Ухвала від 09.03.2026 по справі 240/12199/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття звітів про виконання судового рішення

09 березня 2026 року м. Житомир Справа № 240/12199/24

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у порядку письмового провадження звіти Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Обставини за яких заявник звернувся до суду та суть питання, що розглядається судом.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.06.2024 №063550004843 яким відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по інвалідності згідно норм ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2024 про переведення на пенсію по інвалідності згідно норм ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

26.08.2025 постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишено без задоволення. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 скасовано в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.06.2024 про переведення на пенсію по інвалідності згідно норм ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. В цій частині вимог позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати пенсії ОСОБА_1 згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(ІІ)/2021, виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести ОСОБА_1 з 18.06.2024 на інший вид пенсії, здійснивши нарахування та виплату основного розміру пенсії, як інваліду ІІІ-ї групи, захворювання якого пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, виходячи із розрахунку не менше шести мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 залишено без змін.

10.09.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. №68767/25 надійшла заява позивача, подана ним у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у якій заявник вказує, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 та постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 безпідставно не виконуються відповідачами. У заяві просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

18.09.2025 на адресу суду від відповідача - ГУ ПФУ в Житомирській області надійшли заперечення на заяву, в яких ГУ ПФУ в Житомирській області вказує на безпідставність доводів заяви про встановлення заходів судового контролю.

03.10.2025 матеріали адміністративної справи №240/12199/24 повернулись з Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до Житомирського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №240/12199/24 у тримісячний строк з дня отримання копії цієї ухвали.

03.12.2025 на виконання ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 до суду надійшов звіт вх. №86317/25 ГУ ПФУ в Харківській області. Яке вказує на те, що виконало рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №240/12199/24 у повному обсязі шляхом проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 18.06.2024 (розрахунок пенсії станом на 10.10.2025 а.с.165).

21.01.2026 на виконання ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 до суду надійшов звіт вх. №4653/26 ГУ ПФУ у Житомирські області. Яке вказує на те, що виконало рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №240/12199/24 у повному обсязі. Головним управлінням переведено ОСОБА_1 з 18.06.2024 на інший вид пенсії, здійснивши нарахування та виплату основного розміру пенсії, як інваліду ІІІ-Ї групи, захворювання якого пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, виходячи із розрахунку не менше шести мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно з урахуванням раніше виплачених сум.

Статтею 28 Закону України від 09.07.2023 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено що, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на дату зобов'язання, визначений Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», становить 2361,00 грн.

В результаті перерахунку розмір пенсії становить:

- з 18.06.2024 - 14336,82 грн, в тому числі 14166,00 грн - розмір пенсії на виконання постанови №240/12199/24 (2361,00 грн х 6); з 01.01.2025 - 14336,82 грн, в тому числі 14166,00 грн - розмір пенсії на виконання постанови №240/12199/24 (2361,00 грн х 6); з 01.03.2025 - 14336,82 грн, в тому числі 14166,00 грн - розмір пенсії на виконання постанови №240/12199/24 (2361,00 грн х 6).

Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.

Перерахована пенсія на виконання рішення та постанови у справі №240/12199/24, яка визначена як різниця між розміром перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним розміром відповідно до нормативно-правових актів з 18.06.2024 становить 7041,23 грн (14336,82 грн - 7295,59 грн), з 01.01.2025 - 7041,23 грн (14336,82 грн - 7295,59 грн), з 01.03.2025 - 6801,05 грн (14336,82 грн - 7535,77 грн).

Визначена відповідно до Порядку заборгованість за період з 18.06.2024 по 31.01.2026 становить 134192,59 грн, у т.ч. за минулий час з 18.06.2024 до 26.08.2025 (дата набрання чинності рішенням суду) - 98871,00 грн, поточна заборгованість з 26.08.2025 по 31.01.2026 - 35321,59 грн.

Згідно з Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правлінню Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 (зі змінами та доповненнями), фінансування пенсійних виплат здійснюється централізовано Пенсійним фондом України, а не його територіальними органами.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» від 16.12.2020 №1279 з 01.04.2021 фінансування коштів на пенсійні виплати здійснюється централізовано Пенсійним фондом України.

Згідно з пунктом 8 Порядку невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

Відповідно до змісту вищенаведених положень Порядку затвердженого ПКМУ №821 законодавець пов'язує виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду в межах видатків на відповідні цілі визначеними бюджетними асигнуваннями відповідно до розпису державного бюджету і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Затвердження бюджету Пенсійного фонду України належить до компетенції Кабінету Міністрів України.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік із визначенням видатків на виплату заборгованості на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 №1152.

У жовтні 2025 року розпочато виплату поточної заборгованості та заборгованості за минулий час, яка визначена Пенсійним фондом України пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік

Головним управлінням в жовтні, листопаді та грудні 2025 року виплачено заборгованість за минулий час в сумі 562,05 грн (187,35 грн + 187,35 грн + 187,35 грн) та поточну заборгованість в сумі 21719,49 грн.

Пунктом 14 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» передбачено, що починаючи з 1 січня 2026 року, видатки з бюджету Пенсійного фонду України на виплати за ретроспективними судовими рішеннями та виплати перерахованих за рішенням суду пенсій здійснюються за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На даний час бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде виплачуватись після виділення коштів з Державного бюджету України.

