Провадження № 3/537/240/2026
Справа № 537/318/26
11.03.2026 року суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області Мартишева Тетяна Олександрівна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Батальйону патрульної поліції в м. Кременчук УПП в Полтавській області ДПП стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП не встановлено, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснені права відповідно до ст.63 Конституції України та ст. 268 КУпАП,
- за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч.1 ст. 122-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
12 січня 2026 року о 12 год. 48 хв. у м. Кременчук по вул. Юрія Руфа, буд. 1А, ОСОБА_1 керував транспортним засобом LEXUS GS 300, державний номерний знак НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортними засобами відповідної категорії «В», правопорушення вчинене протягом року, ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності постановою серії ЕНА 6168528 за ч. 2 ст. 126 КУпАП від 17.11.2025 року, чим було порушено вимоги п. 2.1-а ПДР України (б/к 763827, 474919, 476193, 476217, відеореєстратор службового ТЗ 311797), за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Окрім того, 12 січня 2026 року о 12 год. 48 хв. у м. Кременчук по вул. Юрія Руфа, буд. 1А, ОСОБА_1 керував транспортним засобом LEXUS GS 300, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння (поведінка, що не відповідає обстановці, звужені зіниці очей, які не реагують на світло). Від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився (б/к 763827, 474919, 476193, 476217, відеореєстратор службового ТЗ 311797), чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Окрім того, 12 січня 2026 року о 12 год. 48 хв. у м. Кременчук по вул. Юрія Руфа, буд. 1А, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом LEXUS GS 300, державний номерний знак НОМЕР_1 , не виконав вимогу про зупинку транспортного засобу, яку поліцейський здійснив шляхом ввімкнення проблискового маячка синього та червоного кольорів та ввімкнення спеціального звукового сигналу, чим було порушено вимоги п. 2.4 та п. 8.9.б Правил дорожнього руху України, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи те, що судом одночасно розглядаються справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст. 126 - № 537/318/26 (провадження № 3/537/240/2026), ст. 130 ч.1 КУпАП - № 537/320/25 (провадження № 3/537/241/2026), ст. 122-2 ч.1 КУпАП - № 537/322/25 (провадження № 3/537/242/2026), приходжу до висновку про доцільність об'єднання справ про адміністративні правопорушення в одне провадження з присвоєнням об'єднаній справі № 537/318/26 (провадження № 3/537/240/2026).
ОСОБА_1 на виклик до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином шляхом направлення судових повісток за місцем проживання, зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення, причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань про перенесення та відкладення розгляду справи не надавав.
Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні «Пономарьов проти України» сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
Судом було вжито усіх належних заходів щодо повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що підтверджується матеріалами виклику останнього.
Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_1 обізнаний про те, що Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області стосовно нього розглядається справа про адміністративне правопорушення, а також те, що суддею вживались заходи для його повідомлення про дату та час розгляду справи, те, що останній не вжив заходів для явки до суду, не подавав письмових заперечень проти протоколу, не скористався своїм правом на юридичну допомогу, не виявив бажання прийняти участь в судовому засіданні, з урахуванням викладеного та положень ст. 268 КУпАП, згідно яких участь особи під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачених ст. 126, ст. 130 КУпАП, не є обов'язковою, суддя вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення доходжу наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Частина 5 ст. 126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Частина 2 ст. 126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність зокрема за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Частина 3 статті 126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами
Частина 4 ст. 126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Пункт 2.1 а ПДР вказує, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пункт 2.5 ПДР вказує, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців (ч.1 ст. 122-2 КУпАП).
Згідно з п.2.4 Правил дорожнього руху України на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: а) пред'явити для перевірки документи, зазначені впункті 2.1; б) дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу; в) дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю.
Вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським за допомогою: увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу (п.8.9 «б» Правил дорожнього руху України).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч.1 ст. 122-2 КУпАП підтверджується наступними доказами: - інформацією викладеною в протоколах про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №564740 від 12 січня 2026 року, ЕПР1 №564763 від 12 січня 2026 року, ЕПР1 №564754 від 12 січня 2026 року; - рапортами поліцейського взводу №2 роти №2 БПП в місті Кременчук УПП в Полтавській області ДПП ст. сержанта поліції С.Стадник від 12 січня 2026 року; - копією постанови серії ЕНА №6500519 від 12 січня 2026 року відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 122 КУпАП; - копією постанови серії ЕНА №6168528 від 17 листопада 2025 року відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 126 КУпАП; - направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 12 січня 2026 року; - відеозаписами з портативних відеореєстраторів поліцейських та відеореєстратора службового транспортного засобу до протоколів про адміністративне правопорушення, а також іншими доказами у їх сукупності.
Згідно довідок старшого інспектора відділення адміністративної практики батальйону патрульної поліції в м. Кременчук УПП в Полтавській області ДПП С. Чаплянко від 13 січня 2026 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідчення водія не отримував.
Протягом року вчиняв адміністративне правопорушення за ч.2-4 ст. 126 КУпАП, а саме: 17 листопада 2025 року було винесено постанову серії ЕНА №6168528 за ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 3400 грн.
Протягом року до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП не притягувався.
Відповідно до бази даних МВС України транспортний засіб LEXUS GS 300, державний номерний знак НОМЕР_1 , належить ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Таким чином, ОСОБА_1 своїми протиправними діями вчинив адміністративні правопорушення передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130, ч.1 ст. 122-2 КУпАП, а саме, повторно протягом року керував транспортним засобом не маючи права керування транспортними засобами, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, не виконав вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, тощо.
Згідно положень ст. 23 КУпАП України, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до ч. 2 ст. 30 КУпАП, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення.
При накладенні адміністративного стягнення, враховуючи дані щодо особи ОСОБА_1 , з метою його виховання, як особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП України, як за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, та враховуючи позицію об'єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду викладену у постанові ККС ВС від 4 вересня 2023 року у справі № 702/301/20 (провадження № 51-944кмо23) застосувати до ОСОБА_1 покарання із застосуванням позбавлення права керування транспортними засобами, що буде цілком відповідати обставинам справи, та, у свою чергу, сприятиме профілактиці даного виду правопорушень.
Окрім того, суддя не застосовує адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.5 ст.126 КУпАП, у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки відповідно до бази даних МВС України транспортний засіб LEXUS GS 300, державний номерний знак НОМЕР_1 , належить ОСОБА_2 .
Згідно із ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
З урахуванням положень п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2% прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на час ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, тобто 665 гривень 60 копійок.
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 36, 122-2, 126, 130, 280, 283 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір", -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст. 126 - № 537/318/26 (провадження № 3/537/240/2026), ст. 130 ч.1 КУпАП - № 537/320/25 (провадження № 3/537/241/2026), ст. 122-2 ч.1 КУпАП - № 537/322/25 (провадження № 3/537/242/2026) - об'єднати в одне провадження.
Об'єднаній справі присвоїти № 537/318/26 (провадження № 3/537/240/2026).
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень за ч. 1 ст. 130 КУпАП, ч. 5 ст. 126, ч.1 ст. 122-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Штраф підлягає добровільній сплаті протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу в сумі 81600 (вісімдесят одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Стягувач: держава.
Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не встановлено, проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК Полтав.обл/Полтавська/21081300, рахунок отримувача № UA048999980313050149000016001, Код отримувача за ЄДРПОУ: 37959255, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача № UA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету22030106, призначення платежу 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, стягнутий з ___________(ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір)на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору). При заповненні платіжного документа у графі "Код платника" платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
Постанова судді може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя : Тетяна Олександрівна Мартишева