресою: пр-т Конституції, буд. 3, м. Куп'янськ, Харківської обл., добровільно зайняла посаду пов'язану з виконанням організаційнорозпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Харківської області. Наказом від 06.06.2022 № 1/33-лс так званого «главы временной гражданской администрации Харьковской области» була призначена на вищевказану посаду та в якості активної учасниці працювала на посаді, яка пов'язана з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій у окупаційній адміністрації держави-агресора, створеній на тимчасово окупованій території, а саме: контролювала та організовувала роботу відділу; керувала діями підлеглих працівників; здійснювала нарахування та виплату заробітної плати; здійснювала отримання коштів в російській валюті; складала та підписувала облікову бухгалтерську документацію від імені відділу, а саме: розрахунки заробітної плати співробітників територіальних управлінь, заявки на фінансування витрат, табелі робочого часу співробітників територіальних управлінь, приймала участь у робочих нарадах незаконно утвореної ВЦА Харківської області, отримувала за свою працю грошову винагороду у вигляді заробітної плати в рублях рф та виконувала інші функції згідно посадових обов'язків «исполняющей обязанности начальника отдела (главный бухгалтер) отдела бухгалтерского учета Временной гражданской администрации Харьковской области».

Тобто, своїми умисними протиправними діями ОСОБА_6 , будучи громадянкою України, добровільно зайняла посаду «исполняющей обязанности начальника отдела (главный бухгалтер) отдела бухгалтерского учета Временной гражданской администрации Харьковской области» в незаконно створеному органі окупаційної влади, так званому «Временной гражданской администрации Харьковской области».

Вищевказані дії ОСОБА_6 кваліфіковані органом досудового розслідування за ч. 5 ст. 111-1 КК України, тобто колабораційна діяльність - добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

11.02.2026 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у кримінальному провадженні № 42024222110000029 від 07.08.2024, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Підставами для обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, є зібрані у кримінальному провадженні докази, а саме:

- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , яка повідомила, що 17.05.2021 вона влаштувалася працювати у Куп'янський відділ Державної виконавчої служби у Куп'янському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на посаду старшого державного виконавця. На вказаній посаді займалася виконанням судових рішень та інших виконавчих документів (стягнення аліментів, штрафів). Щодо ОСОБА_6 повідомила, що до окупації м. Куп'янськ ОСОБА_7 з нею не була знайома. Під час окупації м. Куп'янськ, вона та інші спеціалісти управління економічного розвитку «ВГА Харьковской области» оформляли табелі робочого часу з метою виплати заробітної плати співробітникам вказаного управління на ім'я ОСОБА_6 (тоді ОСОБА_7 і запам'ятала відомості про дану особу), яка займала посаду «исполняющей обязанности начальника отдела (главный бухгалтер) бухгалтерского учета ВГА Харьковской области». До обов'язків ОСОБА_6 входило: керувати роботою відділу, який був у її підпорядкуванні, звітувати керівництву про виконану роботу, виконувати рішення окупаційної адміністрації рф в сфері бухгалтерського обліку на окупованій частині Харківської області та нараховувати заробітну плату всім працівникам т.зв. «ВГА Харьковской области». На теперішній час місцезнаходження ОСОБА_6 свідку не відомо, має припущення, що вона виїхала до рф, так як коли була в вересні 2022 деокупація м. Куп'янськ та Куп'янського району всі працівники окупаційної влади, виїжджали до рф;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , яка повідомила, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знає з 2019 року. На початку червня 2022, в будівлі Куп'янської міської ради, яка розташовувалася за адресою: Харківська обл., м. Куп'янськ, пр-т Конституції, буд.6, відбулося зібрання серед співробітників Управління фінансів Куп'янської міської ради де було обговорено питання подальшої роботи в Управління фінансів Куп'янської міської ради. Після цього, ОСОБА_8 , влаштувалася у т.зв. «ВГА Харьковской области» та зайняла посаду «испоняющего обязанности главного специалиста управления финансов ВГА Харьковской области», а ОСОБА_6 зайняла посаду «исполняющей обязанности начальника отдела (главный бухгалтер) бухгалтерского учета ВГА Харьковской области». До обов'язків ОСОБА_6 входило: керувати роботою відділу, який був у її підпорядкуванні, звітувати керівництву про виконану роботу, виконувати рішення окупаційної адміністрації рф в сфері бухгалтерського обліку на окупованій частині Харківської області та нараховувати заробітну плату всім працівникам т.зв. «ВГА Харьковской области». Будівля т.зв. «ВГА Харьковской области» розташовувалася за адресою: м. Куп'янськ, пр-т Конституції, буд.10/1 та охоронялася військовими рф;