Перерахована пенсія, залишок поточної та минулої заборгованості за Постановою №240/12199/24 буде в подальшому продовжуватись виплачуватись відповідно до Порядку №821 в межах затверджених бюджетних асигнувань.

ІІ. Нормативне регулювання питання, що розглядається судом.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

За правилами статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року №5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року №11-рп/2012).

Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України» (заява №60750/00, від 20 липня 2004 року) вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.

Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року №2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі "Валерій Фуклєв проти України" від 7 червня 2005 року, заява №6318/03; пункт 43 рішення у справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року, заява №60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" від 15 жовтня 2009 року, заява №40450/04; пункт 64 рішення у справі "Apostol v. Georgia" від 28 листопада 2006 року, заява №30779/04).

На підставі аналізу статей 3, 8, частин 1 та 2 статті 55, частин 1 та 2 статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15.05.2019 №2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.

Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, ухвалених судом в адміністративних справах, встановлено у статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Згідно з частинами 1 5 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відповідно до частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

ІІІ. Висновки суду за результатами розгляду звіту про виконання судового рішення.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачі на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №240/12199/24 Головним управлінням переведено ОСОБА_1 з 18.06.2024 на інший вид пенсії, здійснено нарахування та виплату основного розміру пенсії, як інваліду ІІІ-Ї групи, захворювання якого пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, виходячи із розрахунку не менше шести мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно з урахуванням раніше виплачених сум.

Статтею 28 Закону України від 09.07.2023 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено що, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на дату зобов'язання, визначений Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», становить 2361,00 грн.

В результаті перерахунку розмір пенсії становить:

- з 18.06.2024 - 14336,82 грн, в тому числі 14166,00 грн - розмір пенсії на виконання постанови №240/12199/24 (2361,00 грн х 6); з 01.01.2025 - 14336,82 грн, в тому числі 14166,00 грн - розмір пенсії на виконання постанови №240/12199/24 (2361,00 грн х 6); з 01.03.2025 - 14336,82 грн, в тому числі 14166,00 грн - розмір пенсії на виконання постанови №240/12199/24 (2361,00 грн х 6).

Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.

Перерахована пенсія на виконання рішення та постанови у справі №240/12199/24, яка визначена як різниця між розміром перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним розміром відповідно до нормативно-правових актів з 18.06.2024 становить 7041,23 грн (14336,82 грн - 7295,59 грн), з 01.01.2025 - 7041,23 грн (14336,82 грн - 7295,59 грн), з 01.03.2025 - 6801,05 грн (14336,82 грн - 7535,77 грн).

Визначена відповідно до Порядку заборгованість за період з 18.06.2024 по 31.01.2026 становить 134192,59 грн, у т.ч. за минулий час з 18.06.2024 до 26.08.2025 (дата набрання чинності рішенням суду) - 98871,00 грн, поточна заборгованість з 26.08.2025 по 31.01.2026 - 35321,59 грн.

Згідно з Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правлінню Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 (зі змінами та доповненнями), фінансування пенсійних виплат здійснюється централізовано Пенсійним фондом України, а не його територіальними органами.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги» від 16.12.2020 №1279 з 01.04.2021 фінансування коштів на пенсійні виплати здійснюється централізовано Пенсійним фондом України.

Згідно з пунктом 8 Порядку невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

Відповідно до змісту вищенаведених положень Порядку затвердженого ПКМУ №821 законодавець пов'язує виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду в межах видатків на відповідні цілі визначеними бюджетними асигнуваннями відповідно до розпису державного бюджету і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Затвердження бюджету Пенсійного фонду України належить до компетенції Кабінету Міністрів України.

Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік із визначенням видатків на виплату заборгованості на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 №1152.

У жовтні 2025 року розпочато виплату поточної заборгованості та заборгованості за минулий час, яка визначена Пенсійним фондом України пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік

Головним управлінням в жовтні, листопаді та грудні 2025 року виплачено заборгованість за минулий час в сумі 562,05 грн (187,35 грн + 187,35 грн + 187,35 грн) та поточну заборгованість в сумі 21719,49 грн.

Вказані обставини підтверджуються протоколами індивідуального перерахунку від 10.10.2025 (а.с.165, 171-173).

Заборгованість, що утворилась на виконання рішення суду, буде виплачена після надходження відповідних асигнувань.

Пунктом 14 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» передбачено, що починаючи з 1 січня 2026 року, видатки з бюджету Пенсійного фонду України на виплати за ретроспективними судовими рішеннями та виплати перерахованих за рішенням суду пенсій здійснюються за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На даний час бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде виплачуватись після виділення коштів з Державного бюджету України.

Перерахована пенсія, залишок поточної та минулої заборгованості за Постановою №240/12199/24 буде в подальшому продовжуватись виплачуватись відповідно до Порядку №821 в межах затверджених бюджетних асигнувань.

Отже, Головне управління ПФУ в Житомирській області та Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виконали рішення суду та постанову у справі №240/12199/24 у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу.

Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Прийняти звіти Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №240/12199/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Д.М. Гурін