Справа№938/84/26
Провадження № 3/938/110/26
11 березня 2026 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Верховинського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, українця, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , -
Водій ОСОБА_1 02.01.2026 року о 13.55 годин в селі Дземброння Верховинського району Івано-Франківської області, керуючи транспортним засобом марки «Mitsubishi Lancer» з державним номерним знаком НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, не стежив за дорожньою обстановкою в результаті чого на слизькій ділянці дороги втратив керування та здійснив зіткнення з автомобілем марки «Камаз» з державним номерним знаком НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався у зустрічному напрямку із ввімкненими проблисковими маячками синього кольору, внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п.12.1, п. 12.3 Б Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
Потерпілий ОСОБА_2 у судовому засіданні вказав, що 02.01.2026 року, будучи на чергуванні, поступив дзвінок про пожежу в селі Дземброня, під час руху відбулося зіткнення з автомобілем «Mitsubishi», який проігнорував світлові та звукові маячки.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, судові повістки на 03.02.2026 року та на 24.02.2026 року повернулися до суду без вручення адресату, судова повістка на 11.03.2026 року за штриховим кодом R067109151880 у поштовому відділенні.
Крім того, ОСОБА_1 про розгляд справи 11.03.2026 року повідомлений шляхом опублікування оголошення на офіційному сайті судової влади України та шляхом отримання 24.02.2026 року смс-повідомлення про його виклик до суду відправлене на номер телефону вказаний ним під час складання протоколу.
Відповідно до ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Таким чином, неявка ОСОБА_1 у судове засідання не є перешкодою для його проведення.
Суддя, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Зокрема, відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як передбачено ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Встановлено, що винуватість особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, доведена матеріалами справи, які досліджені в суді.
Зокрема, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД№587765 від 02.01.2026 року (а.с.1) вбачається, що 02.01.2026 року о 13.55 годин в селі Дземброння Верховинського району Івано-Франківської області, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Mitsubishi Lancer» з державним номерним знаком НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, не стежив за дорожньою обстановкою, в результаті чого на слизькій ділянці дороги втратив керування та здійснив зіткнення з автомобілем марки «Камаз» з державним номерним знаком НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався у зустрічному напрямку із ввімкненими проблисковими маячками синього кольору, внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п.12.1, п. 12.3 Б Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оформлений компетентним органом в межах повноважень наданих особі, яка його склала, в якому чітко викладено як суть правопорушення так і інші відомості, необхідні для правильного вирішення даної справи.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що до протоколу додаються матеріали адміністративної справи.
У протоколі зазначено потерпілого ОСОБА_2 .
Крім того, даний протокол про адміністративне правопорушення власноручно підписаний без будь-яких зауважень щодо його змісту особою, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 , якому було роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомлено про розгляд справи у Верховинському районному суді.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, крім протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД№587765 від 02.01.2026 року доведена також такими матеріалами справи, які досліджені в суді, а саме:
- схемою місця дорожньо-транспортної пригоди (а.с. 2), згідно з якою дорожньо-транспортна пригода мала місце 02.01.2026 року в селі Дземброння Верховинського району Івано-Франківської області, за участі транспортного засобу марки «Mitsubishi Lancer» з державним номерним знаком НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 та транспортного засобу марки «Камаз» з державним номерним знаком НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 ; ця схема містить графічно зображені та зафіксовані об'єкти про обставини дорожньої пригоди (ділянка дороги, де сталася дорожньо-транспортна пригода, сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів, транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїзної частини, наявність дорожніх знаків, та інше), у вказаній схемі зазначені видимі (зовнішні) пошкодження транспортних засобів, а саме: у транспортного засобу марки «Mitsubishi Lancer» з державним номерним знаком НОМЕР_2 (серія та номер полісу ОСЦПВ та назва страхової організаціх «Вусо» 234950545) пошкоджено ліве переднє крило; у транспортного засобу марки «Камаз» з державним номерним знаком НОМЕР_3 (серія та номер полісу ОСЦПВ наземних тз та назва страхової організації, яка його видала: «Оранта» 234277634) пошкоджено передній бампер; в схемі місця ДТП наявний підпис ОСОБА_1 та ОСОБА_2 без будь-яких зауважень, що свідчить про те, що вони згідні з вказаною схемою;
- фототаблицею, на якій зафіксовано та відображено зіткнення транспортного засобу з державним номерним знаком НОМЕР_2 та транспортного засобу марки «Камаз» з державним номерним знаком НОМЕР_3 ;
Крім того, в матеріалах справи наявні:
- рапорт Верховинського РВП від 02.01.2026 року, з якого вбачається, що 02.01.2026 року о 15.07 годин надійшло повідомлення про те, що рухаючись на повідомлення, яке зареєстроване в ІПНП за №14 від 02.01.2026 року «Пожежа» екіпажем поліції виявлено ДТП в с. Дземброня за участю автомобіля Камаз, що належить ДПРЧ (пожежникам) та «Mitsubishi Lancer» з державним номерним знаком НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_4 ;
- посвідчення водія на ім'я ОСОБА_1 ;
- свідоцтво серії НОМЕР_4 про реєстрацію транспортного засобу марки «Mitsubishi Lancer» з державним номерним знаком НОМЕР_2 ;
- посвідчення водія на ім'я ОСОБА_2 .
Вказані матеріали не є доказами відповідно до ст.251 КУпАП, але за своїм змістом, пов'язані з правопорушенням, передбаченим ст.124 КУпАП, яке вчинене 02.01.2026 року ОСОБА_1 .
Відповідальність за ст.124 КУпАП настає у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Враховуючи, що стаття 124 КУпАП, є бланкетною, то при розгляді такої категорії справ, необхідно ретельно з'ясовувати і зазначати, у чому саме полягали порушення, норми яких правил, інструкцій інших нормативних актів не додержано, чи є причинний зв'язок між цими порушеннями та наслідками, які настали, на що зокрема було звернуто увагу і в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті".
Згідно з п.12.1 Правил дорожнього руху під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Відповідно до п. 12.3 б Правил дорожнього руху у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди.
Даних вимог Правил дорожнього руху водій ОСОБА_1 02.01.2026 року о 13.55 годин не дотримався, оскільки, керуючи транспортним засобом марки «Mitsubishi Lancer» з державним номерним знаком НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, не стежив за дорожньою обстановкою в результаті чого на слизькій ділянці дороги втратив керування та здійснив зіткнення з автомобілем марки «Камаз» з державним номерним знаком НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався у зустрічному напрямку із ввімкненими проблисковими маячками синього кольору,що спричинило пошкодження транспортних засобів із матеріальними збитками.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП.
Санкція ст.124 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення вказаного правопорушення шляхом накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суддя згідно з вимогами ст. ст.23,33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан.
При таких обставинах до нього слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, в зв'язку з чим з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 665,60 гривень.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст. ст. 40-1, 124, ст.ст. 251, 252, 256, 266, 280, 283, 284- 285, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно зі ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.
Суддя Наталія ЧЕКАН