- протокол допиту свідка ОСОБА_9 , яка повідомила, що в період окупації м. Куп'янськ, спілкувалася зі ОСОБА_6 одного разу. Зокрема, в липні 2022 р. біля будівлі т.зв. «ВГА Харьковской области», яка розташовувалася за адресою: м. Куп'янськ, пр-т Конституції, буд.10/1, зустріла ОСОБА_6 . Вказана будівля охоронялася військовими рф, увійти до будівлі можна було тільки співробітникам т.зв. «ВГА Харьковской области». Під час розмови, ОСОБА_6 запитала, з якою метою ОСОБА_9 прийшла до т.зв. «ВГА Харьковской области». Крім того, ОСОБА_6 безперешкодно зайшла до будівлі т.зв. «ВГА Харьковской области». В подальшому, в розмові зі своїми колегами з т.зв. «Управления финансов ВГА Купянского района Харьковской области» ОСОБА_9 дізналася, що ОСОБА_6 займала посаду «исполняющей обязанности начальника отдела (главный бухгалтер) бухгалтерского учета ВГА Харьковской области»;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 , яка повідомила, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знає з моменту її народження, так як являється їй рідною тіткою. До 24.02.2022 періодично спілкувалася з ОСОБА_6 (переважно на сімейні теми) та періодично їздили один до одної в гості (в той час ОСОБА_6 проживала за адресою: АДРЕСА_1 та працювала в Управлінні фінансів Куп'янської міської ради). В період окупації м. Куп'янськ, я спілкувалася з ОСОБА_6 два рази телефонним зв'язком. Також, періодично спілкувалася з ОСОБА_11 (батько ОСОБА_6 ). В середині червня 2022 р., під час телефонної розмови з ОСОБА_11 , останній повідомив, що ОСОБА_6 влаштувалася на роботу в т.зв. «ВГА Харьковской области» на посаду «исполняющей обязанности начальника отдела бухгалтерского учета ВГА Харьковской области». До обов'язків ОСОБА_6 входило: керувати роботою відділу, який був у її підпорядкуванні, звітувати керівництву про виконану роботу, виконувати рішення окупаційної адміністрації рф в сфері бухгалтерського обліку на окупованій частині Харківської області. Новостворена окупаційна адміністрація знаходилася за адресою: м. Куп'янськ, пр-т Конституції, буд.10/1. В жовтні 2022р., під час чергової телефонної розмови з ОСОБА_11 , свідку стало відомо, що він разом із ОСОБА_6 , її чоловіком - ОСОБА_12 та дитиною - ОСОБА_13 виїхали в м. Бєлгород, рф;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_14 , яка повідомила, що під час розмови з ОСОБА_15 їй стало відомо, що в структурі т.зв. «Військово-цивільної адміністрації Харківської області» було створено т.зв. «Управління економічного розвитку», а його призначено на посаду т.зв. «виконуючого обов'язки начальника відділу Управління економічного розвитку ВЦА Харківської області». Крім того, ОСОБА_15 розповідав й про інші т.зв. «відділи та управління ВЦА Харківської області», в тому числі т.