Справа № 201/1624/26
Провадження 2-о/201/124/2026
10 березня 2026 року м.Дніпро
Суддя Соборного районного суду міста Дніпра Куць О.О., ознайомившись з матеріалами заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Соборний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту народження,
Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду із заявою, про встановлення факту народження дитини - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополі, АР Крим (тимчасово окупована територія України) від батьків: матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, та батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
Відповідно до п. 7 ч.1ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, встановлені ст. 317 ЦПК України.
Згідно ч.1ст. 317 ЦПК України про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до ч.3 ст. 294 ЦПК України, дана заява повинна відповідати як загальним вимогам щодо її форми та змісту, передбаченим ст.ст.175,177 ЦПК України, так і вимогам, передбаченим ст. ст. 317,318 ЦПК України.
Між тим, подана заява не відповідає вищевказаним вимогам.
Заява про встановлення факту повинна відповідати загальним вимогам ст. 175, 177 ЦПК України з урахуванням особливостей, передбачених ст. 315 ЦПК України.
Заява повинна містити:
-повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
В порушення вищезазначених вимог, заявники взагалі не зазначають власних контактних даних, а саме: номери телефону, електронні адреси та не вказують чи наявні у сторін електронні кабінети.
Окрім того, заявниками в порушення вимог ч.4 ст.177 ЦПК України не додані документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Посилання заявників на п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» щодо звільнення їх від сплати судового збору не може бути прийняте до уваги, виходячи з наступного.
Так, відповідно до п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
З викладеного слідує, що законодавцем чітко визначено причинно-наслідковий зв'язок між подією (збройна агресія, конфлікт тощо), яка потягла дію наслідок (вимушене переселення, загибель тощо), який і повинен бути підтверджений судом як факт, що має юридичне значення.
Саме по собі народження на тимчасово окупованій території, не звільняє заявників від сплати судового збору на підставі п.21 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Аналогічний підхід застосовано Верховним Судом, зокрема в ухвалі від 28 лютого 2024 року по справі №759/17678/22.
Доказів, що тимчасова окупація території України призвела до їх вимушеного переселення з тимчасово окупованої території України, заявниками не надано.
Таким чином, заявникам необхідно надати документи, що підтверджують сплату судового збору в розмірі 484,48 грн (оскільки заява подана в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору).
Вказані в ухвалі недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження за цією справою та призначити її до судового розгляду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення заяви без руху та строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовну заяву необхідно залишити без руху відповідно до ст. 185 ЦПК України, про що повідомити заявників та надати їм строк для виправлення викладених вище недоліків.
Враховуючи указані приписи процесуального законодавства та зважаючи на наявність наведених судом недоліків заяви вона підлягає залишенню без руху із визначенням судом строку для їх усунення.
Керуючись ч. 1 ст.185, ст.ст.260,261 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Соборний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту народження, - залишити без руху, надавши заявникам строк для усунення недоліків -три дні з дня отримання копії даної ухвали.
У разі усунення недоліків у встановлений строк заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачам.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О.О.Куць