Справа № 420/29304/25
10 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, просп. Шевченка, буд. 4, код ЄДРПОУ 22500499) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації, у якому позивач просить (позовна заява у редакції від 09.09.2025 року (виправлена):
визнати протиправною бездіяльність Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ: 22500499), яка виражається у ненаданні ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) направлення на знайомство з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
зобов'язати Службу у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ: 22500499) видати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) направлення на знайомство з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Адміністративний позов поданий через підсистему "Електронний Суд".
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що позивач перебуває на обліку в Службі у справах дітей та сім'ї Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації як кандидат в усиновлювачі з 12 жовтня 2023 року за № 17 та включений до Єдиного банку даних про дітей, які можуть бути усиновлені, та осіб, які бажають усиновити дитину. 12.10.2023 року Служба у справах дітей та сім'ї Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації надала висновок № 40-2008, у якому зазначено, що позивач може бути усиновлювачем однієї дитини віком від 9 до 15 років. 06 грудня 2023 року Службою у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації позивачу було видано направлення № 02-13/39 для знайомства з дитиною, а саме з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який наразі проживає у дитячому будинку сімейного типу «Саналатій» за адресою: АДРЕСА_2 (далі ДБСТ «Саналатій»). 07 грудня 2023 року відбулась зустріч з дитиною. У подальшому 10 грудня 2023 року та 11 грудня 2023 року відбулись додаткові дві зустрічі позивача з дитиною. Під час даних зустрічей матір'ю - вихователем ОСОБА_3 вчинялись спроби тиску на дитину та перешкоди у спілкуванні з позивачем. Позивач вважає, що такі дії з боку матері - виховательки вчинялись з метою недопустити встановлення контакту між позивачем та дитиною для можливості подальшого усиновлення, окрім цього такими діями матір вихователька впливала на рішення дитини щодо усиновлення його позивачем. У межах строку дії направлення № 02-13/39 для знайомства з дитиною позивачу не вдалось встановити контакт з малолітнім ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з огляду на вчинення матір'ю - вихователем дій, які перешкоджали спілкуванню з дитиною. Окрім цього в подальшому матір - вихователька спонукала малалолітнього ОСОБА_4 надати недостовірні відомості щодо результатів спілкування з позивачем та бажання бути усиновленим саме позивачем. Таким чином, знайомство позивача з дитиною носило суто формальний характер та як наслідок призвело до неможливості встановлення контакту. За таких обставин 19.06.2025 року позивач звернувся до Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації із заявою про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною. Заява від 19.06.2025 була надіслана відповідачу цінним листом з описом вкладення, трекінговий номер 0408200030728. Проте, станом на 25 серпня 2025 року відповідачем так і не було надано позивачу повторне направлення на знайомство з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом, вказуючи на те, що порушені його права, як кандидата в усиновлювачі, передбачені Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2008 року № 905.
Доводи позову мотивовані тим, що згідно пункту 67 Порядку № 905 кандидати в усиновлювачі громадяни України можуть звернутися до служби у справах дітей, яка видала їм направлення, чи Державної служби у справах дітей для повторного ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, та отримання нового направлення для знайомства з дитиною. Отже, позивач має право на отримання повторного направлення на знайомство з дитиною, а саме ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , маючи намір його усиновити. Однак, всупереч приписам пункту 50 Порядку № 905 відповідачем не було надано позивачу нового направлення на знайомство з дитиною.
Ухвалою суду від 01.09.2025 року позовну заяву залишено без руху, оскільки позов поданий без дотримання вимог, встановлених п. 4, п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України.
15.09.2025 року позивачем на виконання ухвали суду від 01.09.2025 року подано заяву про усунення недоліків позову з проханням прийняти та долучити до матеріалів справи № 420/29304/25 нову редакцію позовної заяви ОСОБА_1 до Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації.
Ухвалою суду від 03.11.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Також цією ухвалою суд витребував від Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, просп. Шевченка, буд. 4, код ЄДРПОУ 22500499) інформацію у вигляді належним чином засвідчених письмових доказів щодо отримання та розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; інші наявні докази, що стосуються предмета спору.
