Рішення від 10.03.2026 по справі 127/16299/25

Справа № 127/16299/25

Провадження № 2/127/5605/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2026 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді Антонюка В. В.,

за участі: секретаря судового засідання Карпенка А. В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача - адвоката Терехової В. М.,

представника Виконавчого комітету Вінницької міської ради Заярної Н. О.,

представника Служби у справах дітей Вінницької міської ради Бойко М. П.,

третьої особи ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, Служби у справах дітей Вінницької міської ради, третя особа ОСОБА_2 , про визнання незаконною бездіяльності органу місцевого самоврядування,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, Служби у справах дітей Вінницької міської ради, третя особа ОСОБА_2 , про визнання незаконною бездіяльності органу місцевого самоврядування, який мотивував тим, що 03.03.2025 року, позивач ОСОБА_1 звернувся до Служби у справах дітей Вінницької міської ради із заявою про надання дозволу на вчинення правочину щодо нерухомого майна, право власності на яке, або право користування яким має дитина, оскільки ОСОБА_1 , на підставі Свідоцтва про право на спадщину НОН 917158 від 05.08.2020р., особисто володіє чотирикімнатною приватизованою квартирою АДРЕСА_1 . У вищезазначеній квартирі зареєстровані: позивач, його дружина ОСОБА_2 , їх повнолітній син ОСОБА_3 та малолітня донька ОСОБА_4 , тобто дитина має право лише користування (проживання в квартирі).

Позивач зазначає, що має намір вчинити правочин, а саме Договір дарування, який полягати у відчуженні ОСОБА_1 - батьком малолітньої дитини ОСОБА_4 (який є одноосібно власником квартири) на ім'я матері дитини ОСОБА_2 . Цей правочин не змінює (не звужує) права дитини на користування (володіння) майном, крім того, спору між батьками щодо здійснення правочину не виникає.

Перехід права власності від батька дитини до матері дитини не несе за собою зміни місця реєстрації сторін правочину, що вказує на те, що права дитини на користування квартирою (проживання) не змінюється.

Жодного спору між батьками з цього питання не виникає.

За умови отримання дозволу, уклавши договір дарування, право власності на квартиру переходить від батька до матері дитини. Родина перебуває у шлюбі, проживає однією сім'єю разом з дитиною, з початку російської агресії, з ціллю забезпечити безпеку дитини, тимчасово проживає за кордоном.

З метою отримання дозволу, ОСОБА_1 а також його дружина ОСОБА_2 , підписали власноруч заяви про надання дозволу на здійснення правочину в присутності німецького нотаріуса, про що зроблено відповідні записи в реєстрі нотаріальних дій Німеччини, дані заяви було завірено апостилем Окружного суду м. Штутгарта. Оригінали зазначених заяв, разом з визначеними законом копіями, були надіслані рекомендованим листом на адресу Вінницької міської ради.

28.03.2025 року на адресу проживання родини ОСОБА_5 надійшов лист Служби у справах дітей Вінницької міської ради №КО/01/15084/34-01-9 від 13/03/2025 року, яким начальником служби у справах дітей, було надано тлумачення законного порядку отримання дозволу щодо здійснення правочину з відчуження нерухомого майна дитини та підтвердження можливості розгляду питання щодо надання дозволу на вчинення правочину від імені дитини за умови безпосереднього звернення обох батьків дитини і саме дитини, яка досягла 7- річного віку на особистий прийом до працівників служби у справах дітей.

В подальшому, 07.04.2025 року, з метою виконання вимог досудового врегулювання спору, шляхом електронного документообігу, на ім'я начальника Служби у справах дітей Вінницької міської ради було надіслано адвокатський запит №7-АЗ, яким, посилаючись на відповідні норми права та на відсутність підстав для відмови, було визначено прохання прийняти рішення про видачу дозволу на вчинення правочину.

14.04.2025 року від Виконавчого комітету Вінницької міської ради на електронну адресу представника позивача - адвоката Терехової В. М., надійшла відповідь на адвокатський запит, в якій, посилаючись на ст. ст. 171, 177 Сімейного кодексу України, ч.4 ст. 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей», ст. 32 Цивільного кодексу України, Постанову Кабінету Міністрів України про «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» від 24.09.2008р. №866, Закон України «Про адміністративні послуги» зазначено наступне: «При безпосередньому зверненні обох батьків дитини та дитини, яка досягла 7- річного віку на прийом до працівників служби у справах дітей, буде розглянуте питання щодо надання дозволу на вчинення правочину від імені дитини».

