Справа № 375/265/26
Провадження № 3/375/254/26
11 березня 2026 року селище Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Банах-Кокус О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області матеріали у справі про адміністративне правопорушення, які надійшли від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Управління стратегічних розслідувань в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 КУпАП відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає на АДРЕСА_1 ,
за участі прокурора Ткаченка І.Р., Комахи П.О.
ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією та підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 КУпАП, адже несвоєчасно, 1 квітня 2024 року, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Рішенням Рокитнянської селищної ради Київської області від 4 грудня 2020 року № 02 «Про підсумки виборів і визнання повноважень депутатів Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області» визнано повноваження депутата цієї ради за громадянином ОСОБА_1 .
Так, ОСОБА_1 - депутат Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області, являється суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно пп «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та зобов'язаний був подавати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Згідно з частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону №1700-VII - депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону №1700-VII, а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Так, ОСОБА_1 депутат Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області, є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно пп «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та зобов'язаний був подавати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за №987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону №1700-VII (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону №1700-VII (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 мав подати щорічну декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік з 00:00 год 01.01.2024 по 23:59 год 31.03.2024.
Натомість ОСОБА_1 подав зазначену декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті 1 квітня 2024 року о 12 год 26 хв.
Датою вчинення правопорушень є 1 квітня 2024 року - дата несвоєчасного подання вищевказаних двох декларацій, часом - 1 квітня 2024 року о 12 год 26 хв, місцем вчинення правопорушень доцільно визначити місцезнаходження установи, в якій ОСОБА_1 обіймає посаду депутата, тобто Рокитнянської селищної ради Білоцерківського району Київської області, а саме за адресою: Київська область, Білоцерківський район, селище Рокитне, вул. Незалежності, буд. 2.
Подія та склад адміністративних правопорушень, доводиться як особистими усними поясненнями особи, яка в судовому засіданні усвідомлено підтвердила, що фактичні обставини, викладені у протоколах про адміністративне правопорушення відповідають дійсності і він справді подав обов'язкову декларацію 1 квітня 2024 року, а не до 1 квітня 2024 року, а також іншими матеріалами, які були зібрані уповноваженим органом - Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України, де містяться:
- протокол про адміністративне правопорушення від 20 січня 2026 року № 4296, який за формою та змістом відповідають вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справи України від 6 листопада 2015 року № 1376;
- довідки, які містять інформацію про особу ОСОБА_1 ;
- копія рішення Рокитнянської селищної ради від 4 грудня 2020 року № 02;
- роздруківка, яка підтверджує дату подання декларації;
- роздруківка, яка підтверджуєь послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 26 січня 2024 по 8 жовтня 2025 року;
- науково-експертний висновок;
- лист Верховної Ради України;
Описані документи приєднані до протоколу від 20 січня 2026 року.
Наявними матеріалами підтверджується, що при складанні протоколу 20 січня 2026 року особу ОСОБА_1 установлено на підставі паспорта громадянина України, йому роз'яснено його права та обов'язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, стаття 268 КУпАП, повідомлено про те, що розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності відбуватиметься в уповноваженому суді. Також вбачається, що протокол ОСОБА_1 отримав та підписав.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 підтвердив фактичні обставини, зокрема, щодо перебування на посаді, подачу декларацій 1 квітня 2024 року.
Прокурор Ткаченко І.Р. надав усні пояснення по суті справи, вказав на наявність події і складу адміністративного правопорушення та просив постановити судове рішення про визнання винуватості особи.
У статті 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Проаналізувавши матеріали справи, виступ ОСОБА_1 та прокурора, суд (суддя) дійшов висновку про наявність події та складу адміністративного правопорушення в обставинах, за яких відносно ОСОБА_1 складений протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Оскільки ОСОБА_1 визнається винним у вчиненні правопорушення, що передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, до нього застосовується передбачене законодавством адміністративне стягнення у межах санкції відповідної статті, при накладенні якого враховуються характер вчиненого, особа винного (вік, стан здоров'я, наявність осіб на утриманні) ступінь вини, майновий стан.
Обставин, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність не встановлено.
Підстав для повернення протоколу про адміністративне правопорушення, так само як і підстав для закриття провадження у справі не встановлено.
У порядку статті 40-1 КУпАП, статті 4 Закону України «Про судовий збір» з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на користь держави підлягає стягненню судовий збір (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2026).
Керуючись статтями 23, 33-35, 40-1, 172-6, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 285, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172- 6 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ядесят) грн у дохід держави.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у дохід держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з моменту набрання нею законної сили.
Стягувачем за цією постановою державний орган, за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення.
Боржником за цією постановою є особа, яка притягається до адміністративної відповідальності (анкетні дані, що видалося за можливе установити, наведені в вступній частині постанови).
Відповідно до частин 1 статті 307 КУпАП, встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі статтею 308 КУпАПу разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 цього Кодексу (п'ятнадцять днів з дня вручення постанови), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя О.В. Банах-Кокус