Відповідачу копію ухвали суду про відкриття провадження у справі від 03.11.2025 року доставлено до електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» 24.11.2025 о 20:30 год.
Згідно правил ч. 2 ст. 127 КАС України, копія ухвали вважається врученою 25.11.2025 року.
Додатково копія ухвали суду про відкриття провадження від 03.11.2025 року надіслана 24.11.2025 року одержувачу Служба у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації на електрону пошту slujspravditei@od.gov.ua.
Однак, відзив на адміністративний позов до суду не надходив.
Також відповідачем не виконано вимоги ухвали суду від 03.11.2025 року в частині витребування доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно приписів ч. 9 ст. 80 КАС України, у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.
З огляду на заявлені позивачем вимоги, справу розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на обліку в Службі у справах дітей та сім'ї Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації як кандидат в усиновлювачі з 12 жовтня 2023 року, особова справа № 17 та включений до Єдиного банку даних про дітей, які можуть бути усиновлені, та осіб, які бажають усиновити дитину.
12.10.2023 року Службою у справах дітей та сім'ї Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації наданий Висновок №40-2008 про можливість громадянину України ОСОБА_1 бути кандидатом в усиновлювачі. Громадянин ОСОБА_1 пройшов курс навчання для кандидатів в усиновлювачі у Київському міському центр соціальних служб. За результатами навчання, отримав довідку про проходження навчання з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування від 29.09.2023 № 051/039-609, рекомендований вік однієї дитини від 9 до 15 років.
06.12.2023 року Службою у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації було видано направлення № 02-13/39 для знайомства з дитиною, яким Службу у справах дітей Роздільнянської районної державної адміністрації повідомлено, що ОСОБА_1 , який перебуває на обліку з усиновлення в службі у справах дітей та сім'ї Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 12.10.2023 за № 17, направляється для знайомства з дитиною: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Місце проживання (перебування) дитини: ДБСТ Саналатій, за адресою: АДРЕСА_2 . У разі коли кандидат в усиновлювачі не встановить контакт з дитиною, в установлений й строк повідомити про це Службу у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації. Строк дії направлення 10 робочих днів.
19.06.2025 року позивач направив до Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації заяву про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною.
У заяві позивачем зазначено про таке:
« 06 грудня 2023 року мені було видано направлення № 02-13/39 для знайомства з дитиною на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який наразі проживає у дитячому будинку сімейного типу Саналатій за адресою: АДРЕСА_2 .
07 грудня 2023 року відбулась перша зустріч з дитиною. Зустріч з дитиною пройшла добре, ОСОБА_6 пішов на контакт, що підмітила і працівник ССД. Разом з тим, мама-вихователь ОСОБА_7 сказала мені, що я руйную її сім'ю. Працівник ССД зробила їй зауваження та повідомила, що з мого боку ніяких порушень не було, зустріч пройшла добре.
09 грудня 2023 року я знову приїхав на зустріч до ОСОБА_6 . Цього разу ОСОБА_6 повідомив мене, що йому не потрібна інша сім'я. Дитина виглядала явно напруженою.
10 грудня 2023 року я ще раз приїхав до ОСОБА_6 . Цього разу відбулось більш тривале спілкування, також ми грали в ігри до19.00 поки ОСОБА_7 не сказала, що вже пізно і попросила закінчувати.
11 грудня 2023 року близько 14:30 я зателефонував ОСОБА_8 , вона повідомила, що відтепер всі зустрічі будуть в приміщенні сільради посилаючись на те, що я «руйную її сім'ю».
26 грудня 2023 року мною було подано заяву начальнику служби у справах дітей. Одеської обласної державної адміністрації про поведінку ОСОБА_9 .
26 січня 2024 року я отримав відповідь на заяву, в якій зазначалось, що у діях виховательки не було жодного порушення, а ОСОБА_6 не бажає усиновлення.
Після цього працівник у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації на особистому прийомі повідомила, що отримала відповідь від районної служби, що згідно протоколу, я категорично відмовився писати заяву на усиновлення ОСОБА_10 у зв'язку із тим, що ніякого контакту із дитиною не відбулось. Зазначу, що це не відповідає дійсності, адже контакт з диною було встановлено і я бажаю усиновити ОСОБА_2 , 01.12.2014
… ОСОБА_1 , не відмовлявся від наміру усиновити дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , контакт з нею був встановлений, а обставини, що завадили подальшому процесу, виникли не з моєї вини.
