про залишення позовної заяви без руху
10 березня 2026 року м. Рівне№460/23371/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. розглянувши в письмовому провадженні процесуальне питання, пов'язане з розглядом справи за позовом
ОСОБА_1
доМіністерства оборони України
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Міністерства оборони України про визнання протиправними дій відповідача в частині повернення на доопрацювання поданих позивачем документів про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) батька ОСОБА_2 , передбаченої п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», оформлене витягом з протоколу №23/д від 08.12.2023 та зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю (смертю) батька ОСОБА_2 передбаченої п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», оформлене витягом з протоколу №23/д від 08.12.2023.
Ухвалою суду від 19.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від відповідача надійшла заява про залишення позову без розгляду.
Після відкриття провадження у справі, судом встановлено факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Звернувшись до суду з цим позовом 17.12.2025 позивачем заявлено вимоги про визнання протиправними дій відповідача в частині повернення на доопрацювання поданих документів про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) батька, що оформлене витягом з протоколу №23/д від 08.12.2023 та зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю (смертю) батька, оформлене витягом з протоколу №23/д від 08.12.2023.
Судом встановлено, що витяг з протоколу №23/д від 08.12.2023 направлено позивачу 29.12.2023.
Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Відтак, звернувшись до суду 17.12.2025, позивач пропустила шестимісячний строк звернення.
Заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду не подано.
Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини тринадцятої статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Отже, наявні підстави для залишення позовної заяви без руху.
За наведених обставин, слід запропонувати позивачу протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали усунути вказані вище недоліки позовної заяви, шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням підстав для його поновлення, а також доказів поважності причин його пропуску.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 160, 161, 171, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення (отримання) ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Н.В. Друзенко