Крім того, у відповіді є посилання на статтю 8 ЗУ «Про адміністративні послуги», постанову КМУ від 30.01.2013 року № 44 «Про затвердження вимог до підготовки технологічної карти адміністративних та інших послуг, що надаються через Центр адміністративних послуг «Прозорий офіс», рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 03.11.2022 № 2357 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг у сфері захисту прав дитини, що надаються Вінницькою міською радою та її виконавчими органами», які начебто забороняють звернення засобами поштового зв'язку, а зобов'язують особистої присутності на прийомі у працівників Служби по справах дітей.

Виходячи з вищевикладених обставин, не погоджуючись із позицією відповідачів, позивач був вимушений звернутися до суду для захисту порушених органами владних повноважень прав та усунення перешкод у праві розпорядження власним майном.

Ухвалою суду від 29.05.2025 відмовлено у відкритті провадження у справі та роз'яснено позивачу його право звернутися із вимогами до відповідачів у порядку КАС України.

16.06.2025 на адресу суду надійшла апеляційна скарга на ухвалу суду від 29.05.2025.

Постановою Вінницького апеляційного суду від 06.08.2025, апеляційну скаргу було задоволено, а ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 29.05.2025 скасовано та справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою суду від 20.08.2025 відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 27.11.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позивач та його представник - адвокат Терехова В. М. у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі за обставин, викладених у позовній заяві, просили суд їх задовольнити. Крім того, просили понесені судові витрати залишити за позивачем.

Представник відповідача Виконавчого комітету ВМР Заярна Н. О. у судовому засіданні заперечила щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на обставини, зазначені нею у письмовому відзиві на позовну заяву, долученому до матеріалів справи.

Представник відповідача Служби у справах дітей ВМР Бойко М. П., у судовому засіданні заперечила щодо задоволення позовних вимог, просила суд відмовити у їх задоволенні.

Третя особа ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, перевіривши їх докази, яким надана оцінка в їх сукупності, суд дійшов до наступних висновків.

Так, судом встановлено, що 30.10.1994 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб у Котюжанській сільській раді Мурованокуриловецького району Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 30.10.1994 року. (т.1 а.с.20 зворотній бік).

Як вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 28.08.2018 року, у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась донька - ОСОБА_4 (т.1 а.с.20).

Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину НОН 917158 від 05.08.2020р., позивач ОСОБА_1 , є власником чотирикімнатної квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за № 219111652 від 05.08.2020 року та технічним паспортом (т.1 а.с.21, 21 зворотній бік, а.с. 22, 22 звортній бік - 23).

31.01.2025 року ОСОБА_1 та його дружиною ОСОБА_2 , підписано власноруч заяви про надання дозволу на здійснення правочину в присутності німецького нотаріуса, про що зроблено відповідні записи в реєстрі нотаріальних дій Німеччини, заяви завірено апостилем Окружного суду м. Штутгарта. Дані заяви направлені поштовою кореспонденцією до Вінницької міської ради.(т.1 а.с.13, 16 зворотній бік).

Листом Служби у справах дітей ВМР за №КО/01/15084/34-01-9 від 13.03.2025 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 надано тлумачення в законному порядку про отримання дозволу щодо здійснення правочину з відчуження нерухомого майна дитини, та підтвердження можливості розгляду питання щодо надання дозволу на вчинення правочину від імені дитини за умови безпосереднього звернення обох батьків дитини і саме дитини, яка досягла 7- річного віку на особистий прийом до працівників служби у справах дітей. (т.1 а.с.7-8)

07.04.2025 року з метою виконання вимог досудового врегулювання спору, шляхом електронного документообігу, на ім'я начальника Служби у справах дітей Вінницької міської ради було надіслано адвокатський запит №7-АЗ, яким, посилаючись на відповідні норми права, та на відсутність підстав для відмови, було визначено прохання прийняти рішення про видачу дозволу на вчинення правочину. (т.1 а.с.9-10).