Зауважу, що мені не надали жодного документа по результату моїх зустрічей з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також в Святошинській районній державній адміністрації Служби у справах дітей та сім'ї мені повідомили, що в них теж відсутні будь-які документи щодо результатів мого знайомства з дитиною.
Зважаючи на вищевикладене, а також керуючись пунктами 57, 58, 60 Порядку провадження діяльності з усиновлення дітей та здійснення нагляду за дотриманням прав дітей після усиновлення, затвердженого постановою КМУ №905 від 08.10.2008 року, прошу видати мені повторне направлення для знайомства з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживас у ДБСТ Сапалатій, за адресою: АДРЕСА_2 .».
Разом із цією заявою подані додатки:
1. Копія паспорта;
2. Копія висновку служби у справах дітей та сім'ї Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про можливість громадянину України ОСОБА_1 бути кандидатом в усиновлювачі № 40-2008 від 12.10.2023 року;
3. Копія направлення № 02-13/39 від 06.12.2023 року;
4. Копія особової справи № 17 від 12.10.2023 року;
5. Копія скарги до Міністерства соціальної політики України вих. № 2186-С/24 від 11.11.2024 року з додатками;
6. Копія відповіді державної служби у справах дітей;
7. Копія листа від Міністерства соціальної політики № 27414/0/2-24/58 від 16.12.2024 року.
У якості доказів надіслання на адресу Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, просп. Шевченка, 4) зазначеної заяви про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною, позивач надав до суду копію опису вкладення цінного листа ф.107 зі штампом відділення поштового зв'язку від 22.06.2025 року трек номер 0408200030728, копію накладної відділення поштового зв'язку від 22.06.2025 року трек номер 0408200030728, копію фіскального чеку АТ «УКРПОШТА» від 22.06.2025 року трек номер відправлення 0408200030728.
Також позивач надав до суду роздруковану з веб-сайту https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html інформацію щодо відстеження поштового відправлення трек номер 0408200030728. Дата перевірки статусу відстеження 25.08.2025 року. Згідно даних відстеження, поштове відправлення трек номер 0408200030728 вручено одержувачу (65032, м. Одеса) 24.06.2025 року.
Проте, як зазначено у позовній заяві, повторне направлення на знайомство з дитиною позивачу надано не було.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 207 Сімейного кодексу України визначено поняття усиновлення, а саме - усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу.
Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Відповідно до статті 215 Сімейного кодексу України, облік осіб, які бажають усиновити дитину, ведеться службами у справах дітей районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, міських, районних у містах (у разі їх створення), селищних, сільських рад, а також центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України у справах дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2023 р. № 1048, Державна служба України у справах дітей (далі - Служба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, сім'ї та єдності і який реалізує державну політику у сфері захисту прав дітей, соціальної підтримки сімей з дітьми, оздоровлення та відпочинку дітей, розвитку сімейних форм виховання та усиновлення.
Основними завданнями Служби, згідно пункту 3 Положення №1048, є, зокрема, реалізація державної політики у сфері захисту прав дітей, в тому числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, соціальної підтримки сімей з дітьми, оздоровлення та відпочинку дітей, розвитку сімейних форм виховання та усиновлення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 затверджений Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей (далі - Порядок №905 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктами 1-2 Порядку №905, усиновлення дітей є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Діяльність з усиновлення провадиться уповноваженими державою органами та посадовими особами.
Для забезпечення провадження діяльності з усиновлення у складі районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі утворення), сільських, селищних рад, уповноваженого органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань дітей, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій на правах самостійного структурного підрозділу утворюються служби у справах дітей, а у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, утворюється самостійний структурний підрозділ з питань забезпечення прав дітей.
Відповідно до пункту 21 Порядку №905, облік громадян України, які постійно проживають на території України і бажають усиновити дитину, ведеться службами у справах дітей районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських, районних у місті (у разі утворення), сільських, селищних рад за місцем проживання таких громадян.
Громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються із заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міської, районної у місті (у разі утворення), сільської, селищної ради ради за місцем проживання та подають разом з нею документи за переліком, передбаченим пунктом 22 Порядку №905.
Згідно пункту 27 Порядку №905, Висновок про можливість бути усиновлювачами оформляється у строки, передбачені пунктами 25-1 і 25-2 цього Порядку, згідно з визначеними Мінсоцполітики вимогами на бланку служби у справах дітей, пронумеровується, прошнуровується, підписується її керівником, засвідчується печаткою та видається кандидатам в усиновлювачі.
Разом із висновком повертаються пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою та завірені підписом керівника служби у справах дітей документи, подані кандидатами в усиновлювачі, із зазначенням служби у справах дітей, в якій вони перебувають на обліку, та облікового номера.
Строк дії висновку про можливість бути усиновлювачами становить один рік з дати видачі і може бути продовжений, але не більше як на один рік.
Якщо протягом строку дії висновку про можливість бути усиновлювачами кандидати в усиновлювачі не здійснили усиновлення, вони можуть звернутися до служби у справах дітей за місцем взяття їх на облік із заявою про продовження строку дії зазначеного висновку.
Строк дії висновку про можливість бути усиновлювачами продовжується не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення строку його дії, що підтверджується видачею довідки про продовження строку дії такого висновку. У разі коли такий строк не продовжується, кандидатам в усиновлювачі повідомляється про відмову у продовженні строку дії такого висновку.
Довідка про продовження строку дії висновку про можливість бути усиновлювачами або повідомлення про відмову у продовженні зазначеного строку оформляється на бланку служби у справах дітей, підписується її керівником та засвідчується печаткою.
Згідно пункту 28 Порядку №905, служба у справах дітей за місцем взяття на облік кандидатів в усиновлювачі формує їх особову справу.
Відповідно до пункту 29 Порядку №905, кандидати в усиновлювачі знімаються з обліку в разі:
1) усиновлення дитини;
2) закінчення строку дії висновку про можливість бути усиновлювачем, якщо такі кандидати не звернулися із заявою про продовження строку його дії;
2-1) відмова кандидатів в усиновлювачі від усиновлення дитини, яку було передано їм під опіку, піклування з подальшим усиновленням, відповідно до пунктів 79-1, 125 цього Порядку;
3) подання кандидатами в усиновлювачі заяви про зняття з обліку в паперовій або електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (із накладенням на неї свого кваліфікованого електронного підпису);
4) з'ясування або виникнення обставин, що унеможливлюють усиновлення;
5) закінчення строку дії документів, якщо вони не поновлені протягом двомісячного строку.
Згідно пункту 58 Порядку №905, після ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, кандидатам в усиновлювачі, які виявили намір особисто познайомитися з дитиною, не пізніше ніж на наступний робочий день видається направлення до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини для організації знайомства з нею. Не допускається видача кандидатам в усиновлювачі направлення для одночасного знайомства з двома і більше дітьми, які не є між собою братами і сестрами, крім випадків, коли усиновлюються діти з інвалідністю, які виховуються в закладах або сім'ях, що перебувають в межах однієї області.
Строк дії направлення становить 10 робочих днів від дати видачі. У разі потреби строк дії направлення може бути продовжений органом, який його видав, але не більш як на 10 робочих днів.
Направлення видається кандидатам в усиновлювачі під розписку.
Пунктом 66 Порядку №905 передбачено, що у разі коли до закінчення строку дії направлення кандидати в усиновлювачі не подали до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини заяву про бажання усиновити дитину, вважається, що вони відмовилися від усиновлення.
Служба у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини у триденний строк надсилає органу, який видав направлення, повідомлення про відмову кандидатів в усиновлювачі від усиновлення дитини за формою згідно з додатком 9 і вносить інформацію до Єдиного банку даних.
