Ухвала від 10.03.2026 по справі 460/9251/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залучення до участі у справі третіх осіб

10 березня 2026 року м. Рівне№460/9251/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, за участю: секретаря судового засідання О.В.Драної; представника позивача - адвоката І.О.Іванова; представника відповідача - А.А.Маркевич; прокурора - О.П.Марщівської; розглядаючи у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Рівнефармація» до Виконавчого комітету Рівненської міської ради, за участю Рівненської окружної прокуратури, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій, та вирішуючи питання щодо наявності підстав для залучення до участі у справі третьої особи,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з додатковою відповідальністю «Рівнефармація» (далі - Позивач) до Виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - Відповідач), в якому Позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Відповідача щодо невнесення (скоригування) інформації до інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційна система “Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту» про зміну облікових даних щодо приміщення, яке належить Позивачу площею 272 м2, що знаходиться за адресою: м. Рівне, майдан Незалежності, 3, із статусу “протирадіаційне укриття № 67772» на статус “найпростіше укриття» та невнесення у книгу обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів відомості про найпростіше укриття щодо приміщення, яке належить позивачу площею 272 м2, що знаходиться за адресою: м. Рівне, майдан Незалежності, 3;

зобов'язати Відповідача вчинити дії, а саме: внести (скоригувати) інформацію до інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційна система “Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту» про зміну облікових даних щодо приміщення, яке належить Позивачу площею 272 м2, що знаходиться за адресою: м. Рівне, майдан Незалежності, 3, із статусу “протирадіаційне укриття №67772» на статус “найпростіше укриття», внести у книгу обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів відомості про найпростіше укриття щодо приміщення, яке належить Позивачу площею 36,0 м2, що знаходиться за адресою: м. Рівне, майдан Незалежності, 3.

Ухвалою суду від 02.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 20.06.2025 заяву Рівненської окружної прокуратури про вступ у справу №460/9251/25 - задоволено; допущено Рівненську окружну прокуратуру до розгляду справи №460/9251/25.

Ухвалою суду від 30.06.2025 справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні.

Ухвалою суду від 22.07.2025 клопотання Товариства з додатковою відповідальністю “Рівнефармація» про призначення експертизи - задоволено; призначено в адміністративній справі №460/9251/25 експертизу цивільного захисту; провадження у справі №460/9251/25 - зупинено до одержання результатів експертизи.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.11.2025 апеляційну скаргу Рівненської окружної прокуратури задоволено; ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 22 липня 2025 року з питань призначення експертизи у справі №460/9251/25 скасовано і направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Адміністративна справа надійшла до Рівненського окружного адміністративного суду - 11.02.2026, відповідно до супровідного листі від 09.01.2026.

Ухвалою суду від 19.02.2026 провадження у справі поновлено та призначено підготовче засідання на 10.03.2026.

25 лютого 2026 року Відповідач подав до суду клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Відповідача - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області.