ВК ВМР у своїй відповіді від 14.04.2025 року за № 01/00/011/24118 вказав, що у ст. ст. 171, 177 Сімейного кодексу України, ч.4 ст. 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей», ст. 32 Цивільного кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» від 24.09.2008р. № 866, Закону України «Про адміністративні послуги» зазначено наступне: «При безпосередньому зверненні обох батьків дитини та дитини, яка досягла 7- річного віку на прийом до працівників служби у справах дітей, буде розглянуте питання щодо надання дозволу на вчинення правочину від імені дитини».

Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про адміністративні послуги», постанову КМУ від 30.01.2013 року №44 «Про затвердження вимог до підготовки технологічної карти адміністративних та інших послуг, що надаються через Центр адміністративних послуг «Прозорий офіс», рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 03.11.2022 №2357 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг у сфері захисту прав дитини, що надаються Вінницькою міською радою та її виконавчими органами», батьки, законні представники дитини подають працівнику служби у справах дітей заяви, встановленого зразка та документи визначені п.66 постанови Кабінету Міністрів України № Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язані із захистом прав дитини» від 24.09.2008 року №866, а саме:

-заяву кожного з батьків (опікунів, піклувальників);

-копію паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, паспортного документа іноземця;

- копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (у разі наявності);

- документ, що підтверджує право власності (користування) дитини на відчужуване майно;

- витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, виданий відповідно до законодавства;

- копію свідоцтва про народження дитини;

- довідку з місця проживання, про склад сім'ї та реєстрацію або витяг з домової книги;

- копію рішення про встановлення опіки над дитиною (для опікунів, піклувальників);

- копію рішення про встановлення опіки над майном дитини (для опікунів, піклувальників);

- копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу між батьками дитини (у разі наявності).( т.1 а.с.11-12).

Як передбачено п. 67 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №866 від 24 вересня 2008 року, дозвіл на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким має дитина надається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади за поданням служби у справах дітей після проведення зазначеною службою перевірки документів за місцем знаходження майна протягом одного місяця з дня надходження заяви на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини лише у разі гарантування збереження її права на житло і оформляється рішенням, витяг з якого видається заявникам службою у справах дітей. Для здійснення правочинів щодо нерухомого майна дитини батьки, опікуни або піклувальники подають службі у справах дітей документи, зазначені у пункті 66 цього Порядку. Служба у справах дітей розглядає протягом 10 робочих днів подані документи та з'ясовує наявність (відсутність) обставин, що можуть бути підставою для відмови у наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини.

Відповідно до п. 7 ч. 5 ст. 177 Сімейного Кодексу України органи опіки та піклування можуть відмовити у наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини з одночасним зверненням до нотаріуса щодо накладення заборони відчуження такого майна лише у випадках, якщо ними встановлено, що вчинення правочину призведе до звуження обсягу існуючих майнових прав дитини та/або порушення охоронюваних законом інтересів дитини.

Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства» держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, не мають права без дозволу органів опіки і піклування укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню або спеціальній реєстрації, відмовлятися від належних дитині майнових прав, здійснювати розподіл, обмін, відчуження житла, зобов'язуватися від імені дитини порукою, видавати письмові зобов'язання. Аналогічні положення закріплено й у ст.177 Сімейного кодексу України.

Статтею 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» визначено, що держава охороняє і захищає права та інтереси дітей при вчиненні правочинів щодо нерухомого майна. Органи опіки та піклування здійснюють контроль за дотриманням батьками та особами, які їх замінюють, житлових прав і охоронюваних законом інтересів дітей. Для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти, потрібна попередня згода органів опіки та піклування. Посадові особи органів опіки та піклування несуть персональну відповідальність за захист прав і охоронюваних законом інтересів дітей при наданні згоди на вчинення правочинів щодо належного дітям нерухомого майна.

Органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад (п. 1.3 Правил опіки та піклування, затв. наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України №34/166/131/88 від 26.05.1999).

Відповідно до пп. 4 п.а ч. 1 ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення у встановленому законодавством порядку питань опіки і піклування.

Відповідно до п. 67 Постанови КМУ №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» дозвіл на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким має дитина надається районною, районною у м. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади за поданням служби у справах дітей після проведення зазначеною службою перевірки документів за Місцем знаходження майна протягом одного місяця з дня надходження заяви на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини лише у разі гарантування збереження її права на житло.