Відповідно до пункту 67 Порядку №905, кандидати в усиновлювачі - громадяни України, які відмовились від усиновлення дитини, можуть звернутися до служби у справах дітей, яка видала їм направлення, чи Державної служби у справах дітей для повторного ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, та отримання нового направлення для знайомства з дитиною. Дата повторного ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, узгоджується заявниками із службою у справах дітей чи Державною службою у справах дітей.
Предметом спору у зазначеній справі є бездіяльність Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації щодо надання ОСОБА_1 направлення на знайомство з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як встановлено судом, 06.12.2023 року Службою у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації було видано позивачу направлення № 02-13/39 для знайомства з дитиною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Місце проживання (перебування) дитини: АДРЕСА_2 . Строк дії направлення 10 робочих днів.
Згідно обставин справи, до закінчення строку дії направлення № 02-13/39 від 06.12.2023 року позивачем не було подано до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини заяву про бажання усиновити дитину.
19.06.2025 року позивач направив до Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації заяву про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Проте, як зазначено у позовній заяві, повторне направлення на знайомство з дитиною позивачу надано не було.
Для з'ясування обставин справи судом було витребувано від Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації докази щодо отримання та розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідачем не виконано вимоги ухвали суду від 03.11.2025 року в частині витребування доказів, тому суд розглядає справу за наявними в ній доказами.
У якості доказів надіслання на адресу Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, просп. Шевченка, 4) заяви від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною, позивач надав до суду копію опису вкладення цінного листа ф.107 зі штампом відділення поштового зв'язку від 22.06.2025 року трек номер 0408200030728, копію накладної відділення поштового зв'язку від 22.06.2025 року трек номер 0408200030728, копію фіскального чеку АТ «УКРПОШТА» від 22.06.2025 року трек номер відправлення 0408200030728.
Також позивач надав до суду роздруковану з веб-сайту https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html інформацію щодо відстеження поштового відправлення трек номер 0408200030728. Дата перевірки статусу відстеження 25.08.2025 року. Згідно даних відстеження, поштове відправлення трек номер 0408200030728 вручено одержувачу (65032, м. Одеса) 24.06.2025 року.
Отже, матеріалами справи підтверджується, що відповідач отримав заяву позивача від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною, однак відповіді на неї не надав.
При цьому, враховуючи, що матеріали справи не містять жодного рішення, прийнятого відповідачем за результатами розгляду заяви позивача від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною, суд не надає правову оцінку наявності у позивача права на отримання повторного направлення на знайомство з дитиною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , направлення на знайомство з якою (дитиною) № 02-13/39 від 06.12.2023 року вже надавалось позивачу раніше.
На підставі викладеного, враховуючи що позивачу не надано відповідь на заяву від 19.06.2025 року, суд вважає, що відповідачем була вчинена протиправна бездіяльність щодо розгляду заяви позивача від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною.
При цьому, з огляду на те, що вказана заява не була розглянута відповідачем заявлені позивачем вимоги про зобов'язання Службу у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ: 22500499) видати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) направлення на знайомство з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є передчасними.
Отже, з метою належного захисту прав позивача в спірних правовідносинах суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково шляхом визнання протиправною бездіяльності Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною, а також зобов'язання Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною у встановленому порядку та надати обґрунтовану відповідь та/або рішення.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить задовольнити частково.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем за подання цього позову сплачено судовий збір у розмірі 3634,00 грн.
Суд зазначає, що позов у цій справі є немайновим та поданий фізичною особою, відповідно ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 1211, 20 грн., а з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, оскільки позов поданий в електронній формі, - 968,96 грн.
Таким чином, враховуючи задоволення позову, судові витрати позивача по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн. суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Що стосується суми переплати судового збору, то він підлягає поверненню за заявою позивача в порядку, встановленому п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Інші судові витрати не заявлено.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 80, 90, 132, 139, 162, 242-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, просп. Шевченка, буд. 4, код ЄДРПОУ 22500499) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною.
Зобов'язати Службу у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.06.2025 року про повторну видачу направлення на знайомство з дитиною у встановленому порядку та надати обґрунтовану відповідь та/або рішення.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Служби у справах дітей Одеської обласної державної адміністрації (65032, м. Одеса, просп. Шевченка, буд. 4, код ЄДРПОУ 22500499) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук