Справа № 353/204/26
Провадження № 3-зв/353/9/26
10 березня 2026 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Мотрук Л.І., розглянувши заяву судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіної Уляни Юріївни про самовідвід по справі, що надійшла з департаменту стратегічних розслідувань управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області, про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ,-
05.03.2026 року до Тлумацького районного суду Івано-Франківської області з департаменту стратегічних розслідувань управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.03.2026 року дану справу передано судді Луковкіній У.Ю. для розгляду.
09.03.2026 року суддею Луковкіною У.Ю. було заявлено самовідвід по цій справі, оскільки особою, щодо якої складені матеріли у цій справі, є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка рішенням Обертинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області від 24.05.2023 року № 2158-28/2023 включена до списку присяжних Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, терміном на три роки. При цьому ОСОБА_1 , як присяжна Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, неодноразово брала участь у розгляді цивільних справ, будучи в складі цього суду.
Присяжний має такий самий правовий статус як і суддя цього ж суду. Це є обставиною, яка може викликати сумнів у стороннього спостерігача в неупередженості чи об'єктивності її, як судді, оскільки присяжна Родчин Марія Ярославівна тривалий час виконувала обов'язки присяжного, тобто входила до складу суду, який розглядає визначене процесуальним кодексом коло справ.
Так, Кодексом України про адміністративне правопорушення не передбачено поняття «відвід судді», «самовідвід» та порядку розгляду таких заяв.
У пункті 4 рішення Ради суддів від 08.06.2017 року № 34 роз'яснено, що у разі необхідності врегулювання суддею конфлікту інтересів при розгляді матеріалів про адміністративне правопорушення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, з огляду на відсутність норм, що визначають правила відводу (самовідводу), до внесення змін до чинного законодавства суддя, враховуючи засади судочинства, передбачені Конституцією України, та міжнародні стандарти щодо незалежності суддів, неупередженості та безсторонності судочинства може застосовувати чинні процесуальні норми за аналогією.
Відповідно до рішення Ради суддів України № 62 від 26.10.2018 року у випадку відсутності відповідної норми КУпАП, яка регулює процедуру вирішення тих чи інших процесуальних питань, що виникають під час розгляду справи (зокрема, щодо процедури відводу (самовідводу), до внесення змін до чинного законодавства суд (суддя), враховуючи засади судочинства, передбачені Конституцією України, та міжнародні стандарти судочинства може застосовувати чинні процесуальні норми кримінального процесуального законодавства за аналогією.
Пункотом 2 ст. 4 Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, затвердженого рішенням Рішенням Ради суддів України від 04.02.2016 року № 2, визначено, що суб'єкт конфлікту інтересів зобов'язаний не вчиняти дій та не приймати рішень по суті в рамках виконання своїх службових повноважень в умовах реального конфлікту інтересів.
Згідно ст. 15 Кодексу суддівської етики, неупереджений розгляд справ є основним обов'язком судді. Суддя має право заявити самовідвід у випадках, передбачених процесуальним законодавством, у разі наявності упередженості щодо одного з учасників процесу, а також у випадку, якщо судді з його власних джерел стали відомі докази чи факти, які можуть вплинути на результат розгляду справи. Суддя не повинен зловживати правом на самовідвід. Суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи у разі неможливості ухвалення ним об'єктивного рішення у справі.
У пункті 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів (схваленої Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН 27 липня 2006 року № 2006/23) зазначається, що суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього не є можливим винесення об'єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Відповідно до практики ЄСПЛ (рішення від 09.11.2006 року у справі «Білуга проти України», від 28.10.1998 року в справі «Ветштан проти Швейцарії») важливим питанням є довіра, яку суди повинні вселяти у громадськість у демократичному суспільстві. Судді зобов'язані викликати довіру в учасників судового розгляду, а тому будь-який суддя, стосовно якого є підстави для підозри у недостатній неупередженості, повинен брати самовідвід або бути відведений.
Ключовим моментом правової держави повинно бути справедливе правосуддя.
З пункту 4 ч. 1 ст. 4 Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, затвердженого рішенням Рішенням Ради суддів України від 04.02.2016 № 2, також вбачається, що суб'єкт конфлікту інтересів зобов'язаний вживати заходів щодо самостійного врегулювання конфлікту інтересів (у тому числі і в процесуальному порядку) або звертатися до Ради за рішенням про врегулювання конфлікту інтересів.
Діючий Кримінальний процесуальний кодекс України передбачає відповідні статті, а тому, при розгляді заяви про відвід у справі про адміністративне правопорушення слід застосувати аналогію права.
Відповідно до вимог пунктів 1-5 ч. 1 ст. 75 КПК України, слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні: (1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім'ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача; (2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник; (3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім'ї заінтересовані в результатах провадження; (4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості; (5) у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.
За приписами ч. 1 ст. 80 КПК України за наявності підстав, передбачених статтями 75-79 цього Кодексу, слідчий суддя, суддя зобов'язані заявити самовідвід.
Судом установлено, що особою, щодо якої складені матеріли у цій справі, є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка рішенням Обертинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області від 24.05.2023 року № 2158-28/2023 включена до списку присяжних Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, терміном на три роки та остання, будучи присяжною Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, неодноразово брала участь у розгляді цивільних справ, будучи в складі цього суду, а тому така обставина викликає сумнів у неупередженості судді Луковкіної У.Ю. в розгляді справи про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищенаведе, суд приходить до переконання, що заяву судді Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіної У.Ю. про самовідвід у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП щодо ОСОБА_1 слід задовольнити.
Керуючись ст. 221, 246 КУпАП, Порядком здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, затвердженого рішенням РСУ від 04.02.2016 № 2, суддя, -
Заяву судді Луковкіної Уляни Юріївни про самовідвід по справі № 353/204/26 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП щодо ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП - задовольнити.
Відвести суддю Луковкіну Уляну Юріївну від розгляду справи № 353/204/26.
Справу № 353/204/26 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП щодо ОСОБА_1 передати до канцелярії Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, для повторного авторозподілу.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяЛ. І. МОТРУК