Законодавство України не містить порядку надання органами опіки та піклування згоди на здійснення правочинів щодо належного дітям майна, у тому числі житла, право власності або право користування яким вони мають. Такий порядок, затверджують самі органи місцевого самоврядування, в яких діють виконавчі органи ради.

Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 17.03.2022 № 593 «Про затвердження переліків адміністративних та інших послуг, що надаються через Центр адміністративних послуг «Прозорий офіс» затверджено перелік адміністративних послуг які надаються міською радою та її виконавчими органами через Центр адміністративних послуг «прозорий офіс», згідно з додатком 1, де зазначено код послуги 30-01.00 - підготовка та надання дозволу (згоди) на продаж, обмін, дарування поділ майна, що є у спільній частковій власності або у спільній сумісній власності житла, укладання договорів конкретного користування житлом тощо, складання доручення від імені дитини.

На виконання вимог статті 8 Закону України «Про адміністративні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року №44 «Про затвердження вимог до підготовки технологічної картки адміністративної послуги», на підставі рішення виконавчого комітету міської ради від 17.03.2022 № 593 «Про затвердження переліків адміністративних та інших послуг, що надаються через Центр адміністративних послуг «Прозорий офіс», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийнято рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 03.11.2022 №2357 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг у сфері захисту прав дитини, що надаються Вінницькою міською радою та її виконавчими органами».

Пунктами 8-16 додатку 1 до рішення виконавчого комітету міської ради від 03.11.2022 №2357 визначено умови отримання адміністративної послуги - підготовка та надання дозволу (згоди) на продаж, обмін, дарування поділ майна, що є у спільній частковій власності або у спільній сумісній власності житла, укладання договорів конкретного користування житлом тощо, складання доручення від імені дитини, а саме: для вчинення правочину від імені дитини щодо надання дозволу (згоди) на продаж, обмін, дарування, поділ майна, що є у спільній частковій власності або у спільній сумісній власності житла, укладання договорів конкретного користування житлом тощо, складання доручення від імені дитини батьки, опікуни або піклувальники подають наступні документи: 1) заява за встановленою формою про надання дозволу (згоди) на вчинення правочину від імені дитини (дітей); 2) паспорти батьків дитини (дітей). У разі смерті когось з батьків дитини - свідоцтво про його смерть; у разі позбавлення когось з батьків батьківських прав - рішення суду; у разі перебування когось з батьків у розшуку - рішення суду або довідка ДВС чи органів МВС; у разі реєстрації батька дитини за заявою матері дитини відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України - довідка відділу ДРАЦС (оригінали, копії); 3) свідоцтва про народження дитини (дітей) (оригінали, копія), паспорт дитини (дітей) 14-го віку (оригінал, копія); 4) довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків батьків та дитини (дітей) (оригінали, копії); 5) свідоцтво про укладення/розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу (оригінал, копія); 6) характеристики батьків дитини (дітей) за місцем їх роботи, належним чином завірені (якщо батьки не працюють, то довідка про участь батьків у вихованні дітей з місця навчання чи перебування дітей (школи, дитячого навчального закладу), якщо дитина не відвідує школи, дитячого навчального закладу - інформація закладу охорони здоров'я; 7) довідка про реєстрацію батьків, дитини (дітей); 8) довідка з місця проживання, про склад сім'ї; 9) копія рішення про встановлення опіки над дитиною (дітьми) (для опікунів, піклувальників); 10) копію рішення про встановлення опіки над майном дитини (дітей) (для опікунів, піклувальників); 11) правоустановчий документ та технічний паспорт на житло, яке відчужується, та на житло, право власності на яке або право користування яким матиме дитина (оригінали, копії); 12) інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, що відчужується та право власності/користування яким матиме дитина; 13) співбесіда з дитиною (дітьми) з 7 років відповідно до статті 171 Сімейного кодексу України (складається протокол співбесіди з дитиною). 14) заява дитини (дітей) віком від 14 до 18 років.

Порядок та спосіб подання документів, необхідних для отримання адміністративної послуги Служба у справах дітей за місцем знаходження майна надає консультації громадянам з питань підготовки необхідних документів щодо надання дозволу (згоди) на продаж, обмін, дарування, поділ майна, що є у спільній частковій власності або у спільній сумісній власності житла, укладання договорів конкретного користування житлом тощо, складання доручення від імені дитини. Дозвіл на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким має дитина надається виконавчим органом міської ради за поданням служби у справах дітей після проведення зазначеною службою перевірки документів за місцем знаходження майна протягом одного місяця з дня надходження заяви на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини лише у разі гарантування збереження її права на житло і оформляється рішенням, витяг з якого видається заявникам службою у справах дітей. Для здійснення правочинів щодо нерухомого майна дитини батьки, опікуни або піклувальники подають службі у справах дітей документи, зазначені у пункті 9 цієї інформаційної картки. Служба у справах дітей розглядає протягом 10 робочих днів подані документи та з'ясовує наявність (відсутність) обставин, що можуть бути підставою для відмови у наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини. У разі виїзду сім'ї, в якій виховується дитина (діти), за межі населеного пункту, придбання житла здійснюється з урахуванням інтересів дитини (дітей). Рішення виконавчого органу міської ради про надання дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини (дітей) або відмову у його наданні може бути оскаржено до суду.

Додатком 2 до рішення виконавчого комітету міської ради від 03.11.2022 №2357 затверджено етапи надання послуги - підготовка та надання дозволу (згоди) на продаж, обмін, дарування поділ майна, що є у спільній частковій власності або у спільній сумісній власності житла, укладання договорів конкретного користування житлом тощо, складання доручення від імені дитини.

03.11.2022 за №2357 затверджено рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг у сфері захисту прав дитини, що надаються Вінницькою міською радою та її виконавчими органами».

На офіційному сайті Вінницької міської ради у розділі «Вінницька міська рада>Місто та влада>Виконавчі органи>Служба у справах дітей», міститься вичерпна інформація про те, що заяву повинні подавати обидва батьки за наявності повного комплекту вищезазначених документів на особистому прийомі громадян відповідальному працівнику служби у справах дітей.

В ході судового розгляду встановлено, що 31.01.2025 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , подано заяви про надання згоди на відчуження майна.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей» посадові особи органів опіки та піклування несуть персональну відповідальність за захист прав та інтересів дітей при наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, яке належить дітям на праві власності або на праві користування.

13.03.2026 року, Службою у справах дітей Вінницької міської ради надано відповідь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , щодо поданих заяв, та роз'яснено про необхідність безпосереднього звернення обох батьків дитини та самої дитини, яка досягла 7- річного віку на прийом до працівників служби у справах дітей Вінницької міської ради для належного розгляду питання про надання дозволу на вчинення правочину від імені дитини.

Відповідно до додатку 1 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 03.11.2022 №2357 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг у сфері захисту прав дитини, що надаються Вінницькою міською радою та її виконавчими органами» дозвіл на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким має дитина надається виконавчим органом міської ради за поданням служби у справах дітей після проведення зазначеною службою перевірки документів за місцем знаходження майна протягом одного місяця з дня надходження заяви на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини лише у разі гарантування збереження її права на житло і оформляється рішенням, витяг з якого видається заявникам службою у справах дітей.

Окрім того, суд звертає увагу, що виконавчим комітетом Вінницької міської ради, як органом опіки та піклування не приймалось жодного рішення щодо надання/не надання дозволу ОСОБА_1 на вчинення правочину щодо нерухомого майна дитини. Крім того, стороною позивача не обгрунтовано ні у позовній заяві, ні у судовому засіданні в чому саме полягає бездіяльність органу місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведені норми означають, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Таким чином, аналізуючи зазначені норми закону, повно та всебічно з'ясувавши вищевказані обставини, які стосуються предмету доказування, та оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами у справі доказів, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, Служби у справах дітей Вінницької міської ради, третя особа ОСОБА_2 , про визнання незаконною бездіяльності органу місцевого самоврядування не підлягає задоволенню за недоведеністю заявлених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-13, 76-83, 89, 141, 263,265, 268, 353-354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, Служби у справах дітей Вінницької міської ради, третя особа ОСОБА_2 , про визнання незаконною бездіяльності органу місцевого самоврядування залишити без задоволення.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 11.03.2026 року.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Виконавчий комітет Вінницької міської ради, ЄДРПОУ 03084813, місцезнаходження: вул. Соборна, буд.59, м. Вінниця.

Відповідач: Служба у справах дітей Вінницької міської ради, ЄДРПОУ 44566028, місцезнаходження: вул. Соборна, 50, м. Вінниця.

Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Суддя: