про заміну відповідача його правонаступником
та передачу справи за підсудністю
10 березня 2026 року №320/3890/25
Київський окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Білоноженко М.А.
розглянувши у приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження клопотання Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про заміну неналежного відповідача в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
доВійськової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_1
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), щодо відмови у обчисленні, нарахуванні та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) грошового забезпечення з 25.04.2022 року по 31.12.2022 року та належних у вказаний період виплат, грошової допомоги на оздоровлення за 2022, без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 року;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) провести перерахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 25.04.2022 року по 31.12.2022 грошового забезпечення, належних у вказаний період виплат, грошової допомоги на оздоровлення за 2022 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік -виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 року на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) провести виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 25.04.2022 року по 31.12.2022 грошового забезпечення, належних у вказаний період виплат, грошової допомоги на оздоровлення за 2022 рік, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік - виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 року на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), щодо відмови у обчисленні, нарахуванні та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення за 2023 з 01.01.2023 року по 22.07.2023 року та належних у вказаний період виплат без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 року;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) провести перерахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 01.01.2023 року по 22.07.2023 грошового забезпечення, належних у вказаний період виплат, грошової допомоги на оздоровлення за 2023 - виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) провести виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 01.01.2023 року по 22.07.2023 грошового забезпечення, належних у вказаний період виплат, грошової допомоги на оздоровлення за 2023 - виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 року на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) довідку про доходи та додаткові виплати, за період з 25.04.2022 року по 22.07.2023 та надіслати 2 примірника такої довідки на адресу Позивача, вказану в Позовної заяві;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за період з 25.04.2022 року по 22.07.2023 довідку про всі щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію, та надіслати 2 примірник такої довідки на адресу Позивача, вказану в Позовної заяві.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
До суду надійшло клопотання позивача про те, що Військову частину НОМЕР_1 , яка перебувала на фінансовому забезпеченні в ІНФОРМАЦІЯ_1 , ліквідовано шляхом приєднання до Військової частини НОМЕР_5 .
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Відповідно до частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Розглянувши матеріали справи, з урахуванням долучених доказів, суд дійшов висновку про заміну неналежних відповідачів - Військову частину НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 на належного - Військову частина НОМЕР_5 .
Крім цього, згідно наданої позивачем інформації Військова частина НОМЕР_5 знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
Тому, позивачем заявлено клопотання про передачу справи за територіальною підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
Відповідно до частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Водночас положеннями частин 1 та 2 статті 26 КАС України визначено підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача. Відповідно до частин першої, другої статті 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених норм процесуального закону вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Тобто, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може скористатися правом альтернативної підсудності.
У зв'язку з цим, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини 1 статті 25 КАС України (підсудність за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом).
Після допущення процесуального правонаступництва у відношенні відповідачів у справі №320/3890/25 відповідачем є Військову частина НОМЕР_5 місцезнаходження якої АДРЕСА_1 .
Юрисдикція (підсудність) адміністративних спорів (справ) є правовим інститутом, який містить адміністративно-процесуальні норми, що розмежовують компетенцію щодо розгляду і вирішення адміністративних справ між окремими інституціями судової системи та між адміністративними судами одного інституційного рівня. Визначення компетентного суду для розгляду адміністративної справи провадиться, серед іншого, залежно від предмета публічно-правового спору або його суб'єктного складу, територіальних меж юрисдикції певного суду, функцій при розгляді справи, які виконує певний суд судової системи. Предметною юрисдикцією адміністративних судів є сукупність правил, що визначають чи розмежовують компетенції судів з розгляду адміністративних справ у першій інстанції залежно від предмета публічно-правового спору. Територіальна юрисдикція (підсудність) адміністративних судів - це сукупність правил, що визначають розмежування компетенції адміністративних судів одного рівня щодо розгляду адміністративних справ у першій інстанції залежно від території, на яку поширюється їхня діяльність. Інстанційною юрисдикцією адміністративних судів вважають правила, що визначають розмежування компетенції цих судів різного рівня при розгляді адміністративних справ.
Аналогічних висновків Велика Палата Верховного Суду дійшла у постанові від 26.08.2019р. у справі № 855/364/19 та у постанові від 07.03.2024р. по справі №990/340/23.
Згідно положень статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 24.06.2024 по справі № 554/7669/21 зазначив, що стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України.
Принцип територіальності реалізується через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ.
Юрисдикція (підсудність) адміністративних спорів (справ) є правовим інститутом, який містить адміністративно-процесуальні норми, що розмежовують компетенцію щодо розгляду і вирішення адміністративних справ між окремими інституціями судової системи та між адміністративними судами одного інституційного рівня. Визначення компетентного суду для розгляду адміністративної справи провадиться, серед іншого, залежно від предмета публічно-правового спору або його суб'єктного складу, територіальних меж юрисдикції певного суду, функцій при розгляді справи, які виконує певний суд судової системи. Предметною юрисдикцією адміністративних судів є сукупність правил, що визначають чи розмежовують компетенції судів з розгляду адміністративних справ у першій інстанції залежно від предмета публічно-правового спору. Територіальна юрисдикція (підсудність) адміністративних судів - це сукупність правил, що визначають розмежування компетенції адміністративних судів одного рівня щодо розгляду адміністративних справ у першій інстанції залежно від території, на яку поширюється їхня діяльність. Інстанційною юрисдикцією адміністративних судів вважають правила, що визначають розмежування компетенції цих судів різного рівня при розгляді адміністративних справ.
Аналогічних висновків Велика Палата Верховного Суду дійшла у постанові від 26.08.2019р. у справі № 855/364/19 та у постанові від 07.03.2024р. по справі №990/340/23.
Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України.
Принцип територіальності реалізується через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ.
Враховуючи вищезазначене та з огляду на той факт, що адреса місця реєстрації відповідача є 18001, м. Черкаси, Черкаська область, суд дійшов висновку про необхідність передачі матеріалів адміністративної справи №320/3890/25 з Київського окружного адміністративного суду на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду, у зв'язку з чим клопотання позивача підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 48, 52, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд, -
1. Задовольнити клопотання ОСОБА_1 про заміну відповідачів їх правонаступником та передачу справу за підсудністю.
2. Замінити неналежних співвідповідачів - Військову частину НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 на належного - Військову частина НОМЕР_5 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_1 ).
3. Адміністративну справу №320/3890/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_5 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - передати на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду.
4. Ухвалу направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Білоноженко М.А.