Клопотання обґрунтоване тим, що згідно облікових даних, які знаходяться у Виконавчому комітеті Рівненської міської ради, на території Рівненської міської територіальної громади на обліку перебуває захисна споруда цивільного захисту - протирадіаційне укриття № 67772, розташоване за адресою: м. Рівне, майдан Незалежності, 3 (Аптека № 1) балансоутримувачем якого є - Товариство з додатковою відповідальністю «Рівнефармація». Позивач у своїй позовній заяві зазначає, що згідно облікових відомостей Державної служби України з надзвичайних ситуацій, у частині підвального поверху п'ятиповерхової будівлі Аптеки № 1, яка знаходиться за адресою: м. Рівне, майдан Незалежності, 3, існує протирадіаційне укриття № 67772 , площею 272 м2. Позивач також надає акт огляду від 04.04.2025 року, який проведений ним самим і стверджує, що саме це є підставою для внесення змін до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційна система «Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту» про зміну облікових даних щодо приміщення, однак пропускає норму абзацу 5 пункту 22 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, у якому визначено наступне: Зміни до технічних та захисних характеристик щодо виду, місткості, площі тощо споруди цивільного захисту вносяться лише у разі відповідності погоджених з ДСНС пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди/ споруди подвійного призначення разом з матеріалами технічної інвентаризації або проектної документації на будівництво. Крім того, проведення представниками ТДВ «Рівнефармація» огляду спірного підвального приміщення аптеки, розташованої по вул. майдан Незалежності, 3, в місті Рівне, складання акту огляду об'єкта (будівлі, споруди, приміщення) за №01/04 108 від 04.04.2025 щодо можливості його використання для укриття населення як найпростішого укриття, та подальше звернення до Виконавчого комітету Рівненської міської ради із заявою про внесення (скоригування) інформації до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційна система «Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту» про зміну облікових даних щодо спірного приміщення із статусу «протирадіаційне укриття № 67772» на статус «найпростіше укриття» та внесення відповідних даних у книгу обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів за своїм змістом є процедурою первинного поставлення на облік найпростішого укриття , що визначена п.п 7 та 9 Вимог щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09.07.2018 за № 579. Абзацом 10 пункту 7 Порядку імперативно закріплено, що не підлягають огляду та включенню до фонду захисних споруд як найпростіші укриття захисні споруди/споруди подвійного призначення, що вже перебувають на обліку. Тобто, навіть припустивши, що спірне протирадіаційне укриття № 67772 на даний час може мати ознаки «найпростішого укриття», однак крізь призму обмежень, встановлених положеннями п. 7 Порядку № 138, та наявності записів у електронному обліку захисних споруд Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, Департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я населення Рівненської обласної державної адміністрації та у книзі обліку протирадіаційних укриттів Управління з надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Рівненської міської ради, захисна споруда цивільного захисту, що вбудована в підвальне приміщення аптеки, розташованої по майдану Незалежності, 3, в місті Рівне, до зняття її з такого обліку, була, є та буде саме «протирадіаційним укриттям», а не будь яким іншим різновидом. В свою чергу, нормами законодавства з цивільного захисту чітко регламентовано порядок зняття з обліку захисних споруд цивільного захисту, відповідно наявна саме процедура виключення з обліку за погодженням із ДСНС. Крім того, відповідно до діючого Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, включення об'єктів до складу та виключення таких об'єктів з фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 за № 138, зняття захисних споруд з обліку фонду захисних споруд здійснюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування після їх виключення за погодженням з ДСНС з фонду захисних споруд. Зміни, внесені на даний час до зазначеного Порядку № 138, регламентують такі ж вимоги щодо погодження органами ДСНС такого виключення об'єкту з фонду захисних споруд. В листі за № 62 05-3537/62 06/2 від 03.08.22 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області вказується про відсутність фактів виключення захисних споруд цивільного захисту з фонду таких споруд. Позивачем заявлені вимоги щодо зобов'язання Виконавчого комітету Рівненської міської ради внести (скоригувати) інформацію до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційна система «Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту», однак не враховано вимоги абзацу 3 пункту 27 Порядку № 138, де чітко зазначено, що в несення інформації до Інформаційної системи щодо виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з фонду захисних споруд здійснюється виключно ДСНС разом з її територіальними органами, а найпростіших та первинних (мобільних) укриттів міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування. Також, абзацом 2 пункту 10 Вимог щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 09.07.2018 за № 579 чітко визначено, що споруди подвійного призначення знімаються з обліку в разі виведення об'єктів нерухомого майна, до складу якого вони входять, у встановленому законодавством порядку, з експлуатації або у випадках, передбачених пунктом 4 Вимог щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 липня 2018 року № 579 , зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 30 липня 2018 року за № 881/32333. Отже, з вищевикладеного стає очевидним, що будь-які зміни щодо захисних характеристик (виду, типу укриття) протирадіаційних укриттів та в несення інформації до Інформаційної системи щодо виключення захисних споруд/споруд подвійного призначення з фонду захисних споруд здійснюється виключно ДСНС Окрім цього, акти обстеження об'єкта фонду захисних споруд цивільного захисту складаються та затверджуються саме ДСНС, відповідно оригінали зазначених актів за 2025 рік та усі попередні знаходяться саме у ГУ ДСНС у Рівненській області. Відтак, важливо залучити до даної справи Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, з метою безпосередньо їхнього підтвердження не можливості заявленої Позивачем зміни статусу протирадіаційного укриття на статус найпростішого, як одного із ключових суб'єктів ведення обліку об'єктів фонду захисних споруд без погодження якого не можуть взагалі вноситися будь які зміни щодо технічні та захисні характеристик щодо виду, місткості, площі тощо споруди цивільного захисту.

У підготовчому засіданні 10.03.2026 представник Відповідача просив суд задовольнити таке клопотання.

Представник Позивача та Представник Рівненської окружної прокуратури не заперечили проти вчинення такої процесуальної дії.

Ухвалою суду від 10.03.2026, постановленою без оформлення окремого документа, клопотання Відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Відповідача - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, задоволено.

За приписами частини сьомої статті 243 КАС України, ухвали, постановлені без оформлення окремого документа, зазначаються у протоколі судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для вчинення такої процесуальної дії, суд зазначає таке.

За приписами частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Третіх осіб, без самостійних вимог можна умовно поділити на осіб, які вступають в адміністративний процес самостійно, та які залучаються до участі в адміністративній справі.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, є суб'єктами адміністративно-процесуальних відносин, які вступають в процес на боці позивача або ж відповідача. Одночасно, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не являються суб'єктами спірних правовідносин.

Підставою для вступу (залучення) у судовий процес третьої особи є її заінтересованість у результатах вирішення спору - ймовірність виникнення у майбутньому в неї права на позов або пред'явлення до неї позовних вимог зі сторони позивача чи відповідача.

Водночас, предмет спору повинен перебувати за межами цих правовідносин, інакше така особа може мати самостійні вимоги на предмет спору. Для таких третіх осіб неможливий спір про право з протилежною стороною у зазначеному процесі. Якщо такий спір допускається, то ця особа повинна мати становище співвідповідача у справі, а не третьої особи.

Отже, підставою залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, є обґрунтоване припущення, що судове рішення у конкретній справі може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є у ній стороною.

Судове рішення може вплинути на права або обов'язки третьої особи, якщо між цією третьою особою і стороною, на боці якої вона бере участь у справі, існують певні правовідносини (права і обов'язки), які за наслідками вирішення справи можуть змінитися або припинитися, або якщо на підставі рішення суду між стороною і третьою особою виникнуть нові правовідносини (права і обов'язки).

За правилами частини четвертої статті 49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI (далі - КЦЗ України) врегульовані відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження Кабінету Міністрів України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів державної влади, що не входять до системи центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.

Приписами статті 17-1 КЦЗ України визначено повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, яким є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) (пункт 1 Положення про Державну службу з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052), який здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 цього ж Положення, частина 3 статті 17-1 КЦЗ України). Відповідно до частини 2 статті 17 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, серед іншого:

- здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами;

- перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти;

- подає Раді міністрів Автономної Республіки Крим, центральним та місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування інформацію про юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні вимог законодавства у сфері цивільного захисту.

Приписами частини 1 статті 19 КЦЗ України визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту до яких, серед інших, віднесено також:

- забезпечення цивільного захисту на відповідній території;

- взаємодія з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, щодо виконання завдань цивільного захисту;

- організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту;

- організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту;

- здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту;

- організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.

Контроль за створенням фонду захисних споруд цивільного захисту, готовністю його об'єктів до використання за призначенням забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та його територіальні органи спільно з місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом (частина 15 статті 23 КЦЗ України).

Відповідно до приписів пункту 12 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138 (далі - Порядок №138) здійснення контролю за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує ДСНС разом з відповідними центральними органами виконавчої влади, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до вимог законодавства.

Вказаний Порядок №138 також передбачає функціонування Інформаційної системи "Облік та візуалізація фонду захисних споруд цивільного захисту" (далі - Інформаційна система).

Відповідно до пункту 23 Порядку №138 саме ДСНС здійснює загальну організацію ведення Інформаційної системи (у взаємодії з міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування) та є Адміністратором Інформаційної системи. Водночас за змістом приписів абзацу 7 пункту 22 Порядку №138 зміни до технічних та захисних характеристик щодо виду, місткості, площі тощо споруди вносяться лише у разі відповідності погоджених з ДСНС пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди/споруди подвійного призначення разом з матеріалами технічної інвентаризації або проектної документації на будівництво.

З урахуванням наведеного нормативно-правового регулювання, предмета і підстав позову, повноважень ДСНС у сфері цивільного захисту, суд дійшов до висновку про те, що рішення суду по суті спору у цій справі може вплинути на права, інтереси або обов'язки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, яке необхідно залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Відповідача.

За правилами пункту 1 частини 2 статті 173 КАС України, завданням підготовчого провадження є остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.

За приписами пункту 4 частини 2 статті 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.

Керуючись статтями 49, 173, 180, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Виконавчого комітету Рівненської міської ради про залучення до участі у справі третьої особи - задовольнити.

Залучити до участі у справі №460/9251/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Відповідача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (вулиця Гетьмана Полуботка, 37, місто Рівне, Рівненська область, 33028; код ЄДРПОУ 38610634).

Встановити третій особі десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для подання до суду письмових пояснень в порядку статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Про дату, час і місце розгляду справи додатково повідомити третю особу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя К.М. Недашківська