зв. «відділ бухгалтерського обліку ВЦА Харківської області», начальником якого призначили ОСОБА_6 . До обов'язків ОСОБА_6 входило: керувати роботою відділу, який був у її підпорядкуванні, систематично збирати наради відділу, звітувати керівництву про виконану роботу, виконувати рішення окупаційної адміністрації рф в сфері бухгалтерського обліку на окупованій частині Харківської області та нараховувати заробітну плату всім працівникам т.зв. «ВЦА Харківської області». ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідок знає більше 4 років, остання раніше працювала в Управлінні фінансів Куп'янської міської ради. Під час окупації, особисто бачила ОСОБА_6 біля будівлі, у якій знаходилася новостворена окупаційна адміністрація за адресою: м. Куп'янськ, пр-т Конституції, буд.10/1;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_16 , яка повідомила що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , я знає з 2019 року. В червні 2022 року в будівлі Куп'янської міської ради, яка розташовувалася за адресою: Харківська обл., м. Куп'янськ, пр. Конституції, буд.6, відбулося зібрання серед співробітників Управління фінансів Куп'янської міської ради на вказаному зібранні було обговорено питання подальшої роботи в Управління фінансів Куп'янської міської ради, де було визначено співробітників, які будуть працювати у т.зв. «ВГА Харьковской области», а саме: ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_17 . ОСОБА_6 зайняла посаду «исполняющей обязанности начальника отдела (главный бухгалтер) бухгалтерского учета ВГА Харьковской области». Будівля т.зв. «ВГА Харьковской области» розташовувалася за адресою: м. Куп'янськ, пр-т Конституції, буд.10/1 та охоронялася військовими рф;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_18 , яка повідомила, що в кінці червня 2022 року вперше побачила ОСОБА_6 у т.зв. «ВГА Харьковской области», в той час коли забирала свої документи. На початку липня 2022 року, свідок вийшла на роботу у відділ бухгалтерського обліку «ВГА Харьковской области» обійнявши посаду бухгалтера. Цього ж дня підійшла до начальника вищевказаного відділу ОСОБА_6 . Вона спочатку представилася (розповіла, що раніше працювала головним бухгалтером в Управлінні фінансів Куп'янської міської ради). Потім, сказала, що необхідно виконувати вказівки керівництва, представила інших співробітників відділу бухгалтерського обліку «ВГА Харьковской области. До обов'язків ОСОБА_6 , як начальника відділу бухгалтерського обліку «ВГА Харьковской области» входило: керувати роботою відділу, який був у її підпорядкуванні, звітувати керівництву про виконану роботу, виконувати рішення окупаційної адміністрації рф в сфері бухгалтерського обліку на окупованій частині Харківської області та нараховувати заробітну плату всім працівникам т.зв. «ВГА Харьковской области». Будівля т.зв. «ВГА Харьковской области» розташовувалася за адресою: м. Куп'янськ, пр-т Конституції;

- протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідків;

- протоколом огляду документів від 21.02.2025, наданих заступником начальника Куп'янської районної військової адміністрації ОСОБА_19 , а саме: реестр приказов главы (б/н) на 1 арк.; приказ главы временной гражданской администрации Харьковской области №ПГ-2/22 від 07.07.2022 на 1 арк.; копія распоряжениия главы временной гражданской администрации Харьковской области №РГ-17/22 від 20.07.2022 «О назначении материальноответственных лиц и передаче наличных денежных средств» на 1 арк.; приказ главы военно-гражданской администрации Харьковской области №ПГ-12/22 від 23.08.2022 «О создании действующей комиссии по проведению инвентаризации» на 2 арк.; приказ главы военно-гражданской администрации Харьковской области №ПГ-11/22 від 23.08.2022 «О создании действующей комиссии по проведению инвентаризации» на 2 арк.; трудовой договор временной гражданской администрации Харьковской области с работником администрации ОСОБА_20 №1/33-лс від 06.06.2022 на 2 арк.

У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням територій України та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України або на території рф та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик останній, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 34 (8226) від 11.02.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 18.02.2026, 19.02.2026 та 20.02.2026 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42024222110000029 від 07.08.2024, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Разом з тим, на виклики слідчого підозрювана ОСОБА_6 до органу досудового розслідування не з'явилася.

У зв'язку з неявкою за викликом слідчого та ухиленням від слідства, підозрювану ОСОБА_6 оголошено у розшук, здійснення якого в подальшому доручено оперативному підрозділу ВКП Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області.

Враховуючи те, що 18.02.2026, 19.02.2026 та 20.02.2026 підозрювана належним чином викликалась до органу досудового розслідування, в тому числі для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явилась у призначений час та не повідомила про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що відповідно до матеріалів кримінального провадження ОСОБА_6 у 2022 році перебувала на тимчасово окупованій території, на даний час виїхала до рф, з урахуванням наведеного, необхідно вважати, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органу досудового слідства на території рф, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 умисно переховується від слідства на тимчасово окупованій території України або на території держави, визнаної ВРУ державою-агресором з метою уникнення кримінальної відповідальності кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання просив задовольнити з підстав зазначених у ньому.

У судовому засіданні захисник підозрюваної адвокат ОСОБА_4 з питання задоволення клопотання не заперечувала.

Положеннями ч. 2 ст. 297-2 КПК України, визначено, що у клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) відомості щодо оголошення особи у міждержавний та/або міжнародний розшук; 5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності; 6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваної у вчиненні інкримінованого їй злочину, правильність кваліфікації її дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваної, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_6 могла вчинити інкриміноване їй кримінальне правопорушення.

Таким чином, ОСОБА_6 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме: добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

Відносно факту переховування підозрюваної від органів досудового слідства, то матеріали клопотання свідчать про наявність такого факту.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним та оголошення його у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування.

Згідно із ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КПК України - процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення.

Приписами статті 297-1 КПК України передбачено, що спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими КПК України, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених, зокрема, ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрювана ОСОБА_6 належним чином повідомлена про проведення стосовно неї досудового розслідування, набуття нею статусу підозрюваної у цьому кримінальному провадженні, про необхідність явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрювана переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на території держави-агресора або на тимчасово окупованій території України.

З досліджених матеріалів убачається, що повідомлення та оголошення ОСОБА_6 проведені відповідно до вимог національного законодавства.

Чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанови про оголошення підозрюваної в розшук, що вбачається з постанови про оголошення у розшук від 24.02.2026 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України - строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Частиною 3 ст. 219 КПК України передбачено, що з дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене: 1) протягом сімдесяти двох годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченому частиною четвертою статті 298-2 цього Кодексу; 2) протягом двадцяти діб - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, якщо підозрюваний не визнає вину або необхідності проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, або вчинення кримінального проступку неповнолітнім; 3) протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченому частиною другою статті 298-4 цього Кодексу; 4) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Отже, враховуючи, що прокурором клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування подано з дотриманням процесуальних строків, передбачених статтею 219 КПК України та зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що свідчать про причетність ОСОБА_6 до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у розшук та знаходиться на території держави-агресора чи тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024222110000029 від 07.08.2024 відносно ОСОБА_6 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 372, 376 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СВ Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області капітан поліції ОСОБА_5 , погоджене з заступником керівника Куп'янської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024222110000029 від 07.08.2024, стосовно підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 42024222110000029 від 07.08.2024 спеціального досудового розслідування стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Куп'янськ Харківської області, громадянки України, з вищою освітою, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше несудимої, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 07.08.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024222110000029 відносно ОСОБА_6 підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Якщо підстави для здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 07.08.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024222110000029 перестануть існувати, органу досудового слідства звернутись до суду із клопотанням про припинення здійснення спеціального досудового розслідування та здійснення подальшого досудового розслідування згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Копію ухвали суду надати органу досудового розслідування та